Jump to content

Ce drepturi aveti in fata organului de control rutier

cip_vt
 Share

Recommended Posts

Legal e legal , oriunde te-ai afla , nu trebuie redus totul la urbe , mai sint si strazi neasfaltate , pe la provincie.

Mie mi se pare ca unii sint prea disperati de drepturi si uita de obligatii , sau pur si simplu sint paranoici. Daca , DACA te opreste garda ( care garda?) nu o face aiurea , chiar aiurea , sau poate au unii fata de fraeri , au ghinion sau o Karma nasoala.

E foarte misto sa mergi legal , sau aproape legal , nici eu nu sint sfint , dar sa mergi legal pe mobra e mai tare decit o asigurare de viata.

• Replies 294
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

asta vreau sa scot in evidenta, uneori, legal e periculos.

si asta as vrea sa filmeze televiziunile si asta nu se poate face decat cu inregistrare.

pe unirii de ex. chiar inainte de alba iulia de la 60km/h, se reduce brusc la 30km/h.

as vrea sa vad o masina, eventual a acelui care pus reglementarea acolo care merge cu 60 si brusc scade la 30, pe oricare banda vrea el

eu, nu mai respect legea cand devine periculos pentru mine si asta datorita sistemului.

ca nu ma parleste cu radarul acolo, e adevarat, dar, de ce sa nu-si faca treaba fiecare asa cum trebuie?

e suficient sa-mi sara un biciclist in fata pe trecerea aia de pietoni, eu, sa-l lovesc la 55km/h si sa fiu pasibil de parnaie pentru ca un dobitoc a scos o cifra din burta.

p-ala l-as pune sa mearga si eu sa-l filmez de pe trotuar, sau cum am mai spus, o televiziune si sa-i trimiti invitatia sefului sau ministrului.

nu mai spun de semne "uitate" pe drum, de restrictii de 5km/h.

Uite , sa revin la topic.

Cineva te invata sa ceri 15 mii de acte si de legitimatii la gabori , daca te opresc. Ok. , mie nu mi se pare normal sa fii atit de circotas , trebuie sa mergi legal , ca la Decret , lucru pe care eu nu il fac. Nu merg legal , este imposibil si nici nu vreau sa merg legal. Dar stii ce fac cind ma opreste garda ? Imi asum vina , imi accept conditia , sint barbat , nu tirfa circotasa , care o arde cu mangleli si chichite avocatesti.

Am fost prea dur in exprimare ?

ai perfecta dreptate.

sunt la fel. de regula inchid ochii daca-i respect.

in alta oridne de idei, or il enervez de o parleste pe nevasta-ta care si-asa e stresata la volan, si o face p-aia sa fie si mai nervoasa, si, ma poate "agata" cu aripa fata, ori in timpul in care ii cer eu confirmari il putea opri pe huidu si evita astfel un subiect nou la "accidente" pe forumul motociclistilor.

asta e cuvantul:

"fii barbat", asuma-ti stilul de condus. fii demn.

Desi ai BMW , te respect.

Stii , Ducati , BMW , Harli. ha-ha-ha.

Caterinca frate. Glumeam.

On topic , am facut misto de gabori , am scos gabori pe interval , am dat odata chiar si o spaga (omu' chiar avea dreptate) , m-am (cuvant urat) pe gabori si am ris cu gaborii.

Dar totdeauna mi-am asumat chiar si cind era sa-mi iau "la revedere" de la carnet pe multe luni in mijlocul Sezonului.

Desi ai BMW , te respect.

Stii , Ducati , BMW , Harli. ha-ha-ha.

.

:lol:

ei bine, bmwul m-a facut asa cerebral si barbat.

cand aveam ducati eram un jack-ass

biamve ruls..

...

si apropo de 112 cand te opreste...

e indicat chiar, noaptea sau daca ti se pare ceva suspect

Lista este o prostie, daca procedati asa 99% o sa va agravati situatia!!!

In 19 ani de condus o singura data un politist mi-a dat o pedeapsa pe care am considerat-o nedreapta (a zis ca am trecut pe rosu), dar si atunci pentru ca nu a vazut 100% cum s-a intamplat situatia. L-am dat in judecata, nu am castigat,desi eu zic ca era evident ca aveam dreptate si era numai cuvantul meu impotriva cuvantului lui, fara probe video ,fara nimic.

Am dat Politia in judecata de 3 ori, o singura data am castigat ceva, atunci cand mi-au ridicat masina fara niciun drept, dar si atunci judecatoarea mi-a dat doar partial dreptate.

In rest am luat multe amenzi la camera fixe, la radare, la consum de alcool (care m-a lecuit definitiv de a mai bea ceva si a ma urca la volan).

INTOTDEAUNA am avut de castigat cand mi-am asumat greseala, de foarte multe ori am scapat doar cu "urecheala" verbala. INTOTDEAUNA am avut de castigat cand am vorbit frumos si pe un ton civilizat cu Politia.

Toata cerintele astea daca le veti face veti irita foarte tare "organul" si nu veti mai avea nici cea mai mica sansa de a va indulci pedeapsa, doar va fi mai rau.

Repet, nu am intalnit politist care sa faca ceva numai asa cu rea intentie.

Daca va veti face un tel din a da in judecata, din a va certa cu ei, toata viata veti alerga prin tribunale (credeti-ma ca veti pierde un timp INFINIT mai mare decat daca va veti accepta pedeapsa) si veti avea o atitudine gresita fata de Politie.

lil debul si cei dinaintea mea care au experienta cu Politia spun cam la fel, nu luati in niciun caz lista aia ca pe ceva care trebuie sa faceti in caz ca sunteti opriti.

In 19 ani de condus o singura data un politist mi-a dat o pedeapsa pe care am considerat-o nedreapta (a zis ca am trecut pe rosu), dar si atunci pentru ca nu a vazut 100% cum s-a intamplat situatia. L-am dat in judecata, nu am castigat,desi eu zic ca era evident ca aveam dreptate si era numai cuvantul meu impotriva cuvantului lui, fara probe video ,fara nimic.

Am dat Politia in judecata de 3 ori, o singura data am castigat ceva, atunci cand mi-au ridicat masina fara niciun drept, dar si atunci judecatoarea mi-a dat doar partial dreptate.

In rest am luat multe amenzi la camera fixe, la radare, la consum de alcool (care m-a lecuit definitiv de a mai bea ceva si a ma urca la volan).

INTOTDEAUNA am avut de castigat cand mi-am asumat greseala, de foarte multe ori am scapat doar cu "urecheala" verbala. INTOTDEAUNA am avut de castigat cand am vorbit frumos si pe un ton civilizat cu Politia.

Toata cerintele astea daca le veti face veti irita foarte tare "organul" si nu veti mai avea nici cea mai mica sansa de a va indulci pedeapsa, doar va fi mai rau.

Daca va veti face un tel din a da in judecata, din a va certa cu ei, toata viata veti alerga prin tribunale (credeti-ma ca veti pierde un timp INFINIT mai mare decat daca va veti accepta pedeapsa) si veti avea o atitudine gresita fata de Politie.

lil debul si cei dinaintea mea care au experienta cu Politia spun cam la fel, nu luati in niciun caz lista aia ca pe ceva care trebuie sa faceti in caz ca sunteti opriti.

acuma daca vor sa tina cont de sfaturi or tine, daca nu o ard in continuare voios

Tu le-ai verificat!?de ti-ai permis sa faci corectari

Eu nu scriu "informatii publice", fara sa fiu sigur de acele informatii. Daca undeva am indoieli, mentionez asta. Lucrurile stau exact cum le-am spus mai sus. Multumesc de intrebare.

Ai gresit, platesti! Nu ai gresit cu nimic, iti da actele si pleci linistit mai departe.

In alte zone daca esti recalcitrant, iti petreci noapte la bulau.

Nu mai invatati copiii prostii, cu liste din astea!

PS. Lista aia "se aplica" daca ai BMW ursulet sau pisicuta, cel putin o punga de Nutline in buzunarul de la portiera si fular cu echipa preferata. Un motociclist adevarat nu opreste niciodata la filtre. :crack:

PS. Lista aia "se aplica" daca ai BMW ursulet sau pisicuta, cel putin o punga de Nutline in buzunarul de la portiera si fular cu echipa preferata. Un motociclist adevarat nu opreste niciodata la filtre. :crack:

bun,nu invatati copii prostii :crack:

Perfect de acord cu tine. Politistul e si el tot om, mai ales ca acum vad multi tineri cu capul pe umeri (Politisti adica).

Dar te contrazic cu o chestie: in comune si orase mici, rurale, nu e chiar la fel. Inca exista "militieni". Am intalnit multi de treaba, intelegatori, dar si militieni beti (sau mai beti ca mine, pe vremea cand era "tanar si nelinistit" :)) ), prosti, dusi la extrem... orice padure are uscaturile ei.

Depinde si de norocul fiecaruia... am avut perioade de 2-3 ani in care nu m-a oprit nimeni (din fericire pt mine cam in perioada aia faceam si tampenii), si perioade in care eram oprit zilnic cel putin o data.

Cred ca principalul drept pe care-l avem este sa gandim. In situatia in care esti oprit de politie, trebuie sa afli in primul rand

daca baietii au iesit la drum pen'ca le-a zis sefu' ca sunt in urma cu planul de amenzi. Atunci sunt foarte putine de facut.

Esti politicos, semnezi procesul verbal si platesti amenda. Nu incerca sa dai spaga in aceasta situatie.

Ipoteza ca esti oprit fara sa fii vinovat (100% :)) ) e putin probabila la ce vedem si gasim pe strazile patriei

Daca esti grabit si mai si spui asta esti din start "mancat" pentru ca si politaiul se grabeste. Nu vrea sa piarda o juma' de zi cu tine pentru o singura amenda

Te grabesti, te amendeaza sau asteapta si el o "atentie" si cu asta basta. Dai sau semnezi si ai plecat. Daca incepi sa o dai in personale, organul este om si el

cu sentimente si ce e mai important are si chitantierul cu pixul in mana. Si din punct de vedere legislatie meciul e pe terenul lui. Punct.

Daca simti ca au iesit si ei la un ciubuc, atunci sunt doua situatii:

1/ esti vinovat 100% si mai bine incerci cu spaga

2/ situatia e discutabila si atunci se poate incepe o negociere daca esti suficient de relaxat si ai timpul necesar.

Daca esti nemancat, phutut de sef in urma cu juma' de ora sau te-ai certat cu soacra, mai bine stai in banca ta. Baietii se intalnesc

cu multa lume zilnic si au un "miros de copoi" la fazele astea. Asa ca e bine sa eviti sa o dai in personal (de genu' "ba, eu platesc impozitele din care-ti iei tu salariul")

ca pierzi si timpul si-ti iei si amenda pe maxim.

Cel mai bine e sa dai impresia ca esti vreun rentier iesit la plimbare si discutia cu organul este ceva interesant la care ai vrea sa te lungesti toata ziua.

Atunci va incepe si domnul de la politie sa-si puna intrebari. Sa fie prudent. In peste 80% din cazuri cand am fost oprit, interlocutorul a fost intelegator in masura in care si eu

am fost intelegator (din punctul politistului de vedere)

Poate cei care au prieteni printre politisti (nu, eu nu am si nici nu sunt in bransa) pot sa ne spuna mai multe despre comunicarea cu domnii politisti si cum ar putea fi

abordati cei care te opresc pe strada.

Drum bun si fara incidente.

Detaliaza cu 112 ala , desi nu stiu ce le fac la gabori , da' cam scap de ei mereu , oi fi eu fermecat ?

daca am impresia in general noaptea pe drumuri necirculate ca cei care ma opresc nu sunt politisti, adica daca nu sunt sigur, sun la 112 chiar daca opresc. ambreiajul e tesionat si treapta 1 selectata

asta vreau sa scot in evidenta, uneori, legal e periculos.

si asta as vrea sa filmeze televiziunile si asta nu se poate face decat cu inregistrare.

pe unirii de ex. chiar inainte de alba iulia de la 60km/h, se reduce brusc la 30km/h.

as vrea sa vad o masina, eventual a acelui care pus reglementarea acolo care merge cu 60 si brusc scade la 30, pe oricare banda vrea el

eu, nu mai respect legea cand devine periculos pentru mine si asta datorita sistemului.

ca nu ma parleste cu radarul acolo, e adevarat, dar, de ce sa nu-si faca treaba fiecare asa cum trebuie?

e suficient sa-mi sara un biciclist in fata pe trecerea aia de pietoni, eu, sa-l lovesc la 55km/h si sa fiu pasibil de parnaie pentru ca un dobitoc a scos o cifra din burta.

p-ala l-as pune sa mearga si eu sa-l filmez de pe trotuar, sau cum am mai spus, o televiziune si sa-i trimiti invitatia sefului sau ministrului.

nu mai spun de semne "uitate" pe drum, de restrictii de 5km/h.

Sa spunem ca ai dreptul sa mergi cu 60km/h pe portiune aia unde un "un dobitoc a scos o cifra din burta" si lovesti mortal un biciclist. Crezi ca mai dormi noaptea linistit, chiar daca esti nevinovat?! Ceva imi spune ca vei avea mari mustrari de constiinta, asta daca esti un om normal. Ce aceea, dobitocul ala, de care zici tu, a considerat ca e ma bine sa reduca viteza in zona aia, tocmai pentru ca a prevazut ca va fi un berbec de biciclist care sa sara pe trecerea de pietoni aiurea. Hai sa n-o mai dam de gard si sa interpretam tot ce vedem in fata ochilor, ca de aia nu evoluam dpdv social.

io nu zic sa nu reduci viteza, dar nu in halul ala.

nu ma crede si trece pe-acolo si mergi legal. inainte, mergi la biserica si roaga-te ca in spte sa nu ai un motociclist care o arde cu suta , si mai roaga-te ca cel care te loveste sa nu aiba la carpatica sau euroins.

nu pledez pentru viteza mare ci pentru amplasarea rationala la semnelor de circulatie

corect! in germania poti fi oprit doar la un filtru sau daca ai facut ceva ,alte amenzi iti vin acasa automat !numai in estul europei risti sa fii oprit de haiducii moderni la drumul mare!

corect.

da, numa' ca in jermania, nu e sport national sa contesti ce iti vine acasa! si nici jmecherii de genul ca nu ridic recomandata si blablabla.

Edited by chv

corect! in germania poti fi oprit doar la un filtru sau daca ai facut ceva ,alte amenzi iti vin acasa automat !numai in estul europei risti sa fii oprit de haiducii moderni la drumul mare!

fals, germania, control de rutina, de 2 ori in 5 ani

franta, de 3 ori in 4 ani

Edited by Tsunami

Poate cei care au prieteni printre politisti (nu, eu nu am si nici nu sunt in bransa) pot sa ne spuna mai multe despre comunicarea cu domnii politisti si cum ar putea fi

abordati cei care te opresc pe strada.

Atata timp cat ii tratati cu respect, vi se va oferi acelasi lucru. Sefu, bossule, tati, nu sunt adresari ce denota respect. Nu se va intampla mereu, dar uneori sanctiunea va fi mai mica sau nu veti fi sanctionati deloc, doar prin adresarea respectuoasa si purtarea unei discutii in acelasi mod.

eu ii intreb in felul urmator pe toti acesti oameni care au parerea ca militaiul e pus pe spaga, pe japca, pe rautaturi si mai stiu eu ce! Fratilor, imaginati-va asta:

Mergi cu mot regulamentar, linistit si un tampit nu iti da prioritate, sau tfrece pe langa tine si te atinge usor, usor cat sa te dea jos. (ambele situatii sa le consideram contraventii si nu infractiuni)

Bun, te-a atins, nu cazi dar iti provoaca avarii si nu va intelegeti sa mergeti la amiabila. Pasul urmator!? Gaborii tata, gaborii! acum va intreb dragii mei. ce faceti voi, persoana nevinovata cand vedeti ca acest teribilist, smeker scoate lista A4 din buzunar si incepe sa ceara verzi si uscate militaiului iar tu ala nevinovat asisti neputincios!

Si smekeru si smenarul vrea si daia, si legitimatie, si ordin de cacare, si atestat si mai suna si la 112 ca are el parerea ca te favorizeaza pe tine, tu care nu -lai vazut ever!

Cum v-ati simti sa fiti in postura asta?? a??? cum ar fi? cum v-ati simti sa vedeti ca smenarul face tarantele si tu pagubitul nu iti rezolvi problema!?

Toti vrem sa stim cum sa facem sa ne fie noua bine dar cand e vb de noi... cum e!?

Nu e mai simplu sa circulam cat mai regulamentar si sa stim sa vb f ok! sa stim sa ne adresam sa ne exprimam si cum au spus veteranii mai sus, sa ne recunoastem vina!?

Nu ar fi mai bine sa fim si noi cetateni europeni ca doaaar... nah... avem drepturi!!

Cat despre cei care spun si indeamna sa dam spaga, sa incercam cu spagi si alte cacaturi, abia astept sa gasiti unu tanar sa va faca si pe dare de mita! ai sa ramai surprins dar, DA, chiar se intampla!

Ah si inca ceva... unde plm ati vazut voi gabori care stau cu radar la spaga dupa orele de program?!!? de unde stiti voi ca erau dupa orele de program? Chiar credeti ca e posibil asa ceva...Mai nou toate autospecialele de militie au GPs...tregeti voi concluziile!

Ce drepturi aveti in fata organului de control rutier care va opreste in trafic:

Ce ai scris tu s-a mai discutat de N ori pe forumul asta.

Sint doar prostii si ineptii aparute pe net inca din 2007. Ma mir ca in 2013 mai sint oameni care cred cretinitatile alea.

Conducatorul auto nu e organ de control ca sa aiba dreptul sa ceara toate lucrurile alea.

Ai dreptul doar sa-i ceri sa se prezinte si sa spuna din ce unitate de militie face parte.

Pt. lamurire, un comunicat al politiei. Citi pag. 5 ultimul aliniat:

/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_id=155479

Tu le-ai verificat!?de ti-ai permis sa faci corectari

Da, sint verificate personal.

Ce a scris Trotinel e corect. Ce s-a scris in primul prost sint doar prostii.

Multumesc

Edited by SSSS

eu ii intreb in felul urmator pe toti acesti oameni care au parerea ca militaiul e pus pe spaga, pe japca, pe rautaturi si mai stiu eu ce! Fratilor, imaginati-va asta:

Mergi cu mot regulamentar, linistit si un tampit nu iti da prioritate, sau tfrece pe langa tine si te atinge usor, usor cat sa te dea jos. (ambele situatii sa le consideram contraventii si nu infractiuni)

...

Ah si inca ceva... unde plm ati vazut voi gabori care stau cu radar la spaga dupa orele de program?!!? de unde stiti voi ca erau dupa orele de program? Chiar credeti ca e posibil asa ceva...Mai nou toate autospecialele de militie au GPs...tregeti voi concluziile!

:10: :10:

Sa spunem ca ai dreptul sa mergi cu 60km/h pe portiune aia unde un "un dobitoc a scos o cifra din burta" si lovesti mortal un biciclist. Crezi ca mai dormi noaptea linistit, chiar daca esti nevinovat?! Ceva imi spune ca vei avea mari mustrari de constiinta, asta daca esti un om normal. Ce aceea, dobitocul ala, de care zici tu, a considerat ca e ma bine sa reduca viteza in zona aia, tocmai pentru ca a prevazut ca va fi un berbec de biciclist care sa sara pe trecerea de pietoni aiurea. Hai sa n-o mai dam de gard si sa interpretam tot ce vedem in fata ochilor, ca de aia nu evoluam dpdv social.

Dumnezeu te-a trimis cu replica asta , ghici cine a accidentat un biciclist anu' trecut , DAR NU MORTAL ? Fix eu. M-a mustrat constiinta ? Nu , ca era sa cad in fata unei masini la faza aia , ma nenoroceam. Daca murea ala , ma durea sufletul ? Nu , bine ca a mai crapat un dobitoc.

Stiu , suna urit , dara atita timp cit ala e vinovat , ma bucur ca a fost el , nu eu.

Dumnezeu te-a trimis cu replica asta , ghici cine a accidentat un biciclist anu' trecut , DAR NU MORTAL ? Fix eu. M-a mustrat constiinta ? Nu , ca era sa cad in fata unei masini la faza aia , ma nenoroceam. Daca murea ala , ma durea sufletul ? Nu , bine ca a mai crapat un dobitoc.

Stiu , suna urit , dara atita timp cit ala e vinovat , ma bucur ca a fost el , nu eu.

nu esti sanatos...

de cate ori l-ai accidentat?