Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

Mergi pe kle si nu pe bmw aprilia sau asa findca are 2 cilindri si dupa ce mergi pe monocilindru mult e urat pe cand aia e mult mai ok ca si confort. Acum depinde cat tii tu la partea estetica.


» Post actualizat in 20 Nov 2014 10:07

Honda fmx din ce vad are motorul de pe honda slr mai vechi. Este interesatnt dar la fel monocilindrul la un moment dat e obositor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Honda FMX, are la baza motorul de dominator in varianta economica subturata, cu 10 cai mai putin, motorul a fost introdus in '97 pe SLR, pe urma pe FX 650 Vigor, unde a aparut cu tahometru si pus pe FMX.
Ca avantaje este racit cu aer, trage foarte bine de jos si urca rapid in turatii, consumul este unul decent, eu am avut SLR si scoteam in jur de 4.2 la drum intins.
Motorul nu te lasa in drum, eu am facut Romania - Spania - Romania cu SLR-ul si am pus doar benzina.

Un dezavantaj ar fi lipsa camasii de cilindru, la slr nu avea, tind sa cred ca nu are nici fmx-ul, deci cand s-a uzat, maresti cota.
Roti Akront, frane Brembo, discuri Sunstar, in general un motor de calitate.

SLR a fost motocicleta politiei nationale din Spania, se facea la fabrica din Montesa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dece ar fi racirea pe aer un + ? nu e cam nasol mai ales daca stai pe loc in trafic ?

FMX-ul suna interesant .

Totusi tot parca tanjesc dupa un xt , dar sunt atat de departe.... eu cluj ele buc, constanta ... Poate gasesc sa vad cum se simte un Fmx ...

 

Iar cand vine vorba de monocilindru , iarasi pareri impartite , concluzia fiind , cat timp mai iei o pauza ar trebui sa fie ok . Ar fi fain sa pot sa ma pun si eu pe cat mai multe motoare sa vad cum e dar din pacate nu prea am prieteni cu motor so... (inafara de moto de la scoala , un cbr600,cb500 si un XT )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Dani, am fost si eu exact in situatia ta si intr-un final am gasit un yamaha xtz 660 tenere din 1997 cu 34 de kw.
Singurul lucru care ma supara e pistonul ala mare si gras care scoate niste vibratii....ofof.
In rest e o motocicleta de nota 10

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cele mentionate de tine si eu as alege XT660, in varianta R, cea echipata cu roata de 21. Problema cu modelul asta este galeria care trece exact pe sub motor, ceea ce ii scade garda la sol si o face destul de vulnerabila in off. De asemenea, este destul de grea (181 kg, wet), ceea ce poate crea dificultati unui incepator. Eu ti-as recomanda modelul XT600E, ceva mai usor, cu valente enduristice mai pronuntate, ideala pentru utilizare urbana, datorita pozitiei inalte in sa, care ofera vizibilitate buna peste masini, foarte manevrabila, mecanica simpla, usor de intretinut, iar fiabilitatea, nu mai zic. O poti lua la un pret cuprins intre 1100 si 1500 euro, iar cu banii care iti raman, ii faci o revizie, schimbi consumabilele si piesele uzate si te dai. Daca vrei ceva mai usor, cu cilindree mai mica si tehnologie mai noua, consum urban mic, etc, vezi modelele astea: http://www.motorcycle-usa.com/11/15784/Motorcycle-Article/2013-250-Dual-Sport-Motorcycle-Shootout.aspx Se pot face chestii interesante cu motoretele astea.. Ia la periat si site-ul asta: http://www.motorcyclespecs.co.za/

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu ma atrag modelele mai vechi , daca as putea as lua unul din 2004 incoace , numai din pacate nu sunt asa multe pe piata si din cele care sunt ... fie nu se incadreaza in buget fie imi depaseste bugetul datorita transportului .

Intre timp mai stau si mai caut , vad poate pun ochii pe altceva sau poate se iveste vreo oferta la vreun XT .

 

Sigur am sa merg cu mecanic. Nu-mi permit sa arunc bani aiurea .

 

XT600 estetic nu ma prea atrage . Si sincer nu pare prea comfortabil pentru un drum mai lung de 100km . Desi da , presupun ca ar fi mai ok in oras fiind mai usoara/manevrabila .

Cred ca am sa trag o fuga pe la 2-3 depozite de motoare ma mai vad ce au astia ca tare am impresia ca o oferta la un XT660 no sa apare de curand .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu iei o motocicleta de genul asta, pe criteriul estetic?

XT600/660 nu este un tourer cu care sa inghiti 1000 de km,intr-o singura zi, dar am facut trasee de peste 600 km pe zi, care au cuprins inclusiv drumuri de macadam, iar tu zici ca nu se pot face mai mult de 100 km??? Intra pe www.advrider.com si vezi ce trasee fac unii cu motoarele astea, sau chiar cu capacitati cilindrice mai mici..;) Intr-adevar, o problema care se cere rezolvata, mai ales daca esti mai greu, o reprezinta saua. Te cam rupe la fund, dar se poate rezolva simplu cu o perna de silicon sau, daca alegi varianta mai costisitoare, poti apela la o firma specializata care ti-o poate reface. Altfel pozitia pe motocicleta este foarte ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

 

Pasiunea mea incepe sa se contureze si sa devina realitate peste cateva luni cand ajung la frumoasa varsta de 18 ani si vreau sa incep A2-ul.

 

M-am gandit ca ar fi bine sa-mi cumpar motocicleta dinainte asa ca as avea nevoie de sugestii.

 

Sunt mic de statura, 1.65~, si destul de incepator.

 

Multumesc anticipat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa gasesti o Honda CB500 (775mm inaltime sa) un Suzuki GS500 (790mm inaltime sa) sau un Kawasaki ER-5 (800mm inaltime sa), incearca sa te urci pe fiecare sa vezi cum te simti inainte si vezi sa fie compatibile cu A2 (sa fie pana-n 35kw). Nu uita sa investesti in echipament complet, casca, geaca cu protectii hard, cizme, genunchiere si manusi. Pentru casca foloseste http://sharp.direct.gov.uk/ . cauta cel putin 4 stele. Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa gasesti o Honda CB500 (775mm inaltime sa) un Suzuki GS500 (790mm inaltime sa) sau un Kawasaki ER-5 (800mm inaltime sa), incearca sa te urci pe fiecare sa vezi cum te simti inainte si vezi sa fie compatibile cu A2 (sa fie pana-n 35kw). Nu uita sa investesti in echipament complet, casca, geaca cu protectii hard, cizme, genunchiere si manusi. Pentru casca foloseste http://sharp.direct.gov.uk/ . cauta cel putin 4 stele. Succes!

 

Multumesc mult de sugestii. Am vazut Kawasaki ER5 inainte si mi-a placut.

 

In legatura cu echipamentul, ai putea sa-mi sugerezi un site de unde pot sa cumpar ?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa gasesti o Honda CB500 (775mm inaltime sa) un Suzuki GS500 (790mm inaltime sa) sau un Kawasaki ER-5 (800mm inaltime sa), incearca sa te urci pe fiecare sa vezi cum te simti inainte si vezi sa fie compatibile cu A2 (sa fie pana-n 35kw). Nu uita sa investesti in echipament complet, casca, geaca cu protectii hard, cizme, genunchiere si manusi. Pentru casca foloseste http://sharp.direct.gov.uk/ . cauta cel putin 4 stele. Succes!

 

doar gs'ul se poate conduce cu a2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te ai gandit la un maxiscuter ? Eu pe ala am inceput si mi a prins bine experienta acumulata cand am trecut la moto ... Ia si varianta asta in calcul daca esti incepator cum zici . Numai bine si asfalt uscat orice ai calari ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

 

Pasiunea mea incepe sa se contureze si sa devina realitate peste cateva luni cand ajung la frumoasa varsta de 18 ani si vreau sa incep A2-ul.

 

M-am gandit ca ar fi bine sa-mi cumpar motocicleta dinainte asa ca as avea nevoie de sugestii.

 

Sunt mic de statura, 1.65~, si destul de incepator.

 

Multumesc anticipat !

nu mai este o problema inaltimea,exista lowering kit (kit de coborare) ptr aproape orice naked si vitezana si eu am tot 1,65 asa ca go for it ...

» Post actualizat in 11 Jan 2015 16:18

Nu prea ma atrag scuterele.

 

Alegerea mea bate inspre Suzuki GS500, sper sa gasesc ceva la pret rezonabil.

o sa gasesti multe gs500 la preturi rezonabile si eu am avut gs500 la inceput si este un motor f bun ptr incepatori asa ca recomand

» Post actualizat in 11 Jan 2015 16:19

nu mai este o problema inaltimea,exista lowering kit (kit de coborare) ptr aproape orice naked si vitezana si eu am tot 1,65 asa ca go for it ...

» Post actualizat in 11 Jan 2015 16:18

o sa gasesti multe gs500 la preturi rezonabile si eu am avut gs500 la inceput si este un motor f bun ptr incepatori asa ca recomand

la gs 500 nu ai nevoie de lowering kit la 1,65 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai este o problema inaltimea,exista lowering kit (kit de coborare) ptr aproape orice naked si vitezana si eu am tot 1,65 asa ca go for it ...

» Post actualizat in 11 Jan 2015 16:18

o sa gasesti multe gs500 la preturi rezonabile si eu am avut gs500 la inceput si este un motor f bun ptr incepatori asa ca recomand

» Post actualizat in 11 Jan 2015 16:19

la gs 500 nu ai nevoie de lowering kit la 1,65 :)

 

 

Suna bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Iti recomand Kawasaki Ninja 300. Pentru inceput e foarte buna . O controlezi usor, aspect sportiv. Eu am si iti pot zice ca pana iau permis A complet raman cu ea

sunt cam rare pe la noi acest model din pacate , cati cai are ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yamaha XJ 600 Diversion. Mi se pare o nedreptate faptul că este tot timpul scoasă din enumerare cînd vine vorba de mobre pentru începători.

 

Şi am impresia că merge şi la A2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yamaha XJ 600 Diversion. Mi se pare o nedreptate faptul că este tot timpul scoasă din enumerare cînd vine vorba de mobre pentru începători.

 

Şi am impresia că merge şi la A2.

 

 

Din cate am vazut are umpic cam prea multi cai. Oricum, mi se pare faina :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yamaha XJ 600 Diversion. Mi se pare o nedreptate faptul că este tot timpul scoasă din enumerare cînd vine vorba de mobre pentru începători.

 

Şi am impresia că merge şi la A2.

nu cred ca are doar 35 kw la 600 cmc ,daca se incadreaza e o mobra relativ ieftina la intretinere,este scoasa mereu din calcule din faptul ca are 600 cmc si majoritatea la aceasta cilindree nu se incadreaza la 35 kw nu cred ca ar fi altul motivul

» Post actualizat in 11 Jan 2015 18:26

nu cred ca are doar 35 kw la 600 cmc ,daca se incadreaza e o mobra relativ ieftina la intretinere,este scoasa mereu din calcule din faptul ca are 600 cmc si majoritatea la aceasta cilindree nu se incadreaza la 35 kw nu cred ca ar fi altul motivul

te-ai lamurit acum si de ce este de vanzare dragstarul de 1100 ?? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...