Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

La scoala Dinu ( instruct. Vasilescu ) se fac deja inscrieri si se incepe saptamana asta din ce am inteles! Nu se stie exact cum va fi dar din ce am inteles pretul nu va sari de cel auto!

Editat de Wesko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

e sigur pana in ziua de azi se da dupa vechea lege ce e asa greu?

 

Dar pt tine e asa greu sa intelegi ca din 19 ianuarie 2013 a intrat in vigoare o noua lege, care o modifica pe cea veche? Vorbim de o data exacta: 19 ianuarie.

Ai depus dosarul pana la acea data? Dai pe vechea lege. Nu l-ai depus... dai pe cea noua, pt care se asteapta inca regulamentul.

Ai repetat de cate ori aceeasi idee fara sa ai habar.

Aici se discuta de ceva timp, era simplu sa cititi, nu sa deschideti un topic nou, in care sa discutati aceleasi lucruri: /index.php?/topic/691149-noua-legislatie-2013-pentru-categoriile-a-a1-a2-am/

@christicoroiu: acum o luna erai sub incidenta noii legi, deci trebuie sa astepti si vei face scoala + examenul dupa noua lege. Cel mai probabil cu ore in trafic si examen teoretic + poligon + trafic cu instructor in spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar pt tine e asa greu sa intelegi ca din 19 ianuarie 2013 a intrat in vigoare o noua lege, care o modifica pe cea veche? Vorbim de o data exacta: 19 ianuarie.

Ai depus dosarul pana la acea data? Dai pe vechea lege. Nu l-ai depus... dai pe cea noua, pt care se asteapta inca regulamentul.

Ai repetat de cate ori aceeasi idee fara sa ai habar.

Aici se discuta de ceva timp, era simplu sa cititi, nu sa deschideti un topic nou, in care sa discutati aceleasi lucruri: /index.php?/topic/691149-noua-legislatie-2013-pentru-categoriile-a-a1-a2-am/

@christicoroiu: acum o luna erai sub incidenta noii legi, deci trebuie sa astepti si vei face scoala + examenul dupa noua lege. Cel mai probabil cu ore in trafic si examen teoretic + poligon + trafic cu instructor in spate.

mai oameni e proiect de lege, proiect de lege inseamna ca legea e trimisa spre aprobare in parlament cautati cu google, fratemio a luat permisu in martie 2013 si a dat examen dupa vechea lege poligon si sala,vrei sa fac o poza la permisu lui sa vezi cand e eliberat? cred ca tu nu ai habar vorbesti in necunostinta de cauza.

Editat de rola
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Louis face inscrieri doar pt pregatire teoretica si poligon. Cost 500 lei.

Pt pregatirea in trafic se asteapta inca normele, dupa ce vor fi publicate, se va mai adauga 500 lei pt aceste ore.

In concluzie: se poate incepe scoala, se face jumatate din ea si dupa... se asteapta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca cei care au acceptat sunt idioti. Unii accepta, altii nu. Unii accepta doar dosarele inscrise pana pe 19 ian, altii (cazul fratelui tau) accepta probabil pe cei care au facut scoala pana la acea data, iar altii... nu accepta nimic.

Chiar nu cred ca avea dreptul sa dea examenul, pt ca la data la care a depus el examenul, era in vigoare noua lege.

Dar in nici un caz cei care s-au inscris la scoala dupa 19 ianuarie (desi am inteles ca scolile au primit de la ARR instiintare sa nu mai faca inscrieri pana la "noi ordine") nu vor putea da examenul pe vechea legislatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

30 ianuarie.2013

 

dosar depus 30.1.2013

 

Așa am „pățit” și eu, mi-am adăugat și categoria B în portofoliu și când m-am dus să-mi ridic carnetul m-am trezit cu 6 categorii :eek:

 

Vizavi de legislația asta nouă, fix când am dat sala pentru B (undeva prin februarie) m-am întâlnit cu unul pățit, făcuse școala în 2012 și a dat o singură dată sala în noiembrie și a picat-o. A zis că nu mai are rost să dea până la primăvară sala atât timp cât nu poate da și traseul, iar acum când venise să se programeze pentru sală, el având 22 de ani, i s-a spus că nu are încotro decât să se mulțumească cu A1. :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord cu tine, eu doar ti-am spus cum a fost in cazul lui,nu pot sa te contrazic.

Inseamna ca cei care au acceptat sunt idioti. Unii accepta, altii nu. Unii accepta doar dosarele inscrise pana pe 19 ian, altii (cazul fratelui tau) accepta probabil pe cei care au facut scoala pana la acea data, iar altii... nu accepta nimic.

Chiar nu cred ca avea dreptul sa dea examenul, pt ca la data la care a depus el examenul, era in vigoare noua lege.

Dar in nici un caz cei care s-au inscris la scoala dupa 19 ianuarie (desi am inteles ca scolile au primit de la ARR instiintare sa nu mai faca inscrieri pana la "noi ordine") nu vor putea da examenul pe vechea legislatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropos de inscrieri, am sunat mai devreme la Louis: se fac inscrieri doar pt teorie si poligon. Pt ore in trafic, adica pt a termina efectiv scoala, nu se poate, inca se asteapta normele de aplicare. Si costurile s-au dublat (si peste), cel putin la Louis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am fost cu dosarul complet din noiemire sa dau sala pt A (mentionez ca am 23 ani) cand a bagat tanti de la ghiseu datele a scris clar pe ecran si m-a chemat sa vad: "Candidatul nu are varsta minima pentru a obtine aceasta categorie". Deci pentru cei care mai urmaresc acest thread daca ai inceput si/sau terminat scoala inainte de 19 ianuarie DAR NU ai dat sala vei lua subcategorie.

 

Daca ai dat pana la aceea data examen (sala) vei avea dreptul sa dai poligonul o singura data daca il iei, felicitari, daca nu, vei da dupa legea noua! Sper ca am fost suficient de clar.

 

Numai bine!

Editat de mihaiyo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, parere mea e sa va duceti sa va inscrieti si sa va apucati de treaba, scolile deja au inceput sa dea drumul la inscrieri si o sa inceapa pregatirea pentru poligon, asa ca nu va mai faceti atatea griji. Parerea mea e ca o sa se faca doar cateva iesiri scurte in trafic pentru a se obisnui cursantul si cu alte vehicule in afara de el si eventual sa invete sa dea niste semnale si sa se asigure inainte de a schimba directia (ceea ce in poligon nu e nevoie). Scolile ca sa isi acopere cheltuielile nu o sa insiste prea mult pe treaba asta cu iesitul in trafic de aceea cei care nu au B-ul au sanse slabe sau poate chiar minime sa promoveze proba practica! Tot pe poligon o sa se puna baza! NU o sa iasa nimeni cu voi in trafic cum se face la B in asa fel incat sa inveti ce trebuie sa faci in trafic! Probabil ca preturile nu o sa sara foarte mult pentru ca singura investitie ar fi cateva motoare cu capacitate cilindrica mai mare ( probabil niste naked-uri mai ieftine ) si o sa mareasca taxa de examen care implica si un autovehicul cu un alt instructor. Asa ca cei care vreti sa va apucati de treaba duceti-va luati-va cazierul si apoi direct la scolile moto!



m-am interesat pentru cineva la scoala Dinu si mi s-a zis ca scoala o sa coste in jur de 700-800 ron + taxa de examen 200-250 ron

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant, zilele astea o sa incerc sa mai intreb pe la scoli poate reusesc macar sa ma inscriu pentru orele de poligon.

 

La Moto Louis te poti inscrie cu siguranta...

Editat de AlinS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cei care au deja A te vor contrazice :)...

geo si geo eu trebuia sa am poligon pe 21 martie, insa politistul a refuzat pe motiv ca au fost sistate examinarile de catre ARR (sau cum s-o numj)

In Iasi s-a dat poligon pe 18 martie, 1 aprilie;doar cei care au luat sala inainte de 19 ianuarie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la ce scoala/oras e pretul asta?

 

Bucuresti - Scoala Moto Louis - 500 lei scoala de baza (teorie+poligon) + 500 lei orele in trafic (inca nu se fac, se asteapta normele)

Alte taxe:

Taxa examen practic in poligon - 50 lei (include pregatirea inainte de examen si examenul propriu-zis)

Examen psihologic - 50 lei

Analize medicale - 100 lei

Taxa cazier - 10 lei + timbru fiscal 2 lei (sunt necesare doua caziere)

Taxa examen teoretic - 6 lei (se achita la CEC, Posta sau Admin. Financiara)

Taxa eliberare permis - 68 lei (se achita la CEC sau BCR)

+ cat s-o mai cere pe examenul in trafic. Banuiesc ca ~ 150 lei, pt ca va fi nevoie de 2 instructori, motoreta si o masina.

Total... mult :)) Aproximativ 1500 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  1. Vehiculele utilizate la proba practica pentru categoriile AM, A1, A2 si A sunt exceptate de la aceste dotari.
  2. Inregistrarea se stocheaza de catre serviciul public comunitar regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor care organizeaza examenul de obtinere a permisului de conducere, pe o perioada de cel mult un an de la data desfasurarii acestuia.

Proiectul de lege mai prevede ca accesul la aceste inregistrari stocate sa fie permis numai serviciului public comunitar regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor care a organizat examenul. Mai mult, conditiile in care se realizeaza aceste inregistrari si masurile tehnice si organizatorice pentru protejarea acestora se stabilesc prin ordin al ministrului afacerilor interne.

Scoala_3.jpg

O alta modificare este aceea a raspunderii candidatilor la examenul pentru obtinerea permisului moto, in caz de accident. Astfel, in proiect se mai precizeaza: “Prin exceptie, persoana supravegheata sau examinata in vederea obtinerii permisului de conducere pentru categoriile A1, A2 si A, raspunde in mod individual pentru incalcarea regulilor de circulatie sau, dupa caz, pentru pagubele produse tertilor ca urmare a producerii unui accident de circulatie.”

 

este vorba despre inregistrare video si chiar audio pt masinile pe care dai examen pt obtinerea permisului, moto sunt scutite de camere de filmat dar ....cititi mai departe..

 

eu am inteles ca daca dai cu instructorul de asfalt raspunzi individual....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...