Sari la conținut

SHOEI - Discutii Generale


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salve! 

Are cumva cineva de vânzare o viziera și un pinlock pentru GT AIR de preferat noi de vânzare?

 

Am comandat la mymoto, dar se pare că nu va ajunge comanda în timp util, adică până acum duminică.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Al meu shoie RF 1000 are interiorul super uzat Practic simt apasare pe crestet in timpul purtarii si deja e foarte larga  -ceea ce pana anul trecut nu se intampla Exista posibilitatea retapitarii acestora? Nu are tapiteria detasabila

 

Editat de Thunder Rock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Dupa o lunga asteptare si complicatii legate de livrarea unui Arai QV Pro (galbena si aia) am in posesie GT Air II.

 

Foarte multumit de tot.

Ce ma irita este afacerea dintre Shoei si Sena.. un sistem de comunicare dedicat, cu specificatii mediocre (poate) dar cu un pret absurd.

 

O sa imi montez chinezaria mea de intercom care inca merge cu brio de ceva ani buni pana in prezent

20190601_202248.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt un pic dezamagit de Shoei in general si GT air in particular ( asta am), am scris mai sus se aburea, bla bla bla- trebuie remonta pinlok se aburea, trebuie schimbat pinlok( am schimbat) se abureste, de ochelari nu mai zic ca se aburesc la semafor cu viziera RIDICATA,  este aproape la fel de zgomotoasa ca fostul meu Nolan, se ventileaza destul de slabut.Am  am eu ghinion ori nu mai stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18 minutes ago, Djenavar said:

Am  am eu ghinion ori nu mai stiu.

Cred că e una din astea două.😀

 

Acum, serios. Am și eu în familie trei căști Shoei, două GT-Air și un NXR. La nici una nu se întâmplă ceea ce ai zis. Dar...

1. Există o chestie, asta:

1747254878_noseguard.thumb.jpg.0d21e3da05e9aeab46efc1a45e07a790.jpg

care ar trebui montată pe cască înainte de folosire. Împiedică aerul expirat să se îndrepte spre vizieră. Nu știu prea bine cum se numește, "nose guard" , "breath deflector", whatever. De obicei casca vine cu ea ambalată separat și pot paria că majoritatea utilizatorilor nu o pun, unii chiar nu știu ce este.

2. Poate și mai important, după ce casca se pune pe cap ea trebuie aranjată în așa fel încât fluxul de aer expirat (pe nas) să nu se îndrepte spre vizieră - adică trebuie ridicată puțin din partea de jos din față, sub bărbie. Ca o paranteză, din experiența proprie, am și căști fără pinlock sau breath deflector la care nu mi se aburește viziera - doar pentru că țin cont de acest lucru.

3. Nu în ultimul rând, pinlock-ul vine și el ambalat separat și trebuie montat pe vizieră.

Nu am dorit să fiu ironic. Încearcă astea și vei avea rezultate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici o clipa nu am gandit ca ai fi ironic.Am montat si nose guardul de la inceput, are montat pinlok(cumparat alt pinlok si montat) nu vrea si gata. Cred ca o sa urmez sfatul unui domn sa nu.mi cumpar casti de saraci:)))))))), sa.mi cumpar Arai cika dai un ban dar face

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GT-Air-ul meu se aburea la inceput cu pinlock fiindca nu era montat corect (trebuiau rotiti pinii pana ce se lipea complet lentila de viziera).

 

Ochelarii da, se aburesc cand e frig si umiditate mare in acelasi timp, dar in aceste conditii in 99% din cazuri nu e soare ca sa fie nevoie sa-i folosesc. La ture pe vreme de 8-10 grade cu soare si uscat nu s-au aburit niciodata. Ideea e ca daca iesi din casa incalzit si ii tragi imediati fara sa ai vreo ventilatie deschisa se vor aburi, dar in cateva minute, dupa ce se mai "aclimatizeaza" casca si iese aerul cald de la interior (btw, sa tii ventilatia spate mereu deschisa), fenomenul dispare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, Djenavar a spus:

La semafor viziera este RIDICATAAAAA si se Aburesc ochelarii.Ma duc sa.mi cumpar AGV

 

Dubios rau comportamentul asta.. ori ceva este clar in neregula ori.. plm
Vad ca ai modelul anterior (apropo grafica aia e chiar misto!), dar cumparata recent. Presupun ca ai bon si ca ti-ai inregistrat casca pe situl Shoei pt garantie prelungita, nu se pune problema sa o returnezi? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se ppate sa te inregistrezi retroactiv la 6 luni dupa cumparare o Sa ma uit dupa card, sa vad ce pot face.Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, hora09 a spus:

Na.. asa ceva am primit, pe spate e numele tau si un cod unic

 

Interesant. Eu am cumparat casca de la noi (cred ca mymoto - nu mai stiu exact, era la un SMAEB), cu factura, DAR nu am gasit nici un card in cutie. Oricum eram prea prost incepator sa stiu cu ce sa mananca echipamentul asta "premium".

Editat de ovi_ice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...