Sari la conținut

Ajutor cu sfaturi pt vopsit galerii


Postări Recomandate

Salut,

 

Vreau sa scot galeriile de la Honda mea CB 500, sa le curat de rugina cu flex cu perie de sarma si apoi sa le vopsesc. Ideea e ca nu stiu ce vopsea sa folosesc si nici nu stiu daca se foloseste grund inainte. Stiu doar ca vopseaua trebuie sa fie termorezistenta (evident) :)

Deci va rog sa-mi spuneti - cei care se pricep - ce trebuie sa fac si exact ce vopsea sa iau (firma, model).

 

Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Vreau sa scot galeriile de la Honda mea CB 500, sa le curat de rugina cu flex cu perie de sarma si apoi sa le vopsesc. Ideea e ca nu stiu ce vopsea sa folosesc si nici nu stiu daca se foloseste grund inainte. Stiu doar ca vopseaua trebuie sa fie termorezistenta (evident) :)

Deci va rog sa-mi spuneti - cei care se pricep - ce trebuie sa fac si exact ce vopsea sa iau (firma, model).

 

Merci.

Singura vopsea care a tinut pe galerii este acoperirea cu pulbere.Chiar si aceea este putin mai speciala cea de esapament.

Mai este un procedeu se numeste ceramizare...dar crede-ma nu renteaza pentru moto tau.

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura vopsea care a tinut pe galerii este acoperirea cu pulbere.Chiar si aceea este putin mai speciala cea de esapament.

Mai este un procedeu se numeste ceramizare...dar crede-ma nu renteaza pentru moto tau.

:10:

 

ai poze cu procedeu de ceramizare ?presupun ca arata intr-un mare fel ?tnx

 

Procedeul de ceramizare este urmatorul: acoperirea electrostatica a piesei (eventual in urma unei sablari pentru decontaminare), coacerea in 3 etape fiecare de cate 1h la 250 grade.

 

Preturi informative (variaza in functie de dimensiuni):

 

Galerii 4 cilindri: 200 ron-350 ron

am gasit niste poze dar nu e cine stie ce :(

Editat de omgs
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Vreau sa scot galeriile de la Honda mea CB 500, sa le curat de rugina cu flex cu perie de sarma si apoi sa le vopsesc. Ideea e ca nu stiu ce vopsea sa folosesc si nici nu stiu daca se foloseste grund inainte. Stiu doar ca vopseaua trebuie sa fie termorezistenta (evident) :)

Deci va rog sa-mi spuneti - cei care se pricep - ce trebuie sa fac si exact ce vopsea sa iau (firma, model).

 

Merci.

 

 

Curate-le de rugina cu feruginol. Apoi slefuieste-le cu smirghel (si apa) din ce in ce mai finapoi mai aplica feruginol o data la sfarsit. Vei scapa de rugina pentru o perioada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Munca in zadar, cel multi poti face ce sugereaza Cesar, in rest e doar o iroseala de timp si bani.

Rachaturile alea nu se pot vopsi. Un indiciu ar fi si faptul ca nici aia la fabrica nu le vopsesc cand fac mobra noua.

Singura solutie ca sa nu rugineasca este sa fie facute de inox, dar si atunci dupa o perioada corodeaza incet incet incet..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot aduce spray de vopsea termorezistenta (800 grade Celsius), la pretul de 70 lei.

Editat de mexykanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Munca in zadar, cel multi poti face ce sugereaza Cesar, in rest e doar o iroseala de timp si bani. Rachaturile alea nu se pot vopsi. Un indiciu ar fi si faptul ca nici aia la fabrica nu le vopsesc cand fac mobra noua. Singura solutie ca sa nu rugineasca este sa fie facute de inox, dar si atunci dupa o perioada corodeaza incet incet incet..

 

 

cum sa nu le vopseasca? le vopsesc, stai linistit! si tin ani buni. dar nu cu "shprei" ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Din ce sunt facute pistoanele si cilindrii ?

 

Multumesc.

Editat de mexykanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Din ce sunt facute pistoanele si cilindrii ?

 

Multumesc.

 

lol! cilindrii sunt raciti cu aer sau cu apa, pistoanele si chiulasa in interior sunt racite in plus de amestecul proaspat. galeriile nu. e o intrebare degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Particulele Ceramizer, Interesanta treaba nu am mai auzit pana acuma, pai si chestia asta "Ceramizer" se poate pune si in motoare de motociclete si ajuta la ceva ?

Editat de MassimoWest
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ori ce galerie ( ca si ori ce piesa metalica de pe motor) e facuta dintr-un aliaj.

Conteaza insa din ce aliaj sunt facute :) La tine probabil sunt dintr-un aliaj inoxidabil.

:))da..ma refeream la aliaj inoxidabil...

 

Merci de raspunsuri. Din tot ce vad, cred ca o sa fac o combinatie intre ce spune Cesar si banda aia termoizolanta. Se pare va vopseaua nu e o chestie de durata :)

eu am banda termoizolanta pe toata evacuarea...o sa te coste vreo 500 de ron banda..daca nu si mai bine..depinde ce calitate cumperi si cat de lata..daca e cu graphit sau cu altceva..etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ajuta. face bine sus, jos si la mijloc! e o mizerie...

 

Se poate inlocui cu Prostamol :crack: Intra in categoria magneti, turbine electrice, moristi si alte rahaturi de genul :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...