Sari la conținut

SHOEI - Discutii Generale


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

  • 3 months later...
  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Lămuriți-mă vă rog cu o treabă!

 

Folosesc GT air de câteva sezoane și nu mai sunt actualizat cu piața. 

Neotec ce e? Vreun upgrade la GT air? Dar GT air 2 a mai apărut, că era o vorbă la un moment dat.

NXR? Ce e și cu asta, vreun flip-up, ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, Tornada a spus:

Lămuriți-mă vă rog cu o treabă!

 

Folosesc GT air de câteva sezoane și nu mai sunt actualizat cu piața. 

Neotec ce e? Vreun upgrade la GT air? Dar GT air 2 a mai apărut, că era o vorbă la un moment dat.

NXR? Ce e și cu asta, vreun flip-up, ceva?

Neotec 1 si 2 sunt flip-up.

GT-Air 2 e uppgrade la ce ai tu.

NXR (denumirea pt Europa) este RF-1200 (varianta de SUA)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 38 minute, Nyt a spus:

Neotec 1 si 2 sunt flip-up.

GT-Air 2 e uppgrade la ce ai tu.

NXR (denumirea pt Europa) este RF-1200 (varianta de SUA)

cum zice colegul, neotec 1 e flip up, de prin 2011 introdus. A fost inlocuit anul trecut cu Neotec 2. 7 ani l-au produs, asta spune multe despre calitate-si eu am una, foarte ok.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Neotec 2 este "the" flip up, dpmdv. 

Dar este mult mai grea fata de GT. Si era mai scumpa cu aprox 200 de euro anul trecut cand le-am probat pe amandoua. 400/420 GT vs 600 euro N. 

Daca as fi fan flip up, nu as avea dubii. As zice ca nici o casca de pe segmentul respectiv nu se poate compara cu ea.  

GTul mie nu imi place cum sta la respirabilitate. Ma asteptam sa fie mai ok, judecand dupa Air-ul din nume.

Si nici nu are sistem care sa tina parbrizul usor intredeschis ca Rpha 11 (desi peste aceasta la capitolul calitate per ansamblu).

Scurt pe 2 - GT este o casca onesta la 400 euro sau pe acolo (1500/1600 de lei in functie de design).

Calitatea materialelor, accesoriilor si finisajelor/imbinarilor o duc in gama premium. 

Totusi, in calitate de posesor de GT, dupa ce am petrecut ceva timp bun la un stand Arai, am plecat cam posomorat. Cu totul alta poveste RX7. Dar si 700 euro si peste.

 

 

La 18.01.2019 la 16:10, Tornada a spus:

Mulțumesc frumos!

edit: caut să văd ce aduce upgrade-ul ăsta la gt air 2.

Din ce vad, asa, la o privire scurta aruncata la pozele de pe net - design (insertii/suporti de cauciuc la baza castii), aerodinamica/sculpura laterala mai agresiva/futurista...

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 25.01.2019 la 1:38, DeVazut_TM a spus:

 

Totusi, in calitate de posesor de GT, dupa ce am petrecut ceva timp bun la un stand Arai, am plecat cam posomorat. Cu totul alta poveste RX7. Dar si 700 euro si peste.

Din ce punct de vederr faci comparatia? Fiind doua casti gandite pt cu totul alte scopuri. Iar diferenta de pret de care spui nu prea exista. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Avand ochelari de curand va trebui sa trec pe un flip up. Variantele ar fi Schuberth S3 Pro(400 E), Shoei Neotec II (600 E) si eventual Nolan N100-5 (320e). Preturile sunt luate ca info de pe Louis.

Merita cei 200 euro in plus pt.Shoei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 37 minute, l.u.v a spus:

Avand ochelari de curand va trebui sa trec pe un flip up. Variantele ar fi Schuberth S3 Pro(400 E), Shoei Neotec II (600 E) si eventual Nolan N100-5 (320e). Preturile sunt luate ca info de pe Louis.

Merita cei 200 euro in plus pt.Shoei?

Din ce imi aduc aminte (din perioada documentarilor de pe net din vara trecuta) este diferenta de materiale intre Shoei si Nolan (N. mai slaba). 

Cam cum sa descriu eu gama integral si modular de la Schuberth probata pe indelete in doua magazine Louis anul trecut? 

Ca si cum ai merge la o reprezentanta auto si incearca unii sa te prosteasca sa dai pe un Volkswagen bani de Brabus, asemanarea intre ele fiind ca sunt ambele masini. 

O marca perfecta pentru natiunea care le produce.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Am tras pe cap recent N 100 si Neotec II, la Nolan era un zgomot ca de jaluzele din alea de lemn de la casele vechi cand inchideai mandibula, la Shoei totul aluneca perfect si statea perfect pe cap. Nu stiu la materiale si in mers, dar prima impresie conteaza. Shoei mi-a fost descrisa exact cum spui si tu, cu mult peste concurenta, da zic hai sa intreb si aici. Se pare ca merita efortul financar pana la urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 6 ore, george05 a spus:

Din ce punct de vederr faci comparatia? Fiind doua casti gandite pt cu totul alte scopuri. Iar diferenta de pret de care spui nu prea exista. 

 

Din perspectiva (strict) subiectiva a preferintelor (strict) personale :) .

Omul, cat traieste, invata. Si munceste. Ca sa isi permita ce viseaza.

Zic eu. 

M-am tiganit si nu am luat Arai din prima. Am zis ca ar fi o prostie un pret aproape dublu (420 GT vs 700 Arai). 

X Spirit a iesit din discutie. Desi iubesc la maxim look-ul, nu este casca pentru ce am eu nevoie (turism, commuting).

 

Dupa o saptamana cu Shoei GT Air (cica) am ajuns la concluzia ca este o casca superba pentru 400 de euro (materiale, finisaje) dar care nu se aeriseste cum vreau eu (deh, enduro-turist la baza, ce sa ii faci :) ). Nici la mers de bosorogi, nici la 200kmh. Si care e poate putin-putintel cam bostan. 

 

Prima casca cu ochelari cu care am bagat kilometri seriosi. 

Bunicei ochelarii (nu am trait revelatia vietii), dar cand trebuie sa ii cureti de muste si gandaci este trist sa iti dai seama ca dupa atatia ani de motoare inca mai pici de gaina si inhati content.

Scurt pe 2 - nu neaparat incredibil de buni sau necesari. Eu inca prefer vant in fata si vizibilitate maxima. Cu exceptia situatilor in care eram literalmente orbit (reflexii pe apa sau pe parbrize din sens opus, dimineata sau la amiaza, cu cer maxim de senin), nu prea i-am folosit.

Uneori erau chiar enervanti - eu mai arunc cate o geana la rotile masinii din fata, in oglinda/fata soferului sa vad daca se uita dupa mine sau in ecranul telefonului, etc).

 

Dupa care a venit luna Noiembrie. Toamna. Frumos. Anotimp de facut planuri.

Si am ajuns sa zabovesc vreo ora (de-adevaratelea) la standul Arai de la Eicma. 

Si era acolo tot ce trebuie - procesul de fabricatie, materiale, matrite + toata gama la proba. 

Mai slim, mai usoara, mai hightec si mai bine pe forma DafWay-ului meu. 

Forma a castii/carcasei muult mai faina, grafica macar 5 ani inainte fata de Shoei, double D (boala mea de o viata) - nu ratchetul de la GT. 

Aerisirile din partea superioara a vizorului oi vedea vreodata daca chiar este ceva de capul lor sau nu. 

 

Daca stiam cum o sa se comporte GT Air-ul, imi ... ...., scoteam 300 de euro in plus si luam Arai-ul.

Limitat de timp si ingustat in judecata de la atata citit de publicitate produsa de "posesori", m-am dus direct la Louis in loc sa merg la un magazin ce comercializa exclusiv casti (helmeshop.ceva, in Munchen), unde as fi putut sa vad toate marcile posibile (Louis nu vand Arai). 

 

(Iarasi nota explicativa - nu trollez, chill out :) )

Scopul mersului la Eicma a fost sa vad tot ce misca in domeniu. Si dupa ce am trecut pe la standul Arai, mi-am dat seama ca restul sunt toti in spate. 

Daca bifeaza carcasa, au interior slab, daca le bifeaza pe astea au parbrize si chedere ieftine, samd. 

Poate HJC sa fie cam cu Shoei pe linie (desi puncteaza alte prioritati), dar ambele sunt in spatele Arai. 

Concluzia zilei - Sunt un om multumit cu Shoei GT pentru banii pe care i-am dat pe ea. Dar pentru sufletul si munca mea, mi-as dori un RX 7. 

Daca ma duc spre motor adventure si XD 4 odata cu el, atunci probabil ca o sa mai ramana o perioada buna cu mine ca si casca de strada.

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Buna ziua.Am cumparat un Shoei GT AIR, diferenta de zgomot fata de Scorpionul 1200 de la cer la pamant, bine dupa ce am scos earpad-urile pentru pentru a pune un intercom a mai crescut un pic intensitatea zgomotului, problema mea este ca se abureste cat o moneta de 50 bani in dreptul ochiului stg, intrebarea este: Am montat eu prost pinlokul sau este o chestie normala pentru aceste temperaturi?Multumesc anticipat

shoei-gt-air-primal-tc2-motorcycle-helmet-london-uk.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Facusem un test pe niste temperaturi aberant de mici acum vreo 8-9 ani cu xr1000-le de atunci cu pinlock-ul montat. Daca-mi aduc bine aminte am iesit cu ea din casa cateva zile consecutive(nu pe moto, ci doar am pus-o pe cap si stateam câteva minute degeaba) la sub 0°C si nici vorba de aburit. Deci ori e defect, ori l-ai montat gresit. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am strans pinii, am rasucit dar mi-a spus cineva ca se abureste pentru ca port cagula peste nas(eu o purtam asa tocmai pentru a scadea cantitatea de aer expirat care ajunge la viziera) si surpriza nu se mai abureste cel putin momentan nu se mai abureste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca are legatura cagula, doar cum e fixat pinlock-ul ala pe viziera. Eu pana acum am purtat doar Shoei si nu am avut problema asta. Exista si posibilitatea sa ai pinlock-ul defect, stramb si sa nu faca contact perfect cu viziera.

Ca sugestie, pinlocul ala se poate muta cativa mm vertical, in sus sau in jos pe viziera, pana contactul e perfect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am impins la maxim pinlokul in sus, o sa vad diseara cum merge, acum am o alta mica problemuta, unde.i zona optima de pus intercomul, pt ca.mi pe partea stanga unde.l am pus acum este mai zgomotoasa casca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Acum o saptamana m-am decis si am mers pe Shoei Neotec 2, grafica Excursion TC-3. Am sa scriu cateva impresii, cat ma pricep. 

  • luata de la Motorteam, aveam de ales Shoei-ul si Schuberth C4 Pro. Cea din urma este misto, mi-a placut ca are campul vizual f mare comparat cu Shoei, dar mi s-a parut ca este putin in urma Shoei-ului. Aici ma refer la finisaje, materiale, interior
  • prima impresie cand am pus-o pe cap - ca turnata, este prima senzatie in sec 1 cum ai pus-o. Am 60 cm circumf. Se deschide/inchide perfect, mecanismul foarte usor de folosit, are 1715 gr, dar nu se simt absolut deloc (ma gandesc ca din cauza buretilor, distribuirii masei, habar nu am). 
  • are chin curtain montat. Breath guard, pinlock si o sticluta mica cu ulei (pt etansare probabil) in cutie. Astea pe langa saculet, 2 stickere si manual. Am barba putin mare, ar zice prietena, asa ca chin curtain-ul l-am dat jos. Ma incomoda putin la inchiderea mandibulei, nu si in mers. probabil trebuie sa ma obisnuiesc. La vechea casca aproape ca bagam pumnul pe langa barbie:)) O sa il montez cand o sa bag autostrada/drumuri de cateva zile. Nu am montat pinlock-ul inca, dar in schimb am pus breath guard-ul si ajuta dimineata sa nu se abureasca viziera. Nu poate inlocui un pinlock, dar este o diferenta mare cu el montat
  • cele doua aerisiri sunt geniale, mai alea cea din crestet. Baga aer de zici ca ai un mic ventilator cand o deschizi pe cea de sus. 
  • am facut putin peste 1000 km cu ea. Cativa km de autostrada, curbe si destul de mult vant pe drumuri drepte. Izoleaza foarte bine, dar simt ceva turbulente in afara orasului. Probabil din cauza parbrizului care imi este putin "intermediar", urmeaza sa il schimb si presimt ca atunci o sa pot spune ca este o casca geniala. In oras in schimb este de vis
  • intercom-ul nu l-am luat. dar este luat in calcul. Momentan nu am nevoie si astept sa se umple iar cardul

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari voua!

Nu va uitati dupa cei care se plang de diferite disconforturi, unii subiectivi facand diferentieri dar nu la fel de obiectivi in sensul ca, mereu casca flip.up va fi mai grea, mai zgomotoasa, ba ca scartaie, mai putin etansa... Toate astea.s datorita mecanismelor de deschidere, cat si o mare diferenta sesizabila la zgomot apare cand sunt deschise aerisirile vs. inchise.

Ca diferentieri de pret, intr.adevar materialele compozite/executia/vopsirea vorbesc despre calitate; am intrat in Polo si nu m.a grabit nimeni cu probatul/studiatul; bine ai facut LUV ca ai "uitat" de Nolan, flambarea cat si inchiderea vizierei (Nolan N 104 chiar ca are o problema cu asta).

Cand ma va deranja Skorpionul meu-si acum ca nou dupa 6 ani de zile de la achizitie, ma voi indrepta spre Shoei/AGV dar cine stie ce marci si oferte vor mai fi pe viitor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Aerisiri foarte bune, etanșare deasemenea la înălțime. Pe lângă forma și design, îmi place foarte mult cum este integrat in casca sistemul Sena Srl 2, aproape invizibil pe exterior. Partea mai neplăcută este ca butoanele sunt cam miniaturale și cu manusi cam bajbai după conturul lor. 

Muzica se aude bine și clar, volumul foarte tare, chiar și cu dopurile Alpine. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...