Jump to content
Sign in to follow this  
cr1s71

Putem face o schimbare

Recommended Posts

Anul trecut am plătit 132 lei per 6 luni. Anul acesta mi-am găsit cu 280 lei pentru 12 luni. Mai scump cu 16 lei, nu ştiu zău dacă o să-mi permit.

Plângeţi degeaba, 'pe dincolo' plătesc băieţii pe lună cât plătim noi pe un an. Iar salariile nu-s de 12 ori mai mari.

Tu lucrezi cumva la "nemti/italieni/francezi" ? Raportat la venitul mediu in RO ai facut un calcul?

M-am cam saturat de comparatiile astea UE, noi lucram pe 2 lei si ne comparam cu nemtii.

tie iti pasa ...mie imi pasa dar te intreb ...ce o sa faci ? sau ce putem face? ca ei se imbogatesc iar tu tragi ca un rob sa iti platesti asigurare pe 6 luni si ajungi sa dai 20 30 % din salar suntem noi de vina ca i-am votat ca le-am permis ce ce ne conduc sunt de vina ..... asta e ii suportam

P.S. chiar daca Ponta ar citi Topicul asa l-ar durea in fund !!! sa-l chis in freza !!! :diggin: asta urmeaza sa ne sapam groapa singuri ......

Ofertele pentru 12 luni de pe rca-ieftin.ro. Detalii tehnice + vechime permis sunt in poza. Momentan, Carpatica mi se pare singura acceptabila. http://imgur.com/uaLgvCj.

Also: http://epochtimes-romania.com/news/din-2013-se-schimba-asigurarea-obligatorie-auto-astfel-polita-rca-se-va-scumpi---170973

Aplica la emag...au reduceri la rca ;)

@Kostin - nu-mi dau seama daca esti sarcastic sau...problema era cumva alta: daca intra in vigoare treaba cu "noul RCA e un fel CASCO", atunci s-ar justifica scumpirea...atat timp cat pe 12 luni costul ramane undeva la...300 de ron, e ok. Dar 752 mi se pare exagerat.

si Doamne fereste in cazul unui nefericit incident ce faci edysson??

Da ,anul trecut am umblat fara. Am umblat cu grija si omeneste.La salariile din tara nu poti fii numai sclav,nu iti mai permiti nimic.Asta este.

@Kostin - nu-mi dau seama daca esti sarcastic sau...problema era cumva alta: daca intra in vigoare treaba cu "noul RCA e un fel CASCO", atunci s-ar justifica scumpirea...atat timp cat pe 12 luni costul ramane undeva la...300 de ron, e ok. Dar 752 mi se pare exagerat.

Pai si acum la omniasig costa peste 500 lei

Ocupandu-ma cu asigurari de ceva timp pot sa afirm ca, intr-adevar, unele conditii de calcul sunt discriminatorii si stupide...un ex. ar fi varsta (adica se stie ca, odata cu varsta, reflexele si dexteritatea slabesc, si deci, riscul ca persoana in cauza sa fie implicat intr-un accident din propria-i vina este mai mare, pe de alta parte, sunt si o groaza de teribilisti tineri)...oricum, asa cum spune colegul de mai sus, la noi, sunt asigurarile incomparabil mai ieftine decat in restul comunitatii EU...iar legat de despagubiri, sunt fel si fel de cazuri...uni platesc alti se trag pe fese...iedea este ca atunci cand trebuie sa scoata bani, din pacate, toti se fofileaza si cauta sa piarda cat mai putin pentru ca in cele din urma despagubiri= cheltuieli pentru societatile de asigurari !

S-a iesit in strada pentru treburi serioase, si nu s-a rezolvat nimic (asta nu inseamna ca trebuie sa renuntam la drepturile noastre, si sa ne lasam calcati in picioare) insa, sa umbli cu masina sau motocicleta nu esti obligat, poate fi considerat un moft, dar sa pui ceva pe masa e obligatoriu ?

Dragi prieteni, fiti linistiti, am sa pregatesc o campanie de inceput de sezon prin care, unul dintre avantaje va fi si RCA-ul ...garantat cel mai ieftin, macar cu atat sa va pot ajuta !!!

Edited by emypavel

Tu lucrezi cumva la "nemti/italieni/francezi" ? Raportat la venitul mediu in RO ai facut un calcul?

M-am cam saturat de comparatiile astea UE, noi lucram pe 2 lei si ne comparam cu nemtii.

e fix irelevant cat ai salariu, daca nu-ti permiti asigurarea cum pm ti-ai permis motocicleta?

cand lovesti o masina de 30-50k euro reparatia costa similar cu o reparatie efectuata in orice alta tara din UE, cum si-au permis toti meltenii parveniti masini de 50k in Romania , asta e problema si din cauza lor platiti voi" prime din ce in ce mai mari asiguratorilor.

SA NU IESITI IN STRADA CA ALIMENTELE DE BAZA COSTA IN ROMANIA MAI MULT DECAT IN UE, IESITI IN PM CA E ASIGURAREA MARE LA MOTOCICLETE

e fix irelevant cat ai salariu, daca nu-ti permiti asigurarea cum pm ti-ai permis motocicleta?

cand lovesti o masina de 30-50k euro reparatia costa similar cu o reparatie efectuata in orice alta tara din UE, cum si-au permis toti meltenii parveniti masini de 50k in Romania , asta e problema si din cauza lor platiti voi" prime din ce in ce mai mari asiguratorilor.

SA NU IESITI IN STRADA CA ALIMENTELE DE BAZA COSTA IN ROMANIA MAI MULT DECAT IN UE, IESITI IN PM CA E ASIGURAREA MARE LA MOTOCICLETE

te-ai nascut o data dar de ce mananci zilnic ? cam asa rezulta la ce ai scris tu...am luat motocicleta o data si am doar una nu o schimb ca pe sosete pe cand rca-ul il faci anual mai dai si o gramada de bani si cand ai o dauna isi bat joc de tine . Aici e revolta mare...Sunt de acord sa il scumpeasca dar sa rezolve ceva si cu aceasta problema nu sa stau 3 luni sa recuperez banii de la asigurator si sa tin masina sau motorul in service.

Pai da, in cazul meu ar costa 752 de RON. Ma intreb daca in banii astia mai intra si alte beneficii.

te-ai nascut o data dar de ce mananci zilnic ? cam asa rezulta la ce ai scris tu...am luat motocicleta o data si am doar una nu o schimb ca pe sosete pe cand rca-ul il faci anual mai dai si o gramada de bani si cand ai o dauna isi bat joc de tine . Aici e revolta mare...Sunt de acord sa il scumpeasca dar sa rezolve ceva si cu aceasta problema nu sa stau 3 luni sa recuperez banii de la asigurator si sa tin masina sau motorul in service.

motorul il cumperi odata dar mergi cu el in fiecare zi. si in fiecare zi cand mergi cu el ai nevoie de asigurare

Eu nu inteleg criteriile pe care se calculeaza valoarea: in aceeasi zi, la acelasi broker, la acelasi asigurator, in acelasi regim pt ambele si pt acelasi interval am primit pret mai mic la Tenere ( motor de 660 ) decat la WR ( motor de 250 )...

Mi-am permis motor,si nu unul.Sau poate l-am castigat la poker.Dar atata timp cit salariile is cum is,isi mai si bat joc de noi. De ce?Pentru ca ei pot!

Cum va ies voua tarifele astea? Mie imi iese (pe rca-ieftin.ro) 291 ron pe 1 an la Groupama la motocicleta (cel mai ieftin Carpatica 254 ron), si la masina am platit 532.83 ron la Emag (10% reducere fata de rca-ieftin.ro) pentru 1 an, in conditiile in care motorul masinii are 2494 cmc.

ieri am platit 700 si ceva de lei pe asigurare. oameni buni, hai sa rotunjesc la 800. ma ajunge 66.6 lei pe luna! chiar vi se pare mult? :|

Sunt motociclisti care au salariul 800 lei, din care trebuie sa plateasca si rata la banca pentru imprumutul care l-au facut sa isi cumpere motocicleta...

rca-ul in romania e la nivel de albania cred, cel mai ieftin din Ue la ora actuala, va plangeti ca niste p$#@$@, mai bine intrebati niste nemti/italieni/francezi cat dau pe asigurare si-o sa vedeti ca cu tot cu majorarea asta sunteti la genunchiul broastei mediei europene/mondiale

asteptati pana o sa se infiinteze biroul asiguratorilor, chiar daca n-o sa-ti platesti rca si ai motoreta/masina inmatriculata o sa te caute si-n gura de sarpe sa platesti asigurarea, chiar dupa cativa ani. numai asteptati putin sa se puna la punct. nu vrei sa platesti rca, te duci si depui numarul la politie. cat timp ai numar pe ea platesti rca.

cand ora de munca in romania va fi la nivelul celei din UE o sa platesc si asigurarea la nivel UE......................trezeste .te

ieri am platit 700 si ceva de lei pe asigurare. oameni buni, hai sa rotunjesc la 800. ma ajunge 66.6 lei pe luna! chiar vi se pare mult? :|

DA.............

a plati...inseamna de a beneficia de ceva...de ce beneficiezi TU ca ai platit 700 ron??????????????????

cand ora de munca in romania va fi la nivelul celei din UE o sa platesc si asigurarea la nivel UE......................trezeste .te

DA.............

a plati...inseamna de a beneficia de ceva...de ce beneficiezi TU ca ai platit 700 ron??????????????????

de mai putine batai de cap si de liniste sufleteasca. desi n-am avut decat un accident minor in aproape 12 ani de motociclism care n-a fost din vina mea nu inseamna ca nu se poate intampla. ei, daca aleg carpaticaca&co. pana ii despagubesc pe cel vatamat el poate ori sa ma dea in judecat ori sa ma frece la cap in functie de cat de smecher e sau se crede. si indiferent daca e sau nu mai smecher ca mine tot am batai de cap. asa mai bine platesc in plus. evident, pot fi si retarzi pe care nu-i intereseaza dar asta-i viata, dac era prea simpla parca nu ne mai bucuram de ea! :lol:

Cand iti cumperi motocicleta, masina, etc...te gandesti la toate aspectele, imi permit asigrare, impozit, sa o intretin si sa-i bag benzina? Da, cumpara - Nu, nu cumpara.

Simplu, nu vreau sa tin eu morala nimanui dar asa functioneaza civilizatia noastra... indiferent in ce tara traim.

Raportat la salarii nu consider asigurarea foarte mare pentru simplu fapt ca folosim aceleasi "utilaje" ca si occidentalii... piesele au aceleasi preturi in caz de dauna.

500e inseamna o carena si un far si mai inseamna cam 5-6 ani de RCA...

Cand iti cumperi motocicleta, masina, etc...te gandesti la toate aspectele, imi permit asigrare, impozit, sa o intretin si sa-i bag benzina? Da, cumpara - Nu, nu cumpara.

Simplu, nu vreau sa tin eu morala nimanui dar asa functioneaza civilizatia noastra... indiferent in ce tara traim.

Raportat la salarii nu consider asigurarea foarte mare pentru simplu fapt ca folosim aceleasi "utilaje" ca si occidentalii... piesele au aceleasi preturi in caz de dauna.

500e inseamna o carena si un far si mai inseamna cam 5-6 ani de RCA...

bine punctat !

Eu am platit cam 800, hai rotunjit cam 1000 Ron, dar am primit si un suport de numar rabatabil in banii astia.

(era la oferta pe emag)

DA.............

rezeste-te tu, dupa analogia ta, la nivelul salariilor din romania toata lumea ar trebui sa mearga cu:

IMG_3975.JPG

nu-ti permiti motopartza nu-ti lua.

tu habar nu ai ce inseamna notiunea de asigurare, te-astepti sa-ti si dea inapoi cineva ceva

da, se poate sa platesti toata viata o asigurare si sa nu beneficiezi NICIODATA de pe urma ei. insa beneficiaza altii. DACA si tu ai fi in sitatia de a face accident o sa beneficiezi si tu sau oricare altul

daca nu pricepi cum functioneaza sistemul infiinteaza tu o societate in care nu mai sunt de folos asigurarile.

eu prefer sa dau $$$ pe an si sa nu ma doara capul toata viata decat sa dau $$$$$$$$$$$$$$$ in cazul in care belesc maibahul cuiva din vina mea. chiar daca nu o sa se intample in toata viata mea, e bine sa fiu asigurat.

dar discutia e sterila pe un topic intr-un forum din romania, unde sistemul de asigurari e la nivel de tara africana

in tarile civilizate chiar daca exista multe firme de asigurare sistemul e centralizat si chiar daca schimbi firma vechimea se pastreaza si beneficiezi de un bonus anual daca nu comiti accidente.

astfel, in primul an platesti $$$$$, dupa un daca nu ai avut incidente platesti $$$$, dupa doi ani $$$ dupa 3-4 ani $$ si tot asa.

cei care fac accidente des platesc $$$$$$$$$$ si cei care fac mai deloc platesc $$

la noi e ca la nimenea

Guest Ravishing

Ati inebunit cu RCA-ul de 800 lei?

De curiozitate mi-am calculat si eu cat ma va costa pe emag (inca mai e valabil) si mi-a zis ca trebuie sa dau 222 Lei pe an :D Asta la euroins. Desi nu cred ca voi lua de la astia, cu siguranta nu voi da mai mult de 400-500 cat am platit anul trecut la allintz

Achime, salariile nu sunt la nivel UE, corect, dar parcul auto este la nivel UE SAU MAI SUS, ca vi le-ati luat pe credite nu-i vina asiguratorilor

Si nu-mi fa comparatie cu ce masini ai vazut prin Germania , pentru fiecare neamt in maybach muncesc 100 in golfuri3

platesc aici 120E impozit pe CAINE .. si 250 E pentru fantastica oportunitate de a locui in DELTA..

Nu e normal sa ne scumpeasca RCA-ul noua, motociclistilor.

Sunt foarte multe motive, unul important e ca, in cazul asigurarii pe 1 an, noi folosim maxim 8-9 luni motocicleta, in cazul accidetelor suntem mult mai expusi, in sensul ca in masina nu prea iti pasa, esti in siguranta, la un accident la 60 la ora nu ai nimic, dar noua un asemenea accident ne poate fi fatal si nu in ultimul rand, majoritatea accidentelor nu se petrec din vina noastra. Ce poate sa dea dauna mai mare, o motocicleta de 200 kg sau o masina de 2 tone ?

Vad ca domnii care se ocupa cu asigurarire IAU IN CALCUL DOAR CE LE CONVINE (ai copil major e posibil, sa ia masina tatalui si sa faca accident, traieste in Bucuresti, e posibil sa faca accident, ai sub 25 de ani, ai sanse sa faci accident, asta e o mare discriminare, cine zice ca eu la 25 de ani nu conduc mai bine ca unul de 50 ?), DAR aceste lucruri care normal ar trebui sa duca la scaderea politei RCA pentru motociclisti nu sunt luate in considerare.

Propun cand vine timpul frumos sa iesim in strada, sa punem problema.

eu nu inteleg de ce va mai stresati. sunt niste handicapati si fac cam ce vor.

asta e. la fel si cu pretul benzinei+multe altele.

vroiam sa spun "tara de (cuvant urat)" dar m-am mai gandit: oameni de (cuvant urat).