Sari la conținut

SHOEI - Discutii Generale


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

La 05.06.2019 la 13:42, l.u.v a spus:

Eu am Neotec II și nu am nicio problemă din cele menționate. 

De cand o ai, cum se comporta in timp?

 

Cum se inchide viziera? Ma refer la etansarea pe cheder.

 

Am mirosit una ieri vreo 40 de minute, dar nu se inchidea drept, practic se inchidea la fix pe partea unde are acea clema de prindere (parca e pe stanga castii), dar pe partea opusa, se vedea ca nu inchidea perfect, ramanea aproape un milimetru deasupra chederului. Creca ar fi intrat vant pe acolo ca la balamuc.

Binenteles ca asta era valabil doar pentru marimea mea, adica S, mai aveau un XL si ala se inchidea bine din prima, fara efort.

 

Am fost ieri sa compar C4 Pro de la Schuberth cu Neotec 2 de la Shoei, ferm convins fiind ca voi opta pentru Schuberth. Teapa, cu Shoei nici nu simteam ca am casca pe cap. Diferenta de pret destul de mica, deci clar as vrea Shoei, dar nu cu probleme de genul.

 

Partea buna e ca ma lasa sa o probez 7 zile si o pot returna, daca nu imi place, toti banii inapoi, chiar daca e luata din magazin. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Admin

Nu o am de multă vreme, dar am făcut ceva drumuri cu ea incât să-mi fac o idee. La mine inchide bine, nu am probleme. La inceput mi s-a părut și mie ciudat să o inchid doar cu clema aia pe stînga (la Schuberth din ce rețin sunt pe ambele parți), dar m-am obișnuit să o inchid cu doua degete apasînd pe ea, pe centru. Probabil la aia este chestie de reglaj, la mine nu vajîie și nu intră aer deloc pe la chedere. Per total este o cască superbă, care imbracă foarte bine calota, arată excelent la design - mai ales culoarea fluo, eu sunt foarte mulțumit.

Recomand!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult de feedback.

 

Ma gandeam ca nu e normal, mai ales ca cealalta se inchidea "corect". La banii astia nu mi se pare ok sa am nevoie sa o reglez eu, chiar daca e o chestie minora. Au zis ca daca ma hotarasc, imi pot aduce o casca in cutie sigilata.

 

Mi s-a parut ciudat ca in specificatii spune ca nu ar avea profil pentru ochelari in captuseala, dar are, sau cel putin ochelarii mei vin ok.

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt pentru Shoei.

Am probat C4PRO vs Shoei, doar in magazin. Shoei mult, mult mai usoara, sta pe cap excelent, nu zici ca are 1700 g. 

Referitor la inchidere doar pe stanga asa am crezut si eu, ca nu o fie etansa complet. Am peste 4000 km cu ea (grafica hi-viz) si chiar daca ochiometric ai zice ca nu se inchide complet pe partea dreapta si incerci sa apesi pe viziera, crede-ma ca se inchide. Vant nu intra, de ploaie nu pot sa zic prea multe, Am mers, dar pe ploaie mai usoara si nu a intrat apa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am vazut pe interneti, cele 2 casti au calota (haha) diferita, ceea ce inseamna ca in functie de forma capului una va fi mai potrivita decat cealalta.

 

Norocul meu e ca am S, deci vine cea mai mica coaja, mai scade greutatea si de acolo.

 

Mersi de lamurire, casca pe care o am acum creca a inceput sa dea rateuri ca simt "fire" de aer peste tot, unele chiar imi intra direct in ochi. Cand e frig afara devine obositor. Nu mai spun de zgomot. Bine, alt price range, e un Nolan N87.

 

Parca in clipul asta era treaba cu diferenta de fit.

 

Editat de mucix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Confirm diferenta de forma, am mai spus o. Probat Neotec 2 vs C4 si C4 Pro, cat si intre NEotec 1 si C3 pro C4. C urile, sunt pentru oameni cu capul mai ascutit, mai subtirel. PE mine si pe sotie, ne-a luat cu dureri de cap, in zona tamplelor-frunte, datorita formei. Strange tare, daca ai bostanul mai mare :)))

Probati macar 5 minute casca, nu o luati doar dupa o proba de 10 secunde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cam problematice Shoei.urile din ce vad pe aici. Iar la banii aia, imi permit sa imi iau cascaNoua cu Toate optiunile in medie investind 230€ tot la 2 ani...

Ba daca fac "efortul" sa o schimb la 3 ani pun si bani la benzina.

Momentan am una cu absolut toate optiunile incluse, am cumparat.o de noua, implineste al 8-lea an si pt ca am purtat.o numai cu cagula nu ii da nimeni mai mult de 4 ani. Constructie robusta, DD, 1500gr.

Alta marca cum am zis.

Editat de TeDy 'M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Momentan am un Arai dar sunt interesat de un NXR, am avut in vizor si Suomy(nu se Mai gasesc prin Buc sau daca se gasesc sunt modele vechi si nu Mai aduc), Bell race star, scorpion R1 si x-lite 803. La ultimile 2 calitatea pare indoielnica, am vorbit cu un posesor de 803 iar dupa o Luna deja nu ii Mai etansa viziera ( la scorpion pretul de 1800lei deja imi Pune semne Mari de intrebare, si fiind model nou nici nu pot intreba pe cineva cum rezista in timp). Arai-ul are 3 sezoane(doar la mine, am luat-o sh) dar Inca se tine foarte bine si pe departe mult Mai confortabila decat Shoei. Cu toate astea vreau sa schimb forma altfel as fi ramas pe Arai. Dintre toate Castile probate Arai si Shoei par cele Mai calitative iar Asta se reflecta in pret. Agv nu am incercat pt ca ma feresc de K-uri iar de la Corsa in sus sunt foarte scumpe(totusi unde pot gasi o Corsa sa vad cum e?)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 18.06.2019 la 10:21, mucix a spus:

De cand o ai, cum se comporta in timp?

 

Cum se inchide viziera? Ma refer la etansarea pe cheder.

 

Am mirosit una ieri vreo 40 de minute, dar nu se inchidea drept, practic se inchidea la fix pe partea unde are acea clema de prindere (parca e pe stanga castii), dar pe partea opusa, se vedea ca nu inchidea perfect, ramanea aproape un milimetru deasupra chederului. Creca ar fi intrat vant pe acolo ca la balamuc.

Binenteles ca asta era valabil doar pentru marimea mea, adica S, mai aveau un XL si ala se inchidea bine din prima, fara efort.

 

Am fost ieri sa compar C4 Pro de la Schuberth cu Neotec 2 de la Shoei, ferm convins fiind ca voi opta pentru Schuberth. Teapa, cu Shoei nici nu simteam ca am casca pe cap. Diferenta de pret destul de mica, deci clar as vrea Shoei, dar nu cu probleme de genul.

 

Partea buna e ca ma lasa sa o probez 7 zile si o pot returna, daca nu imi place, toti banii inapoi, chiar daca e luata din magazin. 

 

 

 

Trebuie reglatä!

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil, dar de +600 euro am pretentia sa nu ma pun cu surubelnita pe ea imediat ce am luat-o de pe raft. Iau una de 200 daca "merge asa" si de 400 euro poate ung si eu un lant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

36 minutes ago, mucix said:

Probabil, dar de +600 euro am pretentia sa nu ma pun cu surubelnita pe ea imediat ce am luat-o de pe raft. Iau una de 200 daca "merge asa" si de 400 euro poate ung si eu un lant.

Nu stiu exact cum e mecanismul de inchidere viziera la Neotec dar spre exemplu la Gt-air e diferit fata de XSpiriturile pe care le-am avut ianinte. Ca sa sigileze perfect sa-ti auzi gandurile, trebuie s-o inchizi ca marquez: pe stanga pe muchia de sus a vizierei (deasupra sprancenei) apesi cu buricele degetelor in jos si atunci face un click tare. Am incercat sa o tranesc cat pot de tare din prima cand o trag in jos si nu trece peste buza aia sa faca click, desi viziera e inchisa.  Am testat pe 3 GT-air-uri si toate faceau la fel.  Aparent astea se inchid ermetic 100% doar daca  faci click-ul ala.

Acum daca zici ca masurile mai mari se inchid perfect, posibil sa nu fie acelasi schepsis, dar.... food for thought.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 52 minute, LimpTA a spus:

Nu stiu exact cum e mecanismul de inchidere viziera la Neotec dar spre exemplu la Gt-air e diferit fata de XSpiriturile pe care le-am avut ianinte. Ca sa sigileze perfect sa-ti auzi gandurile, trebuie s-o inchizi ca marquez: pe stanga pe muchia de sus a vizierei (deasupra sprancenei) apesi cu buricele degetelor in jos si atunci face un click tare. Am incercat sa o tranesc cat pot de tare din prima cand o trag in jos si nu trece peste buza aia sa faca click, desi viziera e inchisa.  Am testat pe 3 GT-air-uri si toate faceau la fel.  Aparent astea se inchid ermetic 100% doar daca  faci click-ul ala.

 

Daca nu se inchide perfect cand apesi ridge-ul vizierei (pe partea stanga jos parca e), atunci trebuie reglat mecanismul de inchidere (stanga + dreapta). Se scoate viziera si se slabesc cele 2 suruburi (pe fiecare parte) si se muta toata placa putin mai in fata. In cazul tau nu se inchide decat apasand de sus din cauza ca e prea in spate.

 

Am aflat de treaba asta cand mi-a cazut casca de pe ghidon si am constatat ca nu mai puteam sa o inchid ermetic decat prin metoda zisa de tine. Inainte de "incident" mergea perfect, trebuia doar sa apas (cu efort minim spre mediu) acea tesitura a vizierei ca sa sigileze complet. Ajuns acasa am constatat ca unul din mecanismele de inchidere era deplasat (cred ca chiar pe partea stanga) mai in spate (~ 2mm) si am luat drept model pe celalalt ca sa le aliniez.

 

p.s.: casca e marimea M (desi putin probabil sa conteze).

Editat de ovi_ice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, mucix a spus:

Probabil, dar de +600 euro am pretentia sa nu ma pun cu surubelnita pe ea imediat ce am luat-o de pe raft. Iau una de 200 daca "merge asa" si de 400 euro poate ung si eu un lant.

 

Eu dupä ce am luat-o nu am avut ce face si m-am jucat cu suruburile si am dereglat-o. M-am dus cu ea in magazin si mi-a reglat-o äla in 2 minute la loc.

Intre timp am invätat sä mi-o reglez singur.

:)

 

Gäsesti pe net sau pe utub cum sau faci ce a zis ovi_ice mai sus, dar asta pentru viitor.

la prima fazä fä ce am fäcut si eu.

;)

Editat de hidric
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 21 ore, mucix a spus:

Probabil, dar de +600 euro am pretentia sa nu ma pun cu surubelnita pe ea imediat ce am luat-o de pe raft. 

Asta într-o lume imaginară.

În viața reală sunt mașini de 100.000 de euro cu probleme care stau prin garanții cu săptămânile. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am dat comanda pt un nxr(power up) iar pe finalul saptamanii viitoare ar trebui sa isi faca aparitia. Pe langa casca am luat si o viziera blue spectra, detine cineva viziera oglinda? Daca da, imi poate spune cum rezista la zgarieturi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, Aion2014 a spus:

Ieri am dat comanda pt un nxr(power up) iar pe finalul saptamanii viitoare ar trebui sa isi faca aparitia. Pe langa casca am luat si o viziera blue spectra, detine cineva viziera oglinda? Daca da, imi poate spune cum rezista la zgarieturi?

 

Eu am de 3 ani una care se intunecä, deci care face pe ochelarii de soare ( cwr 1 photochromic )

O sterg numai cu un prosop si cu apä si panä acum nu are nici o zgarieturä

 

Editat de hidric
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...