Sari la conținut

SHOEI - Discutii Generale


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Da. Solutia pe care am abordat-o eu implica cumpararea monturilor de Go Pro pentru barbie si casca si folosirea bratelor/articulatiilor de la ambele.

Ca alternativa poti cauta un brat pentru Xiaomi Yi. Arata asa si se gaseste si la noi la vreo 60 de lei.

 

Ori cu una ori cu alta poti monta bratul pe lateralul castii, unde e suprafata dreapta, si sa ai camera in barbie.

Poți pune o poza? Am o SJCam cu monturi de prindere similare Gopro.

» Post actualizat in 09 Sep 2016 16:17

Pe NXR-ul meu...» Post actualizat in 09 Sep 2016 16:06Si singura parte naspa e ca se vede vitezometrul...o sa ii trag un power tape pe el :D

Poți pune o poza fără camera, doar cu suportul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SJCam -- cel putin 5000x Elite -- are suporturile de prindere usor diferite fata de GoPro sau Xiaomi. Nu se potrivesc, din experienta mea. Alea de GoPro/Xiaomi de tip slider sunt un pic mai groase.

Am incercat sa le combin (prinderea de casca de la GoPro/Xiaomi cu sliderul de la SJCam) si nu a mers. Ca si idee. Nu stiu daca e doar la 5000x-ul pe care il aveam in mana sau si la altele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Cat de curand trebuie sa-mi cumpar casca si am primit recomandarea pt Shoei NXR, ca e casca buna si se gaseste viziera heliomata pt ea.

Se impaca bine cu un naked / mers mai mult prin oras? (caci probabil asta voi alege ca model moto).

 

Tot gasesc anunturi cu casti la 300e pe net si 500e in magazine. Care e diferenta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Castile se probeaza inainte de cumparare. Altfel nu da banii pe ea, ca e posibil sa nu iti vina bine. Capurile au forma diferita, si castile sunt facute sa reflecte asta.

E plin OLX-ul de casti luate fara proba, nu contribui si tu la numarul lor.

 

Nu iti poate spune nimeni cum se va comporta pe capul tau, ca asta depinde de multi factori, dar in principiu pe un naked treaba cu zgomotul nu e o problema (daca la asta te gandesti) atat timp cat n-ai adaugat parbriz.

 

In afara de asta, e o casca premium cu beneficiile care vin din asta. Viziera heliomata e mega scumpa, si e posibil sa-si piarda din eficienta pe masura ce e utilizata din ce am citit pana acum.

 

In principiu nu ai de ce sa dai €500 pe un NXR. Dupa ce ai probat-o, gasesti pe net o gramada de modele la preturi mult mai accesibile.

FC Moto si Motoin in Germania, Motocard in Spania, sunt ceva magazine cu oferte foarte bune.

 

Sfatul meu e sa iei casca cu factura, si garantie. Daca ai probleme in primii cinci ani se repara intr-un service (atat e garantia la Shoei).

Editat de FadeToBlack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, încerc sa lipesc suportul pt camera pe GT-Air însă e curbata mai mult decât el, în partea superioara și nu calcă complet... ați folosit soluții alternative? Merci

 

Iac'asa sta la mine pe gt-air

post-40715-0-25438800-1473885163_thumb.jpg

post-40715-0-74808300-1473885163_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie cateodata mi se pare ca ar putea fi o tenta mai inchisa viziera interna. Cand merg cu soarele in fata spre apus e cel mai nasol.

 

Apoi, din motive evidente, cu viziera interna o parte din aerul care intra in casca prin gura din barbie nu ajunge si pe partea superioara a fetei.

 

Dar, sa schimbi vizierele cand vine seara si sa iti dai seama ca ai uitat-o pe aia clara acasa... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine o viziera iridium, e mai cool decat cea fumurie :) protejeaza si mai bine de soare

viziera iridium e un dezastru cand ai soare din fata sau e cerul plin de nori.e ok doar cand e senin si soarele in spate.am avut si pe Shoei si pe Shark viziere atat iridium cat si smoke(light si dark) si in afara de faptul ca iridium arata mai altfel,nu e sub nici o forma pont.

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Pinii care tin pinlock ul sunt excentrici ,daca rotesti de ei o sa il tina lipit de viziera

mersi am reusit cu ajutorul sfatului tau :D

» Post actualizat in 14 Oct 2016 19:18

In alta ordine de idei imi postez si eu setup-ul de Xr1100 + camera evolio Hd Frontala detalasabila , reglabila etc :)

IMG_20161014_221011.jpgIMG_20161014_221023.jpgIMG_20161014_221028.jpgIMG_20161014_221044.jpgIMG_20161014_221101.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În altă ordine de idei, și mie mi s-a aburit/condensat pe interior pinlock ul la GT Air în seara asta. Legat de ce zicea un coleg cu o pagină, două în urmă.

 

Bine, după ce m-am oprit am văzut și eu că erau câteva grade afară. Gen două :).

 

Am șters cu mănușa, dar a reapărut după o perioadă.

 

Condens masiv la gură, puteam uda o floare cu apa ștearsă. Bine, una foarte mică :).

 

Atunci am văzut și că breath guard-ul stătea aiurea în partea unde se făcea condens pe pinlock. L-am pus la loc, dar nu a ținut mult.

 

Eu am spălat pinlock ul de câteva ori, nu am avut probleme până azi. La zero-două grade nu am așteptări prea mari, și nici nu am mai mers până acum ca să știu dacă e normal.

 

Am ținut aerisirea din bărbie deschisă, celelalte închise. Poate e drăcia de breath guard de vină...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...