Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

Uite ce ti-a zis nea Cristi si ce-ai inteles tu. El zice ca unii nu-si iau mai mari pt ca lor le ajunge ce au iar tu ai ajuns la concluzia ca tu stii ca de fapt nimanui nu-i trebuie. Nu ma intelege gresit, eu n-am nimic cu faptul ca ti-o pui de acord cu el, intrebarea interesanta e daca si el era de acord...Am vazut ca te-a luat cu ameteala cind ai trecut de pe dacie pe leon si mai multe intrebari mi-au venit instant: De ce era nevoie sa faci un pas asa dramatic, 60 cp nu ar trebui sa ajunga pt toata lumea? Nu simti ca ar trebui limitate sau chiar eliminate alea mai puternice? La ce-s bune de fapt? Ce simti tu despre scoala de soferi, care in loc sa te faca un mic Hannu Mikkola, iti arata doar care-i usa cu volanul? Nu crezi ca ar trebui facut ceva in privinta asta? Vine iarna acum, gheata, alea..

Da, citeam de la serviciu cu gandul la altele si probabil nu am inteles bine. Ziceam ca doar am incercat sa vad cum e sa conduci un Leon, nu mi-am cumparat aceasta masina. Ca exemplu - cand inveti pe ceva mai mic si faci trecerea brusc pe ceva mai mare, nu te descurci din prima. Scoala moto in general se face pe motoare mici, oare cum se simt zmeii care trec apoi imediat pe miar, de pe 125/250? Din scoala iesi direct motociclist? Mie scoala moto mi se pare o gluma, trimit carne de tun in trafic. Invati sa manevrezi motocicleta la viteze mici, cum controlezi apoi motocicleta la viteze ++?

 

Da, chiar asta am zis mai devreme, ca nu e musai sa ajungi la apogeul 'carierei motociclistice' pe un miar, poate unii nu au nevoie de atata putere/viteza si se limiteaza la "easy riding". Eu cel putin asa sunt. Conteaza sa iti placa, sa ajungi sa o manevrezi bine, sa iti faci treaba cu ea si sa fie cat mai sigura pentru nivelul tau, sa nu iti puna viata in pericol.

 

Si da, nu inteleg neaparat utilitatea unor motoare/ masini foarte puternice in trafic, mai ales ca avem drumuri proaste, cu gropi, denivelari, aglomeratie mare in oras. Oare nu incurajeaza incalcarea regulilor? Care imi zice ca si-a luat vitezana de 1000 sa o tina la 50 km/h in localitati? Oricum se mai depaseste viteza legala, dar cu un motor care ajunge la 300 km/h tentatia nu e prea mare? Stii ca poate, geme la viteze mici, o simti ca e nerabdatoare sub tine sa ii dai mai mult sa isi elibereze toata herghelia. Nu asta e feelingul?

 

Daca veneau cu primii doi ani nu ai voie mai mult de 35 cp,iar apoi inca 2-3 pana la 100 si cu test separat peste 100 ar mai

fi fost ceva!Asa cu imaturitate la 18 si maturitate la 24 este fix pix!

 

Asta ar fi fost intr-adevar o idee mai buna. Tocmai citeam despre tipul de 32 de ani care a murit la 3 luni de la luarea permisului, dupa ce a mers mai tare datorita anturajului (sau cel putin asa am inteles)... Dumnezeu sa il ierte, chiar nu merita o viata si inca 20-30 de ani in care te mai poti bucura de motociclism pentru cateva clipe de euforie...

 

Da! am lucrat, lucrez si voi lucra in contiunare. Atata timp cat pot sa scot si eu un ban cinstit voi face acest lucru. Si nu, nu m-am lasat de scoala ca sa lucrez.

Numai bine!:bigstar:

Toata admiratia atunci. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Punctele 2 si 3 pentru ce le-ai pus?Discutia era despre varsta 18-24!,,Talentul" fiecaruia este aparut in urma deviatilor de la subiectul initial dintre ,,talentatul" auto-moto Cristi si mai putin talentata Northen!

Pe scurt este vorba de varsta :la 18 esti idiot iar la 24 esti mai putin idiot!

PS:categoriile 2 si 3 au sanse sa supravietuiasca pe motor mai mari decat categoria a 4-a(pe care ai uitat,probabil din modestie sa o prezinti) ,adica cei care accelereaza,evita cat de cat profesionist si nu transpira dupa ce coboara mandri de performantele lor in poligon!

Asta e greseala, ca daca iti ies 'performantele' in poligon te imbeti cu apa chioara si crezi ca vei fi la fel de bun si in trafic. The thing is, scoala moto nu te invata mare lucru. Evitarile nu le vei aplica la 10-20 km/h maxim, nici franarile de urgenta... :hurt:

 

Poate unii nu au nevoie de mai mult de 100 de cai, dar toata lumea are nevoie de mai mult de 30-40 cat au motoarele mai mici de 500cmc. Asta am zis eu.

Da, si eu ziceam ca nu neaparat. Unii poate merg toata viata pe scuter. Sau pe motoare de 125/250. E alegerea fiecaruia din motive personale si nu cred ca trebuie judecati pentru asta. Nu trebuie sa fii de acord cu asta. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate unii nu au nevoie de mai mult de 100 de cai, dar toata lumea are nevoie de mai mult de 30-40 cat au motoarele mai mici de 500cmc. Asta am zis eu.

 

Uite o motocicleta ce se incadreaza full in categoria A2, si personal n-as simti ca "am nevoie de mai mult":

 

http://www.bikez.com/motorcycles/yamaha_xvs_650_a_drag_star_classic_2002.php

 

Depinde si de gusturi, cei ce-si doresc vitezane sunt mai dezavantajati de legea asta. Dar si accidentele sunt in marea lor majoritate cu vitezane...

 

My 2 cents...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda .. daca suntem prinsi de radar preferam sa dam mita decat sa ne asumam vina .. ce pretentii sa mai avem de la militienii care stau la panda .

 

 

thumb.gifthumb.gif

 

dadadadadaaaaaaaaaaaaaaaaadaaaaaaaaaaaadaaaaaaaaaaaaa e o impotenta a statului ca la 18 ani iti iei miar si tu n ai iesit din casa decat sa iei paine. il vezi pe magheru cu 180. ..... rip....a fost un baiat bun... a avut numa note mari la scoala....si cuminte, n a avut noroc.

 

nesansa dom'le ! friday.gif

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La anu o sa dau de A2..

 

Am deja A1, imi faceam planuri ca imi iau direct A. Of legile astea :angryfire:

 

Intrebarea mea:

 

Cum limitezi motoru de 80-90 de cai sa aibe doar 50 ? Unde il limitezi?

 

Eu as vrea sa imi cumpar un er6n/f, care are 72 de cai. Unde pot sa il limitez la 50?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La anu o sa dau de A2..

 

Am deja A1, imi faceam planuri ca imi iau direct A. Of legile astea :angryfire:

 

Intrebarea mea:

 

Cum limitezi motoru de 80-90 de cai sa aibe doar 50 ? Unde il limitezi?

 

Eu as vrea sa imi cumpar un er6n/f, care are 72 de cai. Unde pot sa il limitez la 50?

 

Legea este ideala pt ca este introdusa , deoarece foarte multe accidente se intamplau cu motociclete foarte puternice in primii ani de condus !

Intradevar trebuie schimbata si legislatia putin , cat si consolidarea scolilor moto , si modificarea si diversificarea poligonului !

 

Problema cu limitarea , este iarasi o problema care trebuie rezolvata in legislatia din Romania .

Am adus motociclete de afara , si in acte erau limitate - iar la unele am adus si acte prin care au fost delimitate ( am crezut ca imi trebuie in RO ) , iar la inmatriculare cei de la RAR au spus , ca nu conteaza daca dupa fabricatie au fost sau nu limitate , la ei conteaza cum a iesit motocicleta din fabrica !!! O IDIOTENIE !!!

 

Momentan in RO nu exista nici o firma autorizata sa faca aceste limitari sau delimitari , dar probabil vor aparea , dupa cativa ani dupa ce toti se vor lovi de aceasta problema !!!

 

:rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu dau de A2, ce motor pot sa imi iau? Chiar nu vreau ceva de 250..

 

Poti conduce pana la 92 de cai, limitati la 46. Am inteles asta, DAR cine iti face limitarea? Sau mergi asa cu el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cita ura si pizma taraneasca pot citi in privirea ta. 140 CP si freza de fazan . Ce are freza cu chestia , esti militian , te tunzi regulamentar ? Imi aduci minte de tineretea mea ceausista , cind rockerii erau Diavolul , parul lung era tabu si toata lumea "buna" trebuia sa aiba peste de sticla pe televizor , masa de 12 persoane in sufragerie si mileuri in biblioteca.

Toata lumea s-a saturat de toata lumea , toti au opinii , ne uitam in curtea vecinilor mai ceva ca babele de la tara.

TOT COMUNISTI JEGOSI ATI RAMAS.

 

haha , ai descris cum arata casa mea acum 15 ani.. defat a parintilor, desi nu facem parte din ' lumea buna'

 

prea tare....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca o sa se reduca numarul de accidente, sigur o sa cresca numarul celor care merg fara permis. Eu am permis,am avut si a1...daca nu aveam posiblitatea sa imi iau categoria a, mergeam fara. Sunt niste retardati astea cu legile lor. :-L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca cineva face scoala acum pentru categoria A, dar nu apuca sa dea examenul anul acesta, il poate da in primavara tot pentru A, chiar daca nu indeplineste conditiile? Sau cum se procedeaza daca faci scoala inainte de schimbarea legii, fara sa dai examenul, iar apoi nu indeplinesti conditiile pentru categoria respectiva?

Editat de digital29
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

1. baietii carora abia le-a dat mustata si care vorbeau in spatele meu ca o sa isi ia tot felul de miare, ca DEJA au mers pe ele (deci fara permis) si ca abia asteapta sa faca pe vitejii.

2. Cei care au luat permisul albi la fata si cu mainile tremurande, fara sa accelereze acolo unde trebuie, sa evite jaloanele cat de cat profesionist (tinand cont ca am facut cu totii poligonul de l-am visat si noaptea) si coborand transpirati de pe un amarat de triker - deci carne de tun in trafic.

 

Am impresia ca te inseli , carne de tun sint cei de la punctul 1 , aia de la punctul 2 , transpiratii aia lesinati de frica sint aia care vor traii VEJNIC , fiindca frica pazeste bostanaria. Fricosii vor evita mereu sa se bage aiurea , sa incerce mai mult decit pot , sa zboare mai mult decit ingerul protector (ce vorba de checat). Ok. , or sa mearga prea incet , or sa fie de risul forumistilor , or sa ii depaseasca Matizurile , vor avea mobre de duzina , dar VOR TRAI. Stii de ce zic asta ? Asa am fost eu in scoala , un transpirat lesinat de frica , am iesit pe strada si am evoluat IN SIGURANTA si in respect pentru carnita mea sensibila la accidente. Am cazut , ok. , dar niciodata prea nasol , fiindca niciodata nu m-am aventurat cu curaj , m-am aventurat cu prudenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noi cei care facem la anu 2 ani de cand avem A acuma ce facem mai stam 2-3 ani pe tusa care au motoare mai mari de exemplu eu am un cbr f2 e 600 si am fost oprit de n ori si mi sa zis doar de 2 ori ca nam voie ca imi fac dosar penal daca akuma nu se respecta credeti ca de la anu o sa se respecte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost oprit de creo 6-7 ori anu asta politisti din anina nu miau zis nimik dar am fost oprit de 2 ori de ccei din resita si miau zis ca daca ma mai car imi fac dosar penal miau aratat o carte in care scria ca timp de 2 ani de can ai luat permisu nu ai voie sa conduci o motocicleta cu puterea mai mare de 25 kw a mea are 72 kw si am 1 an si ceva de cand il am la anu fac 2 si leam si zis cum adica ca altii nici bine nu iau permisu si se plimba pe motoare de 1000 de cmc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost oprit de creo 6-7 ori anu asta politisti din anina nu miau zis nimik dar am fost oprit de 2 ori de ccei din resita si miau zis ca daca ma mai car imi fac dosar penal miau aratat o carte in care scria ca timp de 2 ani de can ai luat permisu nu ai voie sa conduci o motocicleta cu puterea mai mare de 25 kw a mea are 72 kw si am 1 an si ceva de cand il am la anu fac 2 si leam si zis cum adica ca altii nici bine nu iau permisu si se plimba pe motoare de 1000 de cmc

Ok si de ce nu ai cerut sa iti arate fragmentul din lege ce contine penalizarile pentru acest fapt ?

Daca faceai treaba asta ramaneau cu limba in .... gura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutari!Mie,legea asta mi se pare foarte corecta,degeaba atatea critici,e in interesul direct al omului,sa vada intai daca poate pilota un motor de pana in 45 de cai.De exemplu avem un tanar,cu cosuri pe fata,si freza nu stiu cum,care vrea sa fie ''jmeker de jmeker",si isi cumpara direct R1,fara ca el sa aiba habar de asa ceva.Mai bun e un motor pana in 45 de cp,si dupa ce trage si cu ala 2-3 sperieturi,i zboara gandul de "ruan".Eu imi dobandesc permisul abia peste un an,dar ma interesez de pe acum cum sta treaba cu motoarele,sa fie totul o formalitate pe atunci,si banii se aduna usor-usor(e de inteles ca nu primesc nimic de la ai mei,dar e mai bine asa totusi:) ).Imi face cu ochiul Ducati Monster 696(drept ca i scump,dar pana la anu s-o mai ieftini).Intrebarea mea este cum se face limitarea aceea a puterii,sau de fapt se poate face legal,si chiar sa fie limitata,nu doar manarii cu actele?Din randurile de inainte nu reiese clar acest lucru:).Mersi,si asfalt uscat!(mda,nu mai prea merge urarea,cu vremea asta):P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare un singur lucru aiurea cu A2 si A, faptul ca trebuie sa platesti de 2 ori scoala de soferi si sa faci 2 dosare de unde rezulta o gramada de bani cheltuiti, mi s-ar fi parut mai ok sa dai de A la 18 ani dar sa ai interzis pana la 20 de ani sa conduci motor mai mare de 50CP.

Eu acum fac scoala de soferi A si sa vad daca mai apuc sa dau examen anul acesta daca nu la anul A2 si asta e :-(, nu intentionez sa imi cumpar motor degraba dar nu stiu daca o sa mai cum ca pe viitor sa mai fac scoala de soferi(vreau sa plec din tara, iar acum am 19 ani si permis B de peste 1an)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok si de ce nu ai cerut sa iti arate fragmentul din lege ce contine penalizarile pentru acest fapt ?

Daca faceai treaba asta ramaneau cu limba in .... gura.

 

inca din 2009 de cand am dat eu de permis era chestia aia cu limitarea de putere, numai ca NU TINEA NIMENI CONT DE EA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca din 2009 de cand am dat eu de permis era chestia aia cu limitarea de putere, numai ca NU TINEA NIMENI CONT DE EA.

 

Ea exista, dar nu exista penalizare prevazuta in lege pentru asa ceva, asa ca daca te opreste politistul, nu are cum sa te sanctioneze. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost oprit de creo 6-7 ori anu asta politisti din anina nu miau zis nimik dar am fost oprit de 2 ori de ccei din resita si miau zis ca daca ma mai car imi fac dosar penal miau aratat o carte in care scria ca timp de 2 ani de can ai luat permisu nu ai voie sa conduci o motocicleta cu puterea mai mare de 25 kw a mea are 72 kw si am 1 an si ceva de cand il am la anu fac 2 si leam si zis cum adica ca altii nici bine nu iau permisu si se plimba pe motoare de 1000 de cmc

1. Ti-au aratat o carte ??? Ce carte o fi aia oare , sa fie Decretu' , sa fie Biblia , sa fie cartea de bucate Sanda Marin ?

2. Le-ai zis ca altii merg pe motoare mari cu plastice noi ? Oare ai inceput sa dai jeturi , esti sifon ?

3. Eu scriu relativ nasol , dar macar nu sint varza. Stiu , scrii de pe telefon , e scuzabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...