Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

Daca tu asta intelegi prin o tara libera, iti recomand sa incerci un 299 prin Suedia, Danemarca, SUA etc, sa vezi acolo libertate.

 

Suntem in Romania..trezirea! Nu mai visa la avioane si rachete. Asa putem spune ca in tarile alea ai unde sa mergi 299 sigur si legal(circuit) pentru ca acolo ai. Aici e alta poveste si trebuie sa o accepti asa cum e, momentan. Parerea mea...

 

@

enemy2day: zimi si mie unde e circuitu ala in Romania unde mergi cu 200+

Editat de SBN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

 

Suntem in Romania..trezirea! Nu mai visa la avioane si rachete. Asa putem spune ca in tarile alea ai unde sa mergi 299 sigur si legal(circuit) pentru ca acolo ai. Aici e alta poveste si trebuie sa o accepti asa cum e, momentan. Parerea mea...

 

@

enemy2day: zimi si mie unde e circuitu ala in Romania unde mergi cu 200+

 

Exact asta spun si eu. Trezirea. Ca altfel tot aici o sa fim si peste100 de ani cu mentalitatea asta de cacao.

Editat de DragosM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea asta e bagaboanta :

 

Te obliga ,fiind posesor de A2 si ajuns la varsta unei relative maturitati(24 anisori),sa faci din nou scoala+examen!Adica alti bani si alt timp consumat!

Daca nu erau niste fomisti-muisti,treceau in legea asta basita posibilitatea ca la implinirea frumoasei varste de 24 de anisori posesorul de A2 sa treaca automat la A

plin si cu asta basta!Dar jegosii mimand grija pentru tineretul revolutionar au gasit inca o modalitate de a lua bani de la fraieri!

De fapt asta inseamna UE si reglementarile ei!Mimam grija pentru cetatean,fraierii pun botul la manipularile din presa-tv-net,le luam bani la greu si intr-un final devin sclavii taxelor-reglementarilor si a bancilor!Se numeste sclavagism modern pentru cei care inca nu stiu!Partea proasta este ca multi doresc sa fie sclavi de buna voie,inclusiv diversi sclavi de pe forumul asta!Sunt usor de recunoscut,pun botul la orice li se spune si sustin cu mare ardoare tot ce li se impune(prin lege)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce e clar ca din 2013 o sa fim opriti de pol pt verificari ;)

 

Sa vezi atunci dosare, forja maxima cand politistu face semn sa te opresti, alergaturi printre stradute si altele din categoria asta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Salut,

 

Am 22 de ani si de aproximativ 2 ani visez sa imi iau permisul pt categoria A(mentionez ca am B-ul de la 18 ani) insa nu m-am grabit destul iar acum s-ar putea sa dau de o problema. Dupa cum spune noua legislatie, va trebui sa astept inca aprox 2 ani pentru a-mi implini visul. Insa intrebarea mea este urmatoarea: Daca incep scoala moto pana pe 19 ianuarie cand intra legea in vigoare, voi putea obtine categoria A fara probleme?

As dori in primul rand un raspuns de la cei care stiu ceva sigur, si fara "off topics".

 

Mersi mult si... Asfalt USCAT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuia sa te inscrii pana acum, legea s-a anuntat de mult ca se aplica... Cauta o scoala de soferi care are examen mai repede de 19 ianuarie. Oricum ai slabe sanse sa gasesti, dar incearca, poate ai noroc !

Datele tale de inscriere , cnp , nr. dosar si tot restul se trimit si se centralizeaza la Buc in momentul inscrierii si nici o scoala nu poate sa te bage in examen inaintea implinirii celor 6 saptamani de scolarizare , deci sa te inscrii cum spune "Cristi27" si sa sustii examenul inaintea expirarii scolii , sau sa te inscrii antedatat ..... nu se poate . Garantat .

Succes !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am 22 de ani si de aproximativ 2 ani visez sa imi iau permisul pt categoria A(mentionez ca am B-ul de la 18 ani) insa nu m-am grabit destul iar acum s-ar putea sa dau de o problema. Dupa cum spune noua legislatie, va trebui sa astept inca aprox 2 ani pentru a-mi implini visul. Insa intrebarea mea este urmatoarea: Daca incep scoala moto pana pe 19 ianuarie cand intra legea in vigoare, voi putea obtine categoria A fara probleme?

As dori in primul rand un raspuns de la cei care stiu ceva sigur, si fara "off topics".

 

Mersi mult si... Asfalt USCAT!

 

Visai sa-ti iei A-ul, dar nu te-ai grabit... Nu prea inteleg cum vine asta. Daca erai intr-adevar indragostit de motoare si visai la ele, trebuia sa iei A-ul odata cu B-ul, la 18 ani. De fapt, trebuia sa iei DOAR A-ul si sa-ti bagi p..a-n el de B.

Eu cred ca mai mult este o fita si nu o dorinta arzatoare sa-ti iei motocicleta. Motocicleta poti sa pilotezi si cu A2, ca la 35kw se incadreaza motociclete in toata regula, cu cilindree si de 650cc. Aaaa, ascutitori din astea pentru fitzobikeri nu o sa poti calari cu A2, este adevarat.

Stiu, cu o masina de 2.000 de euro nu prea agati pitzi, dar cu un motor de 2000 de euro ai toate sansele. Tu ti-ai dat seama de lucrul asta si de-aia acum ai un vis.

 

 

Ba, eu faceam Legea asta si mai a dracului... Nu bagam limita la kw, ca 35kw au motociclete deja foarte mari, de 600-650cc. Eu bagam limita la cilindree si-i obligam pe astia pana-n 24 de ani sa umble numai cu 125 si 250cc. De abia de la 24 de ani ii lasam sa se urce pe 600cc, dar pana-n 900. De la 26-28 de ani in sus pe miare, cand te-ai mai copt la minte si probabil ca ai deja o partenera si o relatie stabila.

 

Hihihi!!!

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Visai sa-ti iei A-ul, dar nu te-ai grabit... Nu prea inteleg cum vine asta. Daca erai intr-adevar indragostit de motoare si visai la ele, trebuia sa iei A-ul odata cu B-ul, la 18 ani. De fapt, trebuia sa iei DOAR A-ul si sa-ti bagi p..a-n el de B.

Eu cred ca mai mult este o fita si nu o dorinta arzatoare sa-ti iei motocicleta. Motocicleta poti sa pilotezi si cu A2, ca la 35kw se incadreaza motociclete in toata regula, cu cilindree si de 650cc. Aaaa, ascutitori din astea pentru fitzobikeri nu o sa poti calari cu A2, este adevarat.

Stiu, cu o masina de 2.000 de euro nu prea agati pitzi, dar cu un motor de 2000 de euro ai toate sansele. Tu ti-ai dat seama de lucrul asta si de-aia acum ai un vis.

 

 

Ba, eu faceam Legea asta si mai a dracului... Nu bagam limita la kw, ca 35kw au motociclete deja foarte mari, de 600-650cc. Eu bagam limita la cilindree si-i obligam pe astia pana-n 24 de ani sa umble numai cu 125 si 250cc. De abia de la 24 de ani ii lasam sa se urce pe 600cc, dar pana-n 900. De la 26-28 de ani in sus pe miare, cand te-ai mai copt la minte si probabil ca ai deja o partenera si o relatie stabila.

 

Hihihi!!!

Mersi pentru atitudine in primu rand. Am 22 de ani si dupa cum am specificat, de 2 ani visez(adik de la 20, ceea ce inseamna ca aveam deja B-ul de 2 ani, corect?) Nu visez sa agat nici o pitzi, sunt intr-o relatie stabila de aproape 4 ani, ce vreau sa fac cu motorul e sa ma duc la munca si in vacanta, si da... imi plac motoarele, dar nu imi permiteam pana acum, si ce-i drept si acum as face un efort major sa imi iau, dar vreau.

Si Honda cbr f4i(ce imi place mie) nu poti cu A2 deci... got my point?

Apreciez graba cu care lumea posteaza, mai ales acesti impresari care au deja carnetul si stiu ce inseama pitzi si toate cele, altfel nu vad de ce sari asa cu curu`n sus(sau ti-e ca-ti furat tie centuristele?)

O seara buna!

Editat de sedative
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUTARI, AM 40 ANI SI VREAU SA DAU DE A ANUL ASTA, AM MERS APROAPE 2 ANI JUMATE ANI PE UN FRIST BIKE, CE NU STIU ESTE CA ODATA CU LEGEA NOUA MAI POT DA DIRECT DE A? SAU TREBUIE SA TREC PRIN TOATE CATEGORIILE...CU LIMITA PE CILINDREE...? MULTUMESC..SI ASFALT USCAT PENTRU NOI TOTI...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Visai sa-ti iei A-ul, dar nu te-ai grabit... Nu prea inteleg cum vine asta. Daca erai intr-adevar indragostit de motoare si visai la ele, trebuia sa iei A-ul odata cu B-ul, la 18 ani. De fapt, trebuia sa iei DOAR A-ul si sa-ti bagi p..a-n el de B.

Eu cred ca mai mult este o fita si nu o dorinta arzatoare sa-ti iei motocicleta. Motocicleta poti sa pilotezi si cu A2, ca la 35kw se incadreaza motociclete in toata regula, cu cilindree si de 650cc. Aaaa, ascutitori din astea pentru fitzobikeri nu o sa poti calari cu A2, este adevarat.

Stiu, cu o masina de 2.000 de euro nu prea agati pitzi, dar cu un motor de 2000 de euro ai toate sansele. Tu ti-ai dat seama de lucrul asta si de-aia acum ai un vis.

 

 

Ba, eu faceam Legea asta si mai a dracului... Nu bagam limita la kw, ca 35kw au motociclete deja foarte mari, de 600-650cc. Eu bagam limita la cilindree si-i obligam pe astia pana-n 24 de ani sa umble numai cu 125 si 250cc. De abia de la 24 de ani ii lasam sa se urce pe 600cc, dar pana-n 900. De la 26-28 de ani in sus pe miare, cand te-ai mai copt la minte si probabil ca ai deja o partenera si o relatie stabila.

 

Hihihi!!!

hai frate, calmeaza-te cu "daca erai indragostit".

 

deschide ochii, sunt oameni care abia dupa ce implinesc 30 de ani isi permit sa-si ia o moto.

 

ai acut niste comentarii de toata jena, mi-e mie rusine sa le citesc. stii tu ce-i in capul omului...mi se face greata, baicare.

 

catre initiator: stiu "sigur" ca asa zice legea - 24 ani pt a da de A. La 22 puteai da de A daca aveai 2 ani experienta pe o categorie mai "mica" (a1, a2?...ceva de genul)

 

nu-ti fa griji, ai ceva motociclete din care sa alegi. trec anii de nici nu observi ;)

succes!

 

Mersi pentru atitudine in primu rand. Am 22 de ani si dupa cum am specificat, de 2 ani visez(adik de la 20, ceea ce inseamna ca aveam deja B-ul de 2 ani, corect?) Nu visez sa agat nici o pitzi, sunt intr-o relatie stabila de aproape 4 ani, ce vreau sa fac cu motorul e sa ma duc la munca si in vacanta, si da... imi plac motoarele, dar nu imi permiteam pana acum, si ce-i drept si acum as face un efort major sa imi iau, dar vreau.

Si Honda cbr f4i(ce imi place mie) nu poti cu A2 deci... got my point?

Apreciez graba cu care lumea posteaza, mai ales acesti impresari care au deja carnetul si stiu ce inseama pitzi si toate cele, altfel nu vad de ce sari asa cu curu`n sus(sau ti-e ca-ti furat tie centuristele?)

O seara buna!

omule, sfat prietenesc: nu trebuie sa dai explicatii nimanui pentru actiunile/dorintele tale. (poate doar la politie/jandarmi daca faci vreo boacana :D)

 

SALUTARI, AM 40 ANI SI VREAU SA DAU DE A ANUL ASTA, AM MERS APROAPE 2 ANI JUMATE ANI PE UN FRIST BIKE, CE NU STIU ESTE CA ODATA CU LEGEA NOUA MAI POT DA DIRECT DE A? SAU TREBUIE SA TREC PRIN TOATE CATEGORIILE...CU LIMITA PE CILINDREE...? MULTUMESC..SI ASFALT USCAT PENTRU NOI TOTI...

ai mers pe first bike cu permis? aveai A1 sau nu?

 

din auzite, daca ai astia 2 ani jumate de permis A1 chipurile s-ar putea sa dai direct de A. (mai intereseaza-te).

 

ar fi util daca ar pune cineva un link cu legea asta.. :D

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai frate, calmeaza-te cu "daca erai indragostit".

 

deschide ochii, sunt oameni care abia dupa ce implinesc 30 de ani isi permit sa-si ia o moto.

 

ai acut niste comentarii de toata jena, mi-e mie rusine sa le citesc. stii tu ce-i in capul omului...mi se face greata, baicare.

 

 

 

 

Ingretosatule, daca esti indragostit de doua roti, mergi cu ce apuci si cu ce iti permiti. Nu astepti sa faci 30 de ani ca sa-ti permiti miar nou din 2013.

Am mai auzit b a s i n i l e astea la niste fitosi: Dom'le, decat sa merg cu Minsk 125 mai bine nu mai merg, ca ma fac de ras. Pai eu am mers cu Minsk 125 si cu Mobra si cu Ij si cu alte comuniste si cand am trecut la japoneza am avut o Honda de 80cc si n-am gandit ca ma fac de ras.

Fierbeam cu mult inainte sa am 18 ani... Si cand s-a apropiat varsta (cred ca pe la vreo 16 ani deja simteam ca se apropie) am luat acvariul din casa, l-am dat si mi-am luat o casca de r a h a t. Apoi am vandut mingiile de piele, bicicleta, am mers toata iarna cu colindul si uite asa mi-am luat si prima motocicleta. Cred ca o vindeam si pe mama (vorba vine) numai sa-mi iau motocicleta. La scoala mama imi mai dadea si un "pol" sa am in buzunar. Si eu nu m-am atins de banii aia si i-am strans si... baga din nou colinde si uite asa mi-am luat permisul. Am mai vandut eu si altele de prin casa, dar asa, cat sa nu-mi iau bataie sora cu moartea, doar bataie. Deci, am facut orice imi statea in putinta, ca si copil, sa-mi indeplinesc visul.

 

Acum, sa fim seriosi: Cat fumeaza si bea prin cluburi un baiat din asta care "viseaza" la motociclete? Eu cred ca fumeaza si bea cel putin o motocicleta pe an.

Exista si acum motociclete pentru toate buzunarele, de la comuniste de cateva sute de lei, pana la japoneze de 1000-2000-3000 de lei. Da, mai mergi cu ele, se mai strica, mai repari ceva, mai inveti, dar ai doua roti, ca doar la asta visezi.

Doar daca nu visezi la pitzi cu silicoane... Atunci, intr-adevar, nu-ti ajung banii sa-ti cumperi motocicleta, pentru ca trebuie sa fie una cu care sa nu te faci de ras.

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai 40 de ani poti da direct de A..nu conteaza pe ce ai mers sau nu inainte...de la 24 de ani poti da direct de A ...pana in 24 dai celelalte categorii,de la 22 poti avea A-ul daca ai avut inainte celelalte categorii de cel putin 2 ani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adresez si eu o intrebare, ca sa nu deschid topic nou.

 

Am 20 ani, A1 de la 16, dar nu m-am sinchisit sa dau si de A, pe motiv ca mai bine bag banii in benzina. Eh, ideea e ca as vrea sa intru si eu in legalitate si cand am aflat de legea noua deja plecasem din tara, urmeaza sa ma intorc pe 1 feb. Intrebarea mea este: daca am A1(de 4 ani) imi permite legea sa dau direct de A? Sau, in alta ordine de idei, ar putea sa ma inscrie altcineva la scoala moto pana in data de 19 ianuarie? Are rost?

Am citit pe site-ul unei scoli moto ca pentru A trebuie sa ai experienta de 2 ani(+20 ani impliniti) pe una din subcategoriile sale(A1,A2). Oare asa e? --Le-am dat un mail, n-au raspuns.

Multumesc anticipat.

Editat de adrian9292
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adresez si eu o intrebare, ca sa nu deschid topic nou.

 

Am 20 ani, A1 de la 16, dar nu m-am sinchisit sa dau si de A, pe motiv ca mai bine bag banii in benzina. Eh, ideea e ca as vrea sa intru si eu in legalitate si cand am aflat de legea noua deja plecasem din tara, urmeaza sa ma intorc pe 1 feb. Intrebarea mea este: daca am A1(de 4 ani) imi permite legea sa dau direct de A? Sau, in alta ordine de idei, ar putea sa ma inscrie altcineva la scoala moto pana in data de 19 ianuarie? Are rost?

Am citit pe site-ul unei scoli moto ca pentru A trebuie sa ai experienta de 2 ani(+20 ani impliniti) pe una din subcategoriile sale(A1,A2). Oare asa e? --Le-am dat un mail, n-au raspuns.

Multumesc anticipat.

Imi pare rau sa te anunt dar legea spune asa : "20 ani împliniţi şi o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria de permis A2, sau cel puţin 24 de ani, pentru motocicletele din categoria A " Asadar va trebui sa astepti sau sa dai de categoria A2 iar dupa parerea mea cred ca e suficient pentru varsta asta ! Mult noroc ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cat de mare a fost dorinta ta sa dai de A dar crede-ma eu am fost atat de motivat incat salariul meu pe o luna l-am pus deoparte si m-am dus sa ma inscriu la scoala pt soferi, ca sa nu mai zic ca am fost sa imi fac imprumut la camatarii legali (Banca) sa imi cumpar motor. motorul pe care il doresti u este destul de ok pt un incepator ( eu avand F2 si sunt tot incepator) , iar daca pana la urma reusesti sa iti cumperi ce iti doresti ai mare mare grija cu gazul, chiar daca se spune ca honda e mai iertatoare sa stii ca asa este ...nu vobleaza, nu fuge de spate dar sa stii un singur lucru , Nu iarta prostia ;)

Bafta si asfalt uscat tuturor !!

Editat de skizzo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...