Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

http://olx.ro/oferta/vind-honda-cbr-250cc-cu-acte-grecia-ID4xjxK.html#ce430a91a6

pentru A2 , daca vrei sport... E veche , dar daca nu are probleme tehnice mari , zic ca merita negociata :))

Uita-te pe youtube sa vezi ce poate :)

 

p.s nu se pot limita in Romania , doar aduse din Germania/Italia deja limitate.

Editat de SpeciaL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Salutare baieti! Am si eu o intrebare, daca vre-un cunoscator ma poate ajuta : Eu am permis cat. A2 si doresc sa imi achizitionez o honda CBR-600F2 din 1992 , dupa cum scrie in lege:- motociclete cu puterea maximă de 35 kw, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0,2 kw/kg. şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale. In fine ,in acte scrie ca are (Putere max. 72kw/Turatie 12000) pot sa o limitez la 35 kw si sa o duc la RAR? Si daca se poate, unde pot face asta? Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Dat fiind faptul ca in primavara o sa trec si eu la categoria A2 pot spune ca m-am hotarat ce model o sa achizitionez m-am gandit sa postez o lista cu toate motocicletele compatibile deoarece am observat ca au fost multi care nu stiau ce sa cumpere...

 

Incepand cu 2013 incepatorii cu varsta sub 24 de ani vor trebui sa parcurga o perioada de doi ani la ghidonul unor motociclete cu maxim 35 kW.

Conform reglementarilor, motocicletele vor putea fi restrictionate numai daca in versiunea initiala nu vor fi avut mai mult decat dublul limitei de putere. Astfel doar motocicletele care in versiunea originala au nu mai mult de 70 kW (95,2 CP) vor putea fi limitate pentru categoria A2.
Iata o lista cu 91 de motociclete care indeplinesc conditiile pentru a putea fi limitate sau care se incadreaza in limitele A2 in forma lor nativa.

Acestora li se adauga majoritatea scuterelor inclusiv cele cu motorizari mari (cu vreo trei exceptii ele se incadreaza in limita celor 35 kW in forma lor originala).

Honda VT750S - standard
Honda VTR250 - standard
Honda XL700V TRANSALP - cu limitare
Husqvarna TE 630/SM 630 - cu limitare
Husaberg FS570 - cu limitare
Hyosung GT250/GT250R - standard
Hyosung GT650/GT650R - cu limitare
Hyosung GV250 - standard
Hyosung GV650 - cu limitare
Hyosung ST700 - cu limitare
Kawasaki ER-6F (NINJA650R)/ER-6N - cu limitare
Kawasaki KLX250 - standard
Kawasaki Ninja 250R - standard
Kawasaki VERSYS 650 - cu limitare
Kawasaki VN 900 Custom/Classic/Light Tourer - cu limitare
KTM Duke 690 - cu limitare
KTM Duke 200 - standard
KTM 690 Enduro/Enduro R - cu limitare
KTM 690 SMC R - cu limitare
KYMCO Venox 250 - standard
Moto Guzzi V7 Classic/Cafe classic/Racer - cu limitare
Moto Guzzi Nevada - cu limitare
Moto Guzzi Bellagio - cu limitare
Moto Guzzi California - cu limitare

Moto Guzzi Norge 1200 - cu limitare


Suzuki GSF 650 N/S - cu limitare
Suzuki Intruder C 800/M800 - versiune limitata
Suzuki SV 650 N/S - cu limitare
Suzuki DL 650 V-Strom - cu limitare
Triumph Bonneville - cu limitare
Triumph Thruxton - cu limitare
Triumph America - cu limitare
Triumph Speedmaster - cu limitare
Triumph Tiger 800/800 XC - cu limitare
Yamaha MT01 - cu limitare
Yamaha MT03 - standard

Yamaha TDM 900 - cu limitare
Yamaha XJ6N/Diversion/Diversion F - cu limitare
Yamaha XVS950A Midnight Star - cu limitare
Yamaha XVS1300A Midnight Star - cu limitare
Yamaha XT660R/X/Z Tenere - standard
Yamaha YBR250 - standard
Yamaha WR250X/R - standard

Daca exista deja acest topic cer stergerea acestuia eu personal nu l-am gasit... In caz ca este ok topicul as ruga un admin sa il mai modifice cum crede el sa fie ok pentru toti!

Multumesc de intelegere! :)

Si ce sa zic spor la alegeri! :D


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conform reglementarilor, motocicletele vor putea fi restrictionate numai daca in versiunea initiala nu vor fi avut mai mult decat dublul limitei de putere. Astfel doar motocicletele care in versiunea originala au nu mai mult de 70 kW (95,2 CP) vor putea fi limitate pentru categoria A2.

 

esenta e ca aceste mobre sa fie limitate deja cand ajung la noi in tara la RAR

aici nimeni nu limiteaza mobre... si sa fie si omologata...

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As face 2 categorii distincte: standard si cu limitatare, limitarea necesitand fonduri suplimentare si din cate stiu, in RO nu se paote face limitarea.

 

Felicitari ca ai pus lista la dispozitia forumului .

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As face 2 categorii distincte: standard si cu limitatare, limitarea necesitand fonduri suplimentare si din cate stiu, in RO nu se paote face limitarea.

 

Felicitari ca ai pus lista la dispozitia forumului .

Multumesc! Incerc sa ajut si eu cu ce pot :), si da in RO nu se poate face nimic :|

Editat de marianklm4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara! BMW F650 Funduro varianta din 96' are chiar 35kw in carte. Se poate conduce cu A2? Nu cred ca am gasit-o in lista, sau daca este imi cer scuze ca am omis :D Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara! BMW F650 Funduro varianta din 96' are chiar 35kw in carte. Se poate conduce cu A2? Nu cred ca am gasit-o in lista, sau daca este imi cer scuze ca am omis :D Multumesc!

De asta am zis ce-i care mai au de adaugat ceva o pot face cu ce-a mai mare placere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Un raspuns din partea unui sef de department de la RAR privind omologarea motocicletelor pentru in a se putea incadra in categoria A2 :

 

Buna ziua,

Pentru inceput vreau sa clarificam cateva aspecte. Legea la care va referiti reglementeaza circulatia pe drumurile publice, respectiv anumite criterii pentru obtinerea si utilizarea permiselor de conducere. Chiar daca se precizeaza posibilitatea diminuarii puterii nu inseamna ca oricarei motociclete cu o putere superioara i se poate reduce puterea sub 35 kW. Aici intervine legislatia tehnica, cea mai noua fiind Regulamentul (UE) 168/2013 si in care se arata ca unei motociclete i se poate limita puterea/viteza numai daca la constructia initiala a fost luat in calcul acest aspect, adica constructorul motocicletei permite o astfel de limitare. De altfel, unele motocicletele destinate pietei europene si omologate CE de tip, contin in certificatul de omologare mai multe puteri pentru un acelasi motor. Un asemenea tip de motocicleta poate fi modificata de catre producator sau de reprezentantul acestuia in Romania (practic se aduce motocicleta intr-o alta configuratie omologata CE de tip) si, pe baza documentelor emise de acesta, RAR modifica puterea maxima din cartea de identitate. In situatia in care pentru motocicleta dorita nu aveti suficiente date din care sa rezulte ca poate fi modificata, va stam la dispozitie pentru a va oferi consultanta in aceasta problema. Precizez faptul ca in prezent este singura posibilitate de modificare legala a puterii unei motociclete, nu exista componente/tehnici universale de modificare a puterii oricarui tip de motociclata care sa fie certificate/omologate in Romania si nu exista un atelier autorizat pentru modificarea puterii unei motociclete.

Cu stima,

Ing. Serban DOBRE
Sef Departament Poluare si Consultanta Tehnica

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

SaluTarE ! Am 16 ani si doresc sa dau permisul categora A1 pentru scutere (multa lume imi zice sa astept pana la 18 sa dau odata categorile... si le tot spun : cand ai un scuter care asteapta sa ii dai cheie si merge destul de bine de ce sa nu iesi cu el ...) in fine nu asta conteaza... Stiu ca, categoria A1 cuprinde scutere cu putere max. de 125cc3 si 11Kv. Scuterul meu are capacitatea cilindrica de 149cc3 si 6 Kv, asa e si trecut in acte. Explicatimi putin treaba asta cu (Kv) astia ... oare daca am mai putin Kv decat nr max. adica 11 nu lasi putea conduce legal ? Sau chiar sa depasesc puterea cilindica cu aproape 25cc3 ar fi chiar asa de grav ? Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu exista "ar fi chiar asa grav", exista este legal sau nu este legal. Daca legea spune ca limita maxima pt capacitatea cilindrica este 125, atunci 126 este deja ilegal. Restul este 'noroc', in ce toane il gasesti pe militianul care te opreste. Sau sa nu ai ghinionul sa ai evenimente in trafic, ca numa asta asteapta asiguratorii, motiv sa te refuze la despagubiri!

Raspunsul asta e strict legat de 'chiar asa grav este', habar n-am de limita exacta trecuta in lege pt A1, dar daca e asa cum zici tu, e clara treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu exista "ar fi chiar asa grav", exista este legal sau nu este legal. Daca legea spune ca limita maxima pt capacitatea cilindrica este 125, atunci 126 este deja ilegal. Restul este 'noroc', in ce toane il gasesti pe militianul care te opreste. Sau sa nu ai ghinionul sa ai evenimente in trafic, ca numa asta asteapta asiguratorii, motiv sa te refuze la despagubiri!

Raspunsul asta e strict legat de 'chiar asa grav este', habar n-am de limita exacta trecuta in lege pt A1, dar daca e asa cum zici tu, e clara treaba.

Da ! ai dreptate, intradevar nu m-am exprimat bine cand am spus (ar fi chiar asa de grav) ...

» Post actualizat in 14 Apr 2016 07:32

As putea cumva sa il trec in acte de 125cc3 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...