Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

Fiind la inceput nu stiu cum sta treaba pe aici ... dar nici lache nu e bine sa fii , ca dupa esti luat de prost ... trebuie sa te impui la inceput putin :P ! Este o vorba ... pe net esti cine vrei , dar in realitate mai putin ! Mersi de sfat oricum .

D'aia scrie cu bold .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am primit si eu azi dimineata raspuns pozitiv de la DRPCIV, care spune clar ca pana la noi reglementari, pot face scoala si da examenul conform vechii legislatii, aflata in vigoare... exact ce am tot spus pana acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost astazi la D.R.P.C.I.V. si mi s-a spus (pentru mine este destul si verbal) ca pot incepe scoala pentru categoria "A". Daca pana in data cand voi sustine proba practica, noile norme nu apar in Monitorul Oficial, voi da dupa normele vechi. In caz contrar, voi da dupa normele noi. Totodata mi s-a spus ca a fost trimisa adresa de la Bucuresti sa se accepte programari pentru examinare (teoretica si practica), dar nu am vazut personal acel document. Deja mi-am scos cazierul si mi-am completat si fisa medicala, iar daca totul decurge cum trebui, la sfarsitul lunii iunie, voi putea da examenul :mexicanwave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sunat si eu si de asemenea am primit acelasi raspuns de la Giurgiu. Se fac examinari pentru categ A iar cei care au terminat cursurile teoretice si practice si au dosarul gata pot sa se prezinte pentru programare. Sper ca in 2-3 sapt sa termin cu examenele si sa pot circula. :B

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cica ar fi aparut in MO de ieri 13.05

Ordinul 733/2013

 

cine poate sa-l puna aici? sunt si anexe.

 

Se poate citi online pe site-ul MO:

 

http://www.monitoruloficial.ro/RO/article--e-Monitor--339.html

 

E doar ordinul ministerului transporturilor pentru scolile de soferi.

Mai trebuie ordinul ministerului de interne privind desfasurarea examenului si modificarea regulamentului de aplicare a OUG 195/2002.

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.monitoruloficial.ro/emonitornew/emonviewmof.php?fid=MS42OTU0NzcxODYyMTIxRSszMA== asta e link-ul cu intreg documentul. S-ar putea sa fie si altceva, dar mai mult de atat nu am gasit.

Nu functioneaza,da eroare..

 

 

 

Forbidden

You don't have permission to access /emonitornew/emonviewmof.php on this server.

Apache Server at www.monitoruloficial.ro Port 80

Editat de white.wolfy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri se publicasera doar normele min transporturilor, mai trebuie sa dea si politia un set, privind examinarea. Momentan scolile (cel putin Louis) fac inscrieri doar pt teorie si poligon, urmand ca dupa ce rar-ul le da certificarea, sa faca si ore in trafic. Deci se poate incepe scoala fara probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Dinu1997

Ieri se publicasera doar normele min transporturilor, mai trebuie sa dea si politia un set, privind examinarea. Momentan scolile (cel putin Louis) fac inscrieri doar pt teorie si poligon, urmand ca dupa ce rar-ul le da certificarea, sa faca si ore in trafic. Deci se poate incepe scoala fara probleme.

Am inteles... mersi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are capitole interesante:

- Cunoasterea principalelor organe ale motocicletei. (pag. 66)

- Cunoasterea depanarii si intretinerii motocicletei (la fel ca la computer: trebuie sa stii ce piese contine, cum functioneaza, cum se depaneaza si cum se intretine)

 

 

E foarte stufoasa si birocratica, are un iz de anii '50...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare....pentru un prieten care nu are cont aici intreb si eu, daca stie cineva o scoala moto (preferabil sect 6), unde la aceasta ora se pot face inscrieri pentru categoria A...

 

Ms.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare....pentru un prieten care nu are cont aici intreb si eu, daca stie cineva o scoala moto (preferabil sect 6), unde la aceasta ora se pot face inscrieri pentru categoria A...

 

Ms.

 

Am cautat si eu... erau 2, dar cam proaste din cate am inteles: una in Politehnica, la intrarea de pe Iuliu Maniu (am sunat anul trecut la ei si nu raspundeau, nu erau mai deloc pe acolo, de cate ori am trecut), de asta am inteles ca aveau ceva cb500 (deci nu merg pt A) si echipamentul era o casca obosita si niste manusi imputite, daca erau si astea... si a 2a, vazuta doar in trecere, era una care facea ore de poligon sub Podul Grant, dimineata. Am renuntat sa mai caut in sectorul 6, cred ca pana la urma tot la Louis ajung. Diferenta de pret nu e mare, ca ex: Adi Moto 800 lei scoala (doar scoala, fara medical, psiho, taxe examen, inchiriere moto etc), Louis 1000 lei.

Inscrieri se pot face fara probleme, dar doar pt teorie si poligon. Pt ore in trafic (care oricum sunt ultimile) mai dureaza, probabil 1-2 saptamani.

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat si eu... erau 2, dar cam proaste din cate am inteles: una in Politehnica, la intrarea de pe Iuliu Maniu (am sunat anul trecut la ei si nu raspundeau, nu erau mai deloc pe acolo, de cate ori am trecut), de asta am inteles ca aveau ceva cb500 (deci nu merg pt A) si echipamentul era o casca obosita si niste manusi imputite, daca erau si astea... si a 2a, vazuta doar in trecere, era una care facea ore de poligon sub Podul Grant, dimineata. Am renuntat sa mai caut in sectorul 6, cred ca pana la urma tot la Louis ajung. Diferenta de pret nu e mare, ca ex: Adi Moto 800 lei scoala (doar scoala, fara medical, psiho, taxe examen, inchiriere moto etc), Louis 1000 lei.

Inscrieri se pot face fara probleme, dar doar pt teorie si poligon. Pt ore in trafic (care oricum sunt ultimile) mai dureaza, probabil 1-2 saptamani.

Ideea este ca el are un program destul de nasol si doar in sect 6 si-ar permite sa faca niste ore...cat despre echipament...nu ar trebuii sa-l deranjeze ca-l are pe al lui. Nici ore nu ii prea trebuiesc pentru ca stie destul de bine ce inseamna o motocicleta (are de 1 an de zile un F4i sport) si abea acum vrea sa intre in legalitate. :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa incerce atunci in Politehnica, sa vada daca gaseste pe cineva... eu nu mai am nr lor de tel, cand am vazut ca nu raspund mi-am cam bagat picioarele. Sau sa dea o fuga in jur de ora 9 dimineata pe sub Podul Grant, pe Giulesti.

Si eu am aceeasi problema... poligonul si scoala sa fie aproape de casa (Dr. Taberei)... dar nu am gasit. Optiunea Ilioara pica din start, e f departe si de casa, si de munca... Louis are ore de la 8 la 22 si sambata... iar poligonul e relativ aproape de centru, unde lucrez. Alt compromis nu am gasit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este ca la orice scoala suni spun ca nu fac inscrieri "oficiale" contract, pentru ca ei inca asteapta normele. Pot sa iti ia banii si intre timp sa te plimbe prin poligon, sa faca orele de legislatie etc...dar contractul de scolarizare il intocmesc doar dupa ce vin normele vietii si abea de atunci trebuie sa treaca cele 5 saptamani pana la examinare. In concluzie l..a trista!!!

O sa iesiti si voi cu motoarele sezonul asta pe lapovita si ninsoare :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu le fac reclama, ca n-am interes... dar Louis face inscrieri! Si toti ar trebui sa faca... au iesit normele :)) Doar pt ore in trafic trebuie sa se duca cu mobrele la rar, ca sa le dea nu stiu ce atestare, certificare bla,bla.

Fac asa cum faceau si pana acum... nu avem norme, nu inscriem. Se puteau face inscrieri si da examene si inainte... la fel, si acum se poate.

Eu nu am bani in momentul asta, pt ca daca aveam, ma duceam si ma inscriam direct...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...