Jump to content
Sign in to follow this  
cr1s71

Putem face o schimbare

Recommended Posts

Detii vreo firma de asigurari? Cand va aud ca domle, la nemti e mai scump ca la noi, ma ia durerea de cap...Pai ce salarii au ba nemtii??Presupun ca si cu pretul benzinei esti deacord, ca doar e cea mai ieftina benzina din Europa.Sa nu mai vorbesc de energia electrica, termica,ETC.

Ca sa fie clar; Puterea de cumparare a romanilor este mult, mult scazuta fata de puterea nemtilor...

Pentru ca in nemtia majoritatea germanilor muncesc mai mult si nu stau sa caute solutii cum sa devalizeze statul sau cum sa stea ziua prin crasme. Nu spun ca nu exista si astfel de usaturi, dar sunt intr-o propotie mai mica, asta de frica legii.

.

In

Italia cu 1200 de euro faci multe !!! ma refer ca ti-ai platit taxele de intretinere si iti permiti sa-ti umplii frigoriferele cu mancare !!!!

In Romania iti platesti taxele cu 700 roni +ceva bani imprumutati de la rude sau prieteni si reusesti si tu sa mananci o coaja de paine !!!

Si tu vorbesti din auzite??

Buei.. in Italia pentru in GSXF de 600 platesti 1800E in conditiile in care n-ai facut nicio dauna, aici ce faci?! plangi dupa numarul lor de salamuri din frigider?? Pune mataluta mana si vezi ce faci cu cei 1200E in Italia dupa ce platesti 1,9E/l benzina, asigurare moto obligatorie de 10 ori mai mare si asigurari de sanatate mult mai mari ca in Ro.

Vrei sa te plimbi si sa n-o faci la consum, get a job!!

.

impotriva salariilor mici ar trebui sa va revoltati romania -> cele mai mici salarii din UE si cele mai mari preturi la alimente/produse de baza cum preturile nu se pot duce in jos pentru ca produsele sunt mare parte importate cam care ramane cealalata variabila care poate fi modificata???? SALARIILE!!!!!!!!!!!!!!

luptati pentru salarii mai mari si lasati falsele probleme ca nu veti rezolva nimic

:ok:

Si tu vorbesti din auzite??

Cam asa-i cand n-ai dat nas in nas cu realitatile de dincolo...

Ia intrebati-i pe romanasii de dincolo cate isi permit din salariul acela de 1000euro.

La Zenith UK mi-a calculat la 1100 lire pe an asigurarea(pe SV) si 80 lire iar 80 lire impozit. (85% din salariu minim)

Pe eMag, cel mai ieftin a iesit la Astra la vreo 280 lei pe an. (35% din salariu minim)

Fie intre noi romanii plecati la lucru pe ici colo nu castiga 1400 lire :).

Totul tine de cum esti instare sa privesti imaginea sau cum ti se arata:

Ca idee, cateva comentarii dintr-un clip a lui Capone:

"Hanibaltherogue 3 weeks ago

Wow Bucharest seems to the perfect city for bikers... nice roads! Have a safe ride man."

"wowbiertank 4 hours ago

Ah, I think that explains it, thanks a lot for your response, and I loved the video. Your city is beautiful, nice weather makes it perfect to ride in."

"Thiago Passos 3 days ago

I liked the video, and the city beautiful, perfect the streets, and where, Germany?"

Ei il vad frumos noi ii zicem jegos, oare in cazul asigurarilor chiar avem de ce ne plange?

.

Edited by vladf

Guest Diego

Inca o magarie , daca schimbi masina / moto nu mai conteaza istoricul privind accidentele, reincepi de la Bonus 0, in loc sa le ramana CNPul ei tin cont de seria de sasiu

Ai dreptate dar se face pe VIN PLUS CNP.

E trist si tragic ce se discuta aici,dar probabil ca asa sintem noi romanii,majoritatea,cind sintem in rahat pina la genunchi,spunem ca noi ne permitem,ca de fapt stam pe un pat de roze si c-o sticla de Whisky in mana.

Se scumpeste rca la moto? Poate daca nu pierzi cel mult 10-15 minute ca sa cauti pe net, sau daca nu intrebi in dreapta si stinga, atunci da, se scumpeste.

Pt mine as putea spune ca se ieftineste, fata de anul trecut.

Suzuki vz800 marauder, din 1998, judetul gorj (am zis judetul ca poate in alte zone o fi mai scump,sau poate mai ieftin) ma ajunge la 202.60 roni pe 12 luni, si mi se da cadou un voucher de 60 roni de la domo, de care pot sa imi iau orice...deci ma ajunge la 142,62 pe 12 luni...si o pot incheia de acum (ca sa prind perioada de promotii care parca se sfirseste la 31 ian) , iar valabilitatea ei sa fie 31 martie.

Asigurarea este la carpatica.

Partea interesanta cu carpatica este ca daca te duci la ei la sucursala iti cer cu totul alta suma..eu cind mi-am facut rca la masina m-am dus la ei, si mi-au cerut (dau sumele ca exemplu doar) 375 roni...daca am luat printr-un dealer (domo), am iesit sub 300 roni.

P.S.

De curiozitate am facut simulare si pt bucuresti, cu aceleasi date ale motocicletei..si a iesit 234.59 roni (plus acelasi voucher de 60 roni oferit cadou).

Am inteles ca promotia ar tine pina la sf lui ianuarie, deci inca citeva zile....si in preturile astea cica ar fi inclusa si livrarea gratuita acasa.

Indiferent cu cat au scumpit asigurarile mie tot nu mi se pare corect sa platim la o motocicleta de 200 kg aproape cat pentru o masina de 1000 kg.

Cam cate daune totale la masini au fost facute de motociclete?

Si cate accidente au fost intre doua motociclete incat sa se justifice suma egala cu auto.

Oricum am calcula tot nu se justifica suma.

ok in Italia, Anglia, Germania si pe unde ati mai umblat voi asigurarile sunt mai mari decat la noi. Tot acolo salariile sunt mai mari decat la noi. Tot la ei TVA-ul la mancare e mai mic decat la noi dar pretul benzinei e mai mare. La ei chiriile sunt mai mari dar intretinerea mai mica.

Acum ce facem? Analiza economica?

Mie nu imi pasa cat platesc ei pentru asigurare. E treaba lor. Mie nu imi convine nimic din ce fac asiguratorii de la noi.

Mi se pare ca platesc mult si aiurea pentru ce servicii primesc in schimb.

Daca voua va convine e treaba voastra.

ma vad cu numar de texas la motor :))))

Indiferent cu cat au scumpit asigurarile mie tot nu mi se pare corect sa platim la o motocicleta de 200 kg aproape cat pentru o masina de 1000 kg.

............

Mie nu imi convine nimic din ce fac asiguratorii de la noi.

Mi se pare ca platesc mult si aiurea pentru ce servicii primesc in schimb.

Daca voua va convine e treaba voastra.

Ce-ti doresti se numeste schimbarea legii in privinta asigurarilor, iar din discutiile pe care le-am avut cu tine la sf anului trecut, m-ai lasat sa inteleg ca schimbarile legislative nu se pot efectua atat de usor nici cand ai alaturi un prim-ministru motociclist. Ca sa facem un mars sau un protest trebuie sa existam si stii foarte bine ca ne trebuie un ONG care sa ne reprezinte, sau sa apelam la AMR-ul pe care tu l-ai creeat. Stim amandoi ca a2a optiune este iesita din calcule, asa ca oricand vei fi disponibil pentru o discutie constructiva te poti baza pe mine si pe cel putin alte 5-10 persoane.

Din discutiile de aici imi dau seama ca nu vom face altceva decat sa ne aprindem si peste o saptamana sa ne stingem in urma lamentariilor.

Acum, facem ceva constructiv? sau mergem la culcare?

Edited by ZaiR

Mai, voi chiar nu realizati ca traim intr-o tara de chacat, vanduta, in care opinia maselor, chiar exprimate prin vot, nu mai conteaza?

Nu mai schimbam nimic, fratilor, deciziile se iau peste capul pulimii, adica noi.

Suntem mandri ca nu ne vindem tara.

Pai si avem de ce, nu am vandut-o, am dat-o pe gratis.

Vai de capul nostru de natie de sclavi.

Poate, vreodata, va incerca cineva, din copiii sau nepotii nostri sa ne scoata din rahatul in care i-am bagat.

Poate va si reusi.

Si poate ne vor si ierta.

Edited by Louis Cyphre

Nu e normal sa ne scumpeasca RCA-ul noua, motociclistilor.

...

Propun cand vine timpul frumos sa iesim in strada, sa punem problema.

si cum ai sa iesi in strada fara asigurare? :)

Ies cu motocicleta impingand-o :)) sau imi fac asigurare. Chiar nu e asta problema. Important e sa ne spunem punctul de vedere.
Dupa cum am spus ma deranjeaza ENORM faptul ca iau in considerare doar ce le convine lor si sa mareasca asigurarea pentru tineri, CU TOATE ca nu au avut niciodata un accident e o mare discriminare. Si maine ies in strada daca am cu cine, pe zapada.

....si de obicei accidentele sunt daune totale, nu doar niste mizerii de table care se schimba repede si relativ ieftin.

pe dracu! o semicarena sparta + disc de frana scarita si maneta strambate la un CB500 din '98 ti se pare dauna totala? pai nu prea...dar ei cand au vazut devizu' de la service asa au dat, ca ieseau mai ieftin decat sa dea banii pe piese. Si ti se pare ca un CB500 din '98 cu 20.000 km reali care arata si merge ca nou, valoareaza in 2010 doar 1.200 LEI??? nu stiu cum (cuvant urat) calculeaza astia, dar pretul real al motocicletei respective e undeva la 1500 EURO.

Tu lucrezi cumva la "nemti/italieni/francezi" ? Raportat la venitul mediu in RO ai facut un calcul?

M-am cam saturat de comparatiile astea UE, noi lucram pe 2 lei si ne comparam cu nemtii.

exact!

oricum ar fi, intotdeauna va fi in avantajul lor, futu-i in gura...macar daca s-ar schimba ceva odata cu scumpirea asta...adica de la accident sa nu treeaca mai mult de 3-4 zile in care sa-ti primesti dauna provocata...ah, si macar dauna sa fie in plua mea la valoarea reala, nu sa incerce ei tot felul de tertipuri a.i. sa-ti dea cat mai putin posibil....dar nu o se se schimbe nimic, tot 3 luni o sa stai dupa ei, facand cinspe de drumuri intre service si sediile lor, cu cinspe mii de telefoane si ifose, ca sa primesti o suma de cacaaat pe bunul ce ti-a fost distrus/avariat.

Eu sunt indignat ca RCA-ul la moto nu poti sa il faci decat pe 1 an sau 6 luni.Nu mi se pare corect. Din punctul meu de vedere ar putea sa iti dea posibilitatea sa iti faci pe cat timp vrei.Oricum traim intr-o tara de tot rahatul.Pacat de frumusetile tarii care le-am vandut pe doi bani.Rusine sa le fie la jegosiii astia ordinari.

Bai..nu cred ca e asa de scumpa asigurarea la moto,desi sunt genul de om care nu ma lafai in bani si fiecare leu il cheltui cu cap (student).

Pentru unii care fac tam -tam ca e la fel ca la masini va spun ca NU E.uite ca mi-am luat si eu pe langa motor o amarata de dacie 1310.

La motor ma costa asigurarea in jur de 150-160 de lei 6 luni la cea mai ieftina (carpatica,euroins etc).Ei ,la masina ma costa pe 6 luni 330 de lei cea mai iefina,sa fac infarct.O amarata de dacie....

Deci,am lasat dacia in pace,parcata si abia astept sa ies iar cu motoru .Dacia=la remat ,sper sa obtin un tichet rabla pe ea.

singurul lucru care ma oftica e intradevar ca suntem obligati sa platim pentru tot anul.Cel mai normal ar fi sa poti sa intrerupi asigurarea din clipa in care ai bagat-o la iernat,asa indiferent daca e un an mai friguros sau calduros (gen in decembrie e de tricou dar tu nu stiai ca o sa fie cald asa de mult si nu mai ai demult asigurare) poti sa te dai cu mobra cat consideri tu ca vrei.

Amin.,

Nemtii au o vorba, tradusa suna cam asa: nu poti sa traiesti ca dumnezeu in franta daca nu esti dumnezeu sau nici macar in franta nu esti.

Anul trecut pt un r6 era 200 de lei in romania la nuj ce firma, In germania am inscris motoreta pe sezon, aprilie-octombrie si ma imi luau cam 180 E pe 6 luni.

Mai am pan la vara pan fac 25 si tot burlac si etc... Dar preturile alea de 1200 eu asigurare pt mobre sa le phooota dumneazo si de italia si spania si anglia ca tare greu imi vine sa le cred.

In schimb cand vin in romania si stau cate 2 sapt si vad numa jmecheri de jmecheri care sa cacao pa ei ca e scumpa asigurarea si merg cu un rand de cauciucuri pana la primul sau al doilea strat de ata cu ceva ozn de 600 sau mai stiu eu ce si o mai arde si cu 200 pe niste drumuri de Isle of Mann cum e autostrada timisoara-arad plina de valuri ca iti vine rau de mare.

Nu e ban de asigurare, nu e ban nici de causugiuri si alte consumabile ce mai salveaza dreacului viata.

La cum circula soferii de soferi cu masinile si motociclistii de motociclisti prin Ro nici nu ma mira treburile astea si deci drepturile cui plm sa le apar ca in primu rand viata mea si a altora e in pericol pusa de cretini de genu asta.

Pe langa toate tampeniile astea romania in capul multor romani nici nu mai exista decat ca o zona de exploatare si speculare, o vaca buna de muls unde fiecare e pentru el sa suga cat poate de mult.

Spirit civic, solidaritate, sunt relicve ingropate demult.

Cam asa-i cand n-ai dat nas in nas cu realitatile de dincolo...

Ia intrebati-i pe romanasii de dincolo cate isi permit din salariul acela de 1000euro.

La Zenith UK mi-a calculat la 1100 lire pe an asigurarea(pe SV) si 80 lire iar 80 lire impozit. (85% din salariu minim)

Pe eMag, cel mai ieftin a iesit la Astra la vreo 280 lei pe an. (35% din salariu minim)

Fie intre noi romanii plecati la lucru pe ici colo nu castiga 1400 lire :).

Totul tine de cum esti instare sa privesti imaginea sau cum ti se arata:

Ca idee, cateva comentarii dintr-un clip a lui Capone:

"Hanibaltherogue 3 weeks ago

Wow Bucharest seems to the perfect city for bikers... nice roads! Have a safe ride man."

"wowbiertank 4 hours ago

Ah, I think that explains it, thanks a lot for your response, and I loved the video. Your city is beautiful, nice weather makes it perfect to ride in."

"Thiago Passos 3 days ago

I liked the video, and the city beautiful, perfect the streets, and where, Germany?"

Ei il vad frumos noi ii zicem jegos, oare in cazul asigurarilor chiar avem de ce ne plange?

.

Impresia asta o au din cauza camerei folosite la filmare. :D

.singurul lucru care ma oftica e intradevar ca suntem obligati sa platim pentru tot anul.Cel mai normal ar fi sa poti sa intrerupi asigurarea din clipa in care ai bagat-o la iernat,asa indiferent daca e un an mai friguros sau calduros (gen in decembrie e de tricou dar tu nu stiai ca o sa fie cald asa de mult si nu mai ai demult asigurare) poti sa te dai cu mobra cat consideri tu ca vrei.

In alte tari popoarele au facut cereri prin diferite ONG uri si au castigat dreptul de a plati cat consuma. Atata timp cat numerele de inmatriculare se afla in sediul politiei/primariei, asigurarea si impozitul nu se plateste. La finalul fiecarui semestru se face un calcul pe bunul folosit + greselile facute in trafic si se trage linie, ulterior iti vor inmana factura.

Simplu, econom, eficient si respectuos.

Edited by ZaiR

rca-ul in romania e la nivel de albania cred, cel mai ieftin din Ue la ora actuala, va plangeti ca niste p$#@$@, mai bine intrebati niste nemti/italieni/francezi cat dau pe asigurare si-o sa vedeti ca cu tot cu majorarea asta sunteti la genunchiul broastei mediei europene/mondiale

Noi nu avem salarile ca nemti/italieni/francezi

Ce-ti doresti se numeste schimbarea legii in privinta asigurarilor, iar din discutiile pe care le-am avut cu tine la sf anului trecut, m-ai lasat sa inteleg ca schimbarile legislative nu se pot efectua atat de usor nici cand ai alaturi un prim-ministru motociclist. Ca sa facem un mars sau un protest trebuie sa existam si stii foarte bine ca ne trebuie un ONG care sa ne reprezinte, sau sa apelam la AMR-ul pe care tu l-ai creeat. Stim amandoi ca a2a optiune este iesita din calcule, asa ca oricand vei fi disponibil pentru o discutie constructiva te poti baza pe mine si pe cel putin alte 5-10 persoane.

Din discutiile de aici imi dau seama ca nu vom face altceva decat sa ne aprindem si peste o saptamana sa ne stingem in urma lamentariilor.

Acum, facem ceva constructiv? sau mergem la culcare?

Ne intalnim cand vrei tu si iti mai intaresc inca o data ce am spus. Asa este noi nu putem schimba legile. Dar CSA-ul poate.

CSA-ul este consultat la schimbarea fiecarei legi. Nu o pot schimba fara acordul CSA.

Nu vreau sa schimbam legea. Vreau doar ca CSA-ul sa nu uite sa ne ia in calcul cand se iau decizii.

Vreau ca CSA-ul sa ne tina minte cand se iau decizii ca fiind nebunii ia care le vin la uasa daca nu le place ceva.

Multi dintre motociclistii cu care am tot discutat dea lungul timpului nu au reusit sa inteleaga ca totul este un joc politic. In politica nu este ca in sah. In politica mutarile nu sunt clare niciodata. Un protest facut acum nu iti aduce nimic maine dar e posibil sa iti aduca ceva anul urmator. Un protest in fata la CSA poate sa aiba ecouri mai departe decat poti sa vezi.

Sunt sigur ca la masa tratativelor cu asiguratorii motociclistii nici nu sunt pomeniti. Unii nici nu stiu ca existam. Se arunca niste sume pe o hartie si nu mai intereseaza pe nimeni.

Si nu avem nevoie de un ONG care sa ne reprezinte interesele. Nimeni nu o sa iti reprezinte interesele mai bine ca tine.

Tot ce avem nevoie este un ONG care sa ne obtina niste aprobari. Si avem.

Acum nu stiu inca daca vom face ceva constructiv. O sa mai gandesc la acest aspect. Dar merita sa discutam, sa spunem ce avem de spus, sa aflam parerile si poate ne va ajuta sa luam decizii.

Trebuie determinat nivelul de implicare al motociclistilor. Cat de mult le pasa.

Daca lor nu le pasa mie de ce sa imi pese.

acum 3 ani am avut si eu un accident.a intrat un tip in mine.eu teafar,motoru dauna totala.Cam asa cred ca gandesc si ei...au multe daune totale si vor sa nu piarda atatia banii pe chestia asta,daca e si cu victime pot ajunge chiar la insolventa :stuck: aceste firme.sunt multe discutii pro si contra dar niciuna nu justifica aceasta crestere exorbitanta.De la 50 de lei cat plateam pe 6 luni acuma e 160 lei :-L

Edited by Danysenda

Si nu avem nevoie de un ONG care sa ne reprezinte interesele. Nimeni nu o sa iti reprezinte interesele mai bine ca tine.

Pe mine, de exemplu, nu ma doare cresterea aceasta al pretului de asigurare ..... dar daca tot sint ONG-uri pentru motociclisti, de ce nu se ia modul de calcul al asigurarii la puricat - venit pe TOATE forumurile noastre, explicat cum se taxeaza in plus, si particip indiferent de amenzi/retinerile aplicate de orice organe ale statului! Dar hai sa vedem ceva palpabil si explicat bine pentru oricine.

acum 3 ani am avut si eu un accident.a intrat un tip in mine.eu teafar,motoru dauna totala.Cam asa cred ca gandesc si ei...au multe daune totale si vor sa nu piarda atatia banii pe chestia asta,daca e si cu victime pot ajunge chiar la insolventa :stuck: aceste firme.sunt multe discutii pro si contra dar niciuna nu justifica aceasta crestere exorbitanta.De la 50 de lei cat plateam pe 6 luni acuma e 160 lei :-L

Ok, din privinta costurilor LOR, dar ce vina au motociclistii? Ca, din ce zici tu, cel din masina este de vina in speta ta.

Noi nu avem salarile ca nemti/italieni/francezi

Nu are absolut nici o legatura (marele cost provin din piesele inlocuite), daca motociclistii fac din vina lor mai multe accidente, atunci conf. legii trebuie sa platim mai mult, desi normal ar fi sa plateasca aceia care au comis-o ( dupa CNP- nu serie sasiu- alta timpenie), stiu, nu-i "drept" ... dar este corect, desi pretul platit ar trebui sa fi mai mic, tinind cont ca in majoritatea accidentelor (ca motociclist) te lovesti cu o masina (care are daune mai mici in bani).

Edited by Contabil

Sunt sigur ca la masa tratativelor cu asiguratorii motociclistii nici nu sunt pomeniti. Unii nici nu stiu ca existam. Se arunca niste sume pe o hartie si nu mai intereseaza pe nimeni.

Acum nu stiu inca daca vom face ceva constructiv. O sa mai gandesc la acest aspect. Dar merita sa discutam, sa spunem ce avem de spus, sa aflam parerile si poate ne va ajuta sa luam decizii.

Trebuie determinat nivelul de implicare al motociclistilor. Cat de mult le pasa.

Daca lor nu le pasa mie de ce sa imi pese.

:agree: :goodposting:

Forumul e cam singurul loc unde socializeaza marea majoritate a motoristilor,veniti cu ceva idei cei care aveti cunostinte legislative vis-a-vis de ONG,poate iese ceva.

i'm in.

idea ar fi sa incepem un scandal.

sa cerem:

asigurare pe perioada aleasa. poate fi de la 1 luna la 12 luni. in fond clientul ar trebui sa decida ce cumpara... nu pricep de ce ar fi asa de greu de implementat.

poate avem pe cineva pe aici de la vreo firma dinasta sa ne explice...

si mai ar fi ceva. data trecuta am platit vreo 120 de roni pe 6 luni. pe an ar veni 240 de roni. ca la masina... si am ZERO accidente, am platit lor de cateva ori si nu mi-au dat nimic. plus ca bine zicea cineva mai sus... este o motocicleta nu un tanc. chiar daca lovesc pe cineva nu-i ca si cum as lovi cu autobuzu...

ca idee ar trebui stranse semnaturi si lipite paginile printate pe geamurile firmelor de asigurari. de cate ori este nevoie. ca am vazut ca degeaba se fac petitii pe net ca nu le ia nimeni in seama. cata vreme vom fi civilizati cu necivilizatii atunci nu vom face nimic. de cata vreme se tot discuta si cate petitii au fost semnate?

oricum daca se face ceva trebuie sa fie vizibil.

Occidentalii sunt niste cretini!Platesc taxe,impozite,asigurari pe orice (cuvant urat)!Au creierele spalate, sunt robotizati iar majoritatea sunt sclavii bancilor si taxelor pe viata(si urmasii ,urmasilor lor)!

Partea proasta este ca ne-au molipsit cu prostia ,normele si legile lor!

Asigurarile auto-moto sunt bune pentru smecheri loviti de fraieri.

Vad ca multi traiesc cu impresia ca daca lovesc cu Loganul,Maybachul scot asigurarea si atat!Ala cu Maybachul repara caruta pe banii asiguratorului dar dupa aia Asiguratorul te da in judecata si

recupereaza banul de la tine!Numai niste boi spalati pe creier pot crede ca 200-500-1000 de lei te scutesc de plata un ei daune platite de asigurator de 10 000 de euro sau mai mult!

La daune de cateva milioane sau zeci de milioane nu se agita nimeni dar mai sus se activeaza departamentul juridic !Si hop cu fraierul la cremenal!Si asta e doar inceputul!

Esti sigur ca asa stau lucrurile? Nu prea imi vine sa cred...

Cat despre RCA: mult, putin, eu polita tot imi fac

Hai cu vara!