Sari la conținut

SHOEI - Discutii Generale


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

Chiar acum, Kagemusha a spus:

Da' de ce trebuie dat jos pinlock-ul? La mine stă acolo forever după ce l-am montat pe vizieră. Este etanș și nu intră nimic între el și vizieră.

 

Vara iti creeaza reflexii nasoale cand bate soarele din fata. Acelasi lucru se intampla si noaptea (sau pe inserat) la lumina becurilor stadale (bine, chiar pe pinlock scrie "daytime use only"). Si eu l-am dat jos, la iarna daca e cazul o sa-l mai montez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu zic nu. Dar mie nu mi se întâmplă. Am un Nolan, un Shoei și două Shark, cele mai vechi, care ar cam trebui schimbate au cam cinci ani și nu am nici un fel de probleme, pinlock-urile fiind montate imediat ce am scos căștile din cutii. Ce-i drept, ziua folosesc ochelari de soare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Meri si ia cu incredere, dar intai probeaza.
Confort 10/10, mi se potriveste pe cap "ca o manusa", in special cu noua forma, e fantastic
Materiale interior la nivelul aseptarilor
Viziera, exact ca la Shoei, iti palce sau nu cum se opereaza.. aia e
Ochelarii de soare super ok - coboara bine sper nas, intensitatea lentilei ok, sistem pe cablu, deci bun
Aerisire buna, nu e cea mai buna, dar nu e rea de loc
Loc pentru montat casti pentru intecom sau folosesti sistemul lor dedicat si atuncea totul e ascuns frumos
Prima casca care nu are DD, nu ma deranjeaza de loc, se opereaza cu usurinta si e si conforbail ca are materialul ala intre chinga si barbie

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.09.2019 la 19:50, hora09 a spus:

Aerisire buna, nu e cea mai buna, dar nu e rea de loc

Aici cred ca depinde de mobra/parbriz/inaltime rider si mai exact cat de mult curent ajunge in botul castii. Eu pe GS, cu prabrizul ridicat, n-am nicio sansa vara sa pot merge cu viziera inchisa. Simt ca ma sufoc.

Nici cu el coborat nu e cine stie ce, dar mai merge.

In rest da, o casca foarte ok. Daca avea si double D era si mai bine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 13.08.2019 la 13:48, ovi_ice a spus:

 

Vara iti creeaza reflexii nasoale cand bate soarele din fata. Acelasi lucru se intampla si noaptea (sau pe inserat) la lumina becurilor stadale (bine, chiar pe pinlock scrie "daytime use only"). Si eu l-am dat jos, la iarna daca e cazul o sa-l mai montez.

Eu nici macar nu l-am montat inca dar observ ca nu prea se abureste fara el daca ai breath guard-ul instalat(pe nxr), s-a mai racorit afara iar pe la 7-7:30 abureste putin cu viziera inchisa daca stau pe loc, imediat ce ma pun in miscare dispare instant, asta cu cagula, fara nu am incercat. Viziera o bag sub jetul de dus, apa calduta o las putin la uscat si o iau la frecat dupa cu clasicul abur plus laveta de ochelari. Momentan oglinda se tine destul de bine, au aparut pe alocuri niste zgarieturi foarte fine dar nu derajeaza absolut deloc. La iarna bag o fisa si la cea photocromica. Dupa 2 luni pe zi ce trece imi place din ce in ce mai mult casca asta, nu mai imi da viol cand o pun/scot insa pe mandibula inca e fixa ceea ce nu imi displace. Suieratul ciudat(necunoscut de mine) era de la viziera ridicata care la arai nu aparea dar asta imi indica viteza( pe la 70 kph, nu mai am nevoie de kilometraj 😅) si momentul in care trebuie sa o las jos. Ca si zgomot e mult mai silentioasa la 200+ cu ventilatiile deschise si fara chin guard (pe care nici nu l-am montat) decat arai-ul care imi distrugea urechile cu toate ventilatiile inchise, sincer nici nu le-am inchis pana acum.totusi ce ma nemultumeste e faptul ca degeaba am trepte de inchidere a vizierei pt ca sunt inutile, imi intra in campul vizual iar prima treapta imi arunca tot aerul in ochi(aici ma gandesc ca e de la breath guard) deci fie e inchisa fie e deschisa cum aveam la arai. Sunt foarte multumit de ea si o recomand

Editat de Aion2014
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cabrioletul nu este o masina normala?

Cunosc oameni care aveau moto supersport care au cumparat casti modulare doar pentru faptul ca erau fumatori si le era sila sa dea casca jos pentru a trage o tigara.

Nu discutam gusturile.

Ma refer la calitate, ventilatie, confort, raport calitate-pret, etc.

Poate te uiti si la ce motocicleta am.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 minutes ago, edward_zone said:

Cabrioletul nu este o masina normala?

Cunosc oameni care aveau moto supersport care au cumparat casti modulare doar pentru faptul ca erau fumatori si le era sila sa dea casca jos pentru a trage o tigara.

Nu discutam gusturile.

Ma refer la calitate, ventilatie, confort, raport calitate-pret, etc.

Poate te uiti si la ce motocicleta am.......

Pai care calitate ca e acelasi brand. Daca o comparai cu alta firma ziceam.  Du-te la un magazin, probeaza-le si vezi care-ti place. Interioarele la Shoei sunt 99% la fel. 

Ca tot i-ai dat mai sus ca exemplu pe aia care vor sa fumeze, pai si-au luat o casca cu care pot sa fumeze chit ca (sa zicem) GT-air-ul ar fi fost mai ventilat. Proritatile fiecaruia primeaza. Proba la fata locului e sfanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, edward_zone said:

GT AIR vs Neotec

Pareri?

Am avut GT Air..acum am trecut la Neotec.

 

Gt Air mult mai aerisita, mai compacta si mai usoara.

Neotec..mai mare si mai grea. Avand parbriz inalt la mobra..nu prea pot spune multe vis a vis de vajait. Nu obisnuiesc sa port dopuri.

 

Pe de alta parte, folosind in paralel si un Hornet DS, Neotecul este mult mai lejer pe cap. Aceeasi senzatie am avuto si cand am trecut de la GT Air la Neotec. GT Air ul este destul de strans pe cap iar la drumuri lungi incepeam sa simt un usor disconfort. Cu Neotecul..este o placere acum, cu toate ca la inceput mi-a luat cateva zile sa ma obisnuiesc cu greutatea in plus.

Ambele casti fiind aceeasi marime, M.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, LimpTA a spus:

Pai care calitate ca e acelasi brand. Daca o comparai cu alta firma ziceam.  Du-te la un magazin, probeaza-le si vezi care-ti place. Interioarele la Shoei sunt 99% la fel. 

Ca tot i-ai dat mai sus ca exemplu pe aia care vor sa fumeze, pai si-au luat o casca cu care pot sa fumeze chit ca (sa zicem) GT-air-ul ar fi fost mai ventilat. Proritatile fiecaruia primeaza. Proba la fata locului e sfanta.

Am avut Shoei in trecut (RX1000). Calitate excelenta.

Acum am Shark Vision R si sunt putin dezamagit cu toate ca am avut si alt Shark in trecut foarte calitativ (RSI).

Nu cred ca interiorul unui open-face este identic cu unul al unui full-face.

Proba la fata locului iti da informatii despre calitatea constructiei si despre marine, dar nu ofera informatii despre confort si despre ventilatie decat la modul theoretic.

Acum 22 minute, ilie.ardeias a spus:

Am avut GT Air..acum am trecut la Neotec.

 

Gt Air mult mai aerisita, mai compacta si mai usoara.

Neotec..mai mare si mai grea. Avand parbriz inalt la mobra..nu prea pot spune multe vis a vis de vajait. Nu obisnuiesc sa port dopuri.

 

Pe de alta parte, folosind in paralel si un Hornet DS, Neotecul este mult mai lejer pe cap. Aceeasi senzatie am avuto si cand am trecut de la GT Air la Neotec. GT Air ul este destul de strans pe cap iar la drumuri lungi incepeam sa simt un usor disconfort. Cu Neotecul..este o placere acum, cu toate ca la inceput mi-a luat cateva zile sa ma obisnuiesc cu greutatea in plus.

Ambele casti fiind aceeasi marime, M.

Multumesc pentru raspunsul avizat.

Pana acum nu am avut nici un open-face si nici nu fumez.

Am gasit o casca Shoei GT-Air 2 Affair TC-1, noua, pachet complet, la 1700 ron cu tot cu transport si nu stiu ce sa fac.

Ma da inapoi putin culoarea mata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 minutes ago, edward_zone said:

Am avut Shoei in trecut (RX1000). Calitate excelenta.

Acum am Shark Vision R si sunt putin dezamagit cu toate ca am avut si alt Shark in trecut foarte calitativ (RSI).

Nu cred ca interiorul unui open-face este identic cu unul al unui full-face.

Proba la fata locului iti da informatii despre calitatea constructiei si despre marine, dar nu ofera informatii despre confort si despre ventilatie decat la modul theoretic.

Multumesc pentru raspunsul avizat.

Pana acum nu am avut nici un open-face si nici nu fumez.

Am gasit o casca Shoei GT-Air 2 Affair TC-1, noua, pachet complet, la 1700 ron cu tot cu transport si nu stiu ce sa fac.

Ma da inapoi putin culoarea mata.

 

Este o chestie de gusturi.

Pe casca mata se vor vedea mai proieminent ganganiile, comparand cu casca lucioasa. Parere personala.

Nu stiu insa nimic despre GT Air 2. Cel mai bine ar fi sa mergi sa probezi inainte. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Daca am o casca marimea L si eu port marimea M pot sa schimb buretii interiori?

Daca DA, care bureti? doar obrajii? Sau tot interiorul?

Stiu ca este intrebare prosteasca dar chiar doresc sa folosesc acea casca Shoei.

Multumesc.

 

Se pare ca nu, dupa o cautare mai atenta:

 

3 Shell sizes

For perfect fit and compact dimensions:
1) XS-M, 2) L, 3) XL-XXL

Editat de edward_zone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 minutes ago, edward_zone said:

GT-AIR.

Este L si este noua.

Eu port M.

Degeaba schimb obrajii pentru ca marimea carcasei este alta.

 

Daca este noua, nu o poti returna / schimba cu marimea potrivita?

Daca nu se poate returna, o poti vinde si cumpara una pe marimea corecta. Poate reusesti sa te incadrezi cu diferenta sub investita in bureti noi.

Stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, ilie.ardeias a spus:

 

Daca este noua, nu o poti returna / schimba cu marimea potrivita?

Daca nu se poate returna, o poti vinde si cumpara una pe marimea corecta. Poate reusesti sa te incadrezi cu diferenta sub investita in bureti noi.

Stima

Este noua dar este cumparat de pe ebay.

O sa o vand. Pana la primavara pun si diferenta.

Editat de edward_zone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, edward_zone said:

Este noua dar este cumparat de pe ebay.

O sa o vand. Pana la primavara pun si diferenta.

 

Presupun ca ai luato la un pret bun si astfel oi vei vinde cu suficient cat sa iti iei una marime M ;)

In iarna preturile coboara la echipament moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Decat sa umbli aiurea dupa o pomana(ba e mare, ba incuietoare) nu mai bine iti iei una noua(sau un sh sanatos, e plin olx)? Nu de alta dar iti place sa te joci cu focul, btw pielea sfaraie si pute dupa care ramai cu arsura... Dar na faci cum crezi, e bostanul tau 🤷🏻‍♂️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Aion2014 a spus:

Decat sa umbli aiurea dupa o pomana(ba e mare, ba incuietoare) nu mai bine iti iei una noua(sau un sh sanatos, e plin olx)? Nu de alta dar iti place sa te joci cu focul, btw pielea sfaraie si pute dupa care ramai cu arsura... Dar na faci cum crezi, e bostanul tau 🤷🏻‍♂️

Pe aia mare, GT-AIR, am vandut-o.

Asta pe care vreau sa o iau este marimea mea dar are o problema la incuietoare, dublu D si trebuie inlocuita.

Este NEOTEC II si costa aprox 700 ron.

Nu gasesc asa ceva SH.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...