Sari la conținut

SHOEI - Discutii Generale


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 3 ore, peter99_ro a spus:

Banuiam ca asta o sa zica, si eu am casca tot din UK luata

Dar aveti idee cine face service autorizat la Shoei in RO ?

da, Infinity Motorcycles.

Mi-au raspuns si ei, recomandandu-mi alt padding:

https://www.infinitymotorcycles.com/product/shoei-gt-air-2-centre-pad/grey

https://www.infinitymotorcycles.com/product/shoei-gt-air-2-cheek-pads/grey

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, peter99_ro a spus:

dar ce legatura are padingul cu viziera si problemele ei de inchidere ?

nu prea are, am mentionat de dragul exemplificarii politicii celor de la Shoei. Basically ar trebui sa iei legatura cu distribuitorul Shoei pe Romania si sa ii explici situatia. Garantia din ce stiu eu e internationala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shoei Competence Center si Dealer - > Mymoto 060115 - Bucuresti

 

Dealeri:

-> SC Motor Team s.r.l.61472 - Bucuresti

 

- > bbmoto75100 - Otopeni - la ei am tot fost si pasagera si eu sa probam si sunt foarte amabili si dispusi sa ajute.

 

-> Moto24.ro500177 - Brasov

 

-> Est Bike Adventure srl900154 - Constanta

Editat de lacroyx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Aveti idee daca eventualele probleme cu inchiderea vizierei sunt acoperite de garantie?

Am testat Neotec II pentru a vedea cum se aseaza pe cap, dar intentionez sa cumpar GT Air II. Acum citind discutiile de mai sus ma gandesc sa cumpar Neotec II doar din motive de fiabilitate.

BBMoto din Otopeni are Neotec II disponibil pentru drive test. Am comunicat foarte bine cu personalul din magazin. Puncte bonus pentru faptul ca au pe site un numar de telefon la care si raspund.

Editat de therocketscientist1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, therocketscientist1 a spus:

Aveti idee daca eventualele probleme cu inchiderea vizierei sunt acoperite de garantie?

Am testat Neotec II pentru a vedea cum se aseaza pe cap, dar intentionez sa cumpar GT Air II. Acum citind discutiile de mai sus ma gandesc sa cumpar Neotec II doar din motive de fiabilitate.

BBMoto din Otopeni are Neotec II disponibil pentru drive test. Am comunicat foarte bine cu personalul din magazin. Puncte bonus pentru faptul ca au pe site un numar de telefon la care si raspund.

Pai in teorie Shoei se cam laudă cu 5 ani garanție, mă gândesc că ar trebui sa acopere defecte de genul , asta 8n condițiile în care nu a fost scăpată, accidentata etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, lacroyx a spus:

Pai in teorie Shoei se cam laudă cu 5 ani garanție, mă gândesc că ar trebui sa acopere defecte de genul , asta 8n condițiile în care nu a fost scăpată, accidentata etc.

 

Exact la teorie ma gandeam si eu cand am intrebat. Pentru ca in practica s-ar putea sa spuna ca nu a fost exploatata in mod corespunzator. Speram sa fie aici cineva care a utilizat garantia pentru astfel de probleme. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

Salutare, vreau si eu sa stiu in bucuresti care sunt magazinele care vand shoei, ma intereseaza sa probez un nxr 2 sau gt air 2. Eu am un nxr dar vreau pentru pasager, este cineva care are atat nxr cat si gt air si poate lasa o comparatie intre cele doua? Multumiri in avans!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, Aion2014 a spus:

este cineva care are atat nxr cat si gt air si poate lasa o comparatie intre cele doua?

Am avut timp de 4 ani GT-Air si de vreo 2 ani am NXR, ambele fiind varianta 1. Ambele imi vin turnate, ma potrivesc cu forma Shoei.

NXR este mai usoara, se observa cand le tii in mana in acelasi timp sau una dupa alta. In mers eu nu sesizez diferenta de gramaj. In exact aceleasi conditii de utilizare, GT este un pic mai silentioasa (asa cum e si normal). Senzatia pe care mi-o lasa este ca NXR (ca si X-Spirit III) are un usor efect de cutie de rezonanta. 
In cazul meu, silentiozitatea tine mai mult de pozitia pe motor si felul in care curge curentul de aer, decat de modelul cu care am mers (intre cele 2).

Fiind pentru pasager, tind sa spun GT din motive de comfort (un pic mai silentioasa, ochelari). Daca as alege acum pentru mine, as merge pe varinta care ma satisface mai mult din punct de vedere al raportului colorit/pret.

Inca nu am probat varianta 2 de la ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi, tocmai asta era si marele semn de intrebare pentru mine greutate vs silentiozitate, dar cum spui si tu ar fi de preferat mai silentioasa pentru pasager plus ochelari ca sa nu stau sa cumpar si alta viziera. Asfalt uscat ✌️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am tot stat aseara si am intors-o pe toate partile legat de cele 2 casti si am ajuns la o concluzie, nu vreau sa scad nivelul de protectie al castii(sistemul de prindere nu e DD iar cu ochelarii se stie) asa ca voi opta pentru NXR 2. Cum avem aceeasi dimensiune a bostanului voi lua nxr 2 pentru mine iar la cea veche(2 sezone active dar tipla iar grafica power up e geniala) voi lua un interior nou pentru a se forma pe fizionomia ei. M-am uitat de preturi si voi opta pentru alb, orice grafica(si din pacate aici sta foarte prost Shoei si nu ma atrage nimic) e cu 600lei mai mult, bani pe care ii pot investi intr-o viziera transitions(oricum tot la pretul ala ajung). Va multumesc tuturor pentru ajutor(am atasat si o poza cu actualele casti)✌️

Screenshot_20211105-104014.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Ca deobicei in sezonul toamna -iarna  a venit timpul sa.mi bag#%&***#@@^)( in ea de viziera si de pinlok si in Inginerul Japonez care a facut aceasta casca.Este excelenta ca si silentipzitare, ca si comoditate, ca si sentiment cum sta pe cap dar in schimb se abureste viziera in oras( am pus alt pinlok si apta viziera ,deci sunt noi):)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Djenavar a spus:

Ca deobicei in sezonul toamna -iarna  a venit timpul sa.mi bag#%&***#@@^)( in ea de viziera si de pinlok si in Inginerul Japonez care a facut aceasta casca.Este excelenta ca si silentipzitare, ca si comoditate, ca si sentiment cum sta pe cap dar in schimb se abureste viziera in oras( am pus alt pinlok si apta viziera ,deci sunt noi):)))

Cat de originale is?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vai de capul meu, mai originale decat acestea nu exista, sa citez niste mecanici" asa face toate":)), altfel spus asa a facut de cand am cumparat casca cu viziera si pinlokul ei ultramega originale.Sunt cumparate 

16685219663138263748411464309038.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

16 minutes ago, Djenavar said:

Ca deobicei in sezonul toamna -iarna  a venit timpul sa.mi bag#%&***#@@^)( in ea de viziera si de pinlok si in Inginerul Japonez care a facut aceasta casca.Este excelenta ca si silentipzitare, ca si comoditate, ca si sentiment cum sta pe cap dar in schimb se abureste viziera in oras( am pus alt pinlok si apta viziera ,deci sunt noi):)))

shoei silentioasa????? cand vreodata ?

pai ia sa pui un HJC pe cap sa vezi cum ti se pare ca-ti auzi gandurile.

 

sunt fan shoei, da nu poti afirma ca aia e silentioasa :)).

 

 

Aceeasi problema am si eu cu pinlocku :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Djenavar a spus:

Vai de capul meu, mai originale decat acestea nu exista, sa citez niste mecanici" asa face toate":)), altfel spus asa a facut de cand am cumparat casca cu viziera si pinlokul ei ultramega originale.Sunt cumparate 

16685219663138263748411464309038.jpg

Ok,doar intrebam.Banuiam ca le-ai cumparat,nu le-ai furat. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, Djenavar a spus:

Ca deobicei in sezonul toamna -iarna  a venit timpul sa.mi bag#%&***#@@^)( in ea de viziera si de pinlok si in Inginerul Japonez care a facut aceasta casca.Este excelenta ca si silentipzitare, ca si comoditate, ca si sentiment cum sta pe cap dar in schimb se abureste viziera in oras( am pus alt pinlok si apta viziera ,deci sunt noi):)))

Ceva  nu i bine mai. N-ar trebui sa iti faca condens cu pinlock. Doar daca nu i montat cum trebuie :D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am HJC  FG -17, este mai putin comoda si mai putin silentioasa, oricum mult ma silentioasa decat Suomy.

Am HJC  FG -17, este mai putin comoda si mai putin silentioasa, oricum mult ma silentioasa decat Suomy.

 

Kristian K nu am reusit sa termin fraza si sa postat, am vrut sa spun ca sunt cumparate de la FCMoto, altele de la Motocard, altele de pe Louis, nu am montat nrnorocirea decat odata eu, in rest pe la magazinele moto, ca sa nu spun ca sunt eu cu mainile din $^£€@, sa o trazneaxva fulgerul, face la fel, se abureste in oras acum. La viteza afara nu reuseste🤣🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...