Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

Totul este ca si cei de la Louis sa faca inscrierile pe serii si contractele inregistrate ca dupa cele 5 saptamani sa te poti duce sa iti sustii examenul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu bag mana in foc, dar eu zic ca asa fac... asta nu m-am gandit sa intreb. Acum 2 zile am sunat la ei si mi-au confirmat treaba cu inscrierile, cum am scris mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu bag mana in foc, dar eu zic ca asa fac... asta nu m-am gandit sa intreb. Acum 2 zile am sunat la ei si mi-au confirmat treaba cu inscrierile, cum am scris mai sus.

Bine ar fi desii ma tem ca o sa fie la fel ca la celelalte pe unde ne-am mai interesat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Dinu1997

Sa fie asta oare una din atributiile unei scoli de soferi de orice fel/categorie ? Hmmm ... ma indoiesc.

Sa speram ca da ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta este Monitorul Oficial partea I nr.267bis/13.05.2013

 

attachicon.gifOMT_733_2013.pdf

 

Am descarcat si eu pdf-ul, m-am uitat pe el (fugitiv...) si nu am gasit ce ma intereseaza. (sau nu am vazut...)

 

Daca am facut scoala inainte de 19 ianuare, pot da de A la 18 ani? Am A1 de 2 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Elev!

 

Ai nota 4 ... nu stii ca si in UE ... e la fel ... cum se doreste sa se faca si in Romania ?

 

De ce vorbesti aiurea ?

 

Stai jos... si sa vii cu parintii.

buna asta :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am descarcat si eu pdf-ul, m-am uitat pe el (fugitiv...) si nu am gasit ce ma intereseaza. (sau nu am vazut...)

 

Daca am facut scoala inainte de 19 ianuare, pot da de A la 18 ani? Am A1 de 2 ani.

Citeste

Legea nr. 203 din 09/11.2012

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca am facut scoala inainte de 19 ianuare, pot da de A la 18 ani? Am A1 de 2 ani.

A1 nu conteaza ca experienta pentru A, ci numai A2. Trebuia sa te misti mai rapid daca ai facut scoala inainte de 19.01.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am descarcat si eu pdf-ul, m-am uitat pe el (fugitiv...) si nu am gasit ce ma intereseaza. (sau nu am vazut...)

 

Daca am facut scoala inainte de 19 ianuare, pot da de A la 18 ani? Am A1 de 2 ani.

Din cate am citit legea, si din cate am aflat de la seful serviciului de permise din Iasi, doar daca ai dat examenul teoretic te poti incadra, dar eu iti recomand sa te misti repejor pana nu se schimba iar vre-o ceva. In schimb, daca doar ai facut scoala, fara sa dai/iei examenul teoretic, ma indoiesc sa te lase sa dai pentru A. Sau mai pe scurt: indiferent de varsta + sala luata inainte de 19.01 = fugi repede si da poligonul. varsta peste 24 de ani + indiferent de data la care ai luat sala = fugi repede si da poligonul. varsta sub 24 de ani + examen luat dupa 19.01 = din sursele mele ar trebui sa astepti legislatia noua (dar ai sanse in unele judete sa te lase, din cauza faptului ca ai facut scoala inainte de legislatia noua ...difera de la judet la judet). Daca am gresit ceva, spuneti si corectez, dar eu asa stiu. Eu luni am examen (poligon), si m-a lasat pt ca am peste 24 de ani si mi-am facut rost de motor de 600 cmc. In unele cazuri nu necesita si motorul, dar nu ma pun eu rau cu seful... nu ? :D hai cu Doamne-ajuta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...difera de la judet la judet

Desi este aceeasi lege, depinde cum este interpretata si aplicata de fiecare in parte. ...numai la noi se poate intampla asa ceva :D

 

...si apropo de asta: am sunat la Giurgiu la permise si le spun ca m-am inscris la scoala pe 1 Martie, am terminat si teoria si practica si ii intreb daca pot da examen. Imi raspunde domnul de acolo ca normal ca da. Sa iau dosarul de la scoala si sa ma prezint la ei ca sa ma programeze la examen.

Ii zic totusi: "Domne, dar am citit pe net ca nu se poate da examenul ca nu exista normele de aplicare pentru legea asta noua aparuta."

El: "Cine a zis domne' asta?"

"Pai de pe net stiu"

"Domne! Daca vrei sa dai examen cu noi, faci cum ti-am zis, vii cu dosarul si dam examenul; daca nu, poti sa dai cu blog-erii aia care scriu acolo asa ceva."

"OK, atunci saptamana viitoare vin sa ma programez"

 

Apoi merg la scoala, vorbesc cu secretara si imi zice ca o sa-mi faca dosarul si in 2-3 zile sa merg sa-l iau si sa-l duc la Politie. Va dati seama ca eram in al 9-lea cer... Dupa cele cateva zile de asteptare, sun sa vad daca dosarul este gata si ...surpriza! "O sa mai dureze o buuuna perioada pentru ca nu am primit inca avizarea de la ARR".

Deci, spre deosebire de inainte, e la fel: totul stagneaza pana la aparitia normelor pentru obtinere permis dupa care ARR-ul da avizul pentru scoli, dupa care mai trec cele 5 saptamani si abia apoi o sa fie o maaare ingramadeala la programari pentru examinare, o sa se faca programari peste cateva saptamani fiind aglomeratie mare, iar noi o sa mergem pe motor cand o da bruma (asa cum zicea cineva mai devreme).

 

KKm-as in ea de tara si pe ei de legiuitori, care nu sunt in stare sa incropeasca niste norme si care modifica legi fara sa fie aplicabile. Cu toate ca se stia de 2 ani despre modificarile astea, n-au fost in stare sa se pregateasca si sa aiba continuitate aplicarea legii. ...sau macar sa fi ramas legea veche cu normele vechi in vigoare pana se poate aplica legea noua, nu sa fie un astfel de vid. In momentul asta eu sunt privat de dreptul de a fi examinat si de a obtine categ. A din cauza lor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Dinu1997

Am sunat acum 5 minute la o scoala de soferi pt. mopede ... si mi-au spus ca de marti incep inscrierile ;) ! Deci se poate :D

Bafta la luarea plasticului :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, au aparut si normele. Se poate sustine examenul.

 

Dar cum este cu limitarea?

 

In lege scrie ca ai voie sa conduci maxim 35 kW, ~48 de cai. Sau sa ai un motor cu maxim 70 kW, ~95 de cai, pe care sa ii limitezi la ~48.

 

Toate bune. Dar unde faci limitarea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Repostez ce am scris si pe sectiunea locala:

 

Foarte urat din partea mea, recunosc, dar mai bine mai tarziu decat niciodata. Am fost atat de emotionat ca am reusit sa imi iau permisul incat am uitat sa mai postez si aici treaba asta. Luni am avut examenul, in poligon, si am reusit sa intru si eu printre voi. Momentan inca astept permisul acasa, dar deja mi-am scos dovada, si am avut deja 2 plimbari scurte cu bombonica mea :D. Ideea e urmatoarea: Luni, cand a venit politistul in poligon, dupa cateva discutii, s-a ajuns la concluzia ca doar cei ce dau pe motocicleta care are peste 15 (16) KW sunt primiti in examen, desi erau cativa care aveau examenul teoretic luat inainte de 19.01, si normal era sa nu ii afecteze noua lege, i-a obligat la motocicleta de peste 15 kW. Luni a fost o zi buna, cred ca toti care au dat examenul l-au luat, nu am stat pana la final dar pana am plecat eram cel putin 10 persoane care promovasem. Inca politistul a fost bun cu cei care normal isi facuse intreaga instruire pe 125 cc, pentru ca dupa ce am dat cei care deja facusem practica pe XT-ul domnului Basalic, si am promovat toti, i-a lasat pe ceilalti sa dea si ei e XT, dar nu inainte sa faca fiecare cate o tura de poligon de proba. Deci din punctul meu de vedere, a fost super de treaba. Parca imi aduc aminte de un singur om care a incercat sa faca o tura de poligon si politistul nu l-a lasat sa dea examenul, nu dadea dovada de indemanare deloc, si a zis ca mai bine nu da examenul decat sa il pice. Oricum, desi toata saptamana asta (inafara de vineri) a fost o vreme cam urata, eu ma bucur ca am reusit, astept plasticul roz acasa si vremea buna si dupa ma pot duce sa ma plimb linistit pe meleagurile noastre pline de gropi :)). O seara buna, mult succes tuturor care sunt hotarati ca vor sa se apuce de acest sport frumos, si asfalt uscat celor care deja se bucura de el. Hai sa ne vedem cu bine, si sa ne salutam in trafic. Salut si respect, PAUL !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa povestirea si felicitari.

Eu maine ma inscriu la Louis, evident pe noua legislatie....varsta, kw, cmc, greutate, trafic etc

p.s: taxa pt cazier se poate achita si la posta, e ~13 lei, dar sa stiti toate datele fiscale ale beneficiarului (trezorerie).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si scuzati ca sunt offtopic dar sunt nedumerit maxim, eu am 17 ani, pe 23 august anul acesta voi implini 18. Voi incepe cursurile pentru categoria A2, cu aceasta categorie voi putea conduce Yamaha mt 03 care mi-a lasato fratele meu inainte de a parasi tara? Scuzati de offtopic.

Editat de Talpa iutee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Dinu1997

Salutare si scuzati ca sunt offtopic dar sunt nedumerit maxim, eu am 17 ani, pe 23 august anul acesta voi implini 18. Voi incepe cursurile pentru categoria A2, cu aceasta categorie voi putea conduce Yamaha mt 03 care mi-a lasato fratele meu inainte de a parasi tara? Scuzati de offtopic.

Cred ca da ! Uite aici : /index.php?/topic/556332-yamaha-mt-03/ ... domnul conduce cu A ... deci poti si tu :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am fost azi pe la școală de șoferi sa vad ce noutăți sunt în cazul meu și dacă mai vreo șansă să dau(am 23ani, școala încheia în 2012,dar nu am depus dosarul) și doamna de acolo mi-a zis ca-mi da dosarul să încerc să îl depun ca este posibil sa îl ia. Întrebarea ar fi..are rost, există posibilitatea de putea depune dosarul? Nu de alta dar nu m-as plimba 100km aiurea sa pierd timpul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...