Sari la conținut

Ce ai invatat din accidentul tau ? Cauze, descriere, mentalitate..


dj.marten
 Share

Postări Recomandate

@leopold poti inlocui frana spate cu frana fata in afirmatiile astea 2 ale tale si vor fi la fel de valabile. Data viitoare spune ca frana de baza este cea de pe fata si e mai corect.

 

O frana spate blocata nu e chiar asa de periculoasa precum spui tu, depinde de situatie, pe cand o frana fata...

 

Discutia este complicata, lunga si poate diferi drastic in functie de context, tipul de motorete si persoane. Mai bine ne oprim aici.

Editat de paulynos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 253
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@leopold  Pentru noi care suntem amatori - la categoria asta intra si cei care se mai dau pe circuit, ambele frane sunt necesare,

Iar C-ABS-ul iti da o mana de ajutor mai ales la franarile de urgenta.

Daca floricica noastra @Flower-Power  - te salutam cu plecaciune - avea ABS combinat model Honda infigea piciorul in frana spate si frana si cu fata si probabil ca ar fi oprit fara sa faca gimnastica.

Ceea ce dorea sa spuna este ca daca frana cu fata precum a facut cu spatele ar fi facut tumba. Corect?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Flower-Power a spus:

Duminică, 16.30 unirea, nu am realizat că mașina din față staționează pe a 3 a bandă, când mi-am dat seama am frânat cu spatele ,mi-a fugit fundul am redus viteza dar nu îndeajuns cât sa nu îl ating. Eu am aterizat pe două picioare, precum Nadia la bârnă. Adrenalina era on, spectacol. Am făcut amiabilă și acum intervine partea frumoasă când el cere bani să își repare bara.

Am realizat ca dacă frânam și cu fața acum nu aveam ce să povestesc.

Tu chiar vrei să-i confirmi previziunile lui beatrice?!?😳

De când motocești pe forum ar fi trebuit să știi măcar de ce manetă să tragi ca să oprești agregatu'... :moron: De data asta ce ai fărâmat?

On topic: eu am învățat să nu mai depășesc 80km/h în oraș. Greu, dar de cele mai multe ori îmi iese, chiar dacă acum călăresc aproape dublul puterii cu care m-am înfipt în Kangoo-ul călugărițelor de la Agapia. Ptiu-ptiu-ptiu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Silver Arrow a spus:

@leopold

Daca floricica noastra @Flower-Power  - te salutam cu plecaciune - avea ABS combinat model Honda infigea piciorul in frana spate si frana si cu fata si probabil ca ar fi oprit fara sa faca gimnastica.

Ceea ce dorea sa spuna este ca daca frana cu fata precum a facut cu spatele ar fi facut tumba. Corect?

 

Incorect, dacă frânam și cu fața nu mai avea loc niciun accident, asta voiam să spun. Nu mai aveam despre ce sa povestesc.

Acum 4 ore, john17 a spus:

De data asta ce ai fărâmat?

 

Am scris mai sus, am îndoit o bară.

Acum 7 minute, Nguyen a spus:

 

De ce? E vreo printesa?

La mine în regat ,sunt. 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, Flower-Power a spus:

Am scris mai sus, am îndoit o bară.

La "adversar" am înțeles, la mobra ta întrebam! Și n-ai răspuns la cealaltă întrebare. Sunt dezamăgit de prestația ta, atât cea pe 2 roți cât și cea forumistică...

La beemve multe sunt pe dos! Și se rup până și aripile. :rusinica: Pfff, și numa' ce începusem să mă uit după un LT, că până la Seawolves mai e puțin + aproape 500km de autoband...

Plm, dacă nu poți coordona una buc manetă + 1 buc pedală eu cred că mai bine rămâi conservar/t, îți iei cutie automată și muuuuulți asistenți - personal, la frânare, parcare, schimbat faze, lane assist (dar nu care vibrează în scaun că dai în alte bucurii!), d'ala de vede semnele de circulație etc.! Unu' care vede polițaiu' și îți ia telefonu' din mână oare când o să apară? :huh:

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 52 minute, Silver Arrow a spus:

👏 🏰

 

Nu ar strica o Honda cu C-ABS. Cand franezi cu spatele franeaza si cu fata si ai rezolvat.

La BMW R1200RT din 2006 era pe dos: cand franam cu fata frana si cu spatele.

 

Nenea, daca tot ai inceput sa explici sistemele de franare... zi-ne si noua ce inseamna la moto BMW sistem integral si partial integral.

De ani de zile vreau sa aflu... in special de la un posesor de bavarez.

Multam fain!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, john17 said:

Sunt dezamăgit de prestația ta, atât cea pe 2 roți cât și cea forumistică...

Exista un singur forumuist care a fost expert din prima secunda pe motocicleta, altii mai si cad. Mai ales la inceput. Bine ca a fost la viteza mica, bine ca nu a patit nimic etc. Incruntatule!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
20 minutes ago, XaeL said:

Exista un singur forumuist care a fost expert din prima secunda pe motocicleta, 

 

Care e ala ?...mi-a scapat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, Flower-Power a spus:

Duminică, 16.30 unirea, nu am realizat că mașina din față staționează pe a 3 a bandă, când mi-am dat seama am frânat cu spatele ,mi-a fugit fundul am redus viteza dar nu îndeajuns cât sa nu îl ating. Eu am aterizat pe două picioare, precum Nadia la bârnă. Adrenalina era on, spectacol. Am făcut amiabilă și acum intervine partea frumoasă când el cere bani să își repare bara.

Am realizat ca dacă frânam și cu fața acum nu aveam ce să povestesc.

Cum ziceam... 🙄

Crashbar/pad ti-ai pus? Apoi zice lumea ca-s rea si ca nu dau si sfaturi  😂  La cat te-ai chinuit cu motoru' in scoala (si cat te chinui si acum), mai bine du-te si invata sa mergi cu el in poligon, cu cineva care stie si poate sa te ajute. Altfel esti un pericol in trafic si nu te vad bine pe viitor. Si nici pe ceilalti din trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

@XaeL

 

 

Aaaa...  Am fost pe faza cand era perfect si dupa ceva pauza ,fara timp de readaptare ...si alte fitze ...dar aia ori mi-a scapat ori ma lasa memoria rau de tot.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 05.12.2018 la 19:54, Contabil a spus:

Gata, l-am gasit, o curba care din pacate s-a strins mai mult decit m-am asteptat eu, ma miram de ce nu am revenit ca bobul pe pirtie,

explicatia am gasit-o mai tirziu odata cu scarita, in mintea mea cind am ajuns pe deal la inaltimea maxima, ar fi trebuit sa cobor, dar am

continuat sa urc spre uimirea mea, scarita (stinga) am gasit-o rupta linga un bolovan .... care mi-a afectat in mod negativ traiectoria.

Daca nu era GSA mi o furam si eu 😂😂😂😂

La 05.12.2018 la 19:54, Contabil a spus:

PS. Nu stiu daca s-a inteles, dar aceasta patanie a fost strict din cauza mea, am mers mult peste limitele mobrei si a indeminarii mele de a o conduce.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Dan Nastase a spus:

 

Nenea, daca tot ai inceput sa explici sistemele de franare... zi-ne si noua ce inseamna la moto BMW sistem integral si partial integral.

De ani de zile vreau sa aflu... in special de la un posesor de bavarez.

Multam fain!

Sunt fost posesor de bavareza.  Am predat stafeta 🤗

Iata ce am priceput eu:

Am avut un R1200RT din 2006 care avea sistemul de franare precum l-am descris: franezi cu fata si dansul actiona si spatele, franezi cu spatele si fata sta cuminte.  Acesta zic ei ca ar fi cel Partial Intergal.

Varianta Integrala ar fi I-ABS I sau I-ABS II in functie de an.  Aici este frana asistata electric, adica ar fi si o pompa electrica ca ampficator de forta de franare. Cam ce apare scris si pe site-ul BMW. Acuma si in ala partial integral trebuie sa ai o pompa care sa iti faca presiune in circuit altfel nu merge ABS-ul.

Posibil ca motorasul amplificator al fortei de franare sa fie altul decat  cel als ABS-ului.

Probabil ca nici ei nu stiu de ce le-au denumit asa, dar pare mai intelectuala lucrarea.

 

Nu m-a interesat in detaliu sistemul de franare pentru ca mie mi s-a parut mai util sa actioneze singur frana fata impreuna cu cea spate DECAT invers.

Iar cum acuma in ograda am DOAR 4 bucati Honde ("doar" se foloseste in constructii pozitive, nu? 😂) nu ma mai intereseaza in amanunt ce idei mai au bavarezii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Flower-Power a spus:

La mine în regat ,sunt.

 

Aha, ai si prieteni imaginari?

 

Intr-o nota serioasa as zice sa inveti sa mergi pe doua roti. Ce ai invatat la scoala e fix pix, ti-au luat banii ca sa obtii permis de conducere nu ca sa inveti sa conduci. Una e sa cazi cand te antrenezi intr-un mediu sigur (poligon, spatii inchise, parcari mari) si una e cand te tavalesti in traffic unde totul se poate termina tragic.

 

Ce mobra ai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Silver Arrow a spus:

Probabil ca nici ei nu stiu de ce le-au denumit asa...

 ...Ba, ei stiu foarte bine...

Majoritatea motociclistului banal... are nevoie sa frineze mereu safe, integral si japonez.

Daca vrei sa te distrezi si stii sa folosesti valentele constructive ale bavarezului, inclusiv frana,

te distrezi partial-integral folosind doar  frana spate.

 

Simplu! 😉

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, ianachim a spus:

Daca nu era GSA mi o furam si eu 😂😂😂😂

 

O placere sa merg alaturi de voi ....  sa raminem pe mobre cit mai mult.

Paste linistit colegilor mei de drumuri .... si celorlalti in aceeasi masura!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, john17 a spus:

La "adversar" am înțeles, la mobra ta întrebam! Și n-ai răspuns la cealaltă întrebare. Sunt dezamăgit de prestația ta, atât cea pe 2 roți cât și cea forumistica

Mobra mea a fost ok, acum, sa revenim la dezamăgirile dvs. Ca sa ma exprim concret, așteptările setate de dvs sunt altele decât realitatea, de aici dezamăgirea. Ținând cont că toate astea vin de la o persoană care încearcă sa bage constant bățul prin gard , pune la fun un filmuleț controversat legat de tratarea femeilor în anumite țări, eu zic că e de bine această dezamagire, dpmdv.

Paște Fericit!

Acum 3 ore, Beatrice a spus:

Cum ziceam... 🙄

Crashbar/pad ti-ai pus? Apoi zice lumea ca-s rea si ca nu dau si sfaturi  😂  La cat te-ai chinuit cu motoru' in scoala (si cat te chinui si acum), mai bine du-te si invata sa mergi cu el in poligon, cu cineva care stie si poate sa te ajute. Altfel esti un pericol in trafic si nu te vad bine pe viitor. Si nici pe ceilalti din trafic.

 

Crush pad mi-am pus de ceva timp, astfel că și-au făcut treaba. Chinuiala vine cu lipsa de experiență, pe care nu o poți dobândi decât prin exercițiu.

Legat de poligon și mers cu cineva care știe să mă povătlțuiască, chiar mă gandeam zilele astea la un topic dar m-am răzgândit pentru ca sigur vor exista comentacii de serviciu. Topicul s-ar fi numit: elevă silitoare , tânară speranță a motociclismului 😂caută profesor. 

Sarbatori frumoase!

1 oră în urmă, Nguyen a spus:

 

Aha, ai si prieteni imaginari?

 

Intr-o nota serioasa as zice sa inveti sa mergi pe doua roti. Ce ai invatat la scoala e fix pix, ti-au luat banii ca sa obtii permis de conducere nu ca sa inveti sa conduci. Una e sa cazi cand te antrenezi intr-un mediu sigur (poligon, spatii inchise, parcari mari) si una e cand te tavalesti in traffic unde totul se poate termina tragic.

 

Ce mobra ai?

Știu,  sunt conștientă de asta..am sv650. 

Sărbători frumoase!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă ai fi deschis topicul ăla cu tânăra speranță poate nu aș mai fi fost atât de dezamăgit! Povestea vieții mele, am așteptări prea mari de la toată lumea. Deși să nu mai fie negrul în jos de atâtea ori într-un timp așa de scurt parcă n-ar fi exagerat... :crack:

Cât privește bățul prin gard I'm guilty as charged! :lol:

FB_IMG_15563464954257349.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Contabil a spus:

O placere sa merg alaturi de voi ....  sa raminem pe mobre cit mai mult.

Paste linistit colegilor mei de drumuri .... si celorlalti in aceeasi masura!

SARBATORI FERICITE si mai bagam o BG ... sa iasa lavanda in floare ......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
1 hour ago, ilarionciobanu said:

@goe 75

Te-a lasat deja, nu mai are ce sa te lase. Domnu‘ era perfect, fara pauza, pentru ca la el nu exista pauza.

 

Da ,ai dreptate a fost si faza cu mersul iarna si in conditii naspa , dar ma gandeam la faza in care facea bascalie de experimentati(foarte experimentati fata de el) care au nevoie o perioda de reacomodare.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...