Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

Problema sta asa:

A1 = pina in 125 cmc si 11 kW (kilowatti, vezi ca tu ai scris Kv care sunt kilovolti, scris corect kV)

Daca ai depasit capacitatea cilindrica sau puterea prevazuta de lege si conduci cu permis de A1 este ca si cum ai conduce fara permis = dosar penal. Nu este un mod prea bun de a-ti incepe viata.

 

Scuterul tau, desi se incadreaza la putere, nu se incadreaza la capacitate cilindrica, care banuiesc ca este specificata in talon.

 

Subscriu la ceea ce ti s-a mai recomandat mai sus: il vinzi si iti iei unul cum trebuie.

 

Offtopic @frankone: pot sa iti spun ca aceasta formulare ''a incalcat legea dar nu grav'' a fost emisa de catre Curtea Constitutionala cand a fost parat Basescu ca a incalcat constitutia :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sunt student și stau la cămin - am viză de flotant în București, viză valabilă până prin iunie. Pot să mă înscriu la o școală moto aici în București(la primavara) și să dau examenul acasă în Tg-jiu după ce expiră viza de flotant sau trebuie sa ma apuc de școală după ce expiră viza? Varianta cu examen în București nu îmi convine pentru că în vacanța de vară nu o să stau aici și perioada dintre examenul teoretic și cel practic este de obicei foarte mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de răspuns, o sa îi întreb ca oricum la ei ma gândeam sa fac școala dacă se poate sa o fac în București.

 

Scuze ca am postat în secțiunea greșită, am raportat postul imediat ce mi-am dat seama dar nu l-a mutat nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Ma pot numi un mare fan al cruiserelor, si as dori foarte mult sa am un XVS 650 (Dragstar). Imi place la el foarte mult design-ul pe care il are fata de predecesorul XV 535 (Virago). Insa exista o problema la cele doua pe care nu o inteleg. Le pot sau nu conduce cu A2?

Conform OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez: "c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;". Din toata chestia asta rezulta ca un motor de 35 de kW care nu depaseste 170 de kg poate fi condus fara nici o problema. Insa XVS 650 are in jur de 230 kg cu o putere de ~30 kW, iar XV 535 are in jur de 185 de kg cu o putere de ~32 kW. Surse: XV 535, XVS 650.

 

Pe de alta parte verificand aceasta sursa The A2 motorcycle database cele doua motoare se incadreaza cu usurinta la Cat. A2. Am observa si pe forum diferiti utilizatori care spun ca pot conduce xvs 650 doar cu A2 fara probleme si nu prea vad de ce pentru ca se cam bate cap in cap cu legea. Sau poate sunt eu prea greu de cap si nu am inteles-o.

Intrebarea mea finala ramane: Mi se permite sau nu sa conduc cele doua motoare doar cu Cat. A2 (In special Dragstarul <3)? Cine poate sa ma lamureasca rog foarte mult sa o faca.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti. Trebuie sa imparti puterea la greutatea maxima. Adica 30kw:230kg=0,13

Deci te incadrezi. Ai maxim 35 kw si raportul putere greutate de 0,13.

In cazul 2 : 32kw:180kg=0.177777. deci si aici te incdrezi cu 35 kw maxim si raport de 0,18.

 

Din definitie: raport putere/greutate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"care nu depaseste 170 de kg " aici este greseala. Cel putin 170 de kg, ci nu cel mult. Daca datele date de tine sunt corecte pentru motocicletele respective atunci le poti conduce pe amundoua cu A2. Daca au pana in 35kW din fabrica fara limitare, daca au peste 35kW (dar nu mai mult de 70kW) se pot limita. Dar cu conditia sa aiba cel putin 170kg pentru ca acel raport putere/greutate sa nu fie depasit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles. M-a batut mai tare matematica decat a trebuit. Eu am luat acel 35 de kW si l-am impartit la 0.2, ceea ce nu trebuia :))) , cu toate ca am definitia care-mi spune exact "raport putere/greutate".

Multumesc foarte mult pentru ajutor! Cu toate ca afara ploua, soarele a rasarit pe strada mea xD.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am si eu o nedumerire. In legislatie scrie: "20 de ani şi o experienţă de cel puţin doi ani de conducere a motocicletelor din categoria A2 [...]". Daca fac scoala de A2 la 18 ani si nu imi iau o motocicleta pentru a dobandi acei 2 ani de experienta, se iau in calcul 2 ani experienta fara moto? sau trebuie neaparat sa detin si moto in acei 2 ani ca sa pot lua A la 20?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Gata..am luat permisul pentru categoria A2,urmând ca prin Aprilie 2017 sa îmi iau un cb500 ,nu are rost sa o iau de acum și sa o țin in garaj..

Felicitari!

Vezi ca de regula pe perioada iernii ofertele sunt mai bune, multa lume vinde, putini cumpara. In schimb la primavara multi cumpara si nu lasa vanzatorii din pret, ca este cerere. Daca ai banul si garajul unde sa tii mobra, merita sa urmaresti ofertele in perioada asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta fac acum..am gasit la 950 de euro un gs500 2007 ,neinmatriculat,arata bine,are toate actele..eu zic ca e pomana la banii astia daca nu are defecte ascunse..mai am gasit si un cb500 la 1.000 de euro negociabil..arata ok..

Felicitari pentru permis!

CB500 are racirea pe apa daca nu ma insel, iar GS500 pe aer.

As merge pe CB, din moment ce pretul e aproape la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari!

Vezi ca de regula pe perioada iernii ofertele sunt mai bune, multa lume vinde, putini cumpara. In schimb la primavara multi cumpara si nu lasa vanzatorii din pret, ca este cerere. Daca ai banul si garajul unde sa tii mobra, merita sa urmaresti ofertele in perioada asta.

 

+1 :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cb 500 se incadreaza la caluti? Din ce stiam eu gs 500 se incadreaza la fix cu 48cp si cb-ul parca avea ceva mai mult..

» Post actualizat in 05 Dec 2016 09:02

58 mai precis(2001-2003). Deci nu prea se incadreaza la A2.(A2=35kw~48cp)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata..am luat permisul pentru categoria A2,urmând ca prin Aprilie 2017 sa îmi iau un cb500 ,nu are rost sa o iau de acum și sa o țin in garaj..

felicitari!

nu uita nici de echipament! .....sunt o gramada de promotii acum cu ocazia sarbatorilor de iarna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...