Sari la conținut

SHOEI - Discutii Generale


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

Salut!

 

E prima oara cand scriu pe forum desi il urmaresc pasiv inca de cand imi doream sa imi cumpar motor.

 

Am de un an jumate un shoei xr1100 cu pinlock, sunt super multumit de eficienta acestuia mai ales acum cum s-a facut mai frig.

 

Am scos viziera pt curatare si in momentul in care am incercat sa invart de un pin pt a scoate ecranul interior, acest pin s-a rupt.

Am cautat la Louis dar mi-au spus ca trebuia sa am rezerve in cutie. Evident le-am pierdut si de cumparat (spun ei) nu se pot cumpara.

Acum merg cu o gaurica in locul pinului care vajaie ca un tren cand trec de 50 la ora.

 

Rezervele se dau doar odata cu casca nu si cu viziera sau cu pinlock-ul. Practic trebuie sa cumpar alta viziera doar pt un surubel de plastic...

Aveti idee de unde pot cumpara un set de pinuri, sau mai are cineva mai atent decat mine unul de rezerva?

 

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Incearca la Elfworkshop, ei sunt distribuitori SHOEI si au si accesorii pe stoc.

Mie mi-au schimbat tot sistemul de inchidere al vizierei (plus reglaj) gratis, am nimeri intr-o zi cand era un reprezentant SHOEI pe la ei.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

E prima oara cand scriu pe forum desi il urmaresc pasiv inca de cand imi doream sa imi cumpar motor.

 

 

OFF: adica de o saptamana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFF: adica de o saptamana

Am urmarit forumul fara user.

 

Incearca la Elfworkshop, ei sunt distribuitori SHOEI si au si accesorii pe stoc.

Mie mi-au schimbat tot sistemul de inchidere al vizierei (plus reglaj) gratis, am nimeri intr-o zi cand era un reprezentant SHOEI pe la ei.

 

Am intrebat la ei deja. Mi-au spus intradevar ca se gasesc alte mici componente dar pinuri nu au.

 

Sau la United Motors, tot dealeri Shoei sunt si ei.

Voi incerca si la ei.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In caz ca nu gasesti, e mai ieftin sa iti iei doar un nou pinlock, care vine cu pini (de cauciuc daca nu a insel).

Mi-am luat eu de curand un pinlock pt una din viziere si a venit cu o pereche (pe care habar n-am pe unde am pus-o, dar daca o gasesc te anunt :) ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In caz ca nu gasesti, e mai ieftin sa iti iei doar un nou pinlock, care vine cu pini (de cauciuc daca nu a insel).

Mi-am luat eu de curand un pinlock pt una din viziere si a venit cu o pereche (pe care habar n-am pe unde am pus-o, dar daca o gasesc te anunt :) ).

 

Pinii respectivi sunt dintr-un plastic. Am intrebat la Kronaumoto daca pinlockul vine cu pini si mi-au spus ca nu.... Cel mai bine o sa cer pachetul si la alt magazin sa vad ce contine.

 

Poate difera de la importator la altul sau poate nu stiau doamnele de acolo..

 

Si pt ca o problema nu vine niciodata singura, nu mai pleaca nici motoreta sau pleaca intr-un cilindru si moare.. Cred ca e problema specifica sv-urilor, dupa o zi de mers prin ploaie o fi intrat apa la bujia din fata, am mai patit si credeam ca s-a rezolvat.. Dar asta e alta discutie:)

 

In caz ca nu gasesti, e mai ieftin sa iti iei doar un nou pinlock, care vine cu pini (de cauciuc daca nu a insel).

Mi-am luat eu de curand un pinlock pt una din viziere si a venit cu o pereche (pe care habar n-am pe unde am pus-o, dar daca o gasesc te anunt :) ).

 

Multumesc frumos! Sper sa se potriveasca. Sistemul de prindere al vizierei difera la cele doua casti, sper sa nu fi schimbat si pinii.

ai PM

 

Daca se potriveste de la XR1000, te ajut eu cu un pin (celalalt il tin pt mine, de rezerva :P).

 

post-28093-0-54778900-1318757550_thumb.jpg

 

 

Da-mi un PM daca nu ti-ai rezolvat problema.

 

:cheers:

 

Am dat reply gresit, inca ma obijnuiesc cu controalele forumului.

Pt tine era reply-ul urmator.

 

"Multumesc frumos! Sper sa se potriveasca. Sistemul de prindere al vizierei difera la cele doua casti, sper sa nu fi schimbat si pinii.

ai PM "

Editat de cretu571
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca spui ca problema apare doar in mers si mai ales atunci cand este frig,incearca sa porti cagula si apoi faci o comparatie. Daca nici asa nu merge, atunci casca nu este cea potrivita pentru forma capului tau si din pacate ( pt ca am inteles ca-ti place aceasta casca) va trebui sa incerci o alta firma. Succes.

 

tot timpul am mers cu cagula, iar rezultatul a fost cel mentionat :(

am dat viziera jos si am strans suruburile la maxim(pe cele mari, nu pe-alea mici)...degeaba, nicio imbunatatire!

m-am convins ca forma capului nu are nicio legatura...mergand cu ea pe sfarsit de septembrie(cand serile erau tot mai reci), am vazut ca-mi intra "o galeata" de aer pe la extremitatile vizierei in partea de sus(in special pe partea dreapta). mi-a fost usor sa observ acest lucru cand intoceam capul.

concluzia este ca viziera nu-mi etanseaza, iar bajbaiala mea pe la suruburi nu-mi aduce niciun beneficiu, motiv pt care am luat legatura cu cei de la United Motors(de la care am achizitionat-o), le-am povestit despre ce este vorba si mi-au spus ca ma asteapta sa mi-o regleze ei. in decembrie voi face un drum de bucuresti si o sa-mi iau si casca dupa mine...sper sa-mi reuseasca, fiindca as ramane cu o mare dezamagire fata de acest model in cazul in care va trebui s-o folosesc in aceleasi conditii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

La XR-1000, de curand, s-a stricat aerisirea din bot.

Ce se intampla: pot sa o inchid dar nu mai pot sa o deschid decat cu o moneda sau o cheie.

Se poate repara sau nu?

 

Incearca sa dai cu niste spray degripant sa vezi daca va culisa mai usor acea clapeta. Daca merge asa inseamna ca este mizerie acolo care gripeaza acea piesa de plastic.

Cand aveam XR1000 si mie mis e parea ca se deschide greu. Parea ca acel capac culisant de plastic, are un joc care ii permite sa se aseze intr-un unghi care face culisarea foarte grea. Poate dupa ce o cureti de mizerie pui o picatura de ulei, se va gripa mai greu pe viitor.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai mult, daca o port la drum lung, dupa cativa zeci de km simt in partea superioara a capului(atat in extremitatea stanga cat si cea dreapta) durere. sunt nevoit sa opres si sa-mi dau casca jos cateva minute pt ca altfel durerea devine insuportabila.

 

EXACT acelasi lucru il patesc si eu. Nu a mers nimic, inclusiv presarea spumei din zona respectiva. Pentru drum lung mi-am luat alta casca, mai adaptata formei capului meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, ala e, breath deflector - cod louis 20012135

dar iti zic ca n-ai ce face cu el :)

te sfatuiesc sa incerci sa vezi cum e inainte sa-l cumperi, eu personal nu ma impac cu el si zace prin dulap. daca tii neaparat sa-l ai, ti-l dau eu cu 50 lei, pe louis e vreo 75. e nou si asa o sa ramana :)

 

Cat despre whisper strip kit, adica 20012150, ti-l recomand. Face casca mai silentioasa.

 

 

spor! :cheers:

Pt Arai gasesc undeva whisper strip? Pe Louis si pe E-Bay am cautat, dar nimic.

Editat de Dane_Bad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salutare...

 

Care stiti cum se poate scoate deflectorul de aer din spatele castii pentru a putea fi curatat?.......sau daca nu, atunci voi cum il curatati?

Despre Shoei xr1000 vorbind!!!

Multumesc.:cheers:

Editat de costi_pci
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salutare tuturor vreau ca in acest tooping sasi spuna parerile expertii si cei care au fost pacaliti in aceste domeniu castilor shoei xr1000 si xr1100 ce copi sau cele vopsite sa stim sa ne ferim de astfel de oamenisi sa nea o idee cum putem stii marimea casti care ni se potriveste beer.gif stima!

Editat de t1tty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Esti foarte greu de urmarit in exprimare .. no ofence, poate e doar tarziu :unsure:

2.Am vazut ca ceri parerea expertilor, iar eu nu sunt nici pe departe, dar ma gandesc ca e logic ca cea mai buna metoda sa afli ce marima ti se potriveste la casca(echipament in general) e sa te duci intr-un magazin de specialitate si sa probezi :rolleyes:

3.Scapi de dubii privind autenticitatea echipamentului achizitionat daca il iei de la magazine sau site-uri consacrate(fc-moto,louis etc etc).La SH nu-mi dau cu parerea, desi ma gandesc ca cei care-si achizitioneaza ceva de calitate (gen Shoei) pastreaza actele care dem. originea lor

 

 

PS nu cred ca exista "domeniul castilor Shoei" :)

 

O seara buna ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deobicei oameniiicare st-ie sa vorbeste cunoaste si castile fache daca e rotunda si ar-e locas prin care sate uiti ii in pricnipiu originala de la mama eidin usa sau din europa dacolo din colentina :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vi rusine mai colegi...omu intreba cum poa sa deosebeasca un fake de un original....dar voi cartarescu frate...ce tot o dati cu gramatica si cu exprimarea...se intelege clar ce vroia colegu sa afle ....dar aveti o scuza ...craciunul si aburii alcoolului.....de craciun fii mai bun....rog colegii pertinenti sa dea un raspuns colegului interesat....

Editat de timberland0910
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai sa gasesti casti Shoei contrafacute. eu cel putin pana acum nu am auzit si nici vazut asa ceva. legat de masura pe o porti uite o poza cum si ce trebuie sa faci ca sa iti aflii masura.

poti face diferenta de aspect ca sa nu te incurci in ele dupa cum urmeaza; shoei xr1000 are doar 2 (in fata) aerisiri pe calota castii iar xr 1100 are 6 doua frontale si 4 in spate.

masuracasca.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...