Sari la conținut

SHOEI - Discutii Generale


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

Nu l-am fixat eu, asa am cumparat casca si mi-a mai fost spus ca poate trebuie reglat, voi incerca sa-l fixez mai bine...

 

Cu privire la deflector, ma gandeam eu ca nu este o necesitate la cei 145 lei ceruti.

 

Multumesc!

Editat de george_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu te ajută deflectorul ăla, cu toate că trebuia să îl ai în pachet dacă ai cumpărat casca de nouă. Respiri pe nas si face condens care ulterior se abureste, pățesc la fel dar nu urcă condensul mai sus de zona narilor ..mers pe frig si ploaie la munte. Singura chestie pe vreme de genul ar fi deflectorul pt ploaie dar nu este disponibil decât pe modelul sport x-spirit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Achizitionat acest Neotec Imminent TC-1

 

post-70685-0-34785900-1471500080_thumb.jpg post-70685-0-89504000-1471500080_thumb.jpg
Revin cu impresii dupa un drum pan' la mare si 'napoi saptamana viitoare... S-ar putea sa o compar cu un C3PRO (Women, spre rusinea mea), pe care am sa-l port cateva zeci e km. Tare vreau sa vad care e mai silentioasa.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Shoei Neotec vs Qwest

 

post-70685-0-72185500-1471414816_thumb.jpg
post-70685-0-27981300-1472458868_thumb.jpg

 

 

Am apucat sa fac saptamana trecuta doua drumuri de cate 750 km, 8 si 12 ore de stat in sa (am un fetis pt Cheia de Dobrogea si morile Eoliene), si parerile sunt cam asa:

 

- viteza medie de deplasare / zona de confort creste cu vreo 30-40 km/h (Daca la Qwest la 60/h aveam aveam liniste in casca, la Neotec am avut socul de a constata ca la 100/h ma credeam "pe loc"). Astfel, cu Neotec-ul, la 160-170/h poti rula linistit in timp ce asculti muzica sau vb cu pasagera. Ei bine, de vorbit nu chiar, ca la viteza aia se aude un mic suierat in statie de la pasagera (Schuberth C3 PRO), care devine un pic deranjant la distante lungi. Dar vocea se aude f clar, comparativ cu Qwest-ul, la care, de la 140/h in sus nu se mai distinge aproape nimic si trebuie sa vb f tare ca sa fii auzit.

 

Inainte de a o purta, am folosit expresia "porti un automobil pe cap". Asa si este. Zgomotul pe care il face (comparativ cu C3PRO-ul) cand inchizi masca, este ca si cum ai tranti o portiera de Audi. Un clank specific. Nu ca C3-ul nu ar fi peste(sau asa reiese din teste), ca silentiozitate (nu am probat inca). Dar calitatea materialelor imi place mai mult la Shoei.

 

- ochelarii sunt f utili (eram importiva lor), mai ales cand ai un soare de asfintit in fata, sau cand intri intr-un tunel si vrei sa scapi de "viziera fumurie"

 

- forma aerodinamica si greutatea ei fac iar un plus fata de qwest... cu care, la peste 140 ma cam "luptam" cu curentii de aer. Neotec-ul este atat de stabila ca parca ai un parbriz de touring cu deflector instalat.

 

- flip-up-ul... Eu unul, nu mai trec inapoi la casti full face. Le inteleg rostul in competitii, dar in regim cel mult sport-touring (cam ce facem noi pe drumurile patriei) nu vad rostul unei casti la care sa nu vezi nimic de mandibula cand alimentezi, cand urinezi, ... etc. Intelegeti voi, chestii cu "ezi"

 

- aerisirea. Casca este megaaerisita. Dai drumul la cele doua admisii si pur si simplu capul iti este scaldat in aer. La peste 100/h, cu gurile de aerisire inchise, casca ramane destul de bine ventilata.

 

Practic, era un topic despre "viteza medie de deplasare". Cu Neotec-ul, as adauga rapid inca 30-40 km la ce afirmasem initial.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta comparatia. Am o observatie legata de zgomot.

 

In practica insa nici o casca nu e cu adevarat silentioasa. Indiferent de marca si model. Dupa ce te-ai obisnuit cu dopuri in urechi -- sau, mai bine zis, se sensibilizeaza auzul tau la ele -- vei intelege diferenta.

 

Cu dopuri in urechi, nivelul de zgomot scade enorm de mult. Te poti concentra sau relaxa la drum la viteza de extern, auzi muzica in sistemul de comunicare foarte clar, se aude motorul sub tine bine.

In mers auzi claxoane, sirene fara nici o problema. Cand bate vantul de rupe tot e confortabil.

 

Eu folosesc un Interphone F5MC pe GT-Air-ul meu si la volum maxim pot sta lejer pe loc sa vorbesc si nici nu am probleme sa aud ce spune cineva la 100-130 -- dupa nu prea merg, insa tot e buna treaba. Se aude, intr-un cuvant, foarte clar.

Pe loc, fara dopuri, ma dor urechile daca nu dau la minim volumul, iar in mers pe la 100 si un pic nu mai inteleg mai nimic. Pentru mine nu e utilizabil in conditiile astea, fara dopuri.

 

Eu am incercat si cu si fara, si in oras si in afara, si dupa o perioada de acomodare nu mai ies fara ele. Toate persoanele carora le-am recomandat dopuri si-au dat seama cat de faine sunt.

Cat de eficienta e o casca in materie de zgomot depinde de ceva factori externi, gen cum se potriveste pe cap, daca ai parbriz sau nu, daca porti cagula sau nu, si cat de inalt e gulerul la geaca.
Partea cu parbrizul e probata de mine si cativa altii pe motociclete diferite. In cazul meu am schimbat cateva parbrize pana sa-mi dau seama ca provoaca turbulente si ca mi-e mai bine fara.
Editat de FadeToBlack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut!

 

Aveti idee daca domnii de la mymoto, sau altcineva, imi pot regla pinlock-ul ? Nu am reusit sa-mi dau seama cum se poate strange din pin-uri si nici nu am fortat cumva...

Sapt trecuta m-am intors spre casa din concediu pe Transfagarasan, m-a super plouat de jos de la Cartisoara pana inapoi jos la Curtea de Arges si a trebuit sa merg cu viziera intre deschisa ca altfel era condens ca in bucatarie cand se gateste ciorba :angryfire:

 

ps: mentionez ca am spalat odata doar cu apa viziera fata verso si intrasera ceva vapori intre ea si pinlock.

Editat de george_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Condens o să iti facă oricât ai regla pinlockul,nu iti bate capul. Singura solutie pentru vreme ploioasa este deflectorul de tip rainmask,nu se gaseste pt gt-air ci doar pt x-raid,aburirea pe lângă condens sunt total diferite. Pinlockul nu se abureste în schimb condensul se depune pe pinlock. Gt-air este o casca buna dar deficitară la aerisirea din barbie,dpmdv e singurul punct slab

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am exprimat gresit in primul post, nu era doar condens dintr-ala finut, era abur pe toata suprafata pinlock-ului si vizibilitatea era spre 0..

a trebuit sa circul un timp cu ea deschisa complet pentru a disparea aburul si dupa cu ea intredeschisa pentru a nu mai reaparea.

cred ca intr-un final il voi inlocui cu unul nou daca n-am alternativa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca in zona in care este pinlock-ul se abureste viziera este clar ca nu s-a asezat corect. Langa daca se intampla e normal.

In principiu, daca se intampla asta, ai putea sa incerci sa reasezi pinlock-ul indreptand viziera si miscand-ul un pic in sus sau in jos in functie de unde vezi problema.

Daca nu ajuta, poti sa-l cureti cu apa calduta si sa-l montezi inapoi dupa ce se usuca singur. Daca nici asta nu merge, trebuie altul.

 

Legat de GT-Air, despre ce deflector vorbesti? Gt-Air are deflector in cutie, care se monteaza in barbie. Cand respiri nu se duce aerul direct pe viziera.

Eu am folosit GT-Air la temperaturi foarte scazute (nu sub zero, totusi) si nu am avut niciodata probleme cu aburirea vizierei cu pinlock-ul montat.

 

Aeresirea din barbie la GT-Air e gandita sa directioneze aer spre viziera, nu spre gura. Insa, daca te uiti atent sunt doua randuri de guri de ventilatie acolo.

Una e gandita sa arunce aer pe viziera, cealalta spre fata. Problema e ca daca ai montat deflectorul atunci randul de guri de ventilatie dinspre fata e blocat complet.

E un design deficitar, dar nu ai ce face.

 

PS: Tu spui ca s-a format condens peste pinlock sau intre pinlock si viziera? Daca e primul caz atunci poti incerca sa deschizi aeresirea din barbie cand mergi pe ploaie.

Editat de FadeToBlack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am deflectorul respectiv si am mers cu toate cele 3 prize deschise.

pe langa pinlock este normal sa se abureasca, este viziera goala, dar pe suprafata lui...mi s-a parut dubios.

 

altceva, sper sa nu par idiot, nici eu nu vad de ce ar afecta, dar totusi va intreb: merg cu cagula, sa afecteze? sa genereze capatana mea atat de multa caldura fata de ceea ce este afara si sa nu faca termopanul vietii fata... ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e intre pinlock si viziera e clar ca nu etanseaza bine, alfel nu ai fi avut probleme.

Incearca sa faci ce ti-am sugerat inainte sa cumperi altul, ca is al naibii de scumpe rahaturile astea.

 

Un prieten a mers pe temperaturi aproape de zero, s-a format gheata pe viziera, si pinlock-ul tot functiona bine. Deci se poate.

(Apropo, cand vorbim de pinlock, vorbind de un brand. Chestiile astea is facute de firma care se cheama Pinlock, deci "tehnologia" e similara intre casti.)

 

Eu am mers cu cagula si nu am avut probleme, nici vara nici iarna. Am scapat de ea anul asta, ca ma enerva. Nu am probleme cu aburirea.

Vara merg fara pinlock, dar cand se face rece il pun la loc.

Editat de FadeToBlack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Da. Solutia pe care am abordat-o eu implica cumpararea monturilor de Go Pro pentru barbie si casca si folosirea bratelor/articulatiilor de la ambele.

Ca alternativa poti cauta un brat pentru Xiaomi Yi. Arata asa si se gaseste si la noi la vreo 60 de lei.

 

Ori cu una ori cu alta poti monta bratul pe lateralul castii, unde e suprafata dreapta, si sa ai camera in barbie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...