Jump to content

Securizare moto, cum va feriti de incidente neplacute?

Recommended Posts

Salutare, m.ar interesa si pe mine cateva sfaturi in privinta securizari motorului. Ma intereseaza in mod special pe timp de noapte, ziua merg cu ea destul si nu prea o scap din ochi. Cum va descurcati? ce sisteme folositi? ce alarme aveti? sa inchiriez un garaj? am inteles ca se fura si din garaj daca sunt mai retrase...astept sfaturi pareri din experienta voastra.multumesc

blocat ghidon+alarma + parcata intr'un garaj subteran in complex rezidential cu bariera la intrare si implicit paza non- stop.

sau

blocat ghidon + alarma + lantz serios legat de stalp de iluminat in fata blocului.

Eu asa ma descurc momentan

Edited by SyDemon

blocajul ala nu se rupe prea greu si cu alarma...oare se mai sperie hotii de alarma de galagie? si sa zicem ca mai locuiesc si intr.un oras care e mai mult rural decat urban si nu am garaj subteran in complexul rezidential?:D

Salutare, m.ar interesa si pe mine cateva sfaturi in privinta securizari motorului. Ma intereseaza in mod special pe timp de noapte, ziua merg cu ea destul si nu prea o scap din ochi. Cum va descurcati? ce sisteme folositi? ce alarme aveti? sa inchiriez un garaj? am inteles ca se fura si din garaj daca sunt mai retrase...astept sfaturi pareri din experienta voastra.multumesc

Salut, incearca sa parcurgi urmatorul topic: /index.php?/topic/386369-o-privire-personala-asupra-metodelor-anti-hoti/

Nimic nu se compara cu un garaj pe langa casa ,afara factorii climatici o avariaza in timp (ploaie/vant/soare/ninsoare) ca sa nu mai punem la socoteala factorul uman care o poate distruge foarte usor intentionat sau nu (si mie imi placea cand eram copil sa calaresc motocicletele parcate) :tempted:

Nimic nu se compara cu un garaj pe langa casa ,afara factorii climatici o avariaza in timp (ploaie/vant/soare/ninsoare) ca sa nu mai punem la socoteala factorul uman care o poate distruge foarte usor intentionat sau nu (si mie imi placea cand eram copil sa calaresc motocicletele parcate) :tempted:

bine cel mai tare ar fi sa o ti in casa:D mi.e cam teama sa nu mi.o fure si din garaj, acu nu stiu ce sa zic poate sunt eu putin mai paranoia asa :)

mersi mult, m.am lamurit complet:) era fix ce trebuia :cheers:

La casa locuind si mai la petiferia orasului,ba mie nu mi-e teama deloc de furt,nu ca nu s-ar putea intampla dar am doi dulai fiorosi,adevarati balauri doar ca in miniatura.

ce sa zic, esti un fericit...pt noi astia la bloc e putin mai greu

Eu intenționez să cumpăr o alarmă cu pager că vreau să iau motoreta cu mine la costanța și din păcate n-o să am cum s-o țin sub supraveghere vizuală (n-am fereastră la stradă).

Husa merită folosită? Am husă dar n-o folosesc decât atunci când plec perioade lungi de timp.

Eu intenționez să cumpăr o alarmă cu pager că vreau să iau motoreta cu mine la costanța și din păcate n-o să am cum s-o țin sub supraveghere vizuală (n-am fereastră la stradă).

Husa merită folosită? Am husă dar n-o folosesc decât atunci când plec perioade lungi de timp.

Ce zona?

Hai sa iti zic eu cum o tineam la bloc. In spatele blocului, nu sufeream sa fiu vazut ca am scartoneta, mai bine o ascund de priviri. Veneam, o lasam sa se raceasca, puneam husa, lantul si alarma. Nu am avut probleme.

Undeva pe la cireșica. Mă gândeam fie s-o bag undeva prin boscheți, ori undeva la vedere. Am și posibilitatea s-o blochez cu două mașini :D da' e aiurea să tot mut mașini când plec cu motorul.

Eh, pe acolo stateam inainte (pe la OMV). Aveam un loc perfect, un gang infundat, pazit de 2 caini ai unei babe si un vecin care nu stiu daca dormea vreodata ca statea intotdeauna la geam. Ce ma mai alergau jegosii de catei...i-am 'mituit' cu niste mancare si au inceput sa ma lase in pace...Vecinul l-am mituit cu tigari :)

Depinde acum, ciresica e mare, sunt si zone unde umbla hotii... Un prieten se trezeste destul de des fara motorina in rezervor, cu piese lipsa etc. Cred ca cel mai bine e bagata intre masini, husa pusa, dar sa ai si ceva sa o ancorezi cu lantul. Unde stau acum, ma gandeam acum sa imi fac un conexpand calumea, bagat in beton sa o ancorez.

Stau undeva în spate la penny market de pe aurel vlaicu. Eu am tot avut probleme cu mașinile. Anul trecut mi-am luat chei dintr-un capăt în altul al masinii (până la tablă) , acum vreo lună m-am trezit cu o aripă și o portieră îndoita, de picior. Din păcate n-am cum să aud alarma cu toate că în momentul în care se declanșează urlă și două clacsoane.

Mda, relativ aproape de zona aia sta si prietenul meu...Ce sa zic, mai stiu pe cineva care isi tine motorul, dar bagat dupa un gard viu, nu stiu cum reuseste. Sper sa nu ai probleme, dar cel mai bine e sa ai o alarma cu pager, cum ai zis. Data pe silent, pagerul in casa. Oricum, sa nu prea te bazezi pe sectia 2, ca vin in juma de ora cel putin... Si eu stateam la 2-3 blocuri de ei...

Lant cu za de 16 trecut prin roata spate si cadru motor, legat de copac/stalp + lacat pe masura (ambele Xena), alarma cu pager setata pe silentios si ghidon blocat. Uneori mai trag si husa pe ea. Din fericire, ciorile care mai stau la seminte in fata blocului nu prea sunt atrasi de vaci care au "doar 200 maxim" in bord.

o solutie ai gasit pana la urma?

poi m.am gandit si m.am hotarat, am un prieten cu un garaj in apropiere, sa zic la 500m, si ii pun o alarma cu gps si microfon husa plus o alarma pe garaj care sa faca urat cand incearca sa sparga usa macar sa ii sperie asta si alarma de pe ea sa fie pe silent. cunoasteti pe cineva care pune alarme de genu pe motoare? sau de unde as putea sa achizitionez una?