Jump to content
Sign in to follow this  
cr1s71

Putem face o schimbare

Recommended Posts

Tu lucrezi cumva la "nemti/italieni/francezi" ? Raportat la venitul mediu in RO ai facut un calcul?

M-am cam saturat de comparatiile astea UE, noi lucram pe 2 lei si ne comparam cu nemtii.

acum doi ani am platit in italia 1200E pe an, clasa a 12-a din 14. adica un salariu mediu. in romania platesc 340ron pe an. adica mai putin de jumatate din salariu minim. sunt de acord cu tine doar in ce priveste eu stiu... altceva... pretul benzinei de exemplu, nu asigurarile.

Pe mine nu suma ma deranjeaza. Ma deranjeaza ca trebuie sa platesc tot anul si sa merg 8 luni.

Daca eu merg mai putine luni am sanse mai mici sa fac accident deci reprezint un risc mai mic.

Dar la noi nu asta conteaza. Ei dau spagi si statul ii lasa sa faca ce vor ei.

Hai in vara sa le strigam ca sunt hoti. Nu vom revolva nimic. dar macar sa le aratam ca suntem nemultumiti.

Cine se baga la un miting de protest?

Occidentalii sunt niste cretini!Platesc taxe,impozite,asigurari pe orice (cuvant urat)!Au creierele spalate, sunt robotizati iar majoritatea sunt sclavii bancilor si taxelor pe viata(si urmasii ,urmasilor lor)!

Partea proasta este ca ne-au molipsit cu prostia ,normele si legile lor!

Asigurarile auto-moto sunt bune pentru smecheri loviti de fraieri.

Vad ca multi traiesc cu impresia ca daca lovesc cu Loganul,Maybachul scot asigurarea si atat!Ala cu Maybachul repara caruta pe banii asiguratorului dar dupa aia Asiguratorul te da in judecata si

recupereaza banul de la tine!Numai niste boi spalati pe creier pot crede ca 200-500-1000 de lei te scutesc de plata un ei daune platite de asigurator de 10 000 de euro sau mai mult!

La daune de cateva milioane sau zeci de milioane nu se agita nimeni dar mai sus se activeaza departamentul juridic !Si hop cu fraierul la cremenal!Si asta e doar inceputul!

Eh na, asiguratorii au niste obligatii legale. Eu am vazut despagubire pe RCA de 18.000e si nu a fost dat nimeni in judecata.

Occidentalii sunt niste cretini!Platesc taxe,impozite,asigurari pe orice (cuvant urat)!Au creierele spalate, sunt robotizati iar majoritatea sunt sclavii bancilor si taxelor pe viata(si urmasii ,urmasilor lor)!

Partea proasta este ca ne-au molipsit cu prostia ,normele si legile lor!

Asigurarile auto-moto sunt bune pentru smecheri loviti de fraieri.

Vad ca multi traiesc cu impresia ca daca lovesc cu Loganul,Maybachul scot asigurarea si atat!Ala cu Maybachul repara caruta pe banii asiguratorului dar dupa aia Asiguratorul te da in judecata si

recupereaza banul de la tine!Numai niste boi spalati pe creier pot crede ca 200-500-1000 de lei te scutesc de plata un ei daune platite de asigurator de 10 000 de euro sau mai mult!

La daune de cateva milioane sau zeci de milioane nu se agita nimeni dar mai sus se activeaza departamentul juridic !Si hop cu fraierul la cremenal!Si asta e doar inceputul!

Propun respingerea imperialismului capitalist si infratirea intru prosperitate cu poporul nord coreean!

Fac cinste cu o ciorba de scoarta de copac!

Si ce sa facem? Iesim in strada si strigam "Hotii!!!!"

Pai ce, ei nu stiau asta?!?

Si ce sa facem? Iesim in strada si strigam "Hotii!!!!"

Pai ce, ei nu stiau asta?!?

SI ce facem? Asteptam sa ne mane ei ca pe oi in directia in care le place?

Stiu ca nu o sa rezolvam nimic pe termen scurt. Nu or sa ne dea banii inpoi imediat fiindca iesim noi in strada. Dar macar or sa vada ca ne deranjeaza. data viitoare se vor gandi de doua ori inainte sa arunce niste sume pe o hartie.

Acum cateva luni cand au iesit oamenii in strada nu au rezolvat nimic. Dar parca guvernantii se exprima mai cu grija acum.

Stiu ca nu va doare pe voi de exprimarea lor. Dar nici Roma nu a fost contruita intr-o singura zi.

Putin cate putin se rezolva lucrurile. Dar numai daca luptam.

Nu se supara ca te intreb: Te plateste cineva ca sa ne demoralizezi? Ca sa nu iesim in strada.

Nu ma deranjeaza daca e asa. Fiecare isi castiga existenta cum poate.

Daca nu te plateste nimeni sa faci asta de ce o faci? Si mai sunt cativa pe aici care nu fac decat sa ne spuna ca nu avem nici o sansa, ca nu vom rezolva nimic. Daca nu ii plateste nimeni sa faca asta nu inteleg de ce o fac.

Nu ii obliga nimeni sa iasa in strada impreuna cu noi. Daca sunt deprimati, sictiriti si dezamagiti ori sa taca ori sa incurajeze.

Ca daca noi ne cerem drepturile or sa beneficieze si ei. Daca nu reusim ei nu pierd nimic. Dar daca reusim?

Trebuia sa facem scandal inainte de schimbarea tarifelor. Stiu asta. Dar schimbarile de genul asta se aud greu inainte sa se intample.

Oricum sunt parsivi. Scimba legile si tarifele repede in mijlocul iernii. Profita de faptul ca iarna oamenii sunt mai ocupati cu supravietuirea si le e mai greu. Isi revin financiar dupa sarbatori muncind mai mult si nu urmaresc atent schimbarile. In plus e mai dificil sa iesi in trada in mijlocul iernii si ei profita la maxim de acest aspect.

Daca vrei sa faci un protest legal trebuie sa faci cerere cu doua saptamani inainte. Daca in ziua programata ai -10 grade ori ninge, ploua e dificil sa strangi oamenii.

Asta e alta porcarie de care s-au asigurat si de care profita la maxim.

Dar chiar si in aceste conditii...

Mai inteb inca o data?

Iesim in strada la inceputul sezonului?

In 2009 cand eram la AMR am depus urmatoarea solicitare dar nu stiu ce au raspuns:

Prin prezenta, Asociatia Motociclistilor din Romania (AMR) solicita Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor scaderea sumei de plata pentru polita de asigurare de raspundere civila a unei motociclete din urmatoarele motive:

- Greutatea scazuta a motocicletelor creeaza o inertie mai mica si astfel daunele produse sunt mult mai mici.

- Dimensiunile mai mici ale motociclelor scad posibilitatile de accident.

- Motociclistii sunt mult mai expusi pericolului fata de automobilisti si, prin urmare, se deplaseaza mult mai atent, ceea ce reduce riscul de accident.

- Manevrele efectuate in timpul parcarii sunt mult mai putine si astfel se reduce riscul de avariere a altor vehicule.

- Obligativitatea legala de a avea farul aprins permanent in timpul deplasarii face ca motocicletele sa fie mult mai vizibile in orase, ceea ce reduce posibilitatea producerii accidentelor.

- Campaniile de constientizare a participantilor la trafic, desfasurate de asociatia noastra au redus considerabil numarul accidentelor in care sunt implicate autovehicule pe doua roti. De asemenea, din statisticile obtinute de la Brigada de Politie Rutiera reiese faptul ca vinovati pentru accidentele in care sunt implicati motociclisti sunt in cea mai mare parte celoilalti participanti la trafic.

De asemenea motociclistii mai doresc posibilitatea achitarii politei de asigurare de raspundere civila pe perioade mai scurte de timp ar aduce avantaje atat motociclistilor cat si asiguratorilor.

- Foarte multi motociclisti incheie polita de asigurare pe cea mai scurta perioada de timp adica pe 6 luni urmand ca urmatoarele 2-3 luni cat mai tine sezonul motociclistic la noi in tara sa circule fara asigurare.

- Exista motociclistii care detin mai multe motociclete istorice si sunt tentati sa circule fara asigurare fiind greu sa plateasca o suma echivalenta a 6 luni iar acele motociclete sa fie folosite 3 zile pe an.

- Foarte multi motociclisti daca prind o zi cu soare in zilele de iarna ies cu motocicletele si este absurd sa plateasca polita pe 6 luni pentru cateva ore de plimbare.

- In concluzie motociclistii nu mai vor sa plateasca tot anul un serviciu de care beneficiaza maxim 7-8 luni pe an.

In 2010 am depus din nou acea solicitare de data asta fiind stampilata de 14 sau 15 cluburi moto ce detin personalitate juridica

Mai jos aveti atasat raspunsul.

Ei s-au spalat pe maini spunand ca asa e legea. Dar CSA-ul este interfata intre consumator si firmele de asigurari. Legea aiai nu se face fara consultarea CSA. Alte jigodii cumparati pe banii asiguratorilor.

La punctul 3 scrie clar ca presedintele CSA a aprobat perioada de plata. Deci a au fost consultati si au fost de acord cu toate ca au existat cereri sa fie pe o perioada mai scurta.

Eu zic sa mergem peste ei.

post-3316-0-83992500-1359150844_thumb.jpg

Edited by ozzy

Eu am gasit la Astra Asigurari cel mai ieftin RCA la 163 lei/6luni in comparatie cu 193 lei/6 luni la urmatoarea, carpatica. Sper sa va ajute info. (am facut-o prin aplicatia i-asigurare de pe telefon, astept sa-mi vina prin posta)

Edited by GeoNinoLino

acum doi ani am platit in italia 1200E pe an, clasa a 12-a din 14. adica un salariu mediu. in romania platesc 340ron pe an. adica mai putin de jumatate din salariu minim. sunt de acord cu tine doar in ce priveste eu stiu... altceva... pretul benzinei de exemplu, nu asigurarile.

ai dreptate, dar stii cum e daca le aduni pe toate, costurile de zi cu zi.. la noi nu e chiar roz,

am avut norocul sa ma plimb un pic pe afara, europa, sua.. si sincer.. multe sunt mai ieftine, mancare, masini, dobanzi, cheltuielile zilnice etc... nu e cazul sa ne consolam cu gandul "la altii e mai scump" cand putere de cumparare din Ro .. e cam de ...kko

si nu mor eu ca e RCA cu 10-50 ron mai scump, dar daca ma gandesc la ce primesc inapoi.. in caz de dauna... stau 6-12 luni sa recuperez banii... imi e sila.

Pe mine nu suma ma deranjeaza. Ma deranjeaza ca trebuie sa platesc tot anul si sa merg 8 luni.

Daca eu merg mai putine luni am sanse mai mici sa fac accident deci reprezint un risc mai mic.

Dar la noi nu asta conteaza. Ei dau spagi si statul ii lasa sa faca ce vor ei.

Hai in vara sa le strigam ca sunt hoti. Nu vom revolva nimic. dar macar sa le aratam ca suntem nemultumiti.

Cine se baga la un miting de protest?

in unele tari, platesti 12 luni dar poti sa o blochezi si sa o reactivezi contra unei sume. cred ca nu va dura mult si va fi si la noi la fel.

In concluzie, cu cat % se scumpeste RCA-ul? Eu am facut in decembrie asigurare pe 6 luni in vederea inmatricularii si a fost 138 Lei, la Euroins.

honda hornet 2002 prima asigurare pe teritoriul angliei vechima cat A 5 ani plati la broke nu online 213 lire la masina mi-au cerut 1800 pt un amarat de opel astra cu vecchime cat B 11 ani tinand in calcul ca banii pt asigurarea moto ii fac in doua zile de munca

deci la in venit de 300 euro pe luna cat luam in romania 500 ron pe an mi se pare destul de mult

tin sa mentionez ca asigurarea este cea obligatorie plus impotriva furtului focului numai ce obligatorie de raspundere civila era undeva la 130 de lire pe aadica vreo 800 ron

eu consider ca ni se cere sa ne alineiem cu preturile lar roduse asig chirii etc cu cele din uniune dar cu veniturile nu

rca-ul in romania e la nivel de albania cred, cel mai ieftin din Ue la ora actuala, va plangeti ca niste p$#@$@, mai bine intrebati niste nemti/italieni/francezi cat dau pe asigurare si-o sa vedeti ca cu tot cu majorarea asta sunteti la genunchiul broastei mediei europene/mondiale

asteptati pana o sa se infiinteze biroul asiguratorilor, chiar daca n-o sa-ti platesti rca si ai motoreta/masina inmatriculata o sa te caute si-n gura de sarpe sa platesti asigurarea, chiar dupa cativa ani. numai asteptati putin sa se puna la punct. nu vrei sa platesti rca, te duci si depui numarul la politie. cat timp ai numar pe ea platesti rca.

Detii vreo firma de asigurari? Cand va aud ca domle, la nemti e mai scump ca la noi, ma ia durerea de cap...Pai ce salarii au ba nemtii??Presupun ca si cu pretul benzinei esti deacord, ca doar e cea mai ieftina benzina din Europa.Sa nu mai vorbesc de energia electrica, termica,ETC. Sau probabil starea ta financiara iti permite sa nu te incurci in cateva milioane?.. Lasa Troll-ismele pentru site-uri cu matrimoniale te rog.

Ca sa fie clar; Puterea de cumparare a romanilor este mult, mult scazuta fata de puterea nemtilor...

Revenind la topic.ma deranjeaza scumpirea, dar asta e! Mai tare ma deranjeaza faptul ca in schimbul sumei platite, in caz de belea, majoritatea asiguratorilor vor incerca sa nu-ti plateasca reparatiile cuvenite iar dupa ce te vezi cu 20% din pagube, ii mai primesti si peste 10 luni...

In 2000 salariul minim era 45 de lei. In 2013 salariul minim ajunge la 800 de lei. In "occident" nu s-a schimbat si nu o sa se schimbe prea mult in urmatorii 10 ani (+/- 1000 euro). Deci, in curand, o sa fie salarii "occidentale" si in Ro. Aveti putintica rabdare :) .Problema e ca preturile nu stau pe loc. Inclusiv la asigurari. Nu comentez daca e bine/rau. Asta e realitatea cu care tre' sa ne obijnuim.

Mai fratilor !!!! nu va inteleg.... dar nu va inteleg de loc ....cum dracu compari tarile Euro cu Romania !?!?! in romania ai un 700 roni pe luna ca lucrii in fabrica si ai o placere de a te patina cu mobra si platesti un salar pe un caca de asigurare care, firesc usor usor se imbogatesc de pe urma noastra!!!

In Italia cu 1200 de euro faci multe !!! ma refer ca ti-ai platit taxele de intretinere si iti permiti sa-ti umplii frigoriferele cu mancare !!!!

In Romania iti platesti taxele cu 700 roni +ceva bani imprumutati de la rude sau prieteni si reusesti si tu sa mananci o coaja de paine !!!

Bai de ce tot facem noi comparatie intre Romania si alte tari?

Ei traiesc acolo la ei noi traim in mocirla noastra.

Eu vreau sa imi fie mie mai usor sa traiesc aici la mine. Daca vroiam sa imi fie mai usor in alta parte plecam acolo.

In plus nu stiti exact cum e acolo. Fratele meu in Anglia a platit cateva sute de lire asigurarea dar la sfarsitul anului a primit inapoi de la stat cateva mii de lire.

Sunt fel si fel de situatii in care statul tine cu cetateanul. Daca vede ca nu te ajungi cu banii statul te mai scuteste de impozite.

Cand vreodata statul roman a dat inapoi unui cetatean 1000 de euro la recalcularea de impozite si taxe.

La noi nimeni nu se ajunge cu banii. Ar trebui sa scuteasca de impozite mai mult de 90% din polulatie.

Si in sitiatia asta ce face statul? Ii lasa pe jepcarii de la asigurari sa mai scumpeasca putin politele.

Un lucru e clar. CSA-ul e un organism corupt care joaca asa cum canta asiguratorii.

Si inca ceva.

Poate ca la noi sunt asigurarile mai mici dar si angajatii firmelor de asigurari au salarii mai mici de unde rezulta cheltuieli mai mici.

Iar reparatiile nu costa ca in occident. Doar piesele au preturi egale. Manopera de montare este la un sfert ca nu toata lumea isi repara masinile la reprezentante. Poate doar cei cu Dacia.

Deci au salarii mai mici la angajati, au manopera mai mica in service si despagubesc de 3 ori mai prost decat in tarrile civilizate.

De unde se justifica majorarea politei?

Probabil fiindca sunt mai multe accidente la noi.

Dar e si vina asiguratorilor. In loc sa ii jupoaie de bani pe cei care produc accidente ei majoreaza egal polita si astfel ii incurajeaza pe cei care fac accidente.

Ei traiesc acolo la ei noi traim in mocirla noastra.

Eu vreau sa imi fie mie mai usor sa traiesc aici la mine. Daca vroiam sa imi fie mai usor in alta parte plecam acolo.

In plus nu stiti exact cum e acolo. Fratele meu in Anglia a platit cateva sute de lire asigurarea dar la sfarsitul anului a primit inapoi de la stat cateva mii de lire.

Sunt fel si fel de situatii in care statul tine cu cetateanul. Daca vede ca nu te ajungi cu banii statul te mai scuteste de impozite.

Cand vreodata statul roman a dat inapoi unui cetatean 1000 de euro la recalcularea de impozite si taxe.

La noi nimeni nu se ajunge cu banii. Ar trebui sa scuteasca de impozite mai mult de 90% din polulatie.

Si in sitiatia asta ce face statul? Ii lasa pe jepcarii de la asigurari sa mai scumpeasca putin politele.

Un lucru e clar. CSA-ul e un organism corupt care joaca asa cum canta asiguratorii.

Si inca ceva.

Poate ca la noi sunt asigurarile mai mici dar si angajatii firmelor de asigurari au salarii mai mici de unde rezulta cheltuieli mai mici.

Iar reparatiile nu costa ca in occident. Doar piesele au preturi egale. Manopera de montare este la un sfert ca nu toata lumea isi repara masinile la reprezentante. Poate doar cei cu Dacia.

Deci au salarii mai mici la angajati, au manopera mai mica in service si despagubesc de 3 ori mai prost decat in tarrile civilizate.

Probabil fiindca sunt mai multe accidente la noi.

Dar e si vina asiguratorilor. In loc sa ii jupoaie de bani pe cei care produc accidente ei majoreaza egal polita si astfel ii incurajeaza pe cei care fac accidente.

Bingo !!!!

ce va mai dati raniti, da la salariile astea de (cuvant urat) din ro cum de va permiteti sa va cumparati motociclete?

ai un salariu de 700 de lei dar ti-ai permis sa dai 8000 de lei pe o motocicleta (adica vreo 12 salarii daca nu mananci nimic 12 luni) dar nu-ti permiti sa dai apoi 300 de lei pe an asigurare adica 25 lei pe luna.

io nu stiu cum vine asta.

in loc sa va revoltati impotriva statului/patronilor ca va dau salarii de mizerie va revoltati impotriva celor care aliniaza preturi ca sa poata sa supravietuiasca pe piata

asiguratorii care platesc daune platesc de fapt reparatii la masini care costa la fel peste tot in EU sau lume.

preturile la piese auto sunt tot la nivel de UE, n-am vazut sa fie in Romania piese auto mai ieftine doar pentru ca-s salariile mici.

impotriva salariilor mici ar trebui sa va revoltati

romania -> cele mai mici salarii din UE si cele mai mari preturi la alimente/produse de baza

cum preturile nu se pot duce in jos pentru ca produsele sunt mare parte importate cam care ramane cealalata variabila care poate fi modificata????

SALARIILE!!!!!!!!!!!!!!

luptati pentru salarii mai mari si lasati falsele probleme ca nu veti rezolva nimic

SI ce facem? Asteptam sa ne mane ei ca pe oi in directia in care le place?

Stiu ca nu o sa rezolvam nimic pe termen scurt. Nu or sa ne dea banii inpoi imediat fiindca iesim noi in strada. Dar macar or sa vada ca ne deranjeaza. data viitoare se vor gandi de doua ori inainte sa arunce niste sume pe o hartie.

Acum cateva luni cand au iesit oamenii in strada nu au rezolvat nimic. Dar parca guvernantii se exprima mai cu grija acum.

Stiu ca nu va doare pe voi de exprimarea lor. Dar nici Roma nu a fost contruita intr-o singura zi.

Putin cate putin se rezolva lucrurile. Dar numai daca luptam.

Nu se supara ca te intreb: Te plateste cineva ca sa ne demoralizezi? Ca sa nu iesim in strada.

Nu ma deranjeaza daca e asa. Fiecare isi castiga existenta cum poate.

Daca nu te plateste nimeni sa faci asta de ce o faci? Si mai sunt cativa pe aici care nu fac decat sa ne spuna ca nu avem nici o sansa, ca nu vom rezolva nimic. Daca nu ii plateste nimeni sa faca asta nu inteleg de ce o fac.

Nu ii obliga nimeni sa iasa in strada impreuna cu noi. Daca sunt deprimati, sictiriti si dezamagiti ori sa taca ori sa incurajeze.

Ca daca noi ne cerem drepturile or sa beneficieze si ei. Daca nu reusim ei nu pierd nimic. Dar daca reusim?

Trebuia sa facem scandal inainte de schimbarea tarifelor. Stiu asta. Dar schimbarile de genul asta se aud greu inainte sa se intample.

Oricum sunt parsivi. Scimba legile si tarifele repede in mijlocul iernii. Profita de faptul ca iarna oamenii sunt mai ocupati cu supravietuirea si le e mai greu. Isi revin financiar dupa sarbatori muncind mai mult si nu urmaresc atent schimbarile. In plus e mai dificil sa iesi in trada in mijlocul iernii si ei profita la maxim de acest aspect.

Daca vrei sa faci un protest legal trebuie sa faci cerere cu doua saptamani inainte. Daca in ziua programata ai -10 grade ori ninge, ploua e dificil sa strangi oamenii.

Asta e alta porcarie de care s-au asigurat si de care profita la maxim.

Dar chiar si in aceste conditii...

Mai inteb inca o data?

Iesim in strada la inceputul sezonului?

In 2009 cand eram la AMR am depus urmatoarea solicitare dar nu stiu ce au raspuns:

Prin prezenta, Asociatia Motociclistilor din Romania (AMR) solicita Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor scaderea sumei de plata pentru polita de asigurare de raspundere civila a unei motociclete din urmatoarele motive:

- Greutatea scazuta a motocicletelor creeaza o inertie mai mica si astfel daunele produse sunt mult mai mici.

- Dimensiunile mai mici ale motociclelor scad posibilitatile de accident.

- Motociclistii sunt mult mai expusi pericolului fata de automobilisti si, prin urmare, se deplaseaza mult mai atent, ceea ce reduce riscul de accident.

- Manevrele efectuate in timpul parcarii sunt mult mai putine si astfel se reduce riscul de avariere a altor vehicule.

- Obligativitatea legala de a avea farul aprins permanent in timpul deplasarii face ca motocicletele sa fie mult mai vizibile in orase, ceea ce reduce posibilitatea producerii accidentelor.

- Campaniile de constientizare a participantilor la trafic, desfasurate de asociatia noastra au redus considerabil numarul accidentelor in care sunt implicate autovehicule pe doua roti. De asemenea, din statisticile obtinute de la Brigada de Politie Rutiera reiese faptul ca vinovati pentru accidentele in care sunt implicati motociclisti sunt in cea mai mare parte celoilalti participanti la trafic.

De asemenea motociclistii mai doresc posibilitatea achitarii politei de asigurare de raspundere civila pe perioade mai scurte de timp ar aduce avantaje atat motociclistilor cat si asiguratorilor.

- Foarte multi motociclisti incheie polita de asigurare pe cea mai scurta perioada de timp adica pe 6 luni urmand ca urmatoarele 2-3 luni cat mai tine sezonul motociclistic la noi in tara sa circule fara asigurare.

- Exista motociclistii care detin mai multe motociclete istorice si sunt tentati sa circule fara asigurare fiind greu sa plateasca o suma echivalenta a 6 luni iar acele motociclete sa fie folosite 3 zile pe an.

- Foarte multi motociclisti daca prind o zi cu soare in zilele de iarna ies cu motocicletele si este absurd sa plateasca polita pe 6 luni pentru cateva ore de plimbare.

- In concluzie motociclistii nu mai vor sa plateasca tot anul un serviciu de care beneficiaza maxim 7-8 luni pe an.

In 2010 am depus din nou acea solicitare de data asta fiind stampilata de 14 sau 15 cluburi moto ce detin personalitate juridica

Mai jos aveti atasat raspunsul.

Ei s-au spalat pe maini spunand ca asa e legea. Dar CSA-ul este interfata intre consumator si firmele de asigurari. Legea aiai nu se face fara consultarea CSA. Alte jigodii cumparati pe banii asiguratorilor.

La punctul 3 scrie clar ca presedintele CSA a aprobat perioada de plata. Deci a au fost consultati si au fost de acord cu toate ca au existat cereri sa fie pe o perioada mai scurta.

Eu zic sa mergem peste ei.

Ozzy, departe de mine gandul sa demoralizez pe cineva sau sa incerc asa ceva.

Nu, nu sunt platit pentru asta, chiar ma deranjeaza faptul ca ai putea crede asa ceva despre mine.

Altele sunt sursele mele de venituri, dar nu despre asta este vorba aici.

Este despre lipsa de putere a societatii civile din Romania, care nu prea reuseste sa faca ceva palpabil la un nival la care sa si conteze.

E vorba despre faptul ca, desi credem cane tinem capul sus, nici macar nu ne deranjeaza opinca de pe grumajii nostri.

Pentru ca, probabil, inca ne este suficient de bine.

ce va mai dati raniti, da la salariile astea de (cuvant urat) din ro cum de va permiteti sa va cumparati motociclete?

ai un salariu de 700 de lei dar ti-ai permis sa dai 8000 de lei pe o motocicleta (adica vreo 12 salarii daca nu mananci nimic 12 luni) dar nu-ti permiti sa dai apoi 300 de lei pe an asigurare adica 25 lei pe luna.

in loc sa va revoltati impotriva statului/patronilor ca va dau salarii de mizerie va revoltati impotriva celor care aliniaza preturi ca sa poata sa supravietuiasca pe piata

asiguratorii care platesc daune platesc de fapt reparatii la masini care costa la fel peste tot in EU sau lume.

preturile la piese auto sunt tot la nivel de UE, n-am vazut sa fie in Romania piese auto mai ieftine doar pentru ca-s salariile mici.

impotriva salariilor mici ar trebui sa va revoltati

romania -> cele mai mici salarii din UE si cele mai mari preturi la alimente/produse de baza

cum preturile nu se pot duce in jos pentru ca produsele sunt mare parte importate cam care ramane cealalata variabila care poate fi modificata????

SALARIILE!!!!!!!!!!!!!!

luptati pentru salarii mai mari si lasati falsele probleme ca nu veti rezolva nimic

mda...

intradevar.

plang de mila compaiilor de asigurari zilnic.

ma gandesc la amaratul lor de profit mic pe care-l fac. ar trebui sa le facem o donatie. sa nu mai fie nevoiti sa fie asa draguti si sa plateasca mai putin decat face dupa multe asteptari... oricum ei sunt decenti si grijulii cu clientii lor, deaia putem face asigurari pe durata pe care o vrem noi clientii n pe cea pe care o impun ei.

cat despre cum am reusit sa-mi cumpar mobra... cu greu dar fiind o pasiune na am strans curelele si am facut pe draqu-n 4... si multi cred ca au facut la fel.

salariile mici (in caz ca nu stiai) sunt consecinta GUVERNELOR care stabilesc salariile minime pe economie si alte chichite dinastea ca impozitul pe salariu etc...

statul ala care iarta pe unii de impozite si-i rupe pe altii. statul ala care cheltuieste pe echipamente scumpe pentru cei care bat cetatenii cand se revolta de foame si dupa zice ca nu are bani de salarii... etc din nou.

Voi vorbiti despre aceleasi prime de asigurare ca si mine? Cand am vazut toata tevatura asta am decis sa-mi fac o simulare, desi nu-mi expira asigurarea decat la finalul lui Februarie...unde ati vazut voi prime de 700 de lei? Ia uite ce mi-a iesit mie la e-mag la simulare:

post-36624-0-01332100-1359210059_thumb.jpg

Astea-s preturi de Cluj, In Bucuresti cotatiile sunt mai mari datorita frecventei mult mai mari a accidentelor.

Daca mai ai si cateva trosneli la activ plus permis de putin timp ajungi la preturile cauzatoare de razmerita.

Preturile asigurarilor o sa tot creasca, in ton cu numarul de accidente si nivelul / plafonul despagubirilor.

Parcul auto-moto se tot mareste,cumparam masini tot mai scumpe care sunt tot mai costisitor de reparat, o dauna totala se produce relativ repede samd.

Binefacerile consumerismului.

angajatii firmelor de asigurare fraudeaza fondurile, insceneaza accidente ori sunt mana in mana cu service-urile care umfla devizul, o parte din bani ajung la CSA si la politicieni.

Inca o magarie , daca schimbi masina / moto nu mai conteaza istoricul privind accidentele, reincepi de la Bonus 0, in loc sa le ramana CNPul ei tin cont de seria de sasiu

evaziune fiscala si tranzactii imobiliare

Nu toti se dau raniti si nu toti au motoare de peste 2000 de euro.

Da eu am motor de peste 2000 de euro si am spus clar ca nu pretul asigurarii ma deranjeaza. Chiar imi permit sa o platesc.

Totusi ca sa imi cumpar moorul asta mi-a luat 10 ani. eu nu am facut credit dar cam tot in rate l-am cumparat. Am pornit de la un Nipru 500 de euro l-am vandut si am luat Yamaha de 125 am vadut-o si am luat Suzuki 550.

Ca sa ajung la Transalp am vandut Suzukiul meu cu 500 euro, Cagiva nevestimi cu 750 euro, o dacie papuc si un vaucer rabla fiindca am dat la remat vechiul meu oltcit. Peste toti banii aia am mai pus 1000 de euro ca sa iau Transalpul.

In schimb am prieteni care au motoare de 500-600 de euro. Si ei chiar nu isi permit asigurarea. Ei ies cu motoarele tarziu si platesc pe 6 luni.

cativa merg fara asigurare la inceputul sezonului ca sa ii tina cat mai mult alea 6 luni.

Pentru ei imi dau seama ca e mult 2-3 sute de lei pe un an.

Eu nici nu stiu cat a fost asigurarea anul trecut la motor ca le.a platit nevastamea la gramada cu cele trei masini din familie.

Tu ai dreptate cu salariile mici. si e greu sa controlezi fenomenul. la fel si impozitele.

Dar treaba asta cu asigurarile deja intra pe teritoriu privat. Statul ma obliga sa dau niste bani unor firme private.

Mi-as dori si eu ca statul sa oblige macar cateva mii de oameni sa imi dea mie bani pentru niste servicii. Fac orice servicii vor ei numai sa imi faca si mie aranjamentul asta.

Aici e buba. Adica daca tot sunt obligat sa dau un ban macar sa fie unul rezonabil.

Ozzy, departe de mine gandul sa demoralizez pe cineva sau sa incerc asa ceva.

Nu, nu sunt platit pentru asta, chiar ma deranjeaza faptul ca ai putea crede asa ceva despre mine.

Altele sunt sursele mele de venituri, dar nu despre asta este vorba aici.

Este despre lipsa de putere a societatii civile din Romania, care nu prea reuseste sa faca ceva palpabil la un nival la care sa si conteze.

E vorba despre faptul ca, desi credem cane tinem capul sus, nici macar nu ne deranjeaza opinca de pe grumajii nostri.

Pentru ca, probabil, inca ne este suficient de bine.

Stai relax ca nci eu nu credeam ca esti platit de asiguratori. Ziceam si eu asa fiindca nu imi placea ca tineai cu ursul. :D

Si lipsa de putere a societatii civile exista tocmai fiindca nu ne facem macar simtita nemultumirea.

In alte tari cetatenii imediat se deranjeaza daca ceva nu e corect. Si in magazine daca ceva nu le convine spun in gura mare. Imediat li se alatura cativa care sunt deranjati de acel lucru si o pun de o revolta in mijlocul magazinului. Si nu pleaca de acolo fara compensatii. Ca daca se ajunge la tribunal si castiga, plateste magazinul ala la despagubiri pana da faliment.

la noi... sotia mea a cazut cand era insarcinata alunecand pe un morcov in Real . Am vrut sa discut cu cineva de la magazin macar sa adune de pe jos sa nu mai cada si altcineva. Nici macar atat nu am reusit. Ia sa se fi adunat inca 20 de oameni langa mine. In fond era vorba de o femeie insarinata. Am plecat acasa ca nu puteam sa imi tin sotia in picioare prea mult timp.

Se vede clar reactia societatii civile.

Intreb de trei zile cine se baga la un protest. Probabil se uita la ce scriu eu ca si aia din magazin care ma priveau de parca eu eram de vina fiindca le stricam linistea.

Si uite asa ajungi sa te gandesti. Oare merita asemenea oameni sa te lupti pentru ei?