Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

Din constructie (se regaseste limiterea scrisa in serie) sau de catre un service agreat . Unele au limitarea prin simpla reducere a cursei de accelerarie ,altele din CDI ,am mai intalnit si limitare din arborele cu came ;dealtfel sunt destule motoare care la 600 nu au 35kW : Honda Shadow 600 29kW , Honda FX 650 29kW ,Honda XL 600 R 33kW - si astea numai de la Honda .

Pt A2 trebuie sa ai min 18 ani impliniti .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Limitata, dar nu de la mai mult decat dublul puterii. Adica una de 80kw limitata la 35kw nu se incadreaza.

Insa zicea cineva pe aici ca e greu cu limitarea in Romania; odata ca nu sunt multi care sa poata face si apoi pentru ca rar-ul nu ar accepta decat pe cele care vin cu limitarea in talon (poate nu se baga sa verifice ei?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, am postat niste reply-uri aiurea, erau de pe telefon si pagina mea nu se improspatase, eu de fapt raspundeam la ce vedeam eu... :rusinica:

 

Stiu si nu ma agit :) La 20 am, daca vrei sa vii ne gasesti acolo.

Cum a fost prima experienta in trafic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce ora e enduro in Policolor? As trece si eu p'acolo....

Poate dupa ora de enduro iti iei si tu Tricker :D

 

La ora 18 am eu.

Foarte posibil :D Mi-a placut mult Trickerul in poligon... singura problema e ca e cam mic pt mine si stau inghesuit (nu ca pe a mea nu ar fi la fel, dar mai am optiunea comenzilor avansate)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceau.

Sunt de pe tel, si imi merge foapte greu netu' (naiba stie de ce) ,asa ca n am cum sa citesc paginile din urma, rog pe cineva sa mi spuna daca e vreo scoala , in Timisoara pentru A2, acum 3 saptamani cand m am interesat n am gasit.

Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva daca potrivit noii legislatii poti da examen pe motocicleta personala si ce acte si unde trebuie depuse in acest sens ?

Ai dubla comanda pe motocicleta personala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi poate confirma cineva faptul ca se poate conduce cu permis categoria B orice ce se conduce cu subcategoriile A1 si A2.Eu asa am citit in noul cod rutier.Poate ati mai discutat oe aici...eu am B,C,E si mi-am luat un cbr 125 r limitat la 80,din germania.Se poate scoate limitarea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu "B" cred ca doar 49 cmc.

 

(2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, dupa cum urmeaza:

a) permisele de conducere eliberate pentru categoriile C1E, CE, D1E sau DE sunt valabile pentru ansamblurile de vehicule din categoria BE;

B) permisele de conducere eliberate pentru categoria CE sunt valabile pentru categoria DE, daca titularii detin permis de conducere pentru categoria D;

c) permisele de conducere eliberate pentru categoria CE, respectiv categoria DE sunt valabile pentru ansamblurile de vehicule din categoria C1E, respectiv categoria D1E;

d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;

e) permisele de conducere eliberate pentru categoria A2 sunt valabile si pentru categoria A1;

f) permisele de conducere eliberate pentru categoriile A, B, C sau D sunt valabile pentru categoriile A1, A2, B1, C1, respectiv D1;

g) permisele de conducere eliberate pentru categoria B sunt valabile pentru triciclurile cu motor avand o putere de peste 15kW, cu conditia ca detinatorii permiselor sa aiba varsta de 21 de ani impliniti.

 

 

eu de aici inteleg altceva,si in plus oriunde in europa cu cat B poti conduce motocicleta cu motor pana in 125 cc.precis trebuie sa se aliniieze si Romanii la legile comunitatii.

 

http://codulrutier.xproc.ro/noul-cod-rutier-2013-integral.html

Editat de lica_zimbru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva daca potrivit noii legislatii poti da examen pe motocicleta personala si ce acte si unde trebuie depuse in acest sens ?

ca sa dai examen pe "mobra" ta trebuie sa fie agreeata de arr si rar si trebuie sa ai dubla comanda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, dupa cum urmeaza:

a) permisele de conducere eliberate pentru categoriile C1E, CE, D1E sau DE sunt valabile pentru ansamblurile de vehicule din categoria BE;

B) permisele de conducere eliberate pentru categoria CE sunt valabile pentru categoria DE, daca titularii detin permis de conducere pentru categoria D;

c) permisele de conducere eliberate pentru categoria CE, respectiv categoria DE sunt valabile pentru ansamblurile de vehicule din categoria C1E, respectiv categoria D1E;

d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;

e) permisele de conducere eliberate pentru categoria A2 sunt valabile si pentru categoria A1;

f) permisele de conducere eliberate pentru categoriile A, B, C sau D sunt valabile pentru categoriile A1, A2, B1, C1, respectiv D1;

g) permisele de conducere eliberate pentru categoria B sunt valabile pentru triciclurile cu motor avand o putere de peste 15kW, cu conditia ca detinatorii permiselor sa aiba varsta de 21 de ani impliniti.

 

 

eu de aici inteleg altceva,si in plus oriunde in europa cu cat B poti conduce motocicleta cu motor pana in 125 cc.precis trebuie sa se aliniieze si Romanii la legile comunitatii.

 

http://codulrutier.xproc.ro/noul-cod-rutier-2013-integral.html

 

 

Ideea cred ca e A valabil A1, A2 ... B valabil B1 si tot asa C pt C1 si D pt D1 nu B pt toate.... Iti dai seama ca practic poti merge cu o groaza de motociclete cu B-ul in stilul asta... uite o lista facuta de un site pt. A2.. ( sura: http://www.infomoto.ro/motociclete-compatibile-cu-permisul-a2 )

 

Iata o lista cu 91 de motociclete care indeplinesc conditiile pentru a putea fi limitate sau care se incadreaza in limitele A2 in forma lor nativa.

Acestora li se adauga majoritatea scuterelor inclusiv cele cu motorizari mari (cu vreo trei exceptii ele se incadreaza in limita celor 35 kW in forma lor originala).

Aprilia Dorsoduro 750 - cu limitare

Aprilia NA 850 Mana/Mana GT - cu limitare

Aprilia Pegaso 650 Strada/Trail - standard

Aprilia SL 750 Shiver - cu limitare

Beta Alp 4.0/M4 - standard

BMW F800R/S/ST/GS - cu limitare

BMW F650GS - cu limitare

BMW G650GS/Sertao - standard

Ducati Hypermotard 796/1100 - cu limitare

Ducati Monster 696/769 - cu limitare

Harley-Davidson Forty-Eight - cu limitare

Harley-Davidson Sportster 1200 Custom/Low - cu limitare

Harley-Davidson Sportster 883 Low/Superlow/Iron - cu limitare

Honda CBF600N/S - cu limitare

Honda CBR250R - standard

Honda DN01 - cu limitare

Honda NC700S/X - cu limitare

Honda NT700V DEAUVILLE - cu limitare

Honda VT750C Black Spirit/Shadow/Spirit - standard

Honda VT750S - standard

Honda VTR250 - standard

Honda XL700V TRANSALP - cu limitare

Husqvarna TE 630/SM 630 - cu limitare

Husaberg FS570 - cu limitare

Hyosung GT250/GT250R - standard

Hyosung GT650/GT650R - cu limitare

Hyosung GV250 - standard
Hyosung GV650 - cu limitare

Hyosung ST700 - cu limitare

Kawasaki ER-6F (NINJA650R)/ER-6N - cu limitare

Kawasaki KLX250 - standard

Kawasaki Ninja 250R - standard

Kawasaki VERSYS 650 - cu limitare

Kawasaki VN 900 Custom/Classic/Light Tourer - cu limitare

KTM Duke 690 - cu limitare

KTM Duke 200 - standard

KTM 690 Enduro/Enduro R - cu limitare

KTM 690 SMC R - cu limitare

KYMCO Venox 250 - standard

Moto Guzzi V7 Classic/Cafe classic/Racer - cu limitare

Moto Guzzi Nevada - cu limitare
Moto Guzzi Bellagio - cu limitare
Moto Guzzi California - cu limitare

Moto Guzzi Norge 1200 - cu limitare

Suzuki GSF 650 N/S - cu limitare
Suzuki Intruder C 800/M800 - versiune limitata
Suzuki SV 650 N/S - cu limitare
Suzuki DL 650 V-Strom - cu limitare
Triumph Bonneville - cu limitare

Triumph Thruxton - cu limitare

Triumph America - cu limitare

Triumph Speedmaster - cu limitare

Triumph Tiger 800/800 XC - cu limitare

Yamaha MT01 - cu limitare
Yamaha MT03 - standard

Yamaha TDM 900 - cu limitare

Yamaha XJ6N/Diversion/Diversion F - cu limitare

Yamaha XVS950A Midnight Star - cu limitare

Yamaha XVS1300A Midnight Star - cu limitare

Yamaha XT660R/X/Z Tenere - standard

Yamaha YBR250 - standard

Yamaha WR250X/R - standard

 

Prea frumos sa fie adevarat...

E doar o neintelegere de citire. Altfel in acelasi context inseamna ca plec cu A-ul si conduc D1 adica dube de 16+1 locuri... n-are nicio logica.

Editat de BlackLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii de ce ,,performante" este capabil un 125 cmc ? Iti pare ca este bicicleta? Fa-te tu mare (daca mai apuci cu mentalitatea asta ) si pe urma discutam.Nu cred ca poti scoate tu din 125-ul ala tot ce poate el da .Exista reguli ,lesi ,normative ..te supui au ba ...suporti consecintele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soferi nosri sunt inapoiati , adica nu exista un respect reciproc -in Romania se circula pe principiul 'eu am masina mai mare ,fac ce vreau' si pana sa se schimbe asta suntem in acest stadiu .

Ar trebui ca viitorilor soferi sa le fie predat (si subiect de examen) cum e cu motocicletele pe drumul public .Nu sa-ti lase 1m in curba -'incapi !' zic ei si altele asemenea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ati inteles gresit. Cu A poti conduce A1 si A2, cu B B1 si asa mai departe. Singura schimbare acum e ca poti conduce AM cu orice alt permis, ceea ce e de bun simt. Restul prevederilor erau si inainte, ar fi trebuit sa stiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii de ce ,,performante" este capabil un 125 cmc ? Iti pare ca este bicicleta? Fa-te tu mare (daca mai apuci cu mentalitatea asta ) si pe urma discutam.Nu cred ca poti scoate tu din 125-ul ala tot ce poate el da .Exista reguli ,lesi ,normative ..te supui au ba ...suporti consecintele.

stiu de ce performante e capabil ca il am in garaj doar ca elimitat ca sa se incadreze pt A1 dupa legile de la nemti.

is suficient de mare fizic si psihic ca sa conduc un motor de 1000,dar am luat 125 pt inceput.problema e ca in Ro azi nu se gaseste un instructor sa vrea sa faca scoala pt A dupa ultimele reglementari in codul rutier.in strainatate 125 cc se conduce cu B-ul si o anumita varsta 21 cred.

 

Ati inteles gresit. Cu A poti conduce A1 si A2, cu B B1 si asa mai departe. Singura schimbare acum e ca poti conduce AM cu orice alt permis, ceea ce e de bun simt. Restul prevederilor erau si inainte, ar fi trebuit sa stiti.

e formulat cam superficial.puteau fi mai clari in exprimare,dar asa le place lor sa lase portite ca si cu timbrul de mediu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu de ce performante e capabil ca il am in garaj doar ca elimitat ca sa se incadreze pt A1 dupa legile de la nemti.

is suficient de mare fizic si psihic ca sa conduc un motor de 1000,dar am luat 125 pt inceput.problema e ca in Ro azi nu se gaseste un instructor sa vrea sa faca scoala pt A dupa ultimele reglementari in codul rutier.in strainatate 125 cc se conduce cu B-ul si o anumita varsta 21 cred.

 

e formulat cam superficial.puteau fi mai clari in exprimare,dar asa le place lor sa lase portite ca si cu timbrul de mediu.

Ai fi uimit sa afli ca se face scoala cat A dupa ultimele reglementari .. :)) Iar legea este foarte clara ..departe de a fi formulata ,,superficial".Ceva documentare ...ca multe nu s-au schimbat in regulament.

 

Esti apt din toate punctele de vedere sa conduci miar si ti-ai luat 125 ?!!!! .. :)))) Sunt curios cum arat 125 -ul parcat langa BMW 525...Pune tu mana si invata legislatia...i-ati permis de A ..ca sa intri in legalitate macar cu 125-ul si mai discutam poe urma de ,,capabilitatile tale".Deocamdata nu cunosti legea,schimbarile survenite in ultimul an cu privirea la obtinerea categoriilor ,,moto".Citeste topicul de la inceput ,nu aduna franturi .

Editat de SERGHEI42
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am lucrat in It ani buni si chiar am nimerit la un politist ce avea un scuter de 250cc,pe care il vindea si am intrebat de ce,iar el mi-a zis ca vrea sa i-a de 125cc ca sa poata sa il conduca si nevasta si baietii care aveau doar B-ul asta a fost acuma in mai.lincul tau e din 2006.

 

Ai fi uimit sa afli ca se face scoala cat A dupa ultimele reglementari .. :)) Iar legea este foarte clara ..departe de a fi formulata ,,superficial".Ceva documentare ...ca multe nu s-au schimbat in regulament.

 

Esti apt din toate punctele de vedere sa conduci miar si ti-ai luat 125 ?!!!! .. :)))) Sunt curios cum arat 125 -ul parcat langa BMW 525...Pune tu mana si invata legislatia...i-ati permis de A ..ca sa intri in legalitate macar cu 125-ul si mai discutam poe urma de ,,capabilitatile tale".Deocamdata nu cunosti legea,schimbarile survenite in ultimul an cu privirea la obtinerea categoriilor ,,moto".Citeste topicul de la inceput ,nu aduna franturi .

poate se face prin Bucuresti la SM nu face nimeni din pacate.Daca sti tu unde se face sau cine da-mi si mie pontul.Eu unu chiar m-am interesat peste tot pe unde s-a putut,am vb pana si cu politistii examinatori.

sunt apt in sensul ca am varsta necesara pt a face direct cat A.mi-am luat 125cc ca sa ma invat pe el un an,doi cat o fi nevoie,iar daca sunt multumit de prestatii raman cu el nu e neaparat sa iau mai mare.cat despre bmw ,il am de la 20ani dar nu e musai sa crezi :)

Editat de lica_zimbru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am lucrat in It ani buni si chiar am nimerit la un politist ce avea un scuter de 250cc,pe care il vindea si am intrebat de ce,iar el mi-a zis ca vrea sa i-a de 125cc ca sa poata sa il conduca si nevasta si baietii care aveau doar B-ul asta a fost acuma in mai.lincul tau e din 2006.

 

"Lincul" meu duce la directiva ale carei dispozitii trebuie aplicate de catre toate statele membre UE de la 19 ianuarie 2013.

Romania a modificat legislatia rutiera in noiembrie 2012 si uite ce scrie in textul legii:

 

Prezenta lege transpune următoarele prevederi din Directiva 2006/126/CE a Parlamentului European şi a Consiliului din 20 decembrie 2006 privind permisele de conducere (reformată), publicată în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene nr. L 403 din 30 decembrie 2006:

- art. 4 alin (1)-(3) şi alin. (4) lit. B)-k);

- art. 6 alin. (1), alin. (2) lit. a)-f) şi alin. (3) lit. a);

- art. 7 alin. (1) lit. (e), alin. (2) şi (3);

- art. 12;

- art. 13.

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa unele criteri rezulta ca pot pilota elicoptere -nu fac asta din considerente personale ,chiar nu stiu ce draq se face din pedale !

125 e usoara ,la 1000 bagi contra cand virezi iar daca te-ai gresit cu gazul te trezesti intr-un dormitor cu sirena .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...