Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

microcar virgo,parerea mea ...e funny :) consum mic,max 3% motorina, arata cat de cat ok,fetele se uita la tine zambind :D ,caldura baga,inchidere centralizata are (raman afis prieteni cand opresc si o inchid) ,dar incape si 4 persoane ,am probat pana la discoteca :)))

deci e funny cu cost redus


» Post actualizat in 18 May 2015 21:38

depinde cum o gasesti masina dotata

al meu are si trapa,jante de aliaj si casetofon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Daca am deja permis A1 de 7 ani de zile si as vrea sa posed fie A2 fie A,stie cineva daca trebuie sa dau din nou de permis(dosar medical+scoala+proba practica+proba teoretica)?In UE am vazut ca se da decat un simplu test teoretic,dar se pare ca romanii nostri sunt mai speciali,deoarece nu am gasit nici o legislatie in aceasta privinta.Stie cineva mai multe detalii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salutari , sunt posesor de categoria A2 insa am o mica nelamuriere , nu stiu cum trebuie interpretata aceasta lege , bun se da legea :

 

CATEGORIA A2

- motociclete cu puterea maximă de 35 kw, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0,2 kw/kg. şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;

asa suna legea cel putin pe net asa am gasit , bun , intrebarea mea este urmatoarea :

trebuie sa indeplineasca toate cerintele ( ma refer la putere ) sau e deajuns doar una ? hai sa dau si un exemplu

sa zicem ca am o mobra cu 37 kw , dar un raport de putere greutate mai mic de 0,2 kw / kg , pentru ca mobra e grea , si nu e derivata etc....se incadreaza ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari , sunt posesor de categoria A2 insa am o mica nelamuriere , nu stiu cum trebuie interpretata aceasta lege , bun se da legea :

 

CATEGORIA A2

- motociclete cu puterea maximă de 35 kw, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0,2 kw/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;

...

Prietene drag, acel "si" aduna cele citeva conditii, le cumuleaza...deci toate devin obligatorii!

Simplu! Limba romana! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate conditiile cumulative descrise mai sus, la noi se inmatriculeaza motociclete modificate care au avut peste 100CP in stare originala , provenite din Germania si care au trecute in acte puteri pt cat A2.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare amici . Sunt pe cale sa-mi cumper un SM pentru ca primesc din nou permisul inapoi, asta insemnand categoriile A1 , B1 si B , am avut A1 de la 16 ani.

Ce nu imi este clar este daca pot sa dau pentru A avand acum 22 ani si cu 6 ani experienta.

Am coborat jos de pe o aprilia rs125 fp dupa ce am ramas fara permis, m-am urcat pe un crf450r si acum am mai adaugat un ktm exc200 la "colectie" . Am de gand sa imi iau o Aprilia SXV 550, imi place foarte mult design desi nu am auzit multe lucruri bune despre partea mecanica . Anyway, daca nu as putea face categoria A decat A2, as putea limita motocicleta la 35kw ? ea are ±50 kw / 70 cai . Daca se poate limita, cum as putea face acest lucru si care ar fi metoda sa ma urc totusi pe un SXV . de 550 , normal !

Ce SM credeti ca ar fi asemenea lui sxv ?

 

Multam , salutari din ardeal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar daca aveai A2-ul de minim 2 ani putea sa dai de A la 20 ani. Altfel, doar la 24 ani...

La noi nu iti recunoaste RAR-ul limitarea, din pacate. Doar sa o aduci din afara deja limitata si trecuta in acte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare! Stiu ca sunt destule topicuri pe aceasta tema cu cat A2 dar am gasit acest anunt in care vanzatorul mentioneaza acest lucru poate cunoaste cineva moto..http://olx.ro/oferta/vand-suzuki-sv650-s-k5-schimb-cu-auto-sau-supersport-1000cc-cat-a2-ID4Bxq0.html

 

"Motocicleta se poate limita pentru Categoria A2 in Bucuresti" Spune vanzatorul.. Astept si eu detalii din partea celor care cunosc...

 

Imi cer scuze daca am postat gresit..

Asfalt Uscat tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Stiu ca sunt destule topicuri pe aceasta tema cu cat A2 dar am gasit acest anunt in care vanzatorul mentioneaza acest lucru poate cunoaste cineva moto..http://olx.ro/oferta/vand-suzuki-sv650-s-k5-schimb-cu-auto-sau-supersport-1000cc-cat-a2-ID4Bxq0.html

 

"Motocicleta se poate limita pentru Categoria A2 in Bucuresti" Spune vanzatorul.. Astept si eu detalii din partea celor care cunosc...

 

Imi cer scuze daca am postat gresit..

Asfalt Uscat tuturor!

 

Eu nu inteleg ce naiba va tot frecati toti cu limitarile astea. Ai A2, mergi in pana mea pe motor de A2, nu pe motor de 1000 limitat la 35 de kw. Vreti sa va vada fetele ca mergeti pe motoare de baieti mari?

 

Si inca o chestie - Suzuki SV 1000 are 90,9 kw... Ce zici, merge limitata la A2 sau intrebi ca sa te afli in treaba?

 

"CATEGORIA A2

- motociclete cu puterea maximă de 35 kw, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0,2 kw/kg. şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;"

Editat de dionysos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tie ti-a placut desenul ala de pe motocicleta, sau ce anume te-a atras?

 

In primul rand cumpara-ti o motocicleta care este deja limitata si care are limitarea si in acte. Pentru ca limitarea de care vorbeste el trebuie sa fie facuta si in acte, iar asta inseamna vizita la RAR, verificari, si nici macar nu ai siguranta ca RAR-ul o sa acepte modificarile respective. Iar daca tii tu neaparat sa faci o treaba de genul asta, ai adresat intrebarea unde nu trebuie. Intreaba-i pe cei de la RAR, ca sa fii sigur, pentru ca ei o sa semneze actele pentru modificarea respectiva.

 

Sfatul meu e sa iti cumperi o mobra care se incadreaza in A2 pentru ca asa a iesit din fabrica. Nu te complica inuti, s-ar putea sa ai surprize neplacute.

 

Si nu te grabi. Oricum sezonul asta s-a cam terminat. Mai bine asteapta pana la primavara, timp in care mai strangi niste bani si atunci o sa ai mai multe optiuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg ce naiba va tot frecati toti cu limitarile astea. Ai A2, mergi in pana mea pe motor de A2, nu pe motor de 1000 limitat la 35 de kw. Vreti sa va vada fetele ca mergeti pe motoare de baieti mari?

 

Si inca o chestie - Suzuki SV 1000 are 90,9 kw... Ce zici, merge limitata la A2 sau intrebi ca sa te afli in treaba?

 

"CATEGORIA A2

- motociclete cu puterea maximă de 35 kw, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0,2 kw/kg. şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;"

 

E SV de 650, daca nici asta nu merge pentru A2...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de 650 care are 50 de kw.

SI nu mi se pare rau sa iti iei o motocicleta pe care atunci cand vei avea dreptul, sa o delimitezi si astfel sa nu mai pierzi bani din cumpararea alteia.

» Post actualizat in 16 Oct 2015 09:59

De ce? Care este rationamentul?

 

Pentru ca o motocicleta de A este, in general, mai grea si mai greu de manevrat decat una mai usoara, pentru A2. Spun in general, pentru ca exista motociclete din categoria cruiser/chopper care au 180-190 kg si in jur de 35 kw.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare o prostie categoria a2. Tot avem accidente pe șoselele cu motociclisti. E total o prostie. Da legal se poate limita. Dar trebuie cei de la rar sa o omologheze in acte. Părerea mea. Daca cumperi un motor dupa 2005 la un pret dupa merita investitia de 600cc limitat la 35kw. Dc sa o vinzi dupa 2 ani ca sa pierzi bani si etc. Mai bn o faci pentru o perioada lunga. Daca nu vrei o moto pentru cel Putin 5ani. Atunci nu merita. Mai bine iti iei un motor pe a2 in acte si o vinzi dupa 2 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...