Sari la conținut

HUSE MOTO - De care/De unde?


paulynos
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 124
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am probat husa de la Jumbo, trebuie moto mic, mai mic decat Transalp. Merge pe Transalp doar daca dau jos top case si daca dau jos si oglinzile, si chiar si asa este expusa roata fata de la disc in jos si roata spate de la bascula in jos. Daca ar sta in garaj/subteran ar fi ok. Peste iarna afara se va depune zapada si va rugini pe unde nu trebuie, disc, spite, lant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt huse de interior si huse de exterior.

Nu folositi huse de exterior in incinte umede, pentru ca veti avea probleme cu condensul aparut pe sub husa! Motocicleta unui amic a mucegait efectiv iarna trecuta, a dezvelit-o in primavara si era cenusie din cauza mucegaiului. A fost tinuta intr-un garaj de beton impachetata bine intr-o husa impermeabila, si mai rau i-a facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 2 years later...

Salutare, 

Imi poate recomanda cineva o husa moto pt exterior? Nu as vrea nici sa rup banca, dar nici sa iau ceva care sa se dezintegreze intr-un an:)))

M-am uitat la magazinele online si am vazut ca preturile variaza destul de mult, insa review-uri aproape deloc. 

M-ar interesa ceva pareri personale - eventual patanii cu diverse huse. Iar daca aflu si despre o husa "die hard" cu atat mai bine:) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut initial ceva luat de pe Louis (branduit Louis, nu mai stiu exact de unde am luat-o), s-a rupt repede, in cateva luni.

Apoi am luat Oxford Aquatex (le gasesti la mymoto in Cotroceni), sunt deja la a 3-a (cred). Prima cred ca am atins-o de evacuarea fierbinte si a facut gaura, a doua de la atat tinut in soare si ploaie se subtiase rau in unele locuri si urma sa se rupa (plus ca intra apa prin ea). Asta dupa aprox 2 ani. Deci in functie de cat de mult e expusa la intemperii, e posibil sa te te tina 2 ani sau mai mult. Oricum le vei schimba la intervalul asta fiindca se jegosesc de la praf, vaselina de la lant, etc. si iti va fi scarba sa le mai bagi in casa sau in masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am una de la Lidl de vreo 7 ani si s-a gaurit unde am atins-o de evacuarea fierbinte. In rest, isi face treaba si acum fara probleme. Crivit cred ca e brandul, insa nu gasesti mereu, sunt doar anumite perioade cand sunt pe stoc. Eu am mai luat anul trecut una noua tot de la Lidl cu 40 de lei, insa n-o folosesc inca, pentru ca cea veche isi face inca treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

34 minutes ago, ovi_ice said:

Oricum le vei schimba la intervalul asta fiindca se jegosesc de la praf, vaselina de la lant, etc. si iti va fi scarba sa le mai bagi in casa sau in masina.

Dap, imi inchipui ca se murdareste in timp si trebuie schimbata si in functie de asta. Pacat ca nu o spala ploaia cu ceva detergent si balsam:)) 

37 minutes ago, VyXxer said:

Voi verifica, multam. Va trebui sa caut insa ceva care sa acopere si portbagajul din spate... 

34 minutes ago, dionysos said:

Eu am una de la Lidl de vreo 7 ani si s-a gaurit unde am atins-o de evacuarea fierbinte. In rest, isi face treaba si acum fara probleme. Crivit cred ca e brandul, insa nu gasesti mereu, sunt doar anumite perioade cand sunt pe stoc. Eu am mai luat anul trecut una noua tot de la Lidl cu 40 de lei, insa n-o folosesc inca, pentru ca cea veche isi face inca treaba.

Interesant. Nu stiam ca se gaseste si asa ceva la ei. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, treslunas a spus:

Dap, imi inchipui ca se murdareste in timp si trebuie schimbata si in functie de asta. Pacat ca nu o spala ploaia cu ceva detergent si balsam:)) 

Voi verifica, multam. Va trebui sa caut insa ceva care sa acopere si portbagajul din spate... 

Interesant. Nu stiam ca se gaseste si asa ceva la ei. 

 

Nu gasesti mereu, mi se pare ca o singura data sau de doua ori pe an au accesorii moto (prelate, spray pt lant, spray pt frane etc.).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut Oxford Aquatex https://www.oxfordproducts.com/motorcycle/brands/oxford/covers/oxford_aquatex_top_box/, in 2 reprize. Insa sistematic dupa 1 an mi s-a desirat din cauza vantului (cu ocazia furtunilor care au trecut peste Bucuresti).
Am trecut la Oxford Rainex https://www.oxfordproducts.com/motorcycle/brands/oxford/covers/oxford_rainex_outdoor_cover_topbox/. Este de 2,5 ori mai scumpa, insa este alta categorie. E drept ca e groasa (are pe interior un strat matlasat de protectie), cauciucul partii exterioare atrage praful ca un magnet, ocupa spatiu cand e pliata, insa a meritat fiecare leu. 

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam 2 ani tine o husa buna (in aer liber, soare, ploi, vant si frig).

Am avut mai multe modele, Oxford sunt ok, de la Louis am avut cateva modele (au tinut putin peste 1 an,uneori 2), Crivit,etc.

 

P.S. Am o husa de la Kawasaki daca intereseaza pe cineva ( primita de la reprezentanta la achizitia motocicletei, dar cu topcase si 3 genti, nu prea e ce trebuie). 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc husa universala MotoMike pentru motociclete peste 500 cm3 dar mai mici de 1000 cm3 (am DL650). Scrie pe ambalaj ca e impermeabila, rezistenta la UV si inghet... ramane de vazut. Partea interioara e moale, nu zgarie. Are o curea in partea de jos care o face mai greu de fluturat de catre vant. Ce-mi place e ca acopera bine motorul cu parbrizul acela inalt (Airflow) in pozitia de sus si cu tot cu cutii montate (V47+2xV37).

 

udNCfXd.jpg
laKoZPZ.jpg
SRsPNem.jpg
xU8P3xa.jpg
Gr3Hspq.jpg
t0QhZ2i.jpg
ixv2PN7.jpg
uSaJStO.jpg
Vp1Xf8j.jpg

 

De cate ori am venit de la drum am avut grija sa n-o pun peste toba incinsa (o las jos de tot pe partea dreapta cam dupa o ora, doua), asa ca arata bine si acum, nu stiu daca nu cumva s-ar topi in contact cu ea...

Dupa 14 luni de folosire zilnica arata ca noua, doar prafuita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Citind topicul am inteles ca Oxford oferă o calitate f buna. Care model de la ei este de top (cel mai rezistent si recomandat pt toamna) si de unde pot cumpara de pe stoc in Bucuresti (ideal daca e prin zona de Nord), fara sa aștept comanda pe online? Pt Yamaha R3 ce mărime recomandati? Multumesc anticipat ...

Editat de Seba1974
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, Seba1974 a spus:

Citind topicul am inteles ca Oxford oferă o calitate f buna. Care model de la ei este de top (cel mai rezistent si recomandat pt toamna) si de unde pot cumpara de pe stoc in Bucuresti (ideal daca e prin zona de Nord), fara sa aștept comanda pe online? Pt Yamaha R3 ce mărime recomandati? Multumesc anticipat ...

Oxford Rainex 

https://www.oxfordproducts.com/motorcycle/brands/oxford/covers/oxford_rainex_outdoor_cover/

Gasesti la http://magazin.mymoto.ro/

Suna-i si-ti vor da toate detaliile 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

In primavara ma duc sa-mi iau un moto guzzi v7 2021 850 si pana e gata parcarea mea subterana in 2022 decembrie vreau sa o las pe tarla cum s-ar zice, in ploaie, vant, praf si posibil zapada, ce copertina,husa sa imi iau si de unde? Gasesc ceva prin Bucuresti daca ma duc fizic acolo? Sau sa dau comanda de pe vre-un site ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Ce husa pentru motocicleta sa-mi iau buna pentru ploaie si zapada?
Acum 13 minute, Serban.S a spus:

Dupa ce am folosit cateva huse moto (de la Louis, Oxford si noname) am ramas la husa de la Wunderlich.

Nu cred ca rezista daca o pui pe toba incinsa, dar este destul de rezistenta la proba timpului.

Sincer, nu cred ca "pusa pe toba incinsa" ar trebui sa fie un criteriu.
Dupa 2 reprize de Oxford Aquatex (maxim 2 sezoane fiecare, ocazie cu care au imbatranit si s-au sfasiat la prima furtuna serioasa), am trecut la Oxford Rainex. Impachetarea/depozitarea este o chestie destul de complicata, dar protectia e excelenta. Si raportul calitate/pret e foarte bun, investitia se amortizeaza foarte bine in timp.
Vorba aia: REKOMAND :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 2/5/2022 at 3:44 PM, Vincenzo Caliara said:

ar fi buna

Nu stiu.

In cazul in care nu ai posibilitatea s-o bagi intre 4 pereti prin noiembrie, cam aia e, tot la husa ajungi. Asta zice ca ar fi destul de rezistenta. Oricum, nu cred ca ai sa gasesti ceva care sa protejeze ca o incinta. Daca gaseste careva o husa care are in descriere "protejeaza in caz de zapada" chiar ar fi interesant de vazut un link. Vazusem una acum ceva timp pe Louis, de aia m-am si uitata acolo prima data. Dar nu mai e. Stiu ca mi s-a parut "beton", la fel si pretul, de aia nici n-o am.

Untitled.jpg

Asta de ex, zice ca e frost resistant, dar cu siguranta se refera la material, nu la cat protejeaza mobra.

https://www.louis.eu/artikel/louis-motorcycle-cover-giant/10011319?list=8802226641305d364ad4364bc3388c69&filter_article_number=10011319

 

Si asta cica e pt all year round weather, dar nu pare sa aibe reviewuri foarte bune

https://www.louis.eu/artikel/acebikes-universal-119-x-170-x-302-cm/10009226?list=8802226641305d364ad4364bc3388c69&filter_article_number=10009226

Editat de VyXxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...