Sari la conținut

HUSE MOTO - De care/De unde?


paulynos
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 124
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Admin

La intersectia Republicii cu Mosilor,cum o iei inspre Obor,la vreo 400 metri pe dreapta este un magazin cu materiale de tapitat canapele(vinilin,etc).Au acolo un material negru care are o insertie de fibra la mijloc si care este perfect pentru motoare..nu se topeste de la tobe si este impermeabil.

Intreab-o pe vinzatoare de acest material,spune-i ca-ti trebuie pentru un motor si va stii ce sa-ti dea.Apoi du-te la o croitorie care executa huse auto(chiar vis-a-vis),de preferat cu fierul ca sa-ti ea masura..Toata treaba te duce pe la vreo 1.500.000/2.000.000 lei dar merita efortul financiar

Cam asta este tot..

Luigi Vicol

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 years later...

Salutare,

 

avand in vedere ca nu mai am garaj unde sa-mi tin mobra, de cand mosului meu i-au darmat autoritatile sandramaua, caut sa-mi cumpar o husa moto impermeabila si cu o cat mai buna rezistenta in timp. Ideal ar fi sa se poata plia la dimensiuni rezonabile pt a fi bagata sub sa sau in rucsac.

 

Daca sunteti multumiti de husele voastre dati-mi modelul si sursa de pot sa cumpar.

 

Merci anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti recomand ca sa nu iei. Eu am de la louis, din aia impermeabila, cu un material textil pe dedesubt ( pt a tine temperatura constanta). La o luna dupa ce am luat-o s-a rupt o bretea de prindere, la inca 2 luni s-a rupt si cealalta, plus ca atunci cand ploua torential mai intra si cateva picaturi de apa prin ea. A costat 200 ron, dar acum nu as mai da nici macar 100 pe ea

.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca tot zice lumea de caini... eu tin masina sub prelata mai mereu si dau si pe langa masina si pe langa mobra cu otet putin diluat cu un "fas" din ala de geamuri si nu am probleme

 

se gaseste si spray special pe la diverse magazine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu folosesc o husa Oxford, își face treaba. E simpla (fără captuseli si alte), impermeabila si la un preț acceptabil, in jur de 80 de lei (in fct de mărime). Când am luat-o am primit si garantie 2 ani :))

Vezi ca mai era un topic despre huse Moto pe forum, caută si acolo

Editat de TheHaWk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ştiu ce neamuri de câni aveţi voi pe acolo dar eu am avut ani la rând Oxford Aquatex ( mărimea XL este 95 lei ) şi n-am avut probleme vară/iarnă. Cea mai veche dintre huse o am pe scuter şi face la vară 3 ani, în afară de tăieturi pe care le-au provocat pisicile ( pe care le-am rezolvat; nu tăieturile ) încă-i impermeabilă şi toate cele, ţine mobra pe timp de iarnă la minim 15°C chiar dacă afară sunt -30°C. :eek:

Sunt confecţionate dintr-un material asemănător ( poate şi identic ) foilor de cort, husele de mărime XL pot fi strânse într-un volum mai mic de 1 litru.

Editat de Andry
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot Oxford Aquatex folosesc. M-a costat 75 de lei (marimea M pentru motociclete sport) . Incape in rucsac daca asta te intereseaza. Acum ploua. Am verificat motocicleta si totul pare superb. Mi se pare o alegere rezonabila :D Daca vrei ceva si mai bun, poti lua Oxford Stormex, care e mai scumpa. Sper sa gasesti ce cauti ^_^

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ani jumate am cumparat o husa de la DualTours. M-a costat 180 de lei, dar nu se vede nici acum ''uzura'' (taieturi,rupturi, etc). E impermeabila si are pe interior un material textil. Este de culoare gri.

 

Nu mai stiu modelul dar avea doar o husa la vanzare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o husa de la Louis cumparata in urma cu 1 an. Sunt foarte multumit de ea. Nu mi-a plouat nici macar o data prin ea.

 

http://www.louis.de/_108c1c66543ddf342921fb64c2812be95f/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10008334

 

Rezista la temperaturi mari ( o pun imediat dupa ce opresc motorul, nu mai astept sa se raceasca ).

Singura problema este ca eu am cumparat husa inainte sa imi cumpar motocicleta si imi este un pic cam mare ( am luat varianta XL ). As vinde-o doar ca sa imi iau acelasi model, insa varianta mai mica pentru ca acum cam atarna pe jos.

In rest, o recomand !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci baieti, se pare ca Oxford Aquatex are un raport calitate/pret destul de bun. O sa ma infig la una si daca ma tine indecent de putin o voi schimba pe ceva mai scump.

 

 

@wawessh: Zona e Tineretului(Sincai)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ştiu ce neamuri de câni aveţi voi pe acolo dar eu am avut ani la rând Oxford Aquatex ( mărimea XL este 95 lei ) şi n-am avut probleme vară/iarnă. Cea mai veche dintre huse o am pe scuter şi face la vară 3 ani, în afară de tăieturi pe care le-au provocat pisicile ( pe care le-am rezolvat; nu tăieturile ) încă-i impermeabilă şi toate cele, ţine mobra pe timp de iarnă la minim 15°C chiar dacă afară sunt -30°C. :eek:

Sunt confecţionate dintr-un material asemănător ( poate şi identic ) foilor de cort, husele de mărime XL pot fi strânse într-un volum mai mic de 1 litru.

 

 

Chestia cu temperatura e o gluma,nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ceva timp am cumparat de la un user de pe forum o husa foarte buna, dintr-un material cauciucat la exterior si "pufos" pe interior, care imbraca si proteja foarte bine motocicleta. In partea din spate a husei avea si un geam prin care se vedea numarul motocicletei. Nu mai stiu nici userul, nici de unde as mai putea gasi una identica.

Va intreb pe voi daca aveti vreo idee unde as mai putea gasi o husa din aia sau o alta husa eventual dar care sa fie za top :)

Thx!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ceva timp am cumparat de la un user de pe forum o husa foarte buna, dintr-un material cauciucat la exterior si "pufos" pe interior, care imbraca si proteja foarte bine motocicleta. In partea din spate a husei avea si un geam prin care se vedea numarul motocicletei. Nu mai stiu nici userul, nici de unde as mai putea gasi una identica.

Va intreb pe voi daca aveti vreo idee unde as mai putea gasi o husa din aia sau o alta husa eventual dar care sa fie za top :)

Thx!

OJ_ Husa Moto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca era un brand anume, nu scria nimic pe ea.
Gino, ms de link

Update pentru cei interesati:

http://www.motorcyclenews.com/MCN/Products/productsresults/Parts-accessories/2008/November/nov2008-the-best-outdoor-bike-covers/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Kristian K changed the title to Ce husa pentru motocicleta sa-mi iau buna pentru ploaie si zapada?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...