Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut ,am dat eu pentru A1 ,am ales o scoala am facut scoala mam programat la examen , apoi poligon ,akum astept carnetul:) nu a fost nici o complicatie... sau ceva de genu, Am inteles ca pentru scutere AM si pentru A , ink nu le este clar dar pentru a1 nu este problema este cum a fost din totdeauna... asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,am dat eu pentru A1 ,am ales o scoala am facut scoala mam programat la examen , apoi poligon ,akum astept carnetul:) nu a fost nici o complicatie... sau ceva de genu, Am inteles ca pentru scutere AM si pentru A , ink nu le este clar dar pentru a1 nu este problema este cum a fost din totdeauna... asfalt uscat!

Cand te-ai apucat de scoala,cand ai terminato,cand te-ai programat,cand ai dat examenul,cand ai dat poligonul?

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@geo

prietene am vaga impresie ca tu faci reclama cuiva sau mi se pare mie???

in franta scoala moto costa 1000 euro si au aceleasi reguli si programe de invatare

in timpul SCOALARIZARI esti invatat/pregatit sa iei examenul!! daca vrei sa inveti mai mult intrebi si spre surprinderea ta o sa vezi ca sunt cursuri speciale

la scl unde eu pregaresc elevi din 400 elevi doar 5 au cerut si asta !!! ceilanti sau multumit sa promoveze examenul din prima si sa invete singuri sau cu prieteni !!

 

pentru ceilanti

legea si normele nu sunt ideea statului roman ci a celor din ...UE asadar cum noi nu suntem invatati sa muncim ci doar sa spaguim, se inceara impacarea tuturor de aici posibil si intarzierea

 

NU exista reguli diferite, poate doar angajati care nu ce cauta acolo !!

 

culmea este ca partea moto este doar inceputul :)) sa te tii cand au sa intre si la soferii de dube,taxiuri, etc

 

respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciudat e ca sunt reguli diferite de la judet la judet...

Ma indoiesc ,ca in alte judete se tin cursuri pentru cat A si se mai da si examen.Mie unul imi suna a ,,gogoritza"pana nu vad ,,foaia de scolarizare si permisul "..

 

Am vazut pe youtube un examen moto dar nu mai stiu din ce tara (parca Olanda,Norvegia..dracu mai stie ca nici nu mai gasesc ) parca ceva tara nordica .EXAMEN adevarat ,cu viraje la 40kmh ,si evolutie in poligon in etape.Te oprea examinatorul si iti spunea sa faci o anumita manevra ..etc .Daca se adopta la noi asa ceva se duce dracului ,,miscarea moto" .La noi dupa 30 de ore de poligon sa ajungi sa afirmi ca ,,iti este greu sa iei virajele pe dreapta " chiar este de porc.Iarasi ,sa spui ca scoala este scumpa cand tu freci 30 de ore o mobra prin poligon fara sa iti fie mila de ea ,iar este de porc .A facut cineva calculul cam cat costa doar consumabilele pt o mobra care merge minim 7-8 ore ?? --benzina,ulei,piese..etc ? Stie cineva cat se plateste pentru un ,,soft "de curs legislatie (si esti obligat sa il iei de la ,,ei ? Chiria la poligon ? Salarii si impozite ? A vazut cineva instructor moto cu vila si Q 7 ? :))) Stiu ca doare pentru junior sa dea o gramada de bani pe scoala dar daca a putut sa stranga de mobra va strange si de scoala ..si de RCA (ca si acolo se va umbla dureros de mult cat de curand,cand vei plati de 10 ori mai mult decat cineva care este cu 5 ani mai mare decat tine) .

 

Stiu,sa creasca si nivelul de trai .Ete,uite ca ala nu va creste .Si nu se va schimba nimic atata timp cat ne spunem ofurile din fata monitorului.Ghinion.

 

 

SAi uite asa autoritatile lasa mai ,,la coada" noua legislatie ca nici la pix nu-i doare .Cred ca pana la jumatatea lui mai nu va incepe nimic ....adica primul examen pe noua legislatie prin AUGUST :)))

Editat de SERGHEI42
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma indoiesc ,ca in alte judete se tin cursuri pentru cat A si se mai da si examen.Mie unul imi suna a ,,gogoritza"pana nu vad ,,foaia de scolarizare si permisul "..

Stiu ca doare pentru junior sa dea o gramada de bani..si pe RCA (ca si acolo se va umbla dureros de mult cat de curand,cand vei plati de 10 ori mai mult decat cineva care este cu 5 ani mai mare decat tine) .

Se mai da examen in Iasi..am dat 4 persoane care am luat sala inainte de 19 ianuarie. Si suntem posesori de Cat. A.

Si RCA la motociclete ar trebui micsorat ca daunele sunt mult mai mici ca la auto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se mai da examen in Iasi..am dat 4 persoane care am luat sala inainte de 19 ianuarie. Si suntem posesori de Cat. A.

Si RCA la motociclete ar trebui micsorat ca daunele sunt mult mai mici ca la auto.

Pai asa zi ...:)) Aici era vorba de Scoala .. Iar RCA-ul nu va scadea ..o sa ajunga ca in Anglia (platesti pe el mai mult decat ai dat pe mobra ).Nici o firma particulara nu va scadea pretul la ,,ceva" atata timp cat STATUL te obliga sa ,,cumperi "de la ei .

 

PS- sa stapaniti permisul sanatosi si fara evenimente neplacute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@geo

prietene am vaga impresie ca tu faci reclama cuiva sau mi se pare mie???

in franta scoala moto costa 1000 euro si au aceleasi reguli si programe de invatare

in timpul SCOALARIZARI esti invatat/pregatit sa iei examenul!! daca vrei sa inveti mai mult intrebi si spre surprinderea ta o sa vezi ca sunt cursuri speciale

la scl unde eu pregaresc elevi din 400 elevi doar 5 au cerut si asta !!! ceilanti sau multumit sa promoveze examenul din prima si sa invete singuri sau cu prieteni !!

 

pentru ceilanti

legea si normele nu sunt ideea statului roman ci a celor din ...UE asadar cum noi nu suntem invatati sa muncim ci doar sa spaguim, se inceara impacarea tuturor de aici posibil si intarzierea

 

NU exista reguli diferite, poate doar angajati care nu ce cauta acolo !!

 

culmea este ca partea moto este doar inceputul :)) sa te tii cand au sa intre si la soferii de dube,taxiuri, etc

 

respect

se scrie si se pronunta CEILALTI nu ceilanti..domnul instructor ;)

 

Se mai da examen in Iasi..am dat 4 persoane care am luat sala inainte de 19 ianuarie. Si suntem posesori de Cat. A.

Si RCA la motociclete ar trebui micsorat ca daunele sunt mult mai mici ca la auto.

ai fi surprins sa vezi ca in accidente minore moto iese dauna totala pe cand o masina are un far spar si o aripa indoita ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accident recent: pus frana, scapat motor jos, motor alunecat in masina din fata (partial vinovata pt frana initiala). Masina: paguba 1200 lei (ceva la directie stambat, o tabla indoita) Motor: telescop rupt, far facut praf, bord sparg, aripa fata sparta, motorul raschetat, geaca raschetata, manusi facute praf, genunchi ferfenita. Paguba: aprox. 1000 de euro. Si toate astea fara impact in plin, motorul a fost culcat la vreo 7 metri de masina. Ce credeti ca decizie ar lua cei de la RCA daca ar lua in considerare potentialul de producere a unui accident ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scoala am terminat-o anul trecut in iulie si datorita faptului ca lucrez in strainatate n-am putut da examenul anul trecut, saptamana trecuta am fost programat la examen pe data de 30 aprilie. Acum cum va fii, ce credeti va trebui sa fiu prezent la examen? Voi fii reprogramat sau? Puteau sa-mi zica sa revin pentru programare dar dansul pur si simplu a zis 30 aprilie si bafta la examen :) Scuze de deranj si mersi pentru sfaturi :-L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu? Echipamentul pe tine, dosarul in mana, prezent cu jumatate de ora inainte de termen, si...te faci ca ploua. Daca e sa nu te lase sa dai, e alta treaba, dar daca dai si iei, nu mai au cum sa dea inapoi. O sa te rog sa revii cu un detaliu important: varsta ta. Si bine-nteles dupa 30 aprilie sa revii cu detalii despre ce si cum sa intamplat. Mult succes si o tona de NOROC ! Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu? Echipamentul pe tine, dosarul in mana, prezent cu jumatate de ora inainte de termen, si...te faci ca ploua. Daca e sa nu te lase sa dai, e alta treaba, dar daca dai si iei, nu mai au cum sa dea inapoi. O sa te rog sa revii cu un detaliu important: varsta ta. Si bine-nteles dupa 30 aprilie sa revii cu detalii despre ce si cum sa intamplat. Mult succes si o tona de NOROC ! Asfalt uscat

Da exact asa m-am gandit si eu, ma prezint si o sa vad ce se va intimpla :) In legatura cu varsta am 27 de ani impliniti. Mersi mult pentru sfat si incurajari, revin precis cu detalii dupa. Asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am sunat pe nr le de la programari si am vb cu un domn,cand i-am povestit danusului despre ce e vorba,adica ca am terminat scoala si din martie nu ma lasa tanti aia de acolo sa ma programez la examen,mi-a zis sa vin a doua zi (azi).Azi am fost tanti aia de acolo m-a intrebat cand vreau sa dau examenul practic,i-am zis ca joia viitoare,mi-a dat dosarul,m-am dus si am dat examenul teoretic si l-am luat.Deci se poate...va zic cum am dat poligonul pe 25.04 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"R O M Â N I A

Operator date cu caracter personal

MINISTERUL AFACERILOR INTERNE

nr.1076

Nesecret

Bucureşti

Nr.

2.328.280

din

15.04.2013

DIRECŢIA REGIM PERMISE DE CONDUCERE

ŞI ÎNMATRICULARE A VEHICULELOR

Exemplar UNIC

Domnului,

Urmare a solicitării dumneavoastră transmisă în data de 11.04.2013 prin intermediul poştei electronice, vă comunicăm următoarele:

Până la modificarea Regulamentului de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr.1.391/2006, examinarea persoanelor care solicită obţinerea permisului de conducere valabil pentru categoria “A” se va desfăşura potrivit dispoziţiilor regulamentului mai sus menţionat şi a Ordinului ministrului administraţiei şi internelor nr.268/2010 privind procedura de examinare pentru obţinerea permisului de conducere, în condiţiile respectării condiţiilor de vârstă precizate la art.20 alin.(4) lit.c din ordonanţa anterior indicată.

Cu stimă,

DIRECTOR,

Comisar şef de poliţie

DRAGOMIR ALINA

Şef Serviciu

Comisar şef

Boşman Gino-Theodor



asta ca sa nu spuneti ca mananc rahat aiurea.



deci mergeti fratilor la scoala si bagati-va dosarele

Este scris de un coleg pe topicul "Ce se mai aude in legatura cu scoala, a inceput?" dar am zis ca acest topic este mai vizualizat..si e bine de stiut :D :transport-040:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bine de stiut, apreciem ca ne-ai informat. ;)

Cat despre mine, eu mi-am pus dosarul la mijlocul lui martie, si de 2 ori pe saptamana ii stresez la sediu si de 2 ori la telefon sa ii intreb cand incep cursurile. :shootingsmilie:

poate insa ca astia de la scoala dau cu lolu' in mine :lool:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai linistit...sunt in aceeasi situatie...adica eu inca nu mi-am pus dosarul...am fost acu o luna si mi-a ca s-a schimbat legea,inca nu s-a aprobat si nu se poate face nimic si sa sun peste doua saptamani....peste 2 saptamani am sunat si cica inca nu s-a dat nimic..mai incercati peste 2 saptami...acu,luni se face a 4-a saptamana x_x ...am motorul in garaj si nu pot face scoala sa iau nenorocitu de plastic :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspuns de la SPCRPCIV Cluj:

 

 

Buna ziua,

Pe data de 30.04.2013 nu se va tine niciun examen pentru categoria A, deoarece forul legislativ nu a emis modificarea la OUG 195, care la randul ei sa permita aparitia normelor de examinare.

Cu respect,
Seful serviciului

 

Asa ca..... :angryfire: :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...