Sari la conținut

HUSE MOTO - De care/De unde?


paulynos
 Share

Postări Recomandate

Resuscitez topicul asta pentru ca si eu sunt in cautare de husa.

Nu mai vreau Oxford. Nu stiu cum de le laudati voi, dar la mine a tinut mai putin de un an. Dupa cam 8 luni materialul s-a degradat in asa fel incat daca il atingi putin se rupe. Acum e facuta franjuri toata. E drept ca a stat mult timp in soare dar ma asteptam ca 2 ani sa nu mai am problema husei.

Asadar ce sugestii aveti?

A folosit cineva husa asta:

http://www.all-moto.ro/husa_moto_oj_bike_cover/152.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 121
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu mai vreau Oxford. Nu stiu cum de le laudati voi, dar la mine a tinut mai putin de un an. Dupa cam 8 luni materialul s-a degradat in asa fel incat daca il atingi putin se rupe. Acum e facuta franjuri toata. E drept ca a stat mult timp in soare dar ma asteptam ca 2 ani sa nu mai am problema husei.

Subscriu! Dupa 8 luni e franjurata (Oxford Aquatex). Cel putin partea argintie, din fâş...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Resuscitez topicul asta pentru ca si eu sunt in cautare de husa.

Nu mai vreau Oxford. Nu stiu cum de le laudati voi, dar la mine a tinut mai putin de un an. Dupa cam 8 luni materialul s-a degradat in asa fel incat daca il atingi putin se rupe. Acum e facuta franjuri toata. E drept ca a stat mult timp in soare dar ma asteptam ca 2 ani sa nu mai am problema husei.

Asadar ce sugestii aveti?

A folosit cineva husa asta:

http://www.all-moto.ro/husa_moto_oj_bike_cover/152.htm

am din aia de la louis, cam 2 ani a tinut, pana am tras ca ghiolbanul de ea si s-a facut o ruptura (daca eram atent cu ea sigur nu patea nimic)

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa-ti faci o idee despre material!Cusaturile sunt protejate pe interior de o banda de material(pvc cred) lipita la cald!

outer shell + high quality 300D special fabric (100% polyester) + waterproof

Eu o am pe asta de 3 ani, iarna/vara, soare ploaie! Atat ca este voluminoasa si s-a mai decolorat, dar nu s-a rupt, nu s-a descusut nu are semne de imbatranire!

http://www.heldmotorcyclestore.com/Held-Cruiser-Chopper-Cover-9008_AY68M.aspx

Editat de KOS36
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Resuscitez topicul asta pentru ca si eu sunt in cautare de husa.

Nu mai vreau Oxford. Nu stiu cum de le laudati voi, dar la mine a tinut mai putin de un an. Dupa cam 8 luni materialul s-a degradat in asa fel incat daca il atingi putin se rupe. Acum e facuta franjuri toata. E drept ca a stat mult timp in soare dar ma asteptam ca 2 ani sa nu mai am problema husei.

Asadar ce sugestii aveti?

A folosit cineva husa asta:

http://www.all-moto.ro/husa_moto_oj_bike_cover/152.htm

 

 

Subscriu! Dupa 8 luni e franjurata (Oxford Aquatex). Cel putin partea argintie, din fâş...

 

Husele Oxford sunt best buy, au un raport calitate-pret exceptional. Dar nu se spala. Daca o bagi la masina sau in cada cu detergent, se duce stratul protector/impermeabil. Dupa ce s'a intamplat asta, in 2 luni e pa.

 

Asa mi s'a intamplat la prima husa, pe care o umplusem la un moment dat de banda argintie pt ca se rupsese. Pentru mine e o husa care merita toti banii. 3 ani pt 80-90 de lei eu zic ca e imbatabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@KOS36 - Aia pare intr-adevar o husa calitativa.Doar ca are si un pret pe masura..daca mai pui si taxele de expediere cred ca ma apropii de 100 de euro.

@hardKnot - Nu am spalat niciodata husa Oxford, a spalat-o doar ploaia si razele soarelui si crede-ma ca in mai putin de un an este atat de coapta incat s-a facut franjuri. Intr-adevar nu e foarte scumpa dar totusi da-o-n spanac ca nu e ulei sa o schimb anual, macar 2 ani daca ma tinea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@KOS36 - Aia pare intr-adevar o husa calitativa.Doar ca are si un pret pe masura..daca mai pui si taxele de expediere cred ca ma apropii de 100 de euro.

@hardKnot - Nu am spalat niciodata husa Oxford, a spalat-o doar ploaia si razele soarelui si crede-ma ca in mai putin de un an este atat de coapta incat s-a facut franjuri. Intr-adevar nu e foarte scumpa dar totusi da-o-n spanac ca nu e ulei sa o schimb anual, macar 2 ani daca ma tinea...

eu am luat-o din RO; iar daca faci un calcul si iei 2-3 d'alea iefine(care tin 1-2 ani) s-ar putea sa ajungi la acelasi pret, daca nu mai mult!

Asta este pentru chopper, poate nu este ceea ce cauti; am pus linkul sa iti dai seama de material, pe care l-am descris mai sus!

http://www.romimoto.ro/Catalog-BAGAJ---ACCESORII--GIVI-Huse-moto-20/Husa-HELD-moto-9008-03-M-58000015

 

Cred ca asta s-ar potrivi la motorul tau, daca este cel din profil: Suzuki VX 800

http://www.romimoto.ro/Catalog-BAGAJ---ACCESORII--GIVI-Huse-moto-20/Husa-HELD-moto-9003-03-L-58000010

Editat de KOS36
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh, nici VX-ul meu nu e departe de cruiser la cum are unghiul furcii :) Una peste alta marimea M-L s-ar incadra.

Multumesc KOS pentru feed-back!

Bafta la cumparaturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

Am tot cautat pe la croitorii sa imi fac si eu o husa moto cu material impermeabil dar nu gasesc nici cum....

Materialul l-am gasit pe net si nu-l comand daca nu gasesc pe cineva care sa mi-l faca...

Are idee cineva unde as putea merge ????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din propria experienta o husa exceptionala am cumparat-o de pe forum de la acelasi user precum Adidas. Era neagra, cauciucata, un textil "catifelat" la interior. Implineste 5 ani , evident e cam rapanoasa dar mai trag un pic de ea.
Louis ieftine sunt gunoi, scumpe nu am incercat.

Insa o surpriza placuta este husa de Lidl- Crivit sau cum s-o numi, impermeabila, nu se-ntareste singurul inconvenient ca trebuie ancorata sau o ia vantul. Are 1 an si jumatate si nu au aparut rupturi.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

de unde ai luat husa cu 75 de lei ca si eu am nevoie?

Am mers la un magazin auto unde un băiat care mai comandă și piese moto, a căutat ”husă moto”. Am primit-o a doua zi. A fost 75 de lei pt. ca era pt un motor de 400 cmc, dar se potrivește și la cea de 650 cmc. Era mărimea M. Mărimea L era cu 15 lei mai scumpă.

Vezi că sunt și pe Olx, Tocmai la prețuri mici.

Mai poți încerca să cauți după Motomike pe net.

Cel mai ieftin poți comanda piese moto de la magazinele auto, economisești, cel puțin, transportul. Așa am procedat cu diverse piese moto mai mărunte sau nu.

Husa pe care am luat-o este încă foarte bună.

Editat de severin31
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ceva vreme folosesc Oxford -raport prt calitate super ok. O husa marimea L costa 80 lei si tine minim 2 sezoane. Eu am gasit pe stoc la magazinul moto Bepa , pe calea Vacaresti.

 

P.S. Nu stiu daca s-a mai spus : pentru a ii pastra proprietatile de impermebiabilitate cat mai multa vreme in curatarea husei fara a folosi detergenti este indicata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

http://motooutlet.ro/Husa_moto_aquatex_oxford eu am cumparat-o anul trecut pt gsr marimea M. acum o folosesc pt bandit 650 cu tot cu top-case(ar trebui sa cumpar totusi una L).si-a facut si inca isi face treaba foarte bine.nu intra apa dar se mai aduna putin praf pe moto.acum la bandit-care are toba pe lateral nu s-a pus problema sa se topeasca materialul in dreptul tobei cand acopeream motorul fara sa il las sa se raceasca intai.

Editat de BikerMF
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am cumparat acum cateva luni Nelson Rigg Defender 2000. 350 lei adusa de metricmotion.

material extrem de rezistent, nu se lipeste de tobele incinse, complet impermeabila, elastic jos asa fel ca nu cred sa fie vant s-o smulg de pe motor, au tras niste caini de husa de erau sa-mi dea jos motorul. simtisera o pisica ce se odihnea pe sa. abia au reusit s-o gaureasca putin cu dintii. sunt f multumit de ea, treaba buna.

 

 

post-56418-0-02356100-1415222945_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salutare!Unde gasesc o husa asemanatoare care sa acopere doar partea de sus a motocicletei si sa aiba ceva sistem de prindere sa nu o ia vantul

Am doi catei care stau pe langa bloc si in toamna mi au facut franjuri husa ,ma intereseaza doar sa nu se puna praful si sa nu o arda soarele ,de ploaie ii

ferita

post-70928-0-30733300-1424036773_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insa o surpriza placuta este husa de Lidl- Crivit sau cum s-o numi, impermeabila, nu se-ntareste singurul inconvenient ca trebuie ancorata sau o ia vantul. Are 1 an si jumatate si nu au aparut rupturi.

Motoreta mea ierneaza sub o chestie de-asta, afara, in Corbeanca (unde bat vinturile ca in pampas), legata bine in ochiurile husei, la baza rotilor

Sincer, ma asteptam sa o culeg franjuri dupa citeva zile de ger si o repriza de uragane.

Coafura rezista si la pretul modic cu care am cumparat-o nu m-ar supara nici daca as arunca-o in primavara.

Comportamentul la soare nu l-am testat, am luat-o pe sfirsit de sezon.

Pe scurt, foarte multa valoare pentru banii dati (35RON parca).

Prin comparatie, un Oxford (100RON) si un Nelson Rigg (150RON) s-au rupt/franjurit/distrus in 2-3 saptamini sub actiunea elementelor.

Editat de FLEX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Ce husa pentru motocicleta sa-mi iau buna pentru ploaie si zapada?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...