Sari la conținut

CBR F2 (Batrana doamna)


slick89
 Share

Postări Recomandate

Salutare all ! Acum ceva vreme am cumparat si eu o motoreta, o Honda CBR 600 F2 din 1991 ! Batranica si cu o groaza de probleme , la inceput mi a facut numai zile fripte dar am reusit intr un sfarsit sa o pun pe roate si sa ii aduc unele imbunatatiri ! O sa pun poze de cand a ajuns la mn si pana ieri :)) , astazi mi a fost lene sa lucrez la ea, pana la ora asta cel putin !

 

->Sa incepem cu inceputul, motoreta a fost cumparata din Eforie Sud si adusa in Bucuresti ! Era al 4 lea propietar(primul din Brasov, 2 din Bucuresti si ultimul din Eforie Sud ) si motorul inca era inscris pe numele baiatului care a aduso in tara !

 

dscf0939n.jpg
->A stat 2 ani in curtea cuiva in eforie sud , lovita si cu APA in radiator ! A trebuit sa desfac motorul , am gasit o mare crapatura in chiulasa ! Am ajuns sa schimb motorul !
20110823203558.jpg
20110823170336.jpg
20110823142755.jpg
-> Au fost foarte multe piese lipsa : carena fata completa, usita service, cadru de bord , bord , instalatie electrica etc ! Dupa ce am reusit sa adun majoritatea pieselor , am inceput sa o montez pentru a vedea daca vin toate cat de cat la loc !
20110805133940.jpg
->Carenele vopsite (intr un garaj ,fara cuptor )
47920238174900518075781.jpg
picture001ur.jpg
picture005mz.jpg
-> Produsul finit
46120538860051449560621.jpg
41555141570610845171315.jpg
-> Modificarile de dupa accident (un geniu a facut stanga pe contrasens si a intrat in mine , a strambat furca si mi a spart carenele fata)
img0082yg.jpg
img0080dt.jpg
img0083bw.jpg
-> Poze din drumetii !
20258345565403779025319.jpg
20258245565498445682577.jpg
20254645565510112348017.jpg
52527473850185970638465.jpg
62099545565367445695619.jpg
-> Si un upgrade pe care am vrut neaparat sa il fac ! Nu mi au placut niciodata franele de pe F2 (curgeau semeringurile si discurile erau sub orice critica de uzate si am preferat sa vand furca si sa mi iau altceva) ! Inca este in lucru ! Mai astept un distantier si pompa frana si pot sa dau o tura !
img0332kb.jpg
img0331jy.jpg
img0330su.jpg
Cam asta e tot ! Acum as vrea sa aud pareri pro si contra ! Multumesc anticipat pentru ca v-ati facut timp sa cititi threadul ! Ride safe !
Editat de slick89
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator ala cu F-ul

Foarte frumos gestul, sa readuci batranica pe sosea! Multi km fara incidente si sa te bucuri de ea!

 

Totusi nu inteleg o chestie, cum umbli fara oglinzi???

 

Trebuie sa fie naspa la depasiri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms Liviugsx , cat despre oglinzi, este foarte nashpa, dar nu am avut bani de usite servic si oglinzi ,tot ce ai vazut , am facut eu cu un prieten, fara nici un fel de experienta mecanica , doar cu manualul in fata si cu buget de student care tb sa fie zilnic la facultate deci nu are un loc de munca stabil, carena fata de RR a fost gratis si farurile , erau facute praf, le am lipit eu pentru a le putea folosi ! Sper ca de la 1 mai cand imi fac asigurare sa reusesc sa mi cumpar si oglinzi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos pentru aprecieri !

Nationalistul : nr a fost indoit de un politist (nu dau nume) care mi a oferit si scuza perfecta ! "S-a agatat intr un stalp domnule ofiter prin Cora , ikeea probabil !"

Va tin la curent cu ce reusesc sa fac pana de 1 mai ! Asfalt uscat pentru cei care deja au scos motoretele de la caldura !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Good job man:) :10: Am doua intrbari: Unde ai cumparat lucrul ala(nu stiu exact numele) care este acolo in carena,si cum ai montat-o?.Arata ca un fel gard. Si ce fel de furca ai pus acum in locul celui original? Si eu am motocicleta respectiva,in diferenta ca al meu este din 93. In curand voi pune si eu ceva poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OKEy , liviu_m2002: Multumesc frumos !

Madryder46 : Gardul ala de pe carena laterala este plasa de "tunning" :)) , o vezi prin grilele de la masini daca te uiti atent ! Furca este de Aprilia RSV Mille , an 2001-2002 ! A fost aproape schimb pe schimb cu a mea (+200 ron diferenta din partea mea) ! Ai adus ceva modificari la mobra ta ?

Editat de slick89
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum a trebuit sa schimb blocul,pentru ca cu care am cumparat motoul,a explodat( mi sa spart o supapa si sa explodat pistonul) Pana acum am schimbat eu blocul,caucul de spate de la marime 160/60/17 la o anvelopa de 180/55/17,si proprietarul pe care a fost inaintea de mine, a schimbat franele (discuri,placute,conducta de frana metalic) pe marca BRAKING.Carena fata nu este stock,pt ca a fost schimbata.Acum lucrez la carenele,pt ca in loc de vopsit am pus folie carbon. Numai rezervorul va fii vopsit,pt ca nu a iesit bine cu folie.Saptamana viitoare va fii gata rezervorul.Ai putut sa-l testezi cu furca asta?Sunt curios sa vad,cat de mult a schimbat geometria mobrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am reusit sa il testez inca ! Luni este gata distantierul pentru unu din rulmenti si sper sa imi ajunga si pompa frana pana atunci ! Vanzatorul, care este din Ploiesti ma tot duce cu vorba ca tb sa o trimita, ca maine o trimite, au trecut 2 saptamani de atunci ! Este o oarecare diferenta de inaltime in fata, este mai joasa acum, dar nu cu mult, pozitia s-a schimbat foarte mult, este mult mai sportiva , daca pot spune asa ! Majoritatea care au pus furca USD pe F2 / F3 mi au recomandat amortizor de ghidon, am primit unul odata cu furca de RSV,dar nu stiu daca reusesc sa il adaptez ! Codita este in proiect, si roata pe spate este in proiect, dar nu mai sunt bani ! Pana una alta as vrea sa ma bucur de ea vara asta nu sa o tin pe butuci ! Bugetul pe anul asta s-a epuizat (de fapt este pe minus :))...estei exact -300 ron) ! Pana achit toate datoriile vine sezonul, si nu as vrea sa ma prinda in garaj !

Multumesc tuturor pentru aprecieri !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucura extraordinar sa vad un "fer" resuscitat si pus din nou in serviciu "pe sosele". Mai ales cand treaba e facuta cu truda multa si bani putini dar cu grija si pasiune.

Respect! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos pentru aprecieri ! Capacele o sa le vopsesc atunci cand vopsesc si cadru / bascula ! Vreau sa le fac aceasi culoare si inca nu sunt hotarat daca o sa fie negru (vopsite cu spray ul cel mai probabil, mi se pare exagerat de scump o vopsea in camp electrostatic ) ! Am putin joc in unul din discuri (de la acele capse care leaga partea pe care actioneaza placutele de suportu care se prinde pe janta ), nu este alarmant de mare, dar mi se pare foarte ciudat sa fie joc doar pe o parte , stangu este perfect strans , dreapta are joc ! Aveti idee daca se reconditioneaza / schimba capsele acelea ? Un pret si un loc , de preferat in Bucuresti ? Intr'un sfarsit mi-a pus pompa la curier astazi ! Maine ar trebui sa ajunga ! sper ca nu ma minte, din toata saracia mea , fac rost de bani si plec la Ploiesti sa port o discutie cu acest individ !

Weekendul asta sper sa reusesc sa repar si toba, am o gaura de 4x4cm pe o laterala , am pierdut si tot interiorul din ea, a mai ramas tzeava aceea perforata ! Ma gandeam sa ii pun un strat de fibra de sticla pe interior ! Aveti idei mai bune ? Toba a fost cva de carbon, rupta de cand am cumparato, am reparat cat s-a putut si am mers cu ea o vara .dar se pare ca s-a rupt de tot acum !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baga o poza cu toba. Eu unul, la o toba pleznita, am taiat-o pana unde am avut nevoie si i-am pus alt capac.

 

Destul de tare ce ai facut tu. Nu o sa inteleaga nimeni pana nu face bucati o 'janghina' batrana din asta. Si eu cu honda mea la fel, am gasit improvizatii, surburi lipsa, filete bulite si altele. Am adus-o pe linia de plutirea acum si inca mai am. e de apreciat faptul ca ai adaptat si carenele alea (care dupa pararea mea arata mai rau ca originalul, dar am inteles de ce ai facut-o), cat si faptul ca ai adus-o din nou pe strazi dupa incidentul avut cu masina. Mi-a parut rau sa citesc si asta pt ca imi placea cum arata originala... Sa ai spor in ceea ce ti-ai propus sa faci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am taiat din ea prima data, nu mai am din ce sa tai asta e problema :-s ! Are in jur de 35 cm acum ! Ms frumos ! O sa va tin la curent ! Sper sa reusesc sa o si vopsesc pana pe 1 mai ! Nu as vrea sa plec la mare cu ea sorcova :)) !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...