Jump to content
Sign in to follow this  
cr1s71

Putem face o schimbare

Recommended Posts

Nu e normal sa ne scumpeasca RCA-ul noua, motociclistilor.
Sunt foarte multe motive, unul important e ca, in cazul asigurarii pe 1 an, noi folosim maxim 8-9 luni motocicleta, in cazul accidetelor suntem mult mai expusi, in sensul ca in masina nu prea iti pasa, esti in siguranta, la un accident la 60 la ora nu ai nimic, dar noua un asemenea accident ne poate fi fatal si nu in ultimul rand, majoritatea accidentelor nu se petrec din vina noastra. Ce poate sa dea dauna mai mare, o motocicleta de 200 kg sau o masina de 2 tone ?
Vad ca domnii care se ocupa cu asigurarire IAU IN CALCUL DOAR CE LE CONVINE (ai copil major e posibil, sa ia masina tatalui si sa faca accident, traieste in Bucuresti, e posibil sa faca accident, ai sub 25 de ani, ai sanse sa faci accident, asta e o mare discriminare, cine zice ca eu la 25 de ani nu conduc mai bine ca unul de 50 ?), DAR aceste lucruri care normal ar trebui sa duca la scaderea politei RCA pentru motociclisti nu sunt luate in considerare.
Propun cand vine timpul frumos sa iesim in strada, sa punem problema.

Iti dau cel mai simplu raspuns posibil: Pentru ca ei pot

Pot pentru ca noi nu zicem nimic. Ia sa iesim toti si sa facem scandal. Sa vedem ce se mai intampla.
Sunt TARE CURIOS cati motociclisti fac accidente din cauza lor si CARE ESTE VALOAREA MEDIE A DAUNEI in comparatie cu masinile.
Asigurarire ar trebui sa fie foarte mici la noi. Nu imi convine sa platesc 400 lei pe o asigurare pe un an pentru o motocicleta. E JAPCA CURATA.
Pe urma se intreaba de ce isi pun toti numere rabatabile. Si tot noi suntem aia nenorocitii.

multi motociclisti fac accident din cauza lor. mult mai multi decat iti inchipui. si aici ma refer doar la cazurile 100% legale, nu vorbesc de cele morale gen 150+ prin oras pe stradute cu vizibilitate de 50-100 de m, slalom prea aproape de masini si altele... peste tot prin lumea asta asigurarile pentru motoare sunt mai mari in general. si mi se pare corect. pana la urma suntem un grup de participanti la trafic ceva mai expus. si de obicei accidentele sunt daune totale, nu doar niste mizerii de table care se schimba repede si relativ ieftin.

Iti dau cel mai simplu raspuns posibil: Pentru ca ei pot

Pentru ca ei pot si sint ordinari(completare). Oricum eu nu imi mai fac asig.

Ma refer la dauna provocata de noi. Mai mult de o usa stramba sau o bara nu putem sa stricam.
Nu generaliza, nu toti motociclistii sunt "maniaci disperati de viteza". Mult mai multi sunt oameni cu familie, copii care merg normal si vor sa se intoarca intregi acasa.

Edysson mergi fara ?

si Doamne fereste in cazul unui nefericit incident ce faci edysson??

Le dau mu e si eu daca scumpesc nesimtit. Eu m am crucit cand am vazut ce sume au asiguratorii de top,peste 600 ron pe an. Sunt curios cati dintre noi avem la carpatica. Astra deja e scump. Mai nou asirom a dat o pe low cost si la propriu si fig.

Dracu sa i pieptane, tara asta se duce pe cuc rau.

Sunt nenorociti, eu si azi as iesii in strada. Sa le scumpeasca la conserve nu noua ...

Nu e nimeni cu mine ?

Pentru ca au invatat de-a lungului timpului ca pozitia preferata a romanului este "capra"...

rca-ul in romania e la nivel de albania cred, cel mai ieftin din Ue la ora actuala, va plangeti ca niste p$#@$@, mai bine intrebati niste nemti/italieni/francezi cat dau pe asigurare si-o sa vedeti ca cu tot cu majorarea asta sunteti la genunchiul broastei mediei europene/mondiale

asteptati pana o sa se infiinteze biroul asiguratorilor, chiar daca n-o sa-ti platesti rca si ai motoreta/masina inmatriculata o sa te caute si-n gura de sarpe sa platesti asigurarea, chiar dupa cativa ani. numai asteptati putin sa se puna la punct. nu vrei sa platesti rca, te duci si depui numarul la politie. cat timp ai numar pe ea platesti rca.

multi motociclisti fac accident din cauza lor. mult mai multi decat iti inchipui. si aici ma refer doar la cazurile 100% legale, nu vorbesc de cele morale gen 150+ prin oras pe stradute cu vizibilitate de 50-100 de m, slalom prea aproape de masini si altele... peste tot prin lumea asta asigurarile pentru motoare sunt mai mari in general. si mi se pare corect. pana la urma suntem un grup de participanti la trafic ceva mai expus. si de obicei accidentele sunt daune totale, nu doar niste mizerii de table care se schimba repede si relativ ieftin.

tinichigeria/vopsitoria e ceva ieftin? unde? arata si mie ca acu ma duc.

Sunt nenorociti, eu si azi as iesii in strada. Sa le scumpeasca la conserve nu noua ...

Nu e nimeni cu mine ?

ba da! sa se scumpeasca la conserva de peste marinat in sos de rosii doar. Ce dracu e aia conserva? ...acu sunt in gasca haita motociclistilor...bleah

In aceeasi ordine de idei am putea spune de ce platesc tinerii sanatosi asigurare de sanatate la fel de mult ca batranii bolnavi(inca in campul muncii)...

Nu e nimeni cu mine ?

nu

iesi in strada ca iti scumpeste asig la trotineta.... buaahahahahaaaaaaa

deja mi-nchipui un miting ca la revolutie.. buahahaha

si Doamne fereste in cazul unui nefericit incident ce faci edysson??

o sa planga politistului ca el s-a suparat pe asiguratori.

@cr1s71 Si cu cat s-a scumpit de te-ai aprins asa?

Edited by JCDenton

Nu e normal sa ne scumpeasca RCA-ul noua, motociclistilor.

"motociclistii" e elita, chiar nu realizeaza asiguratorii! ntzntzntz

rca-ul in romania e la nivel de albania cred, cel mai ieftin din Ue la ora actuala, va plangeti ca niste p$#@$@, mai bine intrebati niste nemti/italieni/francezi cat dau pe asigurare si-o sa vedeti ca cu tot cu majorarea asta sunteti la genunchiul broastei mediei europene/mondiale

asteptati pana o sa se infiinteze biroul asiguratorilor, chiar daca n-o sa-ti platesti rca si ai motoreta/masina inmatriculata o sa te caute si-n gura de sarpe sa platesti asigurarea, chiar dupa cativa ani. numai asteptati putin sa se puna la punct. nu vrei sa platesti rca, te duci si depui numarul la politie. cat timp ai numar pe ea platesti rca.

Tu lucrezi cumva la "nemti/italieni/francezi" ? Raportat la venitul mediu in RO ai facut un calcul?

M-am cam saturat de comparatiile astea UE, noi lucram pe 2 lei si ne comparam cu nemtii.

"mai bine intrebati niste nemti/italieni/francezi" cat au salariul... ce strazi au, in cat timp platesc asigurarile daca se intampla ceva... etc.

ce-mi plac mie astia care iau apararea unor hoti.

servicii proaste si scumpe in comparatie cu ce ofera...

Aplicati si voi rca online si completati acolo ce vreti voi...polita cand vine acasa este trecuta seria de sasiu si nr de inmatriculare...nu apare numele si prenumele. Eu am facut acum 4 zile rca la moto pe 12 luni cu data intrarii in vigoare de pe 27-02-2013 si a costat 220 lei la groupama ( mai ieftin era la euroins si carpatica ) Bafta

752 de RON la Omniasig ?! Pana la urma s-a schimbat legea cu RCA-ul ? Acum repari pe RCA-ul tau, sau la fel ca inainte, pe al celuilalt ?

@cr1s71 Si cu cat s-a scumpit de te-ai aprins asa?

cu vreo 50 lei pe jumate de an...

Ofertele pentru 12 luni de pe rca-ieftin.ro. Detalii tehnice + vechime permis sunt in poza. Momentan, Carpatica mi se pare singura acceptabila. http://imgur.com/uaLgvCj.

Also: http://epochtimes-romania.com/news/din-2013-se-schimba-asigurarea-obligatorie-auto-astfel-polita-rca-se-va-scumpi---170973

Edited by Derek