Jump to content
Sign in to follow this  
andumi

Vand claxon "Wolo Bad Boy" alias Stebel Nautilus Compact

Recommended Posts

Vand claxon electro-pneumatic Wolo Bad Boy alias Stebel Nautilus Compact. Sunetul este foarte puternic: 139 dB la o distanta de 2 metri fata de sursa. Ca reper, un avion la decolare emite un sunet de 130 dB la o distanta de 100 m. Montajul este extrem de usor si poate fi facut de oricine. Claxonul este livrat sigilat, impreuna cu un releu. Datorita dimensiunilor compacte montajul se poate face pe motociclete, dar si pe autoturisme. Instructiuni de montaj incluse.

Dimensiuni: 130 x 110 x 70 mm. Compresor heavy duty. Claxon bitonal 12V. Montaj simplu cu o singura prindere prin surub. Pret: 40 EUR (in RON la cursul zilei BNR)
Pentru zonele din afara Bucurestiului si Ilfov, transportul se va face prin curier rapid pe cheltuiala cumparatorului.

Cu acest claxon vei fi sigur auzit de cei din jurul tau!

telefon: 0722502207. BUCURESTI

post-22006-0-44615300-1360568384_thumb.jpg

post-22006-0-29457200-1360568390_thumb.jpg

post-22006-0-08467600-1360568399_thumb.jpg

Daca livrezi doar prin curierat trebuie sa platesc si transportul si rambursul, fac si eu o oferta nu da cu parul :) 100 ron

Daca livrezi doar prin curierat trebuie sa platesc si transportul si rambursul, fac si eu o oferta nu da cu parul :) 100 ron

Nu dau cu parul...:) stai linistit!

Evitam rambursul cu plata direct catre mine. Pot sa-ti trimit claxonul si cu un altceva decat un curier. Eventual ti-l pun pe un autocar ceva si il ridici tu de la tine din oras unde face statie respectivul autocar. Acolo il "cinstesti" tu direct pe sofer.

Solutii exista deci....:)

Pretul este fix. Dupa ce l-am montat pe motocicleta anul trecut am fost foarte incantat de el si am devenit importatorii exclusivi pe Romania pentru acest produs. Am facut un pret cat mai accesibil si cat mai apropiat de puterea de cumparare a romanilor. Importul il fac legal, pe firma si din acest motiv nu am cum sa fac un alt pret.

Eu am Nautilus Stebel si pot confirma ca face ca trenu'..daca face la fel merita toti banii!

Eu am Nautilus Stebel si pot confirma ca face ca trenu'..daca face la fel merita toti banii!

Cunosc , am si eu unul , se uita soferii dupa camioane ...:))

@l.u.v......Stebel trece printr-o perioada dificila din punct de vedere financiar. Din acest motiv, de ceva timp si-a incetat productia. Este posibil sa fie reluata in curand, dar nu se stie exact cand. Pana atunci, sunt cativa producatori, printre care si americanii de la WOLO care produc aceste claxoane sub licenta lor.

De sunat, te asigur ca suna la fel. Am facut un test comparativ si suna absolut la fel. Si daca pui la socoteala ca WOLO este si mai ieftin putin decat un Stebel, atunci chiar merita..... :)

@AllenC.....exista si un claxon denumit "WOLO Truck horn". Are o tonalitate mai joasa, pe o frecventa de 320 Hz. Se apropie mai mult de sunetul scos de goarnele TIR-urilor. Ca o particularitate a acestui claxon trebuie mentionat faptul ca incinta acustica poate fi desfacuta pentru a fi curatata. Acest lucru este necesar datorita particulelor de praf care sunt absorbite de claxon ca rezultat al absorbtiei aerului.

Pretul acestui claxon este 50 EUR.

post-22006-0-12952700-1360652836_thumb.jpg

Am primit claxonul, l-am probat la bateria de la masina si m-am cacao pe mine :)), nu am rezistat si l-am montat pe masina. Cand se face vreme de motociclit mai dau comanda la inca unul.

In loc sa ne cizelam, noi investim in astfel de barbarisme. :duel:

Consider ca DOAR daca ne-am respecta mai mult unii pe ceilati, n-am mai avea nevoie de investii de acest gen, sau :hurt:

Edited by ZaiR

ai perfecta dreptate. din pacate stim cu totii cum se circula pe la noi...o masura de protectie in plus nu strica. numai ca discutia asta este lunga si duce undeva fara vreun rezultat...

Vand claxon electro-pneumatic Wolo Bad Boy alias Stebel Nautilus Compact. Sunetul este foarte puternic: 139 dB la o distanta de 2 metri fata de sursa. Ca reper, un avion la decolare emite un sunet de 130 dB la o distanta de 100 m. Montajul este extrem de usor si poate fi facut de oricine. Claxonul este livrat sigilat, impreuna cu un releu. Datorita dimensiunilor compacte montajul se poate face pe motociclete, dar si pe autoturisme. Instructiuni de montaj incluse.

Dimensiuni: 130 x 110 x 70 mm. Compresor heavy duty. Claxon bitonal 12V. Montaj simplu cu o singura prindere prin surub. Pret: 40 EUR (in RON la cursul zilei BNR)

Pentru zonele din afara Bucurestiului si Ilfov, transportul se va face prin curier rapid pe cheltuiala cumparatorului.

Cu acest claxon vei fi sigur auzit de cei din jurul tau!

telefon: 0722502207.

In ce zona esti in Bucuresti ?

Edited by rfd

Stefan cel Mare - Vasile Lascar, langa Spitalul Colentina. Dar nu e o problema si daca imi spui pe unde esti tu vin eu in zona ta.

Sint mari,ati trebui spatiu baban intre carene sau il pu-i undeva in afara si consuma de-ti cade curentu'cind il actionezi(clipesc toate luminile din bord)nu vreau sa dezamagesc pe nimeni dar e ptr masina facut,ptr motor n-am vazut ceva potrivit,trebui ceva mic si puternic mai puternic decit cel de masina,dar se pare ca nu sa inventat.

@fuckeru....Nu stiu ce motocicleta ai. Eu am un Suzuki VStrom 650 si merge perfect de mai mult de 1 an. Si mai sunt cativa care le-au montat pe motocicleta, si nici eu nu au reclamat o astfel de problema. Nu clipeste nimic si merge brici. Poate pe scuter ti se poate intampla asta, dar pe o motocicleta a carei instalatie electrica nu are improvizatii aiurea nu are nici o problema. In plus, sunt o gramada de copii chinezesti vandute aiurea pe net pentru care nimeni nu ofera nici o informatie de montaj sau ceva de acest gen.

sal,ma intereseaza si pe mine un astfel de clanxon,din moment ce al meu e deja cam ragusit,spunemi daca mai ai posibilitate sa aduci si daca se poate monta la un fazer de 600

@sonyy...Salut! Stocul nou imi soseste saptamana aceasta. Lasa-mi te rog pe privat telefonul tau sau emailul si te voi contacta cand au ajuns la mine. Da, se poate monta si pe un Fazer 600. In principiu se poate monta pe orice motocicleta datorita dimensiunilor compacte: 130 x 110 x 70 mm.

Sint mari,ati trebui spatiu baban intre carene sau il pu-i undeva in afara si consuma de-ti cade curentu'cind il actionezi(clipesc toate luminile din bord)nu vreau sa dezamagesc pe nimeni dar e ptr masina facut,ptr motor n-am vazut ceva potrivit,trebui ceva mic si puternic mai puternic decit cel de masina,dar se pare ca nu sa inventat.

@fuckeru....Nu stiu ce motocicleta ai. Eu am un Suzuki VStrom 650 si merge perfect de mai mult de 1 an. Si mai sunt cativa care le-au montat pe motocicleta, si nici eu nu au reclamat o astfel de problema. Nu clipeste nimic si merge brici. Poate pe scuter ti se poate intampla asta, dar pe o motocicleta a carei instalatie electrica nu are improvizatii aiurea nu are nici o problema. In plus, sunt o gramada de copii chinezesti vandute aiurea pe net pentru care nimeni nu ofera nici o informatie de montaj sau ceva de acest gen.

Confirm si eu, merge brici, nu palpaie niciun bec cind il actionezi :D

Ca spatiu intr-adevar este cam marisor(grosso modo cam de dimensiunea unui borcan de muraturi de 800 gr.), daca va intra borcanu' intra si claxonu' :hug:

Ai pe Pm nr meu de tel.

Cand iti soseste noul transport da un semn.

Multumesc.

Salut Andu ma intereseaza si pe mine cand primesti stoc-ul nou,tel:0743/222.339 Bogdan,Multumesc

zi-mi te rog unde as putea sa montez asemenea claxon pe un 1000RR 2004, ai poze cu asa ceva montat pe vitezane?sunt interesat

@rfd....s-a notat. Esti pe lista.

@ cmb73....s-a notat. Esti pe lista.

@adriangl.....In Bucuresti colaborez foarte bine cu colegul nostru de forum Fabio alias "bozoro". Are un service de motociclete si se pricepe foarte bine si la partea electrica. Ca sa-l laud putin, pot spune ca este "tatal lor"....:)

Costul unui montaj este intre 30 RON (stradale si naked-uri) si 60 RON (gen VStrom si vitezane), functie de complexitatea lucrarii. La acestea din urma este mai mult de demontat si montat si asa se justifica diferenta. Mie imi place sa lucrez cu el pentru ca este foarte meticulos si nu lasa nimic la voia intamplarii. Practic, o data montat ceva pe motocicleta ai impresia ca asa a fost din fabrica.

Din pacate nu am inca niste poze cu un montaj pe vitezane. In alte localitati montajul poti sa-l faci la un service moto sau chiar si tu. Daca nu esti din Bucuresti, lasa-mi pe privat te rog o adresa de email unde sa-ti trimit instructiunile de montaj sa-ti faci o idee. Il recomand pe Fabio, dar daca nu ai drum prin Bucuresti, cu putina indemanare montajul il poti face si tu. Ma poti contacta si pe tel. 0722502207.

Stoc nou!

Salut,

Vin si eu cu o intrebare. Eu am montat pe Shaka mea un claxon care e destul de ok ( nu e originalul). Chiar acum a venit un amic la mine care si-a montat pe a lui o chestie de zici ca vine trenul pe linga tine. E super de fain dar e o mica problema. Il apesi odata scurt, dar goarna tine vreo juma de minut. Deci nu poti da un claxon scurt. Cu asta scoli toti mortii din morminte si sperii toti camionagii ceea ce e super.

Intrebarea mea e daca pot sa-mi tin claxonul meu si sa montez goarna ca al 2lea claxon in caz de nevoie ( sau de fun;-) Sa am 2 butoane cum ar veni. pe al meu il folosesc pt bun simt dar cind se baga mirlanul in fata.... bag goarna.

E posibil asa ceva?

Ms anticipat

@reverend....salut! Nu stiu ce legaturi are prietenul tau facute la instalatia electrica si implicit la claxon. Clar e ceva in neregula. In mod normal, dupa montarea unui Wolo Bad Boy, va functiona doar aceasta, chiar daca vechiul claxon se va mai afla pe motocicleta. Ca sa-ti faci o idee ai mai jos schema care trebuie urmata pentru montaj. Am disponibil si cablajul cu toti conectorii+siguranta montati, tu neavand de facut decat sa cuplezi releul aflat impreuna cu claxonul in cutie. Cablajul costa 40 RON.

Installation Nautilus-419-519-619-VM2-NM2-GP-418-404-415.pdf

@reverend....salut! Nu stiu ce legaturi are prietenul tau facute la instalatia electrica si implicit la claxon. Clar e ceva in neregula. In mod normal, dupa montarea unui Wolo Bad Boy, va functiona doar aceasta, chiar daca vechiul claxon se va mai afla pe motocicleta. Ca sa-ti faci o idee ai mai jos schema care trebuie urmata pentru montaj. Am disponibil si cablajul cu toti conectorii+siguranta montati, tu neavand de facut decat sa cuplezi releul aflat impreuna cu claxonul in cutie. Cablajul costa 40 RON.

In primul rind multumesc de raspuns.

Cred ca poate nu m-am exprimat f clar. In primul rind, amucul meu nu are un Bad Boy instalat. Din pacate nu se gasesc pe aici, sau cel putin inca nu am vazut eu. El doar i-a zis mecanicului ca vrea ceva mai puternic decit cel original, mecanicul a dat jos originalul si a pus goarna de care ziceam. Nu stiu ce firma e sau de cine e facut, dar stiu ca scoate destui DB ca sa trezeasca un camionagiu la 1km departate. Dupa cum ziceam, singura hiba e ca nu poti da un claxon scurt de atentionare. Odata ce ai apasat butonul, urla goarna vreo 7-10sec.

Acum sa revin la motorul meu. Eu am un claxon aftermarket care e ok. In principiu. Dar nu urla ca goarna amicului meu. Intrebarea mea era daca pot sa-mi mentin claxonul meu pt atentionari scurte si pe linga acest claxon sa-mi montez si o goarna cu un buton separat de actionare.

Daca as fi in tara as fi cumparat de la tine un Bad Boy din prima, Din pacate sint la vreo 20.000km departare...

Daca ai vre-un sfat/solutie la intrebarea mea....

Ms anticipat.