Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Felicitari pentru permis! Intr-adevar, n-are sens sa-ti iei de acum CB500, ar fi aiurea sa-l tii in garaj inca 2ani pana iei A-ul ca sa-l poti conduce. Iti spun din experienta mea in cautarea unui CB500 fara limitare ca a fost foarte greu si tot n-am gasit, asa ca sa gasesti unul limitat si intr-un buget ok (adica nu >2000EU) e aproape imposibil.

 

 

Gata..am luat permisul pentru categoria A2,urmând ca prin Aprilie 2017 sa îmi iau un cb500 ,nu are rost sa o iau de acum și sa o țin in garaj..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti recomand sa incerci Suzuki gs 500 si daca vrei sa arate sportiv, incearca modelul F (acest model il am si eu ^_^ ) Il am de aproape 1 an, am 10.000 km cu el si inca ma uimeste si nu m-am plictisit deloc de ea, eu zic ca e suficient pentru un incepator. Si iarta destul de multe greseli. E si ieftin de intretinut.

. Editat de Blue_Lightning
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare, am si eu permisul A2, si vreau sa va spun ca mi-am luat o Yamaha MT-03, chiar acum o luna, si sunt foarte multumit de ea, nu prea am apucat sa ma dau cu ea din cauza vremii, insa cat timp m-am plimbat m-a lasat placut surprins. Se incadreaza la fix pentru A2 (33.4 kw), are cuplu din ture putine si o viteza maxima de aprox. 170 km/h. O recomand celor in situatia cu permis A2!!!

post-95757-0-73801000-1481979726_thumb.jpg

post-95757-0-20144700-1481979727_thumb.jpg

post-95757-0-63934800-1481979727_thumb.jpg

post-95757-0-01889200-1481979728_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, am si eu permisul A2, si vreau sa va spun ca mi-am luat o Yamaha MT-03, chiar acum o luna, si sunt foarte multumit de ea, nu prea am apucat sa ma dau cu ea din cauza vremii, insa cat timp m-am plimbat m-a lasat placut surprins. Se incadreaza la fix pentru A2 (33.4 kw), are cuplu din ture putine si o viteza maxima de aprox. 170 km/h. O recomand celor in situatia cu permis A2!!!

S-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea!

Multi KM si fara probleme! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara ,am luat si eu permisul acum aproximativ 3 saptamani,dar inca nu l-am primit. Si nici nu prea am fost asa interesat ca si asa nu aveam cu ce sa merg deoarece nu mi-am achizitionat o motocicleta ,plus de asta ca era si frig. Eu dau si de categoria B,am traseul in 7 saptamani,ma gandesc sa nu fi venit ca este in concordanta cu categoria B ? Oare trebuie sa ma duc la politie unde se fac pozele de permis sa vad ce e de facut? Doamna de acolo mi-a spus sa ma duc cu permisul acolo dupa ce imi vine acasa dar inca nu mi-a venit..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă tu ai un permis, și vrei să îți adauge o categorie, nu trebuie să plătești?

 

Practic, ai A2, și dacă primești B după ce se eliberează ăsta...

 

Stai liniștit, mai bine aștepți și le vezi pe ambele pe carnet. Fără complicații.

 

Poți da un telefon să vezi dacă e eliberat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

banuiesc ca nu esti din Bucuresti. pt Bucuresti si Ilfov se ridica de la DRPCIV.

pentru restul tarii se primesc prin posta militara, care duce plicurile la un anumit oficiu postal. la Craiova de ex am traversat tot orasul pentru oficiul ala la care aduce posta militara actele. deci, informeaza-te, poate nu il cauti unde trebuie.

suna si la DPRCIV, ei le fac pt toata tara, si intreaba daca e gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa au zis aia de la Craiova acum 5 ani cand am preschimbat permisul. Au folosit termenul mai multi oameni diferiti, aia de la permise si aia de la posta. Treaba ta ce crezi si cum iti suna. Nu am investigat mai mult. Asa s-o zice in Oltenia la Prioripost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi trebuit sa te duci cât mai urgent la posta. De ex în Brașov vine la un anumit oficiu postal.

Eu când am luat A-ul am primit permisul în câteva zile (a fost adaugare de categorie). Vezi ca dacă nu il ridici in vreo 10 zile il returneaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă ai dat de ambele categorii,îți vine după ce se clarifică situația cu ambele categorii.Adică,ai luat A-ul,ai luat și B-ul,îți trece pe același permis ambele categorii,nu pe rând.Pentru categoria "absolvită" trebuie să te duci la poliție pentru a primi dovada până îți vine permisul.Permisul,când l-am luat,l-am ridicat de la DRPCIV dar diferă de la județ la județ și cel mai sigur întrebi la tanti bugetara.

Baftă!

Editat de Adrian Frigo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Poti. Trebuie sa imparti puterea la greutatea maxima. Adica 30kw:230kg=0,13

Deci te incadrezi. Ai maxim 35 kw si raportul putere greutate de 0,13.

In cazul 2 : 32kw:180kg=0.177777. deci si aici te incdrezi cu 35 kw maxim si raport de 0,18.

 

Din definitie: raport putere/greutate.

Daca motocicleta are 37 kw, dar 0,19 raport putere/greutate (mai mic decat 0,2) la ce categorie se incadreaza? A2 sau A? E vorba de un Kawasaki ER5 din 2007.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.motociclisti.ro/date-tehnice/kawasaki-er-5/

 

Aiurea :) Un cal putere are 0,736 KW.

0,2793 CP/Kg x 0,736 = 0,20556 KW/Kg. Raportul putere/greutate este mai mare decat 0,2.

A.

 

 

Nu are 0.7457 KW?

1 KW are 1.341 CP.

37KWx1.341=49.617 CP are motocicleta.

37KW/198KG ale motocicletei=0.1869 este raportul putere/greutate (asa imi e trecut si in carte - 0.19).

Dar nu la calculul asta ma referam, ci la faptul ca nu mi-e clar textul lrgislatiei. Are 37 KW si raportul nu depaseste 0.2. Pana acum stiam ca se incadreaza la A2. Azi mi-a zis cineva ca el crede ca e de A. Deci daca are peste 35 kw dar nu peste 0.2 raport, tot A e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salutare,

Studiu de caz:

Român cu provisional pt moto luat in Uk,il poate folosi in Ro?e valabil?pt.ce categorii de moto?

Persoana in cauză a fost la ghișeul de permise să și-l schimbe pe Ro si a fost respins,cu argumentul că trebuie să dea examen pt A in Ro.

Ce părere aveți?ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Nu stiu cu este in uk dar in alte tari care au categoria respectiva ,acel "provizional" inseamna ca este valabil doar daca posesorul conduce in timp ce este insotit de o persoana care are permis full -in cazul categoriei B.Am mai vazut si restrictii de genul doar insotit si numai de la rasarit pana la apus .

Din moment ce la noi nu exista echivalent direct este destul de clar ca nu ai voie sa-l folosesti chiar daca respecti coditiile cerute de tara de unde a fost eliberat.

Pentru A inca nu am vazut sau auzit de provizoral.

 

Primul meu permis B a fost unul provizoral dar se intampla prin 97 ...multi ani ,multe schimbari.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...