Jump to content

Yamaha virago 535 sau Honda Shadow 600 ?Oferte?

Recommended Posts

Salut !!!m-ar interesa si pe mine sa cumpar una dintre cele doua modele mentionate in titlu....yamaha virago sau honda shadow....ori ceva asemanator dar sa fie bun ca si motor.....si eventual cateva detalii si poze despre motocicleta( an,km reali,cp,starea ,al catelea proprietar,imbunatatiri,pret ,etc) astept oferte de motoare ...dar mai de fata incepatoare k abia am luat permisul in decembrie...va fi prima motocicleta..:)...multumesc anticipat!!bafta tuturor !!!

nu am o oferta pentru tine dar intre cele doua e foarte usor de ales daca vrei motor bun. Shadow 600 merge multi km fara probleme si cu consum in jur de 4%. Virago nu e rau deloc dar nu-l compara cu Shadow nici la consum, nici la nr de km.

Honda are motor mai mare dar cai mai putini si doar 4 trepte. Virago e pe cardan si are 5 trepte. Intra pe bikez.com si fa o comparatie.

Review Virago - http://www.motorcyclenews.com/MCN/bikereviews/searchresults/Bike-Reviews/Yamaha/Yamaha-XV535-Virago--1988--2004/

Review Honda - http://www.motorcyclenews.com/MCN/bikereviews/searchresults/Bike-Reviews/Honda/Honda-VT600-Shadow-1992-2002/

Edited by Florinel1984

Honda are motor mai mare dar cai mai putini si doar 4 trepte. Virago e pe cardan si are 5 trepte. Intra pe bikez.com si fa o comparatie.

Review Virago - http://www.motorcyclenews.com/MCN/bikereviews/searchresults/Bike-Reviews/Yamaha/Yamaha-XV535-Virago--1988--2004/

Review Honda - http://www.motorcyclenews.com/MCN/bikereviews/searchresults/Bike-Reviews/Honda/Honda-VT600-Shadow-1992-2002/

Induci oamenii in eroare :nono: unele modele de shadow au 5 trepte :peace:

pur tehnic, tot de pe bikez si asta e cu shadow-ul cu 4 trepte. Personal, pentru ca detin, cel cu 5 trepte e mai "bine conturat"

virago: 42.00 HP (30.7 kW)) @ 7500 RPM 47 Nm @ 6000 rpm <- more hp

shadow: 39.00 HP (28.5 kW)) @ 6500 RPM 51 Nm @ 3500 rpm <- more torque @ low end rpm

Dar, nu mai fac pe cioara cu puii. Amandoua sunt motoare bune, unu mai mititic, altu mai maricel...!

p.s. Dat frameless engine.. :rusinica:

Edited by Fury

Salut !!!m-ar interesa si pe mine sa cumpar una dintre cele doua modele mentionate in titlu....yamaha virago sau honda shadow....ori ceva asemanator dar sa fie bun ca si motor.....si eventual cateva detalii si poze despre motocicleta( an,km reali,cp,starea ,al catelea proprietar,imbunatatiri,pret ,etc) astept oferte de motoare ...dar mai de fata incepatoare k abia am luat permisul in decembrie...va fi prima motocicleta.. :)...multumesc anticipat!!bafta tuturor !!!

Salut,

http://www.tocmai.ro/yamha-virago-xv-535-1992-8197427.html

Ca posesor de Shadow de 600, i say bullcrap. Exista modele cu 5 trepte.

Consum foarte ok pt 1 persoana(4.5 in regim de oras, 3.5 in afara).

Merita investit in niste avansate, altfel peste 150 de km te doare fundu de la pozitie.

Un sissy bar iarasi ar merge, pasagera mea se plange ca aluneca de pe saua ei..

Aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu cand l-am luat acu 5 ani: virago, shadow, dragstar sau intruder?

Dragstar si intruder erau cel putin cu 1000 de euro peste shadow si cu 1500 peste virago, iar virago aduce prea mult cu o bicicleta. Problem solved.

shadow de 600 . atentie la motoretele de prin tara la zgarieturi, indoituri sau vopsite aerograf care de cele mai multe ori ascund o reparatie . Modelul in 5 trepte are carburator cu un singur corp iar cele in 4 trepte au carburator dublucorp (mai ok din punctul meu de vedere desi si a 5 -a viteza ti-ar cam trebui , dar merge 140 km/h si fara a 5-a viteza ). bafta :)

Ca si o parere personala, Shadowul de 600 eusor de pilotat, tine la drum lung mai mult ca tine si rar o sa intalnesti probleme mecanice daca e cat de cat intretinut, insa dac poti iti recomand ceva mai maricel cu care sa te obisnuiesti putin mai greu dar care sa te tina mai multe sezoane, asta daca nu cumva intentionezi sa il schimbi destul de repede. Ca si greutate nu e o diferenta foarte mare intre un motor de 600 si unul de 800. Si chiar mai bine unul de 750, tot shadow care e mai comfortabil.

Virago, tot o parere personala si foarte subiectiva, mi se pare neterminat, in special partea din fata ;)

honda-i honda!

39 de cai pentru shadow sunt muult prea putini pentru cat este motocicleta aia. Si jawa de 350 are acceleratia mai puternica. Cauta steed-ul de 600 ca are vreo 50 si este aproape identica la aspect cu shadow 600. (la pret bate spre intruder)

Poti incerca un shadow 750 daca vrei ceva si mai lent decat 600-le da e mai confortabil si aici chiar ai nevoie de confort ca oricum un drum la mare dureaza o vesnicie indiferent de ce shadow alegi (600/750)

O fi virago neteminat, uratel sau cum vreti sa-i mai spuneti dar se conduce foarte usor si nu te chinui la fiecare depasire. LA 1500 gasesti un virago in mintile lui si cu ceva accesorii, un shadow ok este cu minim 500 mai scump.

In plus cred ca e o placere maxima pentru o domisoara/doamna sa intinda/curete/unga lantul la shadow :D