Jump to content
zÎmbesc

SHOEI - Discutii Generale

Recommended Posts

La 05.06.2019 la 13:42, l.u.v a spus:

Eu am Neotec II și nu am nicio problemă din cele menționate. 

De cand o ai, cum se comporta in timp?

Cum se inchide viziera? Ma refer la etansarea pe cheder.

Am mirosit una ieri vreo 40 de minute, dar nu se inchidea drept, practic se inchidea la fix pe partea unde are acea clema de prindere (parca e pe stanga castii), dar pe partea opusa, se vedea ca nu inchidea perfect, ramanea aproape un milimetru deasupra chederului. Creca ar fi intrat vant pe acolo ca la balamuc.

Binenteles ca asta era valabil doar pentru marimea mea, adica S, mai aveau un XL si ala se inchidea bine din prima, fara efort.

Am fost ieri sa compar C4 Pro de la Schuberth cu Neotec 2 de la Shoei, ferm convins fiind ca voi opta pentru Schuberth. Teapa, cu Shoei nici nu simteam ca am casca pe cap. Diferenta de pret destul de mica, deci clar as vrea Shoei, dar nu cu probleme de genul.

Partea buna e ca ma lasa sa o probez 7 zile si o pot returna, daca nu imi place, toti banii inapoi, chiar daca e luata din magazin. 

Nu o am de multă vreme, dar am făcut ceva drumuri cu ea incât să-mi fac o idee. La mine inchide bine, nu am probleme. La inceput mi s-a părut și mie ciudat să o inchid doar cu clema aia pe stînga (la Schuberth din ce rețin sunt pe ambele parți), dar m-am obișnuit să o inchid cu doua degete apasînd pe ea, pe centru. Probabil la aia este chestie de reglaj, la mine nu vajîie și nu intră aer deloc pe la chedere. Per total este o cască superbă, care imbracă foarte bine calota, arată excelent la design - mai ales culoarea fluo, eu sunt foarte mulțumit.

Recomand!

Mersi mult de feedback.

Ma gandeam ca nu e normal, mai ales ca cealalta se inchidea "corect". La banii astia nu mi se pare ok sa am nevoie sa o reglez eu, chiar daca e o chestie minora. Au zis ca daca ma hotarasc, imi pot aduce o casca in cutie sigilata.

Mi s-a parut ciudat ca in specificatii spune ca nu ar avea profil pentru ochelari in captuseala, dar are, sau cel putin ochelarii mei vin ok.

Si eu sunt pentru Shoei.

Am probat C4PRO vs Shoei, doar in magazin. Shoei mult, mult mai usoara, sta pe cap excelent, nu zici ca are 1700 g. 

Referitor la inchidere doar pe stanga asa am crezut si eu, ca nu o fie etansa complet. Am peste 4000 km cu ea (grafica hi-viz) si chiar daca ochiometric ai zice ca nu se inchide complet pe partea dreapta si incerci sa apesi pe viziera, crede-ma ca se inchide. Vant nu intra, de ploaie nu pot sa zic prea multe, Am mers, dar pe ploaie mai usoara si nu a intrat apa.

Din ce am vazut pe interneti, cele 2 casti au calota (haha) diferita, ceea ce inseamna ca in functie de forma capului una va fi mai potrivita decat cealalta.

Norocul meu e ca am S, deci vine cea mai mica coaja, mai scade greutatea si de acolo.

Mersi de lamurire, casca pe care o am acum creca a inceput sa dea rateuri ca simt "fire" de aer peste tot, unele chiar imi intra direct in ochi. Cand e frig afara devine obositor. Nu mai spun de zgomot. Bine, alt price range, e un Nolan N87.

Parca in clipul asta era treaba cu diferenta de fit.

Edited by mucix

Confirm diferenta de forma, am mai spus o. Probat Neotec 2 vs C4 si C4 Pro, cat si intre NEotec 1 si C3 pro C4. C urile, sunt pentru oameni cu capul mai ascutit, mai subtirel. PE mine si pe sotie, ne-a luat cu dureri de cap, in zona tamplelor-frunte, datorita formei. Strange tare, daca ai bostanul mai mare :)))

Probati macar 5 minute casca, nu o luati doar dupa o proba de 10 secunde.