Sari la conținut

SHOEI - Discutii Generale


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

La 28.10.2019 la 8:44, Djenavar a spus:

Nu cred ca este vb doar de pinlok, am sesizat (bine ,destul de tarziu si intamplator), dupa ce a scris in coleg aici ca trebuie sa se auda un "clanț" ca sa se inchida viziera complet, eu am tot incercat sa o inchid complet si nu mergea decat un pic sa imping viziera in stanga, de aici concluzia mea ca mecanismele vizierei nu sunt puse bine, am incercat sa le pun cat de corect dar pinlokul tot se misca ( dar ma enerveaza de mor ca la o casca Shoei sa fac asemenea manevre). Am  cumparat acum 1 luna un HJC,  bai oameni buni vizera aluneca de zici ca.i data cu o tona de ulei , nu se simte efortul, nu se abureste nimic, nu trebuie sa reglez nimic, scos pus pe cap, de asta rugam aici daca se pricepe careva sa ma ajute, in plus sa zgariat viziera incredibil de repede.

Si eu aveam probleme la inceput la schimbul vizierei, nu reuseam decat dupa 3-4 incercari sa o pun bine, pe partea dreapta ramanea un luft dar cu trecerea timpului si cateva schimbari nu mai am problema. Acum nu stiu daca tehnica mea era buna sau nu plus ca la inceput imi trebuia brandul mai mare ca sa deschid viziera, intre timp fie s-a uzat putin fie mi-a crescut brandul ca nu mai am probleme, cu arai-ul nu aveam treaba dar nici nu avea trepte de inchidere. Sa lasi si tu aici feedback la problema, succes✌️

Acum 1 minut, Aion2014 a spus:

Si eu aveam probleme la inceput la schimbul vizierei, nu reuseam decat dupa 3-4 incercari sa o pun bine, pe partea dreapta ramanea un luft cand o inchideam si glisa pe langa "trepte" dar cu trecerea timpului si cateva schimbari nu mai am problema. Acum nu stiu daca tehnica mea era buna sau nu plus ca la inceput imi trebuia brandul mai mare ca sa deschid viziera, intre timp fie s-a uzat putin fie mi-a crescut brandul ca nu mai am probleme, cu arai-ul nu aveam treaba dar nici nu avea trepte de inchidere. Sa lasi si tu aici feedback la problema, succes✌️

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Admin

Voiam mai demult să subliniez 3 minusuri la Neotec 2:

- viziera nu are o buză de ridicare decăt pe stânga. Ar fi fost util să fie pe ambele părți, sunt situații când vrei să o ridici și cu dreapta, mai ales în staționare. 

- viziera nu are un prag de deschidere intermediar, să stea intredeschisă. Lucrul este foarte util mai ales toamna sau iarna, când vrei să mai elimini din condensul respirației.

De fapt are, dar este foarte sensibil și ba viziera cade la loc, ba cu ea intredeschisă este destul de deranjant pentru vizibilitate. 

- clapeta de aerisire de deasupra se actionează greu în mers, mai ales cu mănuși groase. 

 

În rest totul ok, bateria la SLR ține cam 8 ore, aerisirile sunt generoase, vizibilitatea bună, viziera, izolează perfect, materialele folosite sunt de calitate. 

Foarte frumoasă și ca look, o casca modernă, agresivă. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat de multumit esti de SLR? 

Am vazut pe si net si auzit  discutii ca are unele dezavantaje (face gasca mai galagioasa?), dar marele avantaj ar fi integrarea perfecta in casca. Vreau sa iau doua intercomuri, pt mine si pasagera, dar parca m-as indrepta spre Cardo, chiar daca se monteaza mai greu si putin mai in spate datorita mecanismului mandubulei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Este primul intercom Bluetooth pe care îl am, deci nu pot face comparație cu altele.

Dpdv calitativ totul este ok, muzica și comunicațiile se aud bine. Eu port și dopuri Alpine cu filtru la drumuri afara și chiar și așa volumul este suficient și discuțiile le poți purta decent. 

Nu am auzit niciun zgomot parazit și nu îmi dau seama cum un sistem intercom integrat perfect ar face o cască mai gălăgioasă. 

Într-adevăr, sistemul integrat arată foarte bine și elegant. 

Un minus ar fi faptul că datorită integrării în cască, butoanele de acces sunt destul de mici și nu sunt așa proeminente (+ și -), ceea ce duce la pipăirea lor prin mănuși înainte de acționare. Cu mănuși groase este mai greu, dar este chestie de obișnuință. 

Un altul este și faptul că nu am văzut acumulatori de schimb pentru el, nu știu însă câte cicluri de încărcare suporta sistemul, vom vedea, deocamdată tine 8 ore. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator goe 75

In caz ca sunt doritori de NXR la pret bun , sunt doua modele la reduceri mari pe Martimotos . Unul este Rumpus si al doilea este asta :

 

https://www.martimotos.com/en/decorated/14091-shoei-nxr-tale.html

 

Si la pretul afisat se mai scade 5% ( reducere valabila pt orice de pe site) cu un cod usor de gasit pe prima pagina.

NXR Rumpus e la sub 360 €.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 7 months later...

Salutari, intrebari pentru deținătorii de Shoei GT Air 2: a-ti avut probleme cu sistemul de închidere a vizierei? Se poate inchide corect cu o singura mana? Etanseaza perfect? Am probat modelul asta de casca si viziera in sine impreuna cu sistemul de inchidere, mi-au dat senzatia de fragilitate. In acelasi timp am probat modele mai ieftine de la Nolan si X-Lite si am avut cu totul o alta senzatie (mult mai buna). Ma gandesc ca GT Air 2 face parte  din categoria castilor premium, insa senzatia lasata de viziera nu a fost una foarte placuta in cazul meu. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, MirceaB a spus:

Salutari, intrebari pentru deținătorii de Shoei GT Air 2: a-ti avut probleme cu sistemul de închidere a vizierei? Se poate inchide corect cu o singura mana? Etanseaza perfect? Am probat modelul asta de casca si viziera in sine impreuna cu sistemul de inchidere, mi-au dat senzatia de fragilitate. In acelasi timp am probat modele mai ieftine de la Nolan si X-Lite si am avut cu totul o alta senzatie (mult mai buna). Ma gandesc ca GT Air 2 face parte  din categoria castilor premium, insa senzatia lasata de viziera nu a fost una foarte placuta in cazul meu. 

Nu am Gtr 2 dar am 1, se inchide ca dracu, ca 2 draci, zici ca.i usa de garaj ruginita si nedeschisa de 10000000 de ani, am schimbat v8ziera si pinlok.ul, este un pic mai bine dar tot groaznica este, comparativ cu Agv,Nolan si HJC, mai ales la Agv se misca zici ca este pe ulei si da,mecanismul la GTAair il ung cu silicon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, nu ma asteptam la asa ceva. M-am gandit ca sunt eu prea exigent, dar se pare ca la modelul asta chiar este o problema cu viziera. In magazin am probat si Nolan si X-Lite. Clar sisteme mai bune de inchidere si viziere mai trainice. Am ajuns acasa si mi-am pus pe cap actuala casca ce o am deja de vreo 3 ani. Viziera si sistemul de blocaj mult mai bine gandite comparativ cu Shoei. Ma intreb cum mama dracului o casca de 180 - 200 euro poate sa fie pusa in vanzare cu o viziera mai buna fata de o casca de aproape 500 euro. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi avem trei Shoei (2xGT1 și 1xNXR). Se închid foarte bine cu o singură mână și etanseaza perfect.

Mircea, ești binevenit să le testezi în comparație cu ce ai sau cu Nolan N105 pe care o folosesc în oraș. 

Later edit:

@Djenavar, toate căștile de model nou, inclusiv GT Air 1, au posibilitatea de a li se regla viziera. A ta a venit cu imbusul necesar, dacă nu mă înșel. Apoi, pinlock-ul nu are nicio legătură cu închiderea sau etanșeitatea vizierei. @goe 75 are dreptate, ține și de utilizator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Kagemusha a spus:

Noi avem trei Shoei (2xGT1 și 1xNXR). Se închid foarte bine cu o singură mână și etanseaza perfect.

Mircea, ești binevenit să le testezi în comparație cu ce ai sau cu Nolan N105 pe care o folosesc în oraș. 

Later edit:

@Djenavar, toate căștile de model nou, inclusiv GT Air 1, au posibilitatea de a li se regla viziera. A ta a venit cu imbusul necesar, dacă nu mă înșel. Apoi, pinlock-ul nu are nicio legătură cu închiderea sau etanșeitatea vizierei. @goe 75 are dreptate, ține și de utilizator.

Multumesc de invitatie. In ceea ce priveste castile sunt destul de selectiv, am cateva conditii care trebuie indeplinite in mod obligatoriu de o casca buna: etanseizare perfecta a vizierei, ochelari de soare incorporati, ventilatie buna, interior detasabil si lavabil, posibilitatea de montare a unui sistem de comunicatie, aerodinamica buna. In cazul chipiului pe care-l folosesc acum (Schubert S2) singura problema pe care o am, este aceea ca este extrem de zgomotoasa atunci cand deschid aerisirea din barbie si asta se datoreaza pozitiei pe motor. Aceeasi casca pe o sportiva este EXTREM de silentioasa (am probat acest aspect). De aceea mi-am indreptat atentia spre Shoei GT air 2, dar dupa ce am probat-o in magazin am serioase semne de intrebare. In plus, sincer sa fiu, nu-mi pare o idee buna sa platesc peste 2000 lei pe o casca la care sa trebuiasca sa ma apuc sa reglez viziera pentru a se inchide sau a etansa perfect.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa reglat si dereglat si rasreglat mecanismul si mama si tata mecasnimesmelor si nu de mine, pinlokul a trebuit sa.l schimb ca de la atat inchis stramb viziera sa intamplat ceva xu el de nu mai statea lipit siam schimbat ca sa f8e trwba treaba  nu am mai avut Shoei eu comparam cu restul marcilor din posesie.Sa nimerit la mine o casca defecra ,naiba stie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Pe Louis gasesti viziere Shoei (pentru Air si Neotec, dar multe sunt interschimbabile) 

Exista si viziere heliomate, dar astea chiar costa cam ireal de mult. Si cum nu am folosit, nu ma pronunt.

Daca o sa gasesti si o sa optezi pentru asa ceva, as fi curios. 

 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
La 12.10.2020 la 20:24, caracterincompatibil a spus:

Mai găsesc undeva viziera fumurie pentru xr1000/x spirit 1?

Am zgâriat viziera de la x spirit, in ghearele unei păsări pe care am lovit o in mers

Hai noroc. Am eu doua viziere, una clara si una fumurie, ambele cu pinlock montat, aproape noi.

Eu le-eam folosit ocazional pe un raid 2 pe care l-am scos din uz, dar din cate stiu sunt aceleasi ca pe xr1000 (cx1v cred).

Da-mi un semn daca te tenteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am gandit la un pret. Pe louis sunt (la reducere) 30€ cea clara, 40€ cea fumurie, 30€ pinlock-ul (fiecare viziera are montat pinlock-ul ei ;) ).

Fa si tu o oferta sa fie bine pt amandoi  :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Pana la urma am facut pasul catre Shoei GT Air. Dupa un drum de aprox 200 km ma declar multumit. Am avut mari emotii in ceea ce priveste modul cum inchide viziera, dar este ok. Ma bucura mult faptul ca am scapat de zgomotul pe care-l aveam in casca, atunci vand deschideam aerisirea din barbie la Schuberth. 

M-am uitat putin si la sistemul de comunicatie dedicat si imi pare extrem de scump. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut, revin un pic la o intrebare pusa de cineva acum ceva timp, legata de inchiderea vizierei cu o mana la casca Shoei GT air 2. Am fix aceeasi problema cu o casca nou noutza ... practic nu se poate inchide ermetic (etans) cu o singura mana, mi se pare inacceptabil pentru o casca premium. Ceilalti posesori de astfel de casti, ati reusit vreun reglaj mai special, sau ati apelat la un service autorizat Shoei in RO, daca exista asa ceva ? Eu efectiv trebuie sa trag de viziera din partea de sus cu o mana sau doua ca sa se inchida perfect .... am avut un alt model de Shoei (am uitat exact cum se numeste), mult mai ieftin si mai simplu decat GT air 2 si se inchidea perfect etans si cu o singura mana ....

Multumesc mult pentru un sfat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Na.. pai pot sa zic ca nu am aceiasi problema, desi tre sa pui ceva un pic de forta sa inchizi, dar nu incat sa fie demn de mentionat.
Desi GTAir2 e super casca la sfarsitul zilei, mi se pare ca iesi mai bine cu toate caracteristicile/bani cu un RPHA 70

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu este vorba doar de forta aici, oricat de tare ai trage in jos cu mana stanga de acea urechiusa de la viziera, nu intra in acel locas si nu face click. DOAR daca apesi cu mana sus pe viziera la mijlocul ei si destul de tare, viziera se inchide ermetic

si eu tot asa am descoperit aceasta pb, in mers cand nu intelegeam de ce atata curent de aer cu viziera "inchisa" si la viteza relativ mica ....

problema este ca eu am luat casca din UK, cu factura bineinteles ..... oare unde as putea sa merg cu ea aici in Bucuresti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Neotec 2 și nu am problema asta. Se închide ok cu mana stânga, iar câteodată mai presez viziera în partea de sus pe centru. Dar nu ca nu s-ar închide...cred ca din instinct...habar n-am. 

Poți încerca la Motorteam, eu de acolo am luat casca. Și parca Mymoto mai au Shoei. 

 

Sau fiind nouă încearcă o perioadă să o presezi de sus ca sa se închidă complet, poate "se lasă" sistemul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...