Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Va salut!

Tot incerc sa gasesc pe net noul regulament de aplicare al desfasurarii examenului pentru categoria A. Stiti cumva noutati despre acest regulament? De fapt ideea este daca stiti cumva in ce consta proba practica la examen. Am gasit pe site-ul politiei pentru AM si A1, ca proba practica consta in vechiul poligon (Proba practică în acest caz constă într-un test de îndemânare susţinut în poligon.) Dar pentru "A" stiti in ce consta proba practica, daca este la fel ca inainte sau s-a adaugat traseul cum umbla zvonul in toamna?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUTARI, AM 40 ANI SI VREAU SA DAU DE A ANUL ASTA, AM MERS APROAPE 2 ANI JUMATE ANI PE UN FRIST BIKE, CE NU STIU ESTE CA ODATA CU LEGEA NOUA MAI POT DA DIRECT DE A? SAU TREBUIE SA TREC PRIN TOATE CATEGORIILE...CU LIMITA PE CILINDREE...? MULTUMESC..SI ASFALT USCAT PENTRU NOI TOTI...

limitarea de varsta pentru obtinerea categoriei A, direct, este 24 de ani....de la varsta de 40 nu se mai pune problema

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acelasi lucru ma intereseaza si pe mine...pana la urma tot vom afla cand ne vom inscrie la scoala. ce-o fi o fi...permisul tot il iau, nu stau sa ma uit la mobra cum sta in casa si nici nu merg fara permis (mai ales la cate controale o sa fie)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarat ca o sa aflam, dar stii cum e omul, daca stie detaliile dinainte este mai linistit... Oricum, si cu traseu si fara, tot un drac e. Doar ca daca va fi cu traseu vor trebui ore in scoala si pentru traseu, asta inseamna ore mai multe, benzina consumata in plus si taxe mai mari pentru scolarizare. Ar fi util, chiar daca mare lucru nu inveti, dar cel putin mergi pe o strada "aranjata" cu semafor, trecere de pietoni, etc. Dar cum tocmai ai zis, ...vom vedea. BAFTA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, asta este legea. Este aparuta de ceva vreme. Regulamentul de aplicare sau cum s-o numi, ...de desfasurare a examenului, ala este important, ca acolo spune daca ramane ca inainte sau daca se modifica procedura de examinare. Banuiesc ca va ramane la fel, odata ce pentru A1 este cum era inainte, adica numai poligonul clasic...

Am vorbit cu un intructor zilele astea si nici ei nu stiu, inca nu i-a anuntat nimeni nimic oficial, si a zis ca daca nu apare nimic pana la deschiderea sezonului, se va desfasura in modul clasic, ca pana acum. Mi-a zis sa-l mai sun sapt viitoare sa aflu daca e ceva nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu ne bucuram momentan. Mai au timp sa scoata regulamentul, care oricum trebuie scos, si au posibilitatea sa mai faca acolo modificari... vom vedea cand apare, prin februarie-martie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea asta mă sâcâie dintr-un singur motiv: odată la câțiva ani mai rămâneam fără plastic (deh... viteza) și atunci scoteam din garaj pârpâriciu.

Să înțeleg că de acum, doamne ferește, trebuie să ung lanțul la bicicletă?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai permis poti conduce parpariciu. Nu cred ca o sa stea politia sa verifice fiecare scuterist daca are sau nu permis.

Si pana acum era lege cu incepatorii care trebuia sa conduca pana la anumiti kw....cine o respecta. Acum singura diferenta este ca daca incepi de la 16 ani si dai de permis....faci 2 categorii pana o iei pe a 3a adica mai multi bani dati pe scolarizare....

 

Daca ai permis poti conduce parpariciu. Nu cred ca o sa stea politia sa verifice fiecare scuterist daca are sau nu permis.

Si pana acum era lege cu incepatorii care trebuia sa conduca pana la anumiti kw....cine o respecta. Acum singura diferenta este ca daca incepi de la 16 ani si dai de permis....faci 2 categorii pana o iei pe a 3a adica mai multi bani dati pe scolarizare....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte daca in primii doi ani daca mergeai cu o motocicleta mai puternica decat aveai voie nu se aplica nici o amenda nimic pentru ca nu scria nicaieri cum se pedepseste. Acum pentru scutere este categoria AM si daca nu ai permis iti fac astia dosar penal. Cum dracu' sa sfatuiesti omu' sa mearga fara permis? Astia abiaa steapta sa faca dosare peste dosare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM; - daca am doar "B" -ul pot conduce vehicule din categ. AM.....?

Proba practica pentru categoria AM consta numai in verificarea aptitudinilor in poligoane special amenajate. - mai este nevoie si de proba in poligon.... atunci fara proba de aptitudini in poligan se mai poate conduce cat. AM cu B ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, nu va mai intepati nici pe motoare bune, rele de care or fi ele, eu am bine peste 40 dar toata lumea poate visa , isi poate dori un motor vechi (cazul meu Dominator '91), nou de care o fi nu neaparat cu una de 18 ani in spate ca incepi sa ai discopatie (hernie de disc) dupa o anumita virsta, dar sa mergi pe malul Marii (care o fi Ea) singur pe un motor, cu un cort , sa ti faci un gullas sa bei o tuica si dupa trei zile de cort sa mergi acasa sa imbraci costumul si sa mergi la jobb, e OK, si poate fi o filosofie de viata care te tine macar teoretic tinar, altfel.... e nashpa, Respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare.Am depus dosaru anul trecut si m-a programat tocmai pe 29 ianuarie.intrebarea mea este dak pot sa imi continui acest dosar pana la capat si daca pot da dupa vechea legislatie.(ps:am 18 ani ) .pot da poligonu asa cum m-a programat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea asta mă sâcâie dintr-un singur motiv: odată la câțiva ani mai rămâneam fără plastic (deh... viteza) și atunci scoteam din garaj pârpâriciu. Să înțeleg că de acum, doamne ferește, trebuie să ung lanțul la bicicletă?

Nu te juca...O sa fii intrebat de permis si tu vei spune ca ai permis categoria B ..permis care este ,,suspendat"...Adica nu ai voie sa circuli 30---sau cate zile a vrut muschiul lui .Simplu.Daca s-a urcat in masina verifica in cateva secunde ,,statutul"tau ca ,si ,conducator auto.Este nahpa,dar nu strica sa mai dai jos din burta dand la pedale,crede-ma..ca am doua biciclete (ca sa am pe ce ma baza ) ...:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de la 18 ani poti sa dai A2,cu aceasta categoria conduci motor pana in 35kw (47 cp) fara sa conteze capacitatea cilindrica,motorul de poate limita la puterea de (47 CP) dar e important ca el sa nu depaseasca din fabrica 70kw (95 CP),dar nici sa aiba un raport de kw/kg mai mare de 0.2kw/kg

categoria A poti sa o iei la 24 de ani sau la minim 2 ani experienta de A2.

Si daca e la 72 KWm,pentru 2 KW o sa il pot conduce doar cu A???:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Am si eu o intrebare

 

.daca am depus dosaru anul trecut si m-a programat pe 29 ianuarie 2013 pot sustine in continuare de permis pe vechea legislatie? pot da de categoria A ? culmea este ca am dat si sala acum 2 zile si i-am intrebat pe cei 2 politisti de acolo si nu au stiu sa imi raspunda ... (ps:am 18 ani) in caz ca imi dati raspunsuri gen dak ai 24 poti:D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te grabeai putin prindeai sa faci A-ul si nu mai aveai problema asta ! Mie mi se pare corect sa se aplice legea si sa ai cel putin 2 ani de experienta pe ceva mai lejer ..Si asa e prea mult pentru unu care nu a mai tras de un motor sa isi ia un 600 sau 1000 ! Laso lejer ticule si ia-ti ceva de 125cc daca esti incepator ;)

Eu am de 600 si nu este deloc prea mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...