Sari la conținut

SHOEI - Discutii Generale


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

Din pacate , la noi e mai greu cu echipamentele astea .Am vrut sa-mi iau initial x-lite , am renuntat fiindca nu aveam unde proba .

Mai ai de umblat la scorpio az (hjc) motorteam (suomy)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

are cineva din bucuresti un multitec marimea M sa il probez sa vad cat s-a lasat?

am posibilitatea sa il aduc din state la 300$ si pentru ca am renuntat la cel de la kronau pentru ca ma strangea, acum as vrea sa incerc si una care a fost purtata mai mult de 2-3 ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are cineva din bucuresti un multitec marimea M sa il probez sa vad cat s-a lasat?

am posibilitatea sa il aduc din state la 300$ si pentru ca am renuntat la cel de la kronau pentru ca ma strangea, acum as vrea sa incerc si una care a fost purtata mai mult de 2-3 ore.

 

Cand am luat Gt-air`u , era cam fix , dupa doua zile s-a format pe cap de imi vine turnata . Nu stiu cum e cu astea flip-up ,daca au acelasi calapod sau nu.

 

Acum vezi ca alea din State nu vin cu viziera pregatita pinlock ,nici pinlock

Editat de claman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

simteai ca te strange deasupra urechilor si ca te doare capul daca nu o dai jos?

eu am purtat-o cam 3 ore si nu m-am obisnuit cu ea. la noi nu am gasit decat negru si la 1400 lei..

o sa mai caut poate gasesc undeva o culoare deschisa, alb, gri..si neaparat cu pinlock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut feeling-ul de prea stramt cu M-ul GT Air, iar L-ul era clar prea mare.Senzatia a disparut dupa 4-5 purtari.Pe mine maderanja in zona pometilor si in crestet.Acum este la fix.

Prima mea casca, un N90 s-a lasat destul de mult dupa un an de purtare. Nu stiu cum este Multitec-ul, dar GT Air este din alta liga fata de N90.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

simteai ca te strange deasupra urechilor si ca te doare capul daca nu o dai jos?

eu am purtat-o cam 3 ore si nu m-am obisnuit cu ea. la noi nu am gasit decat negru si la 1400 lei..

o sa mai caut poate gasesc undeva o culoare deschisa, alb, gri..si neaparat cu pinlock

 

Simteam ca ma strange , mai ales la obraji ,un pic la urechi (am urechile mari :D )

Ideea e ca nu vreau sa te conving in vreun fel ,e foarte important forma capului , pt mine shoei vine mulata , am probat xr1100 si qwest , ambele veneau perfect ...la gt-air m-a strans putin la inceput dupa 2-3 purtari vine perfect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma gandesc ca vrei sa ma convingi de ceva. pe mine la obraji asta nu ma strage deloc, pentru ca e flip-up. daca ma strangea acolo e usor, ca e doar burete.

pe mine ma strangea la tample, atat. acolo vreau sa stiu daca se lasa vreun pic sau nu..pentru ca daca nu se lasa deloc nu am cum sa o port, ma ia durerea de cap, imi blocheaza circulatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am shoei x spirit 2 si am avut aceiasi problema. buretii sunt de foarte buna calitate si nu prea se lasa singuri. eu am apasat extrem de usor pe invelisul de spuma de sub ei, cat sa fie foarte putin comprimat fix in zonele in care ma deranja. sa nu apesi foiarte mult ca nu-si mai face stratul respectiv treaba in caz de accident. o am de 2 ani si e perfecta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are cineva din bucuresti un multitec marimea M sa il probez sa vad cat s-a lasat?

am posibilitatea sa il aduc din state la 300$ si pentru ca am renuntat la cel de la kronau pentru ca ma strangea, acum as vrea sa incerc si una care a fost purtata mai mult de 2-3 ore.

Daca te ajuta cu ceva, poti proba S-ul prietenei mele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma ajuta daca imi dai mai multe informatii despre comportamentul castii in timp, s-a mai lasat, s-a mai largit, ceva probleme pana acum cu ea?

merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-au lasat foarte putin buretii de la obraji, in conditiile in care are poarta casca de 3 ani.

 

Ce nu-mi place, e ca a inceput sa se ia vopseaua pe la "muchii". Casca fiind neagru mat se vede alb acolo unde s-a dus vopseaua.

In afara de asta, eu nu sunt mare fan al sistemului de prindere al vizierei. Recent i-am schimbat viziera si mi-am cam prins urechile pe acolo pana m-am dumirit cum se prinde.

 

Asta, comparand cu schuberthul meu, caruia ii scot si ii pun viziera la loc imediat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut 3 Shoei-uri, toate m-am strins bine de tot la cap, asa sint ele. Daca iti iei un numar mai mare, degeaba le iei, risca sa sara din cap la un accident mai serios. Se lasa cam in vreo 3 000km, Dupa 500km, devin cit de cit acceptabile, sau purtate in reprize de 20 min, dupa care pauza, scoasa de pe cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma gandesc ca vrei sa ma convingi de ceva. pe mine la obraji asta nu ma strage deloc, pentru ca e flip-up. daca ma strangea acolo e usor, ca e doar burete.

pe mine ma strangea la tample, atat. acolo vreau sa stiu daca se lasa vreun pic sau nu..pentru ca daca nu se lasa deloc nu am cum sa o port, ma ia durerea de cap, imi blocheaza circulatia.

 

La tample nu ma strangea ,doar la obraji

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut 3 Shoei-uri, toate m-am strins bine de tot la cap, asa sint ele. Daca iti iei un numar mai mare, degeaba le iei, risca sa sara din cap la un accident mai serios. Se lasa cam in vreo 3 000km, Dupa 500km, devin cit de cit acceptabile, sau purtate in reprize de 20 min, dupa care pauza, scoasa de pe cap.

 

Eu folosesc XR 900 de vreo 3 ani si doua accidente si este insesizabila deformarea interioara a buretilor . Poate buretii de la obraji sa fie putin mai lasati . Stratul de protectie nu stiu ce deformari are ptr ca nu are interior detasabil dar nu am sesizat diferente in zonele de impact . Am vrut sa o donez unui scooterist dar am renuntat la idee avand in vedere istoricul ei .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari ! :D

Curand vreau sa-mi iau o casca noua. Imi plac foarte mult aceste 2 modele Shoei.

Folosesc motocicleta pentru mersul in oras(foarte des) si pentru drumuri lungi pe autostrada (des).

Stiu ca X-Spirit 2-ul e destinata curselor, pentru o pozitie "sub parbriz" si functioneaza bine in acea pozitie.

Sunt mai mult tentat spre xr-1100 dar mi-ar placea, daca sunteti posesori ai acestor 2 casti sa-mi lasati impresiile voastre despre ele :D

Deasemenea, vroiam sa va intreb unde as putea sa probez casti shoei? Auzisem ca au cei de la kronau, in Bucuresti, dar nu sunt foarte sigur.

Daca stiti vreun magazin care comercializeaza astfel de casti, va rog sa ma ajutati ^_^

Mi-ar placea sa citesc impresii, sfaturi si mai ales cum se comporta castile astea.

Va multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa probezi casti Shoei la Elf Workshop in Popesti Leordeni si la United Motors pe Sos. Pipera. Am un XR-1000 in momentul de fata si o sa urmeze un XR-1100. Sunt f. multumit de cum se comporta si nu vad de ce as da cu minim 200 E in plus pt ceva design schimbat si 2 aerisiri in plus ,decat daca te dau banii afara din casa.

 

My 2 cents

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au si pe stoc daca te uiti atent la site-ul lor , in jur de 27 de casti (shark,shoei,arai). Probezi un model la marimea care ti se potriveste si mai departe comanzi coloritul favorit , parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ai si review-uri...

Ptr x-12... http://stores.sportbiketrackgear.com/Categories.bok?category=Shoei+X-12+Helmets+|+Shoei+X-Twelve+Helmet

 

Si ptr xr (sau rf) 1100...http://stores.sportbiketrackgear.com/Categories.bok?category=Shoei+RF-1100+Helmet+|+Shoei+RF-1100+Helmets

 

Sincer se pricep oamenii la review-uri cam la toate produsele. Eu am si comandat de la ei (o geaca) si marimea a fost exact cum au spus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...