Sari la conținut

Yamaha YZF125R sau Yamaha XT125R/X?


Postări Recomandate

Salut!

Am deschis acest topic in speranta de a primi lamuriri, sfaturi si recomandari pentru achizitionarea unei motociclete.

Tin sa specific ca am 16 ani, indata 17, iar pe 20 martie am de dat poligonul pentru A1!:)

Drept urmare am cautat niste motociclete care mi-ar place, iar dupa multe cautari am ajuns la Yamaha YZF125R si Yamaha XT125R/X. Acum nu ma pot decide, deoarece imi place la nebunie YZF125R ca aspect, dar XT125R/X`u` e mult mai practic in sensul ca il pot folosi foarte usor prin oras, dar si pe campuri si dealuri, pe cand YZF125R`u`, nu.

Deci cer parerea celor care au astfel de motociclete, dar nu numai, orice parere e bine venita!

Asfalt uscat!:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă ai de gând să te dai preponderent în oraș poți alege oricare dintre cele 3 enumerate de tine. Înafara orașului xt-ul, indiferent în care versiune, e mai puturos decâ yzf-ul, la modul că te rogi de el să tragă.

 

Eu personal aș lua yzf-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WR 125 X e un XT mai nou, cu motorul de pe YZF-R125 (15 cai fata de 10-11 cat are XT ).

 

Pentru oras e mai fun XT-ul. Plus ca-l bagi si pe coclauri un pic :D

 

In schimb daca vrei sa dai o tura pana la munte... viteza de croaziera undeva la 100 km/h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WR 125 X e un XT mai nou, cu motorul de pe YZF-R125 (15 cai fata de 10-11 cat are XT ).

 

Pentru oras e mai fun XT-ul. Plus ca-l bagi si pe coclauri un pic :D

 

In schimb daca vrei sa dai o tura pana la munte... viteza de croaziera undeva la 100 km/h

100 KM/H la XT, nu? Dar la YZF125R?:D

Si totusi care e diferenta intre XT125R si XT125X? E putin umblat la aspect sau la performante?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

diferenta e data de diametrul rotii fata , implicit difera discul de frana si etrierul , ar mai fi aripa mai mare la R ( si roata mai mare e tot la R)

Deci nu e mare diferenta.. Ca performanta.. YZF125R sau XT125R/X? Sau poate WR125X/R? Si care e diferenta intre modelul R si X de WR125?:D

Am vazut un WR125, dar nu stiu daca era R sau X, sincer, nu le deosebesc!:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La performante e vorba de vreo 5 cai putere, care la 125cc se simt al naibii de mult :)

 

Dintre cele 3 modele, eu as alege WR 125 X.

 

X = SuperMoto, motocicleta de enduro cu roti echipate de strada

R = Un enduro mai soft, cu roti care nu sunt recomandate de mers mult pe strada ca nu te ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...