Jump to content
Sign in to follow this  
cr1s71

Putem face o schimbare

Recommended Posts

of-ul meu este sa le doresc celor de la carpatica sa fie loviti de un vehicul asigurat tot la carpatica. chiar ma rog pentru asta

Buna ar fi o taxa pe ligioane si la noi!

ca sa vezi si mai multi caini aruncati

of-ul meu este sa le doresc celor de la carpatica sa fie loviti de un vehicul asigurat tot la carpatica. chiar ma rog pentru asta

nu trebuie...

presupun ca se intampla cel putin odata pe zi undeva aiurea prin romania ce zici tu.

baiul este ca toti acei intepati de firma cu pricina (sau de alta) nu le fac sediul de cate apartin musuroi in cap.

ei sunt linistiti. stiu ca se poate si ca nu va fi problema.

experienta acestor firme este ca pot face orice. si fac. fara griji.

pentru ca marea masa nu se revolta impotriva alora de la putere care pana alta permit toapte astea iar o mica minoritate este chiar vehementa in a le lua apararea...

ce sa zic. trebuie sa priceapa ca existam. in acelasi mod in care noi stim ca ei exista. nu cu petitii si hartii...

m-am tot gandit la faptul ca noi suntem obligati sa ne facem rca pe minim 6 luni. vreau insa sa va intreb ceva, credeti ca daca ne-ar obliga sa il facem pe minim 3 luni, ne-ar rezolva problema? cunosc si eu ceva legiuitori si o sa vorbesc cu ei sa vedem daca putem rezolva ceva.....

probabil ar fi mai bine pe 3 luni. iti faci o asigurare pe 6 luni si apoi una pe 3. numai ca cea de 3 luni sa nu fie prea scumpa si sa se spropie de pretul celei de 6 cum se intampla la noi

m-am tot gandit la faptul ca noi suntem obligati sa ne facem rca pe minim 6 luni. vreau insa sa va intreb ceva, credeti ca daca ne-ar obliga sa il facem pe minim 3 luni, ne-ar rezolva problema? cunosc si eu ceva legiuitori si o sa vorbesc cu ei sa vedem daca putem rezolva ceva.....

Eu cred ca ar fi mai utila o asigurare pe 9 luni, in conditiile impuse de piata noastra de asigurari si cu pretul undeva intre cele de 6 si respectiv 12 luni. Cred ca o asigurare pe 6 + 3 ar ajunge la costul uneia de 12luni mai mult ca sigur.

Cred ca o asigurare pe 6 + 3 ar ajunge la costul uneia de 12luni mai mult ca sigur.

Atunci care ar mai fi rostu?O faci direct pe 12

Atunci care ar mai fi rostu?O faci direct pe 12

Asta zicea si el daca erai atent.

NU, CSA-ul are alt scop, pretul minim al rca-ului nu este unul din ele, nu stau sa-ti explic pentru ca oricum nu are rost.

Eram sigur ca vei aduce in discutie obligativitatea RCA-ului, privind dintr-un punct de vedere infantil ai putea zice ca gandesti corect din fericire economia functioneaza pe baza unor legi economice bine definite , cat timp legea concurentei nu este incalcata (si se vede clar ca nu) fiecare firma este libera sa-si ofere si serviciile pentru un anumit pret, calculul pretului este pur si simplu irelevant pentru consumator.

Unde locuiesc eu are putina importanta.. pe aici platesc 120E/an taxa pentru ca am un CAINE !!!!, este doar o taxa, nu primesc nici un serviciu din partea statului, nu-mi strange nimeni rahatul cainelui .. daca tot e sa vb despre taxe aberante sau cum se calculeaza ele.

Eu stiu foarte bine cat de hoti si jepcari sunt asiguratorii dar sunt la fel peste tot in lume.

Pentru caine tu platesti o taxa asa cum plateste la noi orice taran pentru vaca, porci, cai.. etc. Este o taxa asa cum platesti si impozitul la motor. Si o platesti statului pentru un bun detinut de tine. Nu e aberanta. E simplu de explicat. Si asta fiindca am ceva indoieli ca imi poti da lectii de economie.

Oricum nu discutam aici legea concurentei. Discutam neregulile din domeniul asigurarilor de pe la noi.

Si daca CSA-ul nu se ocupa cu rezolvarea si explicarea acestor nereguli cam cu ce crezi tu ca se ocupa? Te rog sa imi explici fiindca eu sunt mai greu de cap dupa cum ai tinut sa precizezi subtil.

Eu cred ca ar fi mai utila o asigurare pe 9 luni, in conditiile impuse de piata noastra de asigurari si cu pretul undeva intre cele de 6 si respectiv 12 luni. Cred ca o asigurare pe 6 + 3 ar ajunge la costul uneia de 12luni mai mult ca sigur.

Pai intr-o situatie normala daca am reusi sa demonstram ca nu prezentam riscuri majore am putea sa reducem pretul asigurarii si asfel am reusi sa platim 6+3 cam cat platim acum pe 6 luni.

Dar probabil ca in realitate 6+3 o sa fie mai mult decat 12.

Ozzy, ca om de 15 ani vechime in banca, recomand ..... (gresala ta) sa iei de finante actul de stingere al asazisului litigiu - dus la banca, si rezolvat situatia din momentul primirii actului, tu ai fost comod (nu prost) sa te increzi in viteza de comunicare a celor de la ANAF .... mare gresala! Pina nu se pun la punct cu informatica, ai de tras la greu, chiar daca ai sau nu dreptate.

Pai nu spusei ca prima oara mi-au dat acel act. Am mers cu actul la banca si gata.

Acum nu au mai vrut sa imi dea nimic. Si crede-ma ca am insistat ca nu sunt nascut ieri.

Probabil ca prin acel act isi recunosc greseala si la fel de probabil firmele mai potente i-au dat in judecata prima oara.

Altfel nu imi explic ce e in capul lor.

am ceva indoieli ca imi poti da lectii de economie.

lol, te scolesc cand vrei tu , grasshopper

Si daca CSA-ul nu se ocupa cu rezolvarea si explicarea acestor nereguli cam cu ce crezi tu ca se ocupa? Te rog sa imi explici fiindca eu sunt mai greu de cap dupa cum ai tinut sa precizezi subtil.

exact , CSA-ul se ocupa cu observarea si amendarea NEREGULILOR

ia si citeste aici

“(11) Pentru fiecare categorie de riscuri omogene considerate, asigurătorii au obligația de a stabili tarifele de prime astfel încât, cu o probabilitate de cel putin 99,5%, primele estimate pe următoarele 12 luni să acopere toate cheltuielile aferente, cu respectarea legislației în vigoare și a principiilor actuariale general acceptate.”

vre-i sa-ti explic ce inseamna asta? pe scurt sunt obligati la un plafon MINIM in nici un caz maxim... cu plafonul maxim se ocupa economia de piata .. :)

I pup yu

Dar CASCO are cineva pe motoret ? Sau asiguratorii nici nu fac asa ceva ?

din ce stiam eu doar la mobra noute si la un pret care in 3 ani de casco iti insumeaza cat ai dat pe mobra noua :) si logic, fara furt, vandalism sau auto-accidentare.

Buna ar fi o taxa pe ligioane si la noi!

mai bune ar fi cateva legi bine gandite in privinta lighioanelor, ca..ce nu are pedigree trebuie sterlizat, toate animalele cipate cu numele si adresa proprietarului, si amenzi babane pt cei ce-si abandoneaza animalele sau lasa mizerie in urma lor. Nu costa mult chestiile astea, si oameni pt implementare lor cat-de-decat exista...dar freaca menta si ard gazul in loganurile branduite cu "politia comunitara/locala"

Dar normal. atunci cand dai 500 mii pe-un pui de caine sau il primesti moca, te doare la basca ce se intampla cu el sau cu face (daca e sanatos si in dobitocia ta, cand nu ti-l mai permiti il abandonezi pe strasse)....ia sa dai minim 500 euro pe un pui de caine, sanatos, cu pedigree, cipat cu datele tale si cu amenda de 5000 euro pt abandon sau 100 euro pt "caaccat neridicat" sa vezi ce scade numarul iubitorilor de animale si in timp, al animalelor fara stapan.

din ce stiam eu doar la mobra noute si la un pret care in 3 ani de casco iti insumeaza cat ai dat pe mobra noua :) si logic, fara furt, vandalism sau auto-accidentare.

Nu ai auzit prea bine. Eu am avut CASCO la motor nou in leasing care acoperea ce acopera un CASCO de obicei. De altfel, din pacate, am avut ocazia sa-l folosesc. Pretul era mai mult decat uman. Poate in trei ani a fost 10% din valoarea motorului. Ce-i drept erau alte vremuri. Intre timp s-a mai scumpit, dar sa nu exageram. Oricum de la mine nu au ramas cu nimic, pentru ca reparatia a fost mai mult decat CASCO pe trei ani (motocicleta era complet functionala dupa incident si totusi o costat o caruta de bani numai plastice, far etc).

Alo, sefu asta cu in 3 ani 10%... hai mai baga... spre 25-30%...

Sunt nenorociti, eu si azi as iesii in strada. Sa le scumpeasca la conserve nu noua ...

Nu e nimeni cu mine ?

u n-ai geam ??? nu vezi ce frig e afara???? plus ca 90% din accidente pot fi anticipate de motociclisti dar legal sunt nevinovati.Plus ca un accident usor compania trebuie deobiciei sa iti plateasca dauna totala la motocicleta pt. ca la moto tre sa iti cumpere totul nou pt. ca nu se vopseste nimic la moto.

compania trebuie deobiciei sa iti plateasca dauna totala la motocicleta pt. ca la moto tre sa iti cumpere totul nou pt. ca nu se vopseste nimic la moto.

Sa nu exageram, poate la un ss nu ai ce vopsi in conditiile in care dupa un impact are carenele in 200 de bucati. Dauna totala este atunci cand e cadrul stramb sau rupt (sau cand valoarea de reparatie depaseste un anumit procent din valoarea de piata a produsului).

In alta ordine de idei, nu toate firmele de asigurari de la noi merg pe aceleasi plafoane de varsta/ categorii de risc, de aceea puteti gasi diferente destul de mari de la o firma la alta.

Edited by Dkw

Alo, sefu asta cu in 3 ani 10%... hai mai baga... spre 25-30%...

Sint scumpi ca naiba si nenorociti, m-a pupat unul in spate la conserva, 2 zile am stat la constatare pe CASCO al meu desi ala era de vina - am zis ca merge mai repede, pina la urma am reparat-o pe banii mei - 50-100 ron. Ghici ce surpriza am avut la reinoirea politei de catre colegul de grup (el asigurari - eu banca) 10% polita mai scumpa! I-am spus ca nici macar n-am reparat-o pe banii lor - stia, dar mi-a spus ca n-are ce face fiindca ....... am avut eveniment.

Vezi ca te-a prostit doar ca motiv sa iti ceara bani mai multi.NU are voie sa iti mareasca polita ,pt ca nu a fost vina ta!Si mai ales ca nu ai reparat nimic la ei.dar chiar si de o faceai ,trebuie sa ii mareasca polita lu ala care te-a lovit,nu tie! Nu te lasa intimidat asa usor,cere-ti drepturile,ameninsta cu csa etc.

Vezi ca te-a prostit doar ca motiv sa iti ceara bani mai multi.NU are voie sa iti mareasca polita ,pt ca nu a fost vina ta!Si mai ales ca nu ai reparat nimic la ei.dar chiar si de o faceai ,trebuie sa ii mareasca polita lu ala care te-a lovit,nu tie! Nu te lasa intimidat asa usor,cere-ti drepturile,ameninsta cu csa etc.

Multumesc de sfat, faza a fost acum 4-5 ani, de atunci pun banii de casco separat (la banca-fondul meu de accidente), l-am accesat de 2-ori pentru parbrize crapate, tot creste suma.

Lasa sa-si bage ei toate francizele si maririle de prime undeva.

u n-ai geam ??? nu vezi ce frig e afara???? plus ca 90% din accidente pot fi anticipate de motociclisti dar legal sunt nevinovati.Plus ca un accident usor compania trebuie deobiciei sa iti plateasca dauna totala la motocicleta pt. ca la moto tre sa iti cumpere totul nou pt. ca nu se vopseste nimic la moto.

piesele din plastic nu de repara !!!

Sa nu exageram, poate la un ss nu ai ce vopsi in conditiile in care dupa un impact are carenele in 200 de bucati. Dauna totala este atunci cand e cadrul stramb sau rupt (sau cand valoarea de reparatie depaseste un anumit procent din valoarea de piata a produsului).

daca esti cu viteza a2a si franezi binisor stiind ca urmeaza sa te ia unul pe capota , sigur este dauna totala !!!, piesele originale (nu stiu cum este la comuniste) depasesc valoarea motocicletei.... asta nu inseamna ca RCA trebuie sa fie mai scump pentru motociclete, paguba trebuie platita de catre vinovat indiferent de marime.

vorbesti si tu ca sa te afli in treaba ...

Sint scumpi ca naiba si nenorociti, m-a pupat unul in spate la conserva, 2 zile am stat la constatare pe CASCO al meu desi ala era de vina - am zis ca merge mai repede, pina la urma am reparat-o pe banii mei - 50-100 ron. Ghici ce surpriza am avut la reinoirea politei de catre colegul de grup (el asigurari - eu banca) 10% polita mai scumpa! I-am spus ca nici macar n-am reparat-o pe banii lor - stia, dar mi-a spus ca n-are ce face fiindca ....... am avut eveniment.

banii pe care ii dam sunt in primul rand fraudati, apoi despagubiri si praf in ochi fraierilor ca tine care continua contractul cu 10 % mai scump

Edited by yuk

piesele din plastic nu de repara !!!

daca esti cu viteza a2a si franezi binisor stiind ca urmeaza sa te ia unul pe capota , sigur este dauna totala !!!, piesele originale (nu stiu cum este la comuniste) depasesc valoarea motocicletei.... asta nu inseamna ca RCA trebuie sa fie mai scump pentru motociclete, paguba trebuie platita de catre vinovat indiferent de marime.

vorbesti si tu ca sa te afli in treaba ...

banii pe care ii dam sunt in primul rand fraudati, apoi despagubiri si praf in ochi fraierilor ca tine care continua contractul cu 10 % mai scump

Ca fraierilor ca mine, care au deschis un cont personal, si depun banii in contul meu c/v primei de asigurare (adica pe intelesul tau) pun bani deoparte pentru zile negre - nu mai dau bani la CASCO.

Acum ai inteles?

Edited by Contabil

facut asigurarea.

normal la o firma fantoma...

116 roni... 6 luni.

nu este groaznic...

ce ma doare este ca am dat 116 roni pe ceva ce nu-mi trebuie...

nu a de gand sa stramb masini cu motorul...

Multumesc de sfat, faza a fost acum 4-5 ani, de atunci pun banii de casco separat (la banca-fondul meu de accidente), l-am accesat de 2-ori pentru parbrize crapate, tot creste suma.

Lasa sa-si bage ei toate francizele si maririle de prime undeva.

Faina gandire cu fondul de accidente. O idee buna. :)

facut asigurarea.

normal la o firma fantoma...

116 roni... 6 luni.

nu este groaznic...

ce ma doare este ca am dat 116 roni pe ceva ce nu-mi trebuie...

nu a de gand sa stramb masini cu motorul...

Ce mi-ar placea sa cazi si mobra sa-ti alunece in mercedesul unuia cu ceafa lata si sa-i indoi un pic tabla, sa te vad atunci cum pupi politza aia de asigurare.

Ba nu, plusez, SPER ca acea firma sa fie chiar o firma fantoma, si daca o sa belesti mercedesul unui ceafalata sa te puna la plata pentru ca fimra fantoma nu va plati. :D

nu toata lumea isi permite o asigurare la Tiriac. Nu toti muncesc pe mii de euro. vrei sa spui ca a nu avea deloc asigurare e acelasi lucru cu a avea la carpatica?

Ce ti-ar mai placea sa vezi in afara de oameni trasi la raspundere pt o paguba atata timp cat au o asigurare valabila?

Eu am pus accentul pe asta din ce-a zis el:

ce ma doare este ca am dat 116 roni pe ceva ce nu-mi trebuie...nu a de gand sa stramb masini cu motorul...

speri sa cad ah?

mda, speri mata dar speri degeaba bah...

bai da speri multe...