Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

Am tot citit legislația, dar întreb și aici ca să mă asigur: cu un permis (doar) pentru categoria B, pot conduce doar moped-uri (categoria AM), adică scutere cu motor sub 50cm³ și viteză maximă constructivă sub 50km/h. Corect?

 

Mulțumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM.

 

Moped - vehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depaşeşte 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depaşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

(...)

 

OK, știu ce este un moped și cum se atribuie categoria AM :)

 

Întrebarea era dacă este singurul tip de vehicul biciclu motorizat pe care-l poți conduce dacă deții (doar) categoria B.

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Întrebarea era dacă este singurul tip de vehicul biciclu motorizat pe care-l poți conduce dacă deții (doar) categoria B.

iar in afara de 2 roti, care se pot conduce cu B-ul, cam astea ar fi, daca mai esti interesat: ATVurile, Can-Am Spiderul, Gilera Fuocca, Piaggio MP3 ;)

daca imi mai aduc aminte de alte variante te anunt!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, credeam ca pentru consoarta cauti ceva variante s-o sufle vantul si s-o ude ploaia ;)

 

Apăi pentru ea :) Dar să nu-i zicem consoartă, să-i zicem persoană apropiată, de sex feminin ^_^

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut, imi expira permisul de B anul asta, si permisul de A prin 2020.

Am intelesc a nu e nevoie sa reinoiesc permisul de B daca am si A si expira mai tarziu ?

Editat de paimei01
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciudat. La mine expira toate simultan. Mai precis, cand am dat de A acum doi ani au pus la toate categoriile expirarea in 2025.

Vezi ca daca apuca sa iti expire o categorie e mai complicat, parca trebuie sa refaci si vizita medicala.

Altfel, ar trebui sa poti circula cu mobra pana expira categoria...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e ciudat. Si la mine expira C si E anul asta, in timp ce A si B expira in 2024.

 

Ca sa poti circula cu categoria care expira, trebuie reinnoit permisul cu vizita medicala si taxele aferente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e ciudat. Si la mine expira C si E anul asta, in timp ce A si B expira in 2024.

 

Ca sa poti circula cu categoria care expira, trebuie reinnoit permisul cu vizita medicala si taxele aferente.

multumim pt lamuriri!

...chiar nu stiam ca poate sa difere data de expirare la categorii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri. Cineva insa mi-a zis ca nu trebuie reinoit, faptul ca am dat A ul s-a considerat un fel de reinoire. Poate intreb la politie...

 

Daca citesc aici:

http://www.dreptonline.ro/legislatie/ordin_157_2012_forma_continutul_permisului_conducere.php

Fata I, prezentata in figura nr. 1, contine urmatoarele:
- denumirea documentului inscrisa cu majuscule � PERMIS DE CONDUCERE;
- inscrisul "ROMANIA" si indicativul statului in circulatia internationala "RO", incadrat intr-un dreptunghi albastru si inconjurat de 12 stelute galbene;

- rubrici care cuprind urmatoarele date:
1. numele;
2. prenumele;
3. data si locul nasterii;
4. a data emiterii permisului de conducere;
4. b data expirarii permisului de conducere;

La 4a e data obtinerii, e scrisa data la care am obtinut A: 2009. La 4b pe fata e data expirarii permisului 2019.

B ul l-am obtinut in 2007 si ar trebui sa expire anul asta.

 

Pe spate:

Fata II (verso), prezentata in figura nr. 2, contine urmatoarele:
- un tabel cu rubricile 9-12, avand urmatoarele semnificatii:
9. categoria (categoriile) de vehicule pe care titularul are dreptul sa le conduca;
10. data obtinerii fiecarei categorii: este data obtinerii categoriei prin examen. Aceasta data va fi retranscrisa pe noul permis la toate inlocuirile sau schimbarile ulterioare ale acestuia. Fiecare camp al datei este completat cu doua cifre in urmatoarea ordine: ziua.luna.anul (ZZ.LL.AA);
11. data expirarii fiecarei categorii. Fiecare camp al datei este completat cu doua cifre in urmatoarea ordine: ziua.luna.anul (ZZ.LL.AA);

Am la 10 data obtinerii categoriilor, dar la 11 nu scrie nimic.

Editat de paimei01
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Daca te oprește politia, primesti amenda.

@xael si la mine a fost la fel. Am schim at permisul cu un an mai devreme pentru ca expira, iar cand am luat a-ul mi-au prelungit iar si b-ul.

 

Nu are nimeni voie sa curcile cu o categorie expirata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partea cu expirarea tine de fisa medicala. Eu cand am facut fisa pentru A, am crezut ca intra toate categoriile dar, surpriza! Nu a fost asa. Drept pentru care, dupa doi ani a trebuit sa refac totul. In plus, avand si C si E, la acestea expira mai repede decat la B. Deh, probabil chestie de varsta si de posibile probleme de sanatate aferente fiecarei categorii in parte.

In concluzie, categoriile expira diferit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut!

 

De ceva timp au început să îmi placă foarte mult motocicletele. Am 17 ani și vreau să știu dacă ar fii bine să fac de pe acum această categorie chiar dacă nu o sa îmi iau motor până la 18 ani deoarece nu dispun de banii necesari. Vreau doar sa merg puțin cu un motor deoarece eu nu am rude/cunoștințe care posedă un motor. Am mers doar cu un scuter acum ceva timp de 50cc. Am văzut că este în jur de 4 milioane jumătate categoria a1 și la 18 ani când o să dau din nou de a2 o să fie și mai puține ore și mai putini bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

La 17 ani ar fiiiiiii bine sa inveti sa scrii corect romaneste. Vezi ca la 19 vine bacul...

Ontopic, ai venit singur cu argumente pentru școala de A1. Singura problema ar fi sa nu coste cele doua scoli, adunat, mai mult decat a2-ul de sine statator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...