Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Si care ar fi procedurile pt a limita motocicleta ? Se scrie in talon ca este limitata sau cum ?

La RAR.Sau la un mecanic care ar avea aceasta autorizatie.Dar cum este la Romania cam toate rahaturile le detine doar RAR.

 

Puterea maxima sa fie de 35 kw ,nu de 25 :P

Exact ai dreptate.Eu cum ma aflu in Italia cam aceasta e norma.maxim 25kw.Credeam ca e lege europeana pentru asa ceva ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca ai o chestie acolo. puterea totala a motocicletei fara limitare nu trebuie sa fie mai mare de 2x limitarea. adica 2x35kw este maximul puterii pe care sa il aiba motocicleta. adica un CBR RR cu 120 de cai are 89 kW. nici daca il limitezi nu scoti puterea admisa de lege.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si pe siteurile de vanzari moto, baieti care deja le au facute pt asa ceva,talon tot dar, pericolul ramane din punctul meu de vedere, nu poti sa dai unui copil un R1 sau un Gixxer mantocarit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic, dupa ce trece perioada cand esti limitat de legislatie la kw respectivi, scoti limitarea si te bucuri de aceeasi motoreta pe care o ai dupa cum ai ingrijit-o, nu mai trebuie sa vinzi fierul, cauti altul, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce limitare maa.. mergi pe blat !

De ce nu iti cumperi o capra de 125 , asa te poti invata si tu cu ea . pana faci varsta legala pentru categoria A , ii rupi fasul la aia de 125.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu de design si faptul ca numai tre sa o vand cand o sa dau pt A , nu imi iau de 125cc pt ca lafel de bine pot sa merg pe bicicleta ...e si mai sanatos :))lasand gluma la o parte, m-am gandit la 600 cmc pt ca este mai usor de gasit si mai ieftin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Va salut, imi fac debutul pe acest forum cu cateva intrebari care mi-au ramas neclare :

Imi cer scuze daca par stupide.

 

1. Pana la urma...pot conduce un scooter/moped avand doar categoria B (evident unul care se incadreaza la categoria AM) ? Mentionez ca am carnet din Decembrie 2011.

2. Legea zice : AM pana la 50cm3 ... asta inseamna ca sunt incluse si motoarele de 50 sau trebuie numai 49. ?

3. Daca motorul este trecut in acte altfel decat Moped (scooter,motocicleta) inseamna ca nu mai corespunde pentru categoria AM ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Da

2. Sunt incluse 50,0. 50,1 nu mai sunt incluse.

3. in acte sunt trecute de obicei Moped, dar poti fi trecute si Motociclu, ca cele de peste 50. Scooter sau scuter este o denumire de caroserie (corpul), adica atunci cand tii picioarele apropiate, nu cand stai incalecat, ca la moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Aproape fac 18 ani, și am zis să dau direct de A2, deoarece ar fi o risipă de bani și de timp să dau de A1 acum. Este posibil A2 fără A1? Iar pentru A (24 ani), pot trece direct de la A2? sau mai trebuie dat si A1? Mulțumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este posibil A2 fără A1?

Da. Te poti apuca de scoala cu 1-3 luni inainte de 18 ani.

Cand faci 22 de ani, daca ai 2 ani de A2, poti da de A direct. (ele nu sunt intrepte sa trebuiasca date toate). Sau cand faci 24 poti da de A chiar fara avea alta categorie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

 

Problema e asa-

categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0,2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;

 

daca mie raportul de kw/kg imi da 0,2095 , 35 kw / 167 kg.... oare ar fi vreo problema ? ca tot 0,2 KW e, doar ca nu e fix. 0,2 in cap ar fi 35 impartiti la 175kg.

 

Ce parere aveti... ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

http://www.milanuncios.com/motos-de-carretera/suzuki-gsx-r-600-k8-k9-135363943.htm

 

 

salutare tuturor.Doresc sa dau de permis pentru cat. a2.

Credeti ca aduse in tara,vreunul din aceste modele de gsx-r pot fi inmatriculate si in mod legal sa fie "calarite" de un detinator de permis cat a2?

 

Multumesc anticipat!

 

"Y"

Editat de Victor Vik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare , as avea si eu o întrebare , urmează sa obtin permisul A2 (in funcție de vreme ) si as dori sa stiu , cam ce motociclete ar intra in categoria asta ? Eu as vrea sa ma deplasez cam peste tot cu el dar in procentaj ar fi 70-80% oraș in rest teren accidentat .

Cum nu ma aștept la mura'n gura , din ce am găsit pana in prezent sunt:

+xt660 care sunt pentru oraș si puțin off dar din păcate cam trece de bugetul de 2300-2500e dar asta îmi place .

+Kle 500 care sincer nu ma prea atrag ...

+Aprilia pegaso 2007 (singurul model ce intra la A2 ) care arata bine dar pare cam jos (eu am 1.86m) si are păreri împărțite .

+BMW 650 cs , parca .

Întrebarea este cam ce motoare ar fi pana in 2300-2500e bune pentru drumuri mai lungi dar si putin teren nu hard enduro pana in 35kw/48cp ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Eu am avut un XT660R din 2006 timp de 3 ani inainte de Tenere. Daca inveti s-o conduci pe teren accidentat si cu un scut metalic iti asigur ca e 50% - 50% oras si offroad. Inainte s-o iau am cautat un an intreg motocicleta potrivita 50-50% off si onroad, prin urmare am fost extrem de multumit.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul vrea sa mearga peste tot cu ea si 70-80% in oras... va trebui sa alegi ori te bucuri de aia 30% cand iesi de pe sosea la maxim, ori te bucuri de mersul in oras.

ia-ti xt660 ala normal roata de 21 pe fata, care cu anvelope potrivite e cea mai buna solutie de compromis sau supermoto, ar mai fi honda fmx care e supermoto excelent pt oras si destul de ieftin

 

KLE e sa mergi peste tot si cel mai polivalent motor din ce ai enumerat, 2 cilindri, insa nu-ti lua daca mergi 70% prin oras

Editat de zu1u
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sincer pusesem ochii pe xt dar din ceam găsit e exact in limita bugetului dar e in constanta iar eu in cluj si căutăm sa vad ce opțiuni as mai avea , poate mai aproape .

FMX pare destul de interesant , insa nu stiu nimic de el .

 

Pegaso mi se pare ca are șaua joasa nu ca ar fi mic motorul, având același motor ca in xt .

Editat de baDani
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...