Sari la conținut

SHOEI - Discutii Generale


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Vreau sa imi cumpar o casca si nu stiu care e mai buna dintre cele doua (shoei rf1100 sau qwest). Ma intereseaza care ventileaza mai bine vara si care izoleaza mai bine fonic la viteze de autostrada. Le-am incercat pe amandoua si imi vin bine pe cap, Qwest-ul mi se pare putin mai comfortabila. Ceva idei, pareri de la cei care au incercat una dintre cele 2 casti?

 

Cheers :burnout:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ce vrei tu din nefericire nu exista... qwestul e mai silentios.. adica e foarte silentios, mai silentios decat S1 pro de la Schubert(le am pe amandoua si qwestul e (mult) mai comod dar mai slab venilat), in schimb nu-i foarte ventilat.

 

Mare parte din zgomot este dat si de carenajul motocicletei>>parbriz

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

/index.php?/topic/662666-qwest-vs-xr1100/

 

shoei rf1100 este model pt. America ,nu are pinlock inlcus in pachet ci optional (adica platesti extra viziera +pinlock-ul) varianta pt. europa este XR1100

Editat de claman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

 

conteaza foarte mult ce tip de motocicleta folosesti....eu am avut nolan n84,pe vstrom era super ok,pe gtr1400 foarte zgomotoasa.Acum am shoei 1100 si e perfecta,si ca nivel de zgomot si ca ventilatie.singurul neajuns ar fi ca cu viziera transparenta vara e foarte obositoare.....,dar totul se poate rezolva cu viziera fumurie dar costa (56euro pe louise)....

oricum shoei sunt casti de top....asa ca spor la alegere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Vreau sa imi cumpar o casca si nu stiu care e mai buna dintre cele doua (shoei rf1100 sau qwest). Ma intereseaza care ventileaza mai bine vara si care izoleaza mai bine fonic la viteze de autostrada. Le-am incercat pe amandoua si imi vin bine pe cap, Qwest-ul mi se pare putin mai comfortabila. Ceva idei, pareri de la cei care au incercat una dintre cele 2 casti?

 

Cheers :burnout:

 

 

Shoei Qwest e casca pt turing, daca inteleg eu bine, tu ai un fel de speed, deci nu e buna fiindca pozitia e mai aplecat in fata, iar pozitia la turing e dreapta.

Editat de Dane_Bad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

cumpar Chin Guard shoei.

sau SHOEI *WHISPER STRIP* RAID II/XR1000/XR1100

0751232565

Salut

 

Incearca la Sebi, pe str. Liviu Rebreanu

El aduce produse de pe www.louis.de fara comision.

www.sspbike.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Incearca la Sebi, pe str. Liviu Rebreanu

El aduce produse de pe www.louis.de fara comision.

www.sspbike.ro

mersi. stiu de el. vroiam ceva mai ieftin da se pare ca nu are nimeni de dat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Care este diferenta intre modelele XR si RF eventual QWEST? Mentionez ca nu stiu nimic despre SHOEI in afara de faptul ca sunt in top 3 (pareri impartite) smile.gif. Imi cer scuze daca mai sunt topicuri pe acesta tema, nu am avut timp pt. a ma documenta, eventual daca sunteti draguti link.

Am auzit ca sunt unele probleme la reglajul vizierei, adevarat ?

Am posibilitatea de a-mi achzitiona o casca SHOEI de afara, fara transport, vine un prieten de sarbatori acasa.

 

MULTUMESC !

Editat de Ramirez707
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am xr 1000 diabolic 3...sunt multumit de cum se comporta atat la viteze mari cat si in excursii! si eu am vrut sa-mi iau rf din state dar am prins-o aici la reducere...si n-a mai avut rost!

 

am doua viziere, una clara cu pinlock..pe care o port pe ploaie, frig sau intuneric...si una dark smoke tot cu pinlock, dar pe care nu l-am montat...pe care o port pe timp frumos. viziera fumurie e de super calitate...nu te dor ochii, nu distorsioneaza...si e destul de rezistenta la sters ( inca nu s-a matuit ).

 

 

sotia are un model mai vechi raid 1...dar e ok si asta!!

 

eu am montat in ambele casti sistem de comunicare interphone. xr-ul are locuri speciale unde sa pui castile si poti sa ascunzi foarte frumos firele...pe cand la raid...a trebuit sa violez captuseala si sa introduc castile dedesubt.

 

atentie...nici una din casti nu are captuseala detasabila ( decat buretii de la obraji ) asa ca sunt mai aiurea de spalat! nu stiu cum e la modelul nou xr 1100.

 

nu stiu cum e qwest...observ ca pe site-ul oficial e cotata ca fiind touring...probabil e succesorul lui raid 1 si raid 2.

 

oricum ....trebuie sa-ti mai cumperi nose guard si chin curtain....mai ales cea din urma ( protectia de la barbie ) face o mare diferenta in ceea ce priveste curentul care iti intra in casca!

 

bafta!

 

:cheers:

Editat de octavius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am xr 1000 diabolic 3...sunt multumit de cum se comporta atat la viteze mari cat si in excursii! si eu am vrut sa-mi iau rf din state dar am prins-o aici la reducere...si n-a mai avut rost!

 

am doua viziere, una clara cu pinlock..pe care o port pe ploaie, frig sau intuneric...si una dark smoke tot cu pinlock, dar pe care nu l-am montat...pe care o port pe timp frumos. viziera fumurie e de super calitate...nu te dor ochii, nu distorsioneaza...si e destul de rezistenta la sters ( inca nu s-a matuit ).

 

 

sotia are un model mai vechi raid 1...dar e ok si asta!!

 

eu am montat in ambele casti sistem de comunicare interphone. xr-ul are locuri speciale unde sa pui castile si poti sa ascunzi foarte frumos firele...pe cand la raid...a trebuit sa violez captuseala si sa introduc castile dedesubt.

 

atentie...nici una din casti nu are captuseala detasabila ( decat buretii de la obraji ) asa ca sunt mai aiurea de spalat! nu stiu cum e la modelul nou xr 1100.

 

nu stiu cum e qwest...observ ca pe site-ul oficial e cotata ca fiind touring...probabil e succesorul lui raid 1 si raid 2.

 

oricum ....trebuie sa-ti mai cumperi nose guard si chin curtain....mai ales cea din urma ( protectia de la barbie ) face o mare diferenta in ceea ce priveste curentul care iti intra in casca!

 

bafta!

 

:cheers:

 

Asta cu captuseala nedetasabila e cam nasol, dar se rezolva. Am avut si eu, mai demult, o casca tot la fel si foloseam spray de la louis care isi facea bine treaba. Poate ne spune un posesor de 1100 daca interiorul este detasabil.

Nose guard-ul si chin curtain-ul cam cat costa?

 

Si acum o sa vin cu lovitura de gratie bigstar.gif nu stiu ce inseamna pinlock. Sa nu radeti de mine! Am folosit pana acum numai casti din sua, nu am nici un cunoscut care are shoei.

 

Multumesc Octavius beer.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu captuseala nedetasabila e cam nasol, dar se rezolva. Am avut si eu, mai demult, o casca tot la fel si foloseam spray de la louis care isi facea bine treaba. Poate ne spune un posesor de 1100 daca interiorul este detasabil.

Nose guard-ul si chin curtain-ul cam cat costa?

 

Si acum o sa vin cu lovitura de gratie bigstar.gif nu stiu ce inseamna pinlock. Sa nu radeti de mine! Am folosit pana acum numai casti din sua, nu am nici un cunoscut care are shoei.

 

Multumesc Octavius beer.gif

Am rf1100 si interiorul e complet detasabil. Cand am cumparat casca (de la revzilla.com) am primit si nose+chin guard in cutie. Pinlock-ul este o folie lipita de viziera care impiedica aburirea.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pinlock trebuie musai, vizierea de la Quest (care e identica cu cea de la alt model, parca XR dar nu bag mana-n foc) de abureste numai cat te uiti spre ea. Chin curtain a venit in cutie ca si pinlock-ul, dar nu am nose guard si nici nu-i simt lipsa, avand pinlock.

Qwest-ul se ventileaza mai bine la o pozitie mai verticala a bustului, ca pe un sport touring. Si asa nu e prea mult aer care intra. Avantajul e ca in felul asta e mai silentioasa.

Tot doar cu obrajii detasabili.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noaptea trecuta am stat si m-am documentat, ca sa nu mai ma fac de rassmile.gif si uitati peste ce am dat My link cred ca este model nou sau doar pt. america. Imi pace, dar am inteles ca e o casca mai mult pt. touring si nu ma avantajeaza. Deci mai astept si in functie de reducerile din iarna o sa-mi cumpar un RF din state sau XR de la noi.

 

 

VA MULTUMESC !beer.gif

Editat de Ramirez707
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

xr1100 aici, dupa cum spunea cineva mai sus singura diferenta fata de rf1100 este ca cea din urma vine cu breathguard in loc de pinlock ca si dotare standard; in rest e aceeasi casca. E foarte bine ventilata, decupata agresiv la ceafa, potrivita pozitiei de pe ss, aplecat pe rezervor. Dezavantajul este zgomotul mai mare.

Qwest e casca touring, mai putin ventilata dar mai silentioasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

xr1100 aici, dupa cum spunea cineva mai sus singura diferenta fata de rf1100 este ca cea din urma vine cu breathguard in loc de pinlock ca si dotare standard; in rest e aceeasi casca. E foarte bine ventilata, decupata agresiv la ceafa, potrivita pozitiei de pe ss, aplecat pe rezervor. Dezavantajul este zgomotul mai mare.

Qwest e casca touring, mai putin ventilata dar mai silentioasa.

 

Prefer breath guard-ul in locul pinlock-ului, oricum nu am echipament si nu imi place sa merg pe frig.

Presupun ca zgomotul mare vine o data cu mai buna ventilatiebty.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Posesor de XR-1100 Enigma TC-6 interior complet detasabil in cutie a venit cu pinlock si chin curtain (care este detasabil). Este o casca ok insa eu sunt cam intre marimi S imi este mica iar M un pic cam mare deoarece tr sa ai capul un pic mai oval eu avand "bostanul" mai rotund o port numai cu cagula si nu mai am nici o problema. Pinlock-ul isi face toti banii am prins si cateva picaturi de ploaie cu ea si nu s-a aburit sub nici o forma. Avand viziera destul de mare nu te incomodeaza deloc deci nose guard nu mai este necesar. Treaba cu clapeta din lateral care poate ridica putin viziera dupa cheder este geniala la viteze de oras se ventileaza fenomenal de bine iar cand l-ai tras la loc etanseaza din nou fenomenal prin sistemul de tragere a vizierei pe cheder. La capitolul zgomot nu sta f bine dar se rezolva cu un mic bricolaj in zona urechilor avand un loc destul de mare sau se poate pune un sistem de comunicare sau celebrele casti ori dopuri. Avand in vedere ca de la 100 pana la 200 zgomotul este acelasi si nu are turbulente sau suieraturi eu zic ca e ok. La viteza sta bine poti pana in 120-130 sa te uiti stanga dreapta fara sa iti rupa capul insa la ultimile 2 iesiri am observat ca a inceput sa fluiere putin dar f putin (depinde cum tineam capul).

Quest-ul este mai mult indreptat spre touring nu are asa multe aerisiri si nu are interiorul detasabil (doar obrajii). La capitolul aerisiri xr-ul ca le are pe cele din spate toate deschise ca sunt toate inchise cam tot aia e nu am simtit cine stie ce ventilatie ce e adevarat nu am prins mai mult de 30 de grade cu ea. Cea din barbie daca o deschid plang instant si fac ochii cat cepele de la curent iar cele de pe frunte deschise la maxim fac treaba dar devine casca un pic mai zgomotoasa. In rest materialele sunt ok iar la capitolul protectie sper sa nu o folosesc la adevarata ei valoare :D.

La ce motor am eu zic ca este o casca care i se potriveste 50 50. Destul de decupata la spate pt ca la mers mai aplecat sa nu te jeneze si destul de ok la mers mai drept. Nu am sa ii inteleg niciodata pe cei cu moateare sport-tourin cu ghidon inaltat, cu F650 sau chopper care isi cumpara xr.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Posesor de XR-1100 Enigma TC-6 interior complet detasabil in cutie a venit cu pinlock si chin curtain (care este detasabil). Este o casca ok insa eu sunt cam intre marimi S imi este mica iar M un pic cam mare deoarece tr sa ai capul un pic mai oval eu avand "bostanul" mai rotund o port numai cu cagula si nu mai am nici o problema. Pinlock-ul isi face toti banii am prins si cateva picaturi de ploaie cu ea si nu s-a aburit sub nici o forma. Avand viziera destul de mare nu te incomodeaza deloc deci nose guard nu mai este necesar. Treaba cu clapeta din lateral care poate ridica putin viziera dupa cheder este geniala la viteze de oras se ventileaza fenomenal de bine iar cand l-ai tras la loc etanseaza din nou fenomenal prin sistemul de tragere a vizierei pe cheder. La capitolul zgomot nu sta f bine dar se rezolva cu un mic bricolaj in zona urechilor avand un loc destul de mare sau se poate pune un sistem de comunicare sau celebrele casti ori dopuri. Avand in vedere ca de la 100 pana la 200 zgomotul este acelasi si nu are turbulente sau suieraturi eu zic ca e ok. La viteza sta bine poti pana in 120-130 sa te uiti stanga dreapta fara sa iti rupa capul insa la ultimile 2 iesiri am observat ca a inceput sa fluiere putin dar f putin (depinde cum tineam capul).

Quest-ul este mai mult indreptat spre touring nu are asa multe aerisiri si nu are interiorul detasabil (doar obrajii). La capitolul aerisiri xr-ul ca le are pe cele din spate toate deschise ca sunt toate inchise cam tot aia e nu am simtit cine stie ce ventilatie ce e adevarat nu am prins mai mult de 30 de grade cu ea. Cea din barbie daca o deschid plang instant si fac ochii cat cepele de la curent iar cele de pe frunte deschise la maxim fac treaba dar devine casca un pic mai zgomotoasa. In rest materialele sunt ok iar la capitolul protectie sper sa nu o folosesc la adevarata ei valoare :D.

La ce motor am eu zic ca este o casca care i se potriveste 50 50. Destul de decupata la spate pt ca la mers mai aplecat sa nu te jeneze si destul de ok la mers mai drept. Nu am sa ii inteleg niciodata pe cei cu moateare sport-tourin cu ghidon inaltat, cu F650 sau chopper care isi cumpara xr.

 

bty.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

mersi. de la diablo la x spirit. parca am trecut din romania in usa. :dropsmilie: am probat una mai demult si am fost uimit. acum ia venit randu. apropo: vand diablo daca e interesat cineva. numa bine si va salut

a! nu mai imi tr protectia. am comandat de pe louis.

Editat de florynn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...