Sari la conținut

SHOEI - Discutii Generale


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

se pare ca mai nou producatorii de top scot niste preturi la accesorii de te doare mintea.ca sunt mai safe e sigur(fata de generatiile mai vechi) dar si cand dai 95eur pe viziera parca te strange buzunarul.eu atat am dat la Shark,si desi isi merita banii,inca ma minunez cateodata cand ma gandesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sunt singuru care e nemultumit de shoei 1100? Deci ma doare capu de mor de la curentu ce imi vine in ochi si imi bubuie urechile de la zgomot. Am facut 220 de km azi si acu seara sunt terminat. Ma doare capu de mor.

Pentru caruta de bani care o dai pe mizeria asta de casca e incredibil de zgomotoasa si nu inteleg pe unde dracu intra curent de imi baga direct in ochi ca am blocat si viziera si am inchis si toate aerisirile si tot bate curentu in casca de ma rupe. Am observat ca daca salt din umeri si inchid la ceafa casca cu cocoasa nivelul de zgomot scade drastic.

Ori sunt eu nebun ori preturile de le practica astia sunt ireale... niste mizerii de accesorii o carut de bani si casca in sine nu mai zic. Cred ca o sa o vand si o sa ma indrept spre o casca de top de la o firma cu bun simt.

Tin sa mentionez ca nu am luat decat viziera dark smoke , si inca sunt in dubii daca sa ii mai iau chin guard si breath guard sau sa o vand si sa imi iau altceva... Nu inteleg de ce e casca asta asa laudata.. o fi a mea defecta, am 2 viziere la ea... imi bate curetu direct in ochi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ziceam ca n-am si ca as planui sa imi iau, dar am pus in mers mana la barbie sa simulez ca si cum as avea chin guard... si intradevar se mai reducea zgomotul, dar in ochi tot imi intra curent si la ceafa chiar si cu cagula imi intra curent pe acolo si ma doare ceafa. Nu imi dau seama daca sunt eu prea sensibil sau trebuie sa ma obisnuiesc... dar la cat costa un shoei 1100 mai tre sa iei si 12331231 accesorii care mai costa si alea o caruta de bani. Nu m-ar deranja pretul neaparat daca chiar s-ar justifica. Imi bubuie urechile si ochii... o sa revin cu news dupa ce ii pun chin guard. Daca nici asa nu se rezolva... olx si alta. Mai sunt si alte firme Arai, Scorpion, Nolan

 

Intradevar ca plus: E foarte comfortabila , materialele sunt de calitate, e redusa ca dimensiuni.

 

Nu stiu ce e asta mai exact http://www.myshoei.ro/cumpara/shoei-whisper-strip-xr-1000-raid-ii-xr-1100-kragen-ohne-chin-curtain-296 , cred ca e ce am nevoie sa nu mai intre curent pe la ceafa

Editat de Hds Sergiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Am o sugestie pentru tine in privinta zgomotului: incearca dopuri de urechi. Gasesti la farmacie un set (nu lua din alea de silicon).

Este o diferenta uriasa la nivelul de zgomot produs de vant, si pe deasupra vei auzi mai bine motorul la viteza mare. Eu merg cu dopuri si prin oras.

 

Eu am avut probleme de mari cu zgomotul, dar nu era vina castii. Parbrizul dirija tot aerul pe care il spargea fix in casca, si aveam un huruit enervant oricand mergeam cu vreo 80 si peste.

 

Ca sa vezi daca problema ta e cauzata de parbriz, ridica-te pe scarite in picioare la viteza (peste 60-80). In pozitia respectiva parbrizul nu mai intra in ecuatie, si prinzi tot aerul in casca natural.

 

Daca scapi de zgomot, e parbrizul. Daca nu, e casca aiurea.

 

Legat de aerul care vine in ochi, e ciudat. Daca ai aeresirile inchise nu ar trebui sa se intample. Daca e aeresirea din barbie deschisa e oarecum normal sa-ti vina in fata ceva aer.

 

Nu prea inteleg cum iti ajunge aerul la ceafa. Are casca aeresire acolo? Merg cu presupusul, dar nu e posibil sa-ti fie prea mare casca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Fade,

 

Casca este fixa fixa si confortabila.

Astazi aerisire au stat inchise si cred ca intradevar aerul intra pe la barbie si iese pe la ceafa sau ceva de genu, deci o aparatoare pe barbie ar rezolva o parte din problema.

Nu imi dau seama daca la ochi imi ajunge aerul pe sub barbie sau intra prin spatiul dintre viziera si casca , unde se "imbina".

Deci ca sa recapitulez... astazi dupa 220 km cu o medie de 90-100km/h. Adica am mers cu 50-150 depinde de drum si cat de liber a fost.

Ma doare capu de la curent si zgomot. Ma dor ochii de la curent , ceafa la fel si am un tziuit in urechi de la zgomotul produs de vant. Intradevar astazi am mers mai tare ca de obicei si probabil d'aia ma resimt.

Cred ca o sa imi iau si ceva doape de urechi sau niste casti sa bag muzica ca oricum nu mai aud nimic la peste 100.

 

O sa mai urmaresc sa imi dau seama ce solutii as putea gasi.

Totusi nu inteleg ce e asta, daca se pune la gat.

http://www.myshoei.ro/cumpara/shoei-whisper-strip-xr-1000-raid-ii-xr-1100-kragen-ohne-chin-curtain-296

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te sfatuiesc prima oara sa incerci dopurile. Si sa incerci si treaba aia cu ridicatul pe scarite (cu dopuri). Ambele necesita minim de efort, dar macar intelegi o treaba.

 

Ce vezi tu acolo pe site e o chestie care vine in jurul gatului, prinsa de casca. Tie iti trebuie prima oara chin curtain, care e mai ieftina.

Whisper kit-ul ala se opreste la barbie, ca e gandit ca si complement pentru chin curtain.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles, multumesc de sfaturi. Pai cred ca o sa iau si whisper kit-ul. O gramada de bani vomitati... la cati bani e shoei-ul asta... trebuia sa aibe toate astea incluse.

Dark smoke visor - 60Euro , additional pinlock - 30Euro , chin curtain - 16Euro, breath guard - 13Euro, whisper guard - 30Euro.

Deci pe langa 500 euro cat e casca mai dai 150 Euro ca sa te bucuri de ea :) jesus... in fine.

In prima faza o sa iau dopuri si chin curtain si daca nu sunt multumit o sa iau si whisper kit. Nu stiu ce sa fac la ceafa, cand sunt sub 20de grade tot curentu' ala ma cam rupe cu tot cu cagula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am dat 500 de euro pe ea dar stiu ca atat e ca am vrut sa o iau noua. Am dat 240 pe ea fara chin curtain si breathguard. A fost casca de showroom in stare excelenta. Am primit: casca cu viziera clara + pinlock si husa. Credeam ca asa vine si ca chin curtain si breathguard vine separat, my bad. Bine hai ca astea doua n-ar fi o avere... 30 de euro.

I-am mai cumparat eu o viziera dark smoke si acum voi lua un chin curtain, breath guard si whisper guard.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

500 de euro a fost acum 6-7 ani cand a aparut , cumpara protectia sub barbie si nu ar trebui sa-ti mai intre vant in ochi. Oricum ,xr1100 este casca sport mai aerisita si mai zgomotoasa ,pentru confort si zgomot mai redus sunt alte modele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmeaza sfaturile primite, sa vezi de unde e problema. La casca ta de showroom, luata la mega-reducere, s-a "pierdut" pe undeva chincurtain-ul. Casca este una zgomotoasa, dar nu imi da dueri de cap nici dupa drumuri de 12 ore. De curent in casca nici nu mai vorbesc, nu intra nimic.

Ar fi util totusi sa ne spui ce motocicleta conduci, si ce parbriz are montat pe ea. Adica e oem, sau a.m.

L.E. Si ce inaltime ai :P

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verifica si etanseitatea vizierei pe cheder. Cu viziera inchisa, incearca sa bagi o bucatica de hartie intre aceasta si cheder de jur imprejur.

Daca iti intra hartiuta, acolo nu etanseaza cum trebuie si iti intra curent. asta se poate intampla ori de la reglajul incorect al vizierei, ori de la vreun defect/deformare a vizierei sau a chederului.

 

Iar legat de curentul de la spate, este posibil ca forma capului tau sa nu se pupe cu shoei. Incearca un Arai daca ai posibilitatea. Este orientat catre o forma mai rotunda a capului, pe cand shoie merge pe una ceva mai ovala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut si va multumesc pentru raspunsuri, chiar ma ajuta mult.

 

l.u.v, capone - tare rau, da am spatiu si intra o hartie lejer pe acolo, nu stiam ca pot adjusta sa dau in spate mecanismul, chiar am si specificat mai sus ca am impresia ca aerul in ochi imi intra pe acolo.

zappy - conduc un cbr f4i si a fost coborata maxim. Eu am 1.88 si 75kg... nu reusesc sa fac rost de cheie sa o urc la loc sau sa ajung la un mecanic, ca pe aici nu stiu niciunu si nici nu cred ca sunt . Eu in weekend vin acasa in targoviste si in timpul saptamanii lucrez si locuiesc in bucuresti. Datorita vremii si a faptului ca inca nu m-am hotarat unde sa o tin , am lasat-o la targoviste unde o tin in garaj si ma dau cu ea in weekend.

Nu e prima oara cand ma dau cu ea... nu inteleg de ce m-a tras curentu' asa rau... deci am gatu intepenit si ma doare capu de la curent de mor chiar si acum dimineata.

Ma gandesc ca daca adjustez viziera cum am vazut in video-ul lui luv si imi iau chin curtain, doape si whisper kit.. o sa stopez curentul sa mai intre pe la barbie si sa iasa pe la ceafa.

 

Multumesc inca o data pentru raspunsuri.


» Post actualizat in 22 May 2016 07:27

500 de euro a fost acum 6-7 ani cand a aparut , cumpara protectia sub barbie si nu ar trebui sa-ti mai intre vant in ochi. Oricum ,xr1100 este casca sport mai aerisita si mai zgomotoasa ,pentru confort si zgomot mai redus sunt alte modele

Eu cu atat am gasit si acum.. chiar mai scumpa la unele modele ca initial am vrut sa iau xr1100 nou din magazin , apoi gasisem un rf1200 second in stare buna.. dar nu am fost multumit si am gasit pe asta, ca noua , nepurtata. S-a lasat interiorul pe forma capului meu. N-am ce sa reprosez la acest aspect , chiar mi se par materialele de calitate fata de alte casti pe care le-am probat.


» Post actualizat in 22 May 2016 07:35

Am modificat sistemul lateral si se etanseaza perfect, era spatiu mare sus intre viziera si casca. Nu stiam ca se poate adjusta din suruburi. Ai o bere luv

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa o stăpânești sanatos.

Când mai faci calcule d-astea financiare sa iei în calcul și faptul ca ti-ai cumpărat o casca noua...dar veche.

Modelele noi sunt cu ceva tehnologie în plus.

Eu astăzi m-am plimbat cu X-Spirit 3 și pot spune ca e o casca deosebit de bine aerisita, la cele 1400 de grame se simte foarte usoara...probabil este foarte bine echilibrata și are o aerodinamica superba ținând cont de faptul ca este mai voluminoasa la exterior decât nxr.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar dupa ce am vazut video-ul de mai sus am adjustat din suruburi prinderea si nu mai intra curent pe deasupra vizierei. Ca si confort si materiale mi se pare misto.

Sa stii ca nu e nicio diferenta intre ce am luat eu si ce era in magazin, doar ca am luat-o la mai putin de jumatate din pret.

Ca zgomot imi cam bubuie urechile dupa 120-130 , dar revin cu un update dupa ce iau accesoriile.

 

13250567_1756806404531664_192691370_n.jp

13282228_1756806411198330_291339181_n.jp

Editat de Hds Sergiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si chin curtain. Atat, si ai scapat de stress. Zgomotoasa va ramane, dar fara curent de aer nedorit in ea. Drumuri frumoase sa fie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am blestemat atat casca asta degeaba... Dupa ce am modificat lateralele castii unde se prinde viziera am inchis spatiul pe unde imi intra curent in ochi, dar am descoperit de unde imi bubuie mie urechile duppa ce am mers cu un gsxr de 750.

 

La f4i am parbriz double bubble si tot aerul mi-l redirectineaza in casca, la gsxr parbrizul este mai jos si la 150 ma simteam ca la 80-90 pe f4i. Foarte prost conceput parbrizul , cel putin pentru mine. Am testat asta stand in picioare la 100-120 si apoi asezandu-ma inapoi pe sa, apoi testand gsxr-ul.

 

Intradevar f4i este sport-touring si este mult mai confortabil , permitandu-ti sa mai stai si drept nu doar in pozitie agresiva dar are unghiul prea inchis la ghidon si te oboseste la incheieturi.

 

In concluzie casca mea nu e asa naspa, este parbrizul meu de vina care sparge aerul si mi-l redirectioneaza pe tot in casca.

Editat de Hds Sergiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi s-a parut deloc rea in conditiile in care vantul nu e redirectionat in casca. Pe gsxr mi s-a parut chiar silentioasa. Astept accesoriile de pe myshoei.ro, am dat comanda de whisper kit , chin curtain si voi vedea cum se comporta cu astea. Partea proasta e ca am dat acum doua saptamani si am zis hai sa sun sa vad in ce stare e comanda mea... au reusit sa omita comanda mea si au dat-o dabea acu', sa vad cat mai am de asteptat. Ultima oara cand am dat comanda de viziera fumurie la fel au uitat sa ma sune... cam neseriosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...