Sari la conținut

SHOEI - Discutii Generale


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 5 weeks later...

baieti am gasit la cineva mai multe modele de shoeri: raid1, raid2, rxr, xr800 in stare foarte buna, preturi intre 50-80 de euro.

ce parere aveti? sunt modele prea vechi? sau daca e in stare foarte buna nu conteaza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raid2 este ok, inca se mai gasesc noi in magazin. Celelate da, sunt f vechi si nu cred ca mai merita purtate chiar daca sunt in stare ok.

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma baieti, lasati fitele la o parte si luati'va casti noi sau cel mult aproape noi.

 

cu 80 de euro iti iei o casca certificata nou-noutza. Crezi ca o sa rada cineva de tine cand o sa te vada cu Caberg pe cap in loc de SHOEI?....oricum "fitzosii cunoscatori" recunosc imediat o fosila de Raid1 sau XR800 ce draq, nu impresionati pe nimeni. Iar pentru pipitze, ca scrie SHOEI sau XIANG e fix acelasi ca_cat, ele zic oricum "Honda" la toate motoarele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci sa nu ma intelegi gresit, singuru lucru care ma intereseaza e siguranta iar cum tot am vazut ca toata lumea lauda shoei si arai am cautat ceva de genul, ma gandeam ca nu conteaza daca sunt vechi, adica nu vad relevanta, in 2006-2007 nu era sigura o casca? daca si o firma mai ieftina isi face treaba la fel de bine in caz de impact, din contra, ma bucur ca imi pot lua una noua atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci sa nu ma intelegi gresit, singuru lucru care ma intereseaza e siguranta iar cum tot am vazut ca toata lumea lauda shoei si arai am cautat ceva de genul, ma gandeam ca nu conteaza daca sunt vechi, adica nu vad relevanta, in 2006-2007 nu era sigura o casca? daca si o firma mai ieftina isi face treaba la fel de bine in caz de impact, din contra, ma bucur ca imi pot lua una noua atunci.

Daca vrei siguranta intra pe http://sharp.direct.gov.uk/ si vezi ce casti merita purtate din punct de vedere al sigurantei, succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea căştilor sunt omologate ,te protejează până la un anumit punct ...după ,nici un model nu te mai salvează .

Diferenţele sunt la calitatea materialelor,calitatea fabricaţiei ,greutatea ,aerodinamica ..calitatea optică a vizierei şi a ochelarului de soare (unde e cazul) aburirea ,zgomotul in mers ,aerisirea etc . Iarăşi un lucru important este cum îţi vine pe cap ,diferă de la marca la marcă ,unele sunt mai ovale altele mai rotunde altele între.

Cam astea sunt diferenţele între o cască sigură de 80 de euro şi o "fitza" de shoei ,arai ,schubert care ajung la preţuri de 4-500 euro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Darco - nu ma refeream la arhitectura castii cand spuneam "veche", ci la faptul ca se degradeaza materialul in timp. O casca de 10 ani e "coapta" exact ca un cauciuc cu DOT vechi sau un lemn putred.

 

Poti sa te interesezi de modelul de casca si sa verifici pe Sharp cum a zis un coleg mai sus. Eu asa fac cand imi caut o casca. Decat sa iei o casca de 5 stele SH care are 5-7 ani, garantat o sa fii mai in siguranta cu o casca noua de 3/4 stele sharp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sharp e irelevant rau...tinand cont ca marushin are 5 stele =)) sunt subiectivi si la teste si la tot. Iar casca se alege fix dupa estimarea valorii capului tau, capul unora, cu tot cu corp nu valoreaza mai mult de 100 de euro...mai nasol este ca spitalizarile sunt intr-un final platite tot din bani publici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fa un calcul StarScream ... din salariul minim , cat inseamna 5.5 % si vezi cat costa O singura zi de spitalizare fara alte interventii...acolo se intra in bani publici crede-ma.

Sharp astia nu au legatura cu DOT/SNELL , ce ii face pe ei sa fie acreditati pt astfel de teste, asta fara sa luam in calcul guvernul Marii Britanii !?

 

iti dau 4 exemple si te las sa intelegi singur la ce ma refer :

http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/marushin-777-tiger 99 EURO (daca o vezi de aproape , o sa zici ca este o gluma proasta, in plus de asta ii sare viziera din prinderi mai des decat sar curvele in tirurile turcesti)

http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/caberg-v2r 110 EURO in medie

http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/shoei-qwest 259 EURO (deja trecem la alte casti, cu toate ca Qwest este cea mai joasa gama a SHOEI la integrale)

+ CIREASA DE PE TORT http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/arai-rx-7-gp - 4 stele probabil foarte proasta dupa parerea cititorilor de sharp pe buda. Retail incepand cu 469EURO.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! As vrea si eu sa imi spuneti care este diferenta dintre shoei xr1000 si shoei cx 1v. Caut neaparat un xr1000 si am vazut si acest model, cx 1v made in USA. Stima!

 

Nu pot da edit ca sunt pe tel, se pare ca am inteles gresit. Casca este xr1000 iar viziera este cx 1v, casca cx 1v nu exista. Defapt nush ce sa mai zic, ma tampi ala cu explicatiile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! As vrea si eu sa imi spuneti care este diferenta dintre shoei xr1000 si shoei cx 1v. Caut neaparat un xr1000 si am vazut si acest model, cx 1v made in USA. Stima!

 

Nu pot da edit ca sunt pe tel, se pare ca am inteles gresit. Casca este xr1000 iar viziera este cx 1v, casca cx 1v nu exista. Defapt nush ce sa mai zic, ma tampi ala cu explicatiile.

Da, Shoei XR1000 este casca iar CX-1V este tipul de viziera pe care il foloseste :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut,

 

Azi am facut o prostie, mi a scalat casca din mana. Era cu viziera deschisa si a cazut pe marginea acesteia. Nu s a zgariat nu nimic, am pus o pe cap si am plecat. P drum am observat urmatoarele:

1. Cand viziera e inchisa si incerc sa o ridic parca e blocata. Ridic putin mai tare si apoi e ok. Mentionez ca butonul de blocare e in pozitia standard.

2. Casca sigur nu se mai inchide bine oentru ca fluiera si intra aer prin partea din dreapta jos mai mult si prin partea din stanga jos mai putin.

3. Pinlockul inainte cred ca statea lipit pe interior atat cu viziera inchisa cat si cu viziera deschisa. Acum cand viziera e deschisa pinlockul face putina burta si sta departata de viziera.

4. Am incercat sa scot viziera si sa o pun la loc, sa vad unde agata sau ce e in neregula dar nu vad nimic in neregula.

 

Are cineva vroe idee? Ma poate ajuta in vreun fel? E o casca scumpa si noua, tre sa exists o varianta sa o reglez/repar.

 

Multumesc,

Mihail

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ha , asta imi aduce aminte de cand mi-am scapat casca in tava cu ulei dupa ce am facut schimbul... good times

 

ai niste reglaje in prinderi dar banuiesc ca s-a deformat viziera

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As incepe prin a incerca cu o alta viziera, identica ca model, de la cineva(intreaba pe aici - sunt sanse sa se gaseasca cineva dispus sa te ajute). In felul asta iti dai seama daca buba e de la viziera sau prinderi (bazele prinderilor la care face referire superbec).

 

Daca pinlock-ul nu mai etanseaza atunci cand viziera e ridicata, uita-te atent la viziera si prinderi (cu viziera ridicata) si incearca sa observi de unde incepe sa se torsioneze viziera.

Editat de cozmino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut din nou. Am comparat azi casca cu una identica si e clar ca a mea nu mai etanseaza bine in partea de jos. Am pus viziera buna la casca mea si nu mai agata cand o ridic deloc. De asemenea nu mai intra aer prin dreapta jos iar fluieratul s a redus considerabil. Se mai aude doar putin in lateral dreapta. E clar ca viziera mea s a stricat, cumpar alta noua dar oare reglajele de la suruburi ma ajuta sa scap si d fluieratul care a ramas?

N as vrea sa cumpar o viziera noua si sa raman cu problema aceasta..

 

Multumesc mult pentru sfaturi

Mihail

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mai ai access la viziera aia buna, pune mana frumusel pe o surubelnita si regleaza prinderile. Faci un test si daca a disparut fluieratul (nu vad de ce nu ar disparea) iti comanzi linistit alta viziera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca mai intai sa reglezi din suruburile prinderilor cu viziera ta. Poate doar s-au miscat de la impact si implicit nu mai pica viziera cum trebuie. Dar inarmeaza-te cu nitica rabdare, nu o sa fie usor :D

Sau daca ai posibilitatea, mergi la un distribuitor autorizat Shoei (Elfworkshop de ex) pt reglaj.

Daca nu iti iese nicicum, atunci viziera noua... Dar daca spui ca in anumite pozitii pinlockul nu mai etanseaza, inseamna ca viziera este torsionata din prinderi si ar trebui sa poti rezolva cu reglajul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi peste vara dati jos pinlockul? Daca da, cum il depozitati?

Eu l-as cam lasa pe viziera ca nu vreau sa il zgari sau cine stie ce ii mai fac

Eu il tin mereu montat. Ajuta in diminetile mai racoroase, sau daca ma prinde ploaia etc.

 

Promisesem cuiva ca revin cu feedback dupa ce testez Gt-Air-ul vs C3 (dar nu mai stiu cui si unde :D ) . L-am purtat weekend-ul asta si sunt multumit de el. E printre cele mai silentioase casti pe care le-am avut (sau cea mai silentioasa), mai silentios si decat C3.

Aerodinamica de asemenea foarte buna, indiferent cum indrept capul nu sesizez o crestere in rezistenta vantului sau amplificarea vajaitului.

Constructia foarte faina, ochelarii foarte ok dpdv optic si usor de actionat (se aburesc insa destul putintel cand stai pe loc). Aerisirea este decenta (nu se poate compara cu XR, dar isi face treaba). Exista o mica diferenta in zgomot cu aersirea de sus inchisa/deschisa, dar nimic deranjant.

Ca marime am impresia ca este o idee mai fixa decat alte Shoei-uri pe care le-am avut. Nu ma strange, dar o simt "teapana". Din punctul asta de vedere momentan, pana isi mai da drumul, C3ul imi e mai comod.

Singura chestie care nu prea imi place este inchiderea (sunt fan double D).

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...