Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

Salutare. Am si eu o intrebare

 

.daca am depus dosaru anul trecut si m-a programat pe 29 ianuarie 2013 pot sustine in continuare de permis pe vechea legislatie? pot da de categoria A ? culmea este ca am dat si sala acum 2 zile si i-am intrebat pe cei 2 politisti de acolo si nu au stiu sa imi raspunda ... (ps:am 18 ani) in caz ca imi dati raspunsuri gen dak ai 24 poti:D.

 

ţi se aplică legislaţia existentă în momentul în care dai examenul. adică mai aştepţi până la 24 de ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Si ai sa dai si poligon doar ca pentru A1 sau A2 depinde de ce varsta ai. Scoala se fa face de-acum inainte la fel si pentru AM,A1,A2 si A. Aceeasi pregatire si aceleasi chestionare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Am si eu o intrebare

 

.daca am depus dosaru anul trecut si m-a programat pe 29 ianuarie 2013 pot sustine in continuare de permis pe vechea legislatie? pot da de categoria A ? culmea este ca am dat si sala acum 2 zile si i-am intrebat pe cei 2 politisti de acolo si nu au stiu sa imi raspunda ... (ps:am 18 ani) in caz ca imi dati raspunsuri gen dak ai 24 poti:D.

Intri la vechea legislatie.bafta la poligin pe 29.daca ai trecut poligonul iei AAAAAAAAAAAAAAAA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai trecut poligonul iei AAAAAAAAAAAAAAAA

am vazut azi la stiri ca se da si traseu...

Editat de Batranu`
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ai sa dai si poligon doar ca pentru A1 sau A2 depinde de ce varsta ai. Scoala se fa face de-acum inainte la fel si pentru AM,A1,A2 si A. Aceeasi pregatire si aceleasi chestionare.

 

 

nu chiar, cel putin la scoala de soferi, motoicletele sunt diferite in functie de categorie, la A1 fiind un motor de 125 de cateva zeci de kg...

 

Eu am facut scoala pe xt de 600 si mi s-a parut mult mai usor decat o yamaha de 125. Era vorba ca se da acelasi poligon nu ca il faci pe scuter sau mototcilteta de 600.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in aceasi situatie sunt si eu am dat examen pentru A ,traseu oricum se mai da dupa vechea lege dar nu cred ca o sa poti sa dai traseul in conditiile astea, eu mi-am facut o alta programarea mai in colo dupa ce se duce zapada

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfff am belit-o.Am luat un motor de 750,si la primavara am vrut sa ma inscriu in scoala.Am B-ul de 3 ani,am experienta in motociclism,dar nu am apucat sa fac carnetul.Am 23 de ani.presupun ca trebuie sa astept 1 an pana sa dau examenul?Sau cum e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfff am belit-o.Am luat un motor de 750,si la primavara am vrut sa ma inscriu in scoala.Am B-ul de 3 ani,am experienta in motociclism,dar nu am apucat sa fac carnetul.Am 23 de ani.presupun ca trebuie sa astept 1 an pana sa dau examenul?Sau cum e?

A se ia de la 24 de ani sau experienta de 2 ani pe A2

Editat de AlinP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intri la vechea legislatie.bafta la poligin pe 29.daca ai trecut poligonul iei AAAAAAAAAAAAAAAA

asa stiam si eu... sper sa ma lase si sa fie timpu frumos;) si ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti care aveti permisul deja sunteti de acord cu legea......dar punetiva is in locu celor care nu au permis,si sunt dornici ;)! ....Sunt multi altii mult mai periculosi in trafic decat incepatorii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti care aveti permisul deja sunteti de acord cu legea......dar punetiva is in locu celor care nu au permis,si sunt dornici ;)! ....Sunt multi altii mult mai periculosi in trafic decat incepatorii!

Chear nu ii trebuie unui cufurit de 18 ani un motor de +100 CP

Acum sa vedem normele de aplicare ( cu politistul in spate, cu instructorul in spate sau singur , etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am treaba cu incepatorii (sunt incepator :P ), singura chestie care chiar imi pare bine e ca sa bagat e AM-ul.

fara scuteristi,aproape ca imi dau lacrimile de fericire !!!! si muuulte pitzi libere fara motociclisti....A2 sa mergi 2 ani pe tartita fara vlaga,ce trist....aproape ca-mi pare rau....=)))

 

Pfff am belit-o.Am luat un motor de 750,si la primavara am vrut sa ma inscriu in scoala.Am B-ul de 3 ani,am experienta in motociclism,dar nu am apucat sa fac carnetul.Am 23 de ani.presupun ca trebuie sa astept 1 an pana sa dau examenul?Sau cum e?

te dai si un an fara permis...inveti fuga de politie,eu am oprit prima data dupa 2 ani !!!!am fugit de mai mult de 10 ori,am oprit de 3 (2 imposibil de fugit,contrasens pe chei,motopolitisti dupa mine si odata ca prostu din solidaritate)...si plus ca la prima abatere iti iei doar amenda administrativa,6-10 mil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti care aveti permisul deja sunteti de acord cu legea......dar punetiva is in locu celor care nu au permis,si sunt dornici ;)! ....Sunt multi altii mult mai periculosi in trafic decat incepatorii!

asa e :10: multi zic ca e bine ca sa dat legea,dar voi cand ati luat permisu? tot la 24 de ani?nu cred... dak erati in locul nostru nu m-ai ziceati asa. akm pe bune.nu toti cei ce implinesc 18 ani si dau de permis isi iau o moto de peste 100 de cp (le i-au parintii,de cele mai multe cazuri) sunt inconstienti. si cei care o fac si isi pun pielea in joc in trafic este fix problema lor.greseala nu este in totalitate a lor,este si a parintiilor ca le fac mofturile (si ce mofturii!) akm din cauza unora nu ar trb sa ne restictioneze pe toti. cui i-ar placea sa se taraie cu 2 dosare,cu alte plimbari si alti bani cheltuiti. nu este o solutie dupa parerea mea chestia asta cu varsta.poti murii si dak nu ai permis si te sui pe o moto,poti muri si dak ai 30 de ani in spate de experienta,poti muri oricum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FAC, tu nu ai ce căuta pe stradă frate. stai dracu în casă, pune mâna pe o carte, fă o lhabă, bea o bere. uite, dacă vrei, îţi combin eu un permis la sala de lectură. e fain acolo, e cald, mai agăţi un phizdeţ, mai tragi un somn, nu rişti nimic.

Editat de monsteristu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg de ce se mai streseaza astia care deja merg de cativa ani fara permis si fug cu succes de politie. Pai mai continuati asa cativa ani. Si inainte si acum aceeasi a ramas pedeapsa pentru conducere fara permis, nu s-a schimbat nimic in cazul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg de ce se mai streseaza astia care deja merg de cativa ani fara permis si fug cu succes de politie. Pai mai continuati asa cativa ani. Si inainte si acum aceeasi a ramas pedeapsa pentru conducere fara permis, nu s-a schimbat nimic in cazul asta.

cine merge fara permis???:o

 

FAC, tu nu ai ce căuta pe stradă frate. stai dracu în casă, pune mâna pe o carte, fă o lhabă, bea o bere. uite, dacă vrei, îţi combin eu un permis la sala de lectură. e fain acolo, e cald, mai agăţi un phizdeţ, mai tragi un somn, nu rişti nimic.

dc nu am ce cauta pe strada? era doar o parere in legatura cu noua legislatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da pai intr-un fel sunt de acord cu legea asta,punand la o parte ca eu am luat teapa,si cred ca nu numai eu.Am mers destul fara permis,nu ma mai risc sa ma prinda si sa imi ia si B-ul.Asta e o sa ma uit la motor un an, o pun la punct ca noua si gata.Eu cred ca pentru 1 an nu merita sa faci A2 si dupa aia A,platesti de 2 ori scoala,sau cum e?Si oricum nu voi putea sa merg cu al meu.Asta e.:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca cel mai bine era sa se impuna categoria A2 de la 18 la...99.de exemplu,am 18ani,pot conduce ceva pana in 50cai.dupa 2 ani iau A fara limita de putere ca sa ne simtem bine.bun.cum s-a ajuns la concluzia ca incepand cu varsta de 24ani,bikeru, cu proaspatul permis categoriaA in buzunar e capabil sa strneasca 150-180cai.ALO,ma refer mai ales la cei care nu au avut scuter sau motor pana la varsta de 24ani.ca sunt multi care-i apuca pasiunea sau ce-o fi si la 30ani.cred ca cel mai bine era ca atunci cand vrei sa devii motociclist,sa conduci un gs 500,cb 500,virago,sv....etc ca e deajuns.la varsta de 24 ani in sus,nemergand pe 2 roti, nu te compari in veci cu unu de 16-18 ani ce merge de mananca norii pe cross-enduro sau pe circuit.te ajuta in schimb experienta la volanul masinii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..sau e posibil sa nu creasca deloc... pentru ca dispar musterii in varsta de pana la 24 de ani... si erau destui... deci... ca sa ii atraga, totusi, pe ceilalti.. tre' sa lase la ban'... :hug:

is inevitable... vorba lu' domnu' smith... :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...