Jump to content
Sign in to follow this  
petrica

Aici planificam plimbarile frumoase !

Recommended Posts

Am facut un topic in care sa postam trasee frumoase ce ne vin in cap, trasee mai lungi sau mai scurte, insa trasee pe care le pot face majoritatea motocicletelor ..... adica suprafata de rulare sa nu fie atat de accidentata incat sa nu poata fi facuta cu un supersport, dar nici atata de lunga incat sa nu poata fi facuta cu o motocicleta de enduro ! Nu ma refer aici la trasee hard enduro sau enduro extrem, dar nici la trasee pe autostrada !

Traseele postate, vor fi cat mai detaliate, astfel incat ,,protagonistii" sa-si dea seama la ce se inhama si daca resectiva excursie este pe placul lor.

Daca in intinerar sunt incluse si repere (istorice, culturale, intruniri, peisaje, sau orice altceva ce merita vazut ...) este cu atat mai bine !

Este de preferat ca la aceste trasee sa participe motociclisti ce se cunosc ! ..... de fapt propunerea este adresata motociclistilor din judetul Teleorman care (presupun) ne cunoastem cat de cat.

Ideea este de a face trasee frumoase, de care sa ne bucuram impreuna ..... nu e' nimic rau in asta, nu ?! :)

____________________________________________________________________________________________________________________________

Acestea fiind spuse, incep eu prin a va propune o plimbare, pe atat de scurta, pe atat de frumoasa !

Este vorba de un traseu ce margineste un areal extrem de frumos si foarte aproape de noi ... malul Dunarii. Intentionez sa facem o excursie de o zi intre orasele bulgaresti Svistrov si Ruse - Giurgiu si Zimnicea, pe malul nostru.

Traseul se intinde pe aproximativ 220-230km, in care este inclus si drumul de la Alexandria si pana la Zimnicea si va arata cam asa :

Alexandria ---> Zimnicea ... traversare bac ... Svistov - Vardim - Novgrad - Krivina - Batin - Gorno Albanovo - Mechka - Pirgovo - Ruse ... traversare Podul Prieteniei ... Giurgiu ---> spre Alexandria, via Bujoru - Cervenia.

Partea interesanta a trasului este malul bulgaresc la Dunarii. Drumurile nu sunt dintre cele mai bune, de aceea traseul nu este unul rapid (nu asta e' scopul !), ci sunt un fel de ,,drumuri judetene bulgaresti", ceva mai gaurite decat ale noastre, insa totul compenseaza cu peisajul superb ce asigura o priveliste extraordinara asupra fluviului, cat si destule monumente istorice. Portiunea dintre Svistov si Ruse se merita facuta pe indelete, cu multe opriri pentru ca nu are rost sa treci rapid de astfel de locuri.

Se pot vizita: parcul national Persina, castrul roman Novae, manastirea Svistov si multe alte obiective ..... poate prea multe pentru o singura zi ! Toate astea la doar o aruncatura de bat de noi !

Mai jos atasez o harta cu traseul si cateva fotografii de pe net cu zona respectiva. Ar fi frumos de facut treseul in perioada aprilie-mai cand sunt pomii infloriti ... cred ca este spectacol ! :)

Ganditi-va la tura asta si poate ne strangem cativa ! Noi (eu si sotia) o sa-l facem cu siguranta ... e' frunos rau si nici nu este vre-un mare tur de forta d.p.d.v. financiar !

Va astept la plimbare !

... despre data, vorbim ! ;)

Petrica

post-10224-0-19537200-1363254857_thumb.jpg

post-10224-0-51472700-1363254867_thumb.jpg

post-10224-0-94592100-1363254873_thumb.jpg

post-10224-0-12293900-1363254880_thumb.jpg

post-10224-0-15789800-1363254886_thumb.jpg

Cand mergem?

Pai am zis ... ,, Ar fi frumos de facut treseul in perioada aprilie-mai cand sunt pomii infloriti ... cred ca este spectacol ! "

O data exacta, nu am stabilit inca ! Nu depinde doar de mine, in cazul in care mai merg si altii, dar am zis sa se mai incalzeasca putin si sa prinda pomii a'nflori !

Acum nu prea e bine ca si vremea asta e' capricioasa ! Mai stam si poate se mai strang cativa ...

Asta da topic de urmarit...felicitari :10:

hai ca nu zici rau!

Cand mergem?

... m-am gandit ! Cred ca in aprilie e' foarte bine de facut traseul ! Cu cat mai repede, cu atat mai bine ..... nici eu nu mai am rabdare ! :D

Hai sa ne gandim la o sambata din luna aprilie, dar sa nu o suprapunem cu SMAEB-ul (12-13-14 aprilie) ! ... ori inainte, ori dupa salon.

... si vremea are un cuvant de spus ! ... un cuvant greu !

Propun 20-21 Aprilie. Eu am plinul facut, schimbul de ulei, lantul lubrifiat. Asigurarea trebuie sa o mai fac si ii dau cocs.

Traseul este de o zi? Pentru ca ar fi pacat sa plecam sambata si sa ne intoarcem tot sambata.

Poate gasim alt traseu de 220-230 km mai spre SudVest, stiu eu niste cascade, pajisti, imase, barbecue and shit. Nu prea veau sa iau in jambe nici drumul Svistov Ruse, nici Giurgiu Zimnicea.

[emoticon cu halbe de bere, ca nu-l gasesc]

Edited by choppermaniac

Propun 20-21 Aprilie. Eu am plinul facut, schimbul de ulei, lantul lubrifiat. Asigurarea trebuie sa o mai fac si ii dau cocs.

Traseul este de o zi? Pentru ca ar fi pacat sa plecam sambata si sa ne intoarcem tot sambata.

Poate gasim alt traseu de 220-230 km mai spre SudVest, stiu eu niste cascade, pajisti, imase, barbecue and shit. Nu prea veau sa iau in jambe nici drumul Svistov Ruse, nici Giurgiu Zimnicea.

[emoticon cu halbe de bere, ca nu-l gasesc]

E' ok ! Mergem pe 20-21 aprilie acolo unde zici tu ... la cascade, pajisti, imase and shit ! Gandeste un traseu, marcheaza-l intr-o poza si arunca-l aici sa vada si ochiu' nostru !

Noi pana atunci, bagam traseul asta Svistov - Ruse ....... ca avem jambele mai lungi ! :D

E' ok ! Mergem pe 20-21 aprilie acolo unde zici tu ... la cascade, pajisti, imase and shit ! Gandeste un traseu, marcheaza-l intr-o poza si arunca-l aici sa vada si ochiu' nostru !

Noi pana atunci, bagam traseul asta Svistov - Ruse ....... ca avem jambele mai lungi ! :D

Am luat deja legatura cu omul nostru din interior. Din interiorul Bulgariei. Astept un raspuns despre un traseu.

Cat despre jambe, asta este. Voua va plac fotomodele, mie mai mici si grase.

Revin cu detalii pentru traseul ,,Svistov - Ruse".

Atasez mai jos cateva capturi de ecran pe care am marcat in detaliu traseul. Parcursul, recunosc, nu se va face numai pe asfalt, ci va fi si portiuni de drum nemodernizat (drum de pamant, piatra) ..... insa tot un drum ! Portiunile de astfel de drum nemodernizat nu sunt foarte lungi, ci de doar cativa kilometrii (distanta insumata), insa poate fi facuta cam cu orice model de motocicleta.

Am tinut sa spun asta ca sa nu avem probleme ulterioare, ca cineva care a crezut ca traseul este unul de viteza sa fie surprins de ceea ce vede ! ... si chiar daca ar fi de viteza, ar fi pacat sa treci asa repede prin locurile alea.

Traseul se va face intr-o singura zi. Este prea scurt ca sa pierzi doua zile pe el ! In prima parte a zilei, de la plecare (pe la 07.30, ca sa prindem barca de 08.30 !) si pana dupa amiaza pe la aprox. ora 14.00 se va merge pe indelete (usurel - poze & privit) intre Svistov si Ruse, urmand ca la ora sosirii in Ruse sa mergem la un restaurant si sa bagam la burdihane histe haleala bulgareasca ... sa stam linistiti sa digeram si sa comentam impresii de pe traseu, apoi pe la 16.00 - 16.30 sa traversam podul si ..... spre casa, mai tare sau mai incet ... cum vrea fiecare, insa in grup ! :)

Eu cred ca la inceput de aprilie ar fi perfect sa facem traseul, mai ales ca o sambata ... nu'i bai ... ne mai relaxam si noi ! ;)

Momentan sunt doar eu si Gerogiana, insa lista e deschisa !

... hai ca am scris de parca as pleca in Papua Noua Guinee ! :D

P.S. ... hartile sunt numerotate in ordinea parcurgerii traseului. Nu am un soft de ,,sudat" poze !

post-10224-0-10571500-1363679155_thumb.jpg

post-10224-0-63047500-1363679167_thumb.jpg

post-10224-0-30487000-1363679181_thumb.jpg

post-10224-0-13173200-1363679335_thumb.jpg

post-10224-0-65616100-1363679349_thumb.jpg

post-10224-0-97891100-1363679362_thumb.jpg

post-10224-0-25830700-1363679431_thumb.jpg

Revin cu detalii pentru traseul ,,Svistov - Ruse".

Atasez mai jos cateva capturi de ecran pe care am marcat in detaliu traseul. Parcursul, recunosc, nu se va face numai pe asfalt, ci va fi si portiuni de drum nemodernizat (drum de pamant, piatra) ..... insa tot un drum ! Portiunile de astfel de drum nemodernizat nu sunt foarte lungi, ci de doar cativa kilometrii (distanta insumata), insa poate fi facuta cam cu orice model de motocicleta.

Am tinut sa spun asta ca sa nu avem probleme ulterioare, ca cineva care a crezut ca traseul este unul de viteza sa fie surprins de ceea ce vede ! ... si chiar daca ar fi de viteza, ar fi pacat sa treci asa repede prin locurile alea.

Traseul se va face intr-o singura zi. Este prea scurt ca sa pierzi doua zile pe el ! In prima parte a zilei, de la plecare (pe la 07.30, ca sa prindem barca de 08.30 !) si pana dupa amiaza pe la aprox. ora 14.00 se va merge pe indelete (usurel - poze & privit) intre Svistov si Ruse, urmand ca la ora sosirii in Ruse sa mergem la un restaurant si sa bagam la burdihane histe haleala bulgareasca ... sa stam linistiti sa digeram si sa comentam impresii de pe traseu, apoi pe la 16.00 - 16.30 sa traversam podul si ..... spre casa, mai tare sau mai incet ... cum vrea fiecare, insa in grup ! :)

Eu cred ca la inceput de aprilie ar fi perfect sa facem traseul, mai ales ca o sambata ... nu'i bai ... ne mai relaxam si noi ! ;)

Momentan sunt doar eu si Gerogiana, insa lista e deschisa !

... hai ca am scris de parca as pleca in Papua Noua Guinee ! :D

P.S. ... hartile sunt numerotate in ordinea parcurgerii traseului. Nu am un soft de ,,sudat" poze !

+ eu !

Ieri, dupa-amiaza, am facut un traseu dragalas ! Una dintre cele mai scurte variante intre Alexandria si Giurgiu, via Draganesti Vlasca. Traseul il stiu de la un domn motociclist, prezent aici pe forum (@Biba) si am vrut sa-l parcurg in mod expres !

Parcurs: Alexandria - Draganesti Vlasca - Rasuceni - Cucuruzu - Chiriacu - Izvoarele - Radu Voda - Oncesti - Balanu - Girgiu. ...... = aprox. 70km

Este cam cel mai scurt traseu pe drumuri publice intre Alexandria si Giurgiu. Am atasat si cateva fotografii si o harta cu traseul.

Portiunile marcate cu galben reprezinta asfalt foarte bun, iar de la Rasuceni si pana la Giurgiu, este drum nou-noutz.

Portiunea marcata cu culoarea rosu reprezinta o portiune de drum prost construit, in care alterneaza asfalt destul de plat cu portiuni rupte de drum ce au fost umplute cu piatra de rau. Portiunile cu piatra nu sunt prea lungi ! Cea mai lunga are 15-20 metri, insa sunt destul de dese ca sa nu te lase sa rulezi rapid. Poriunea rostie este intre Satul Nou si Rasuceni.

Portiunea marcata cu culoarea mov reprezinta drum de pamant cu sleauri si balti mari. Impreacticabil pe timp ploios.

Deci, daca strangeti putin din fund, pe portiunea rosie, intre Satul Nou si Rasuceni (adica 5km), puteti apoi sa va bucurati de un traseu ,,lacrima" cu multe multe viraje largi si diferente de nivel ... o adevarata pista, mai ales ca acest drum nu este prea circulat.

Deci daca vreti sa mancati un peste in port la Giurgiu, va recomand acest traseu ! :)

post-10224-0-04932000-1363863853_thumb.jpg

post-10224-0-45371000-1363863865_thumb.jpg

post-10224-0-15584600-1363863883_thumb.jpg

post-10224-0-02742800-1363863896_thumb.jpg

Cat de lunga este portiunea rosie?

Edited by choppermaniac

Cat de lunga este portiunea rosie?

Scrie in penultima fraza !

,,Deci, daca strangeti putin din fund, pe portiunea rosie, intre Satul Nou si Rasuceni (adica 5km), puteti apoi sa va bucurati de un traseu ,,lacrima" cu multe multe viraje largi si diferente de nivel ... o adevarata pista, mai ales ca acest drum nu este prea circulat."

Paradoxal, peisajul cel mai frumos este tocmai pe ..... portiunea cu mov !

:D

,,In padure la Balcescu"

... plimbare ,,de fumusete", joi seara. Locatia: com. Nicolae Balcescu, jud. Teleorman.

Fara oameni, fara galagie, fara zarva ...

post-10224-0-34612700-1366696746_thumb.jpg

post-10224-0-00558100-1366696776_thumb.jpg

post-10224-0-89245300-1366696813_thumb.jpg

post-10224-0-80599900-1366696832_thumb.jpg

post-10224-0-65298700-1366696863_thumb.jpg

post-10224-0-37115500-1366696895_thumb.jpg

post-10224-0-79529200-1366696917_thumb.jpg

post-10224-0-78998800-1366696947_thumb.jpg

post-10224-0-30314900-1366696970_thumb.jpg

post-10224-0-41223200-1366697000_thumb.jpg

Apropo's de primul post al acestui topic ... am facut o bucatica din acel traseu ! Mai precis intre Svistov si Novgrad ... nu am putut sa mergem pe langa Dunare (conform traseului initial) pentru ca cel cu Hornetul nu putea sa se bage pe acolo, insa in viitor tot o sa fac traseul asta, exact cum am planuit.

... cam asa se vede de pe dealurile de deasupra localitatii Vardim (pozele sunt facute cu telefonul :( )

post-10224-0-94684200-1369509488_thumb.jpg

post-10224-0-67586100-1369509497_thumb.jpg

post-10224-0-65403700-1369509505_thumb.jpg

Se mai incumeta cineva la o tura mica pe la bulgari ?
De data asta am in plan o calatorie pe malul raului Yantra ... sunt locuri destul de mistoace pe acolo !
Tot asa ... traversare cu bacul de la ora 17.30 din Zimnicea si apoi pe pod pe la Giurgiu si acasa.
... traseu: Alexandria - Zimnicea - Svistov -Vardim - Novgrad - Belyanovo - Beltsov - Obretenik - Ruse - Giurgiu - Alexandria. Pret traversare: 5 euro sau 10 leva sau 25 lei ... ce are fiecare.
Cine vrea sa mearga ... 0762 774 987 si vorbim, altfel la 16.30 am plecat.
De data asta nu e cu coclauri. :)

post-10224-0-06889900-1375872953_thumb.jpg

Ceva trasee de super sport in jurul alexandriei sunt ? Stau vro 2. Zile pe aici si m as plimba cu vrun confrate baicar. Se vaga cineva ?

Ceva trasee de super sport in jurul alexandriei sunt ? Stau vro 2. Zile pe aici si m as plimba cu vrun confrate baicar. Se vaga cineva ?

Intra pe Facebook ! Acolo iti gasesti confratii ... aici nu mai citeste nimeni de mult !

Dap, traseele de supersport sunt doar pe Facebook. Acolo sa vezi slidere tocite.