Sari la conținut

Ce acte trebuie sa aibe un scooter cand vrei sa il cumperi?


KBooM
 Share

Postări Recomandate

Vreau sa imi cumpar un scooter de 49cc si sunt un pic confuz legat de ce acte imi sunt necesare, din cate stiu la moto si auto iti trebuie carte, talon, contract vanzare-cumparare, fisa de la fiscal, si apoi asigurarea cand te duci sa il imatriculezi. La un moped iti trebuie tot astea, se imatriculeaza la primarie sau pot si la politie. Am gasit un scooter pe placul meu dar proprietarul l-a imatriculat la o primarie din zona rurala si nu are CI si nici ITP ca cica daca e imatriculat acolo nu iti trebuie.

Deci ce de ce acte am nevoie ca sa il imatriculez pe numele meu si sa fie 100% legal? Eventual daca pot sa il imatriculez la politie pentru ca nu prea imi place numarul galben?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

distractiv. in afara de o bucata de hartie stampilata de primaria din sat de la el, nenea ala ce acte mai are?

tu sigur tre' sa-i faci CIV, indiferent daca-l inregistrezi la primarie sau il inmatriculezi la politie si fara actele din strainatate, sigur nu faci nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ala cu F-ul

Iti trebuie acelasi acte ca la masina/motocicleta (C.I.V, talon, act proprietate).

Mai nou, la orice scuter (moped) trebuie sa ii faci ITP...

Deci ia-ti gandul de la acest scuter!

Daca gasesti ceva adus de afara, trebuie sa aiba pe langa C.I.V, talon, contract de vanzare sau factura si dovada ca a fost radiata de acolo. Actele trebuie traduse...

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa imi cumpar un scooter de 49cc si sunt un pic confuz legat de ce acte imi sunt necesare, din cate stiu la moto si auto iti trebuie carte, talon, contract vanzare-cumparare, fisa de la fiscal, si apoi asigurarea cand te duci sa il imatriculezi. La un moped iti trebuie tot astea, se imatriculeaza la primarie sau pot si la politie. Am gasit un scooter pe placul meu dar proprietarul l-a imatriculat la o primarie din zona rurala si nu are CI si nici ITP ca cica daca e imatriculat acolo nu iti trebuie.

Deci ce de ce acte am nevoie ca sa il imatriculez pe numele meu si sa fie 100% legal? Eventual daca pot sa il imatriculez la politie pentru ca nu prea imi place numarul galben?

Ca sa fi legal dupa noua lege, trebuie sa faci un contract vanzare-cuparare intre tine si vechiul proprietar asta in caz de il are inscris legal la primarie si mai trebuie sa-ti dea si talonul. Daca nu este inscris legal atunci iti trebuie actele originale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa fi legal dupa noua lege, trebuie sa faci un contract vanzare-cuparare intre tine si vechiul proprietar asta in caz de il are inscris legal la primarie si mai trebuie sa-ti dea si talonul. Daca nu este inscris legal atunci iti trebuie actele originale.

Atat timp cat are numar galben e inscris legal. In satul in care e inscris, e legal sa-l inregistreze fara CIV.

Problema apare cand o sa mearga cu el in Bucuresti la RAR, unde fara actele de Italia (cel mai probabil) n-are ce sa faca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atat timp cat are numar galben e inscris legal. In satul in care e inscris, e legal sa-l inregistreze fara CIV.

Problema apare cand o sa mearga cu el in Bucuresti la RAR, unde fara actele de Italia (cel mai probabil) n-are ce sa faca.

ai pe jumate dreptate dar cand il inscri pe primarie in mod normal trebuie sa-ti retina actele de provenienta in original...deci cam greu sa mai faci rost de ele... e adevarat ca peste 75 % sunt inmatriculate pe naspa si nu aveau acte deloc...in noua lege orice moped trebuie sa aiba CIV ca sa poata face ITP. Acum noi mai mult ne dam cu parerea...dar.. cel mai bine pentru cei care nu au actele originale ale mopedului si doar cele de la primarie trebuie intrebat neaparat la RAR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E criză, toată lumea vinde dar nimeni nu cumpără aşa că tu pui condiţiile, dacă nu are carte RAR şi fiscal nu merită banii.

Ai dreptate...dar sa gasesti un scuter in romania cu CIV si sa nu fie inmatriculat in acte pe 50 si in realitate de nu stiu cat ... mai greu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai vorbit in seara asta cu proprietarul si mi-a spus el a cumparat scooterul de la o firma care l-a importat din japonia. Si are factura originala, oricum o sa ma intalnesc maine cu el sa vad scooterul si sper sa ma lamuresc si cu actele pe care le are.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot se vorbeste de acte de scuter, am si eu o mica nelamurire. Cand am luat scuterul Linhai Prince 50 (a fost luat de nou din magazin in 2009) mi-au dat si CI la el. Cand m-am dus la primarie sa il inscriu, mi-au cerut doar factura, CI-ul mi au dat-o inapoi spunand ca nu au ce face cu ea. Si acum CI-ul este complet alba nu are scris nici un nume pe ea. Intrebare: nu trebuiau cei de la Primarie sa scrie si pe CI numele meu, adresa, etc. exact cum e la motocicleta sau la masina? Sau cine ar trebui sa scrie pe CI chestiile astea? Au gresit cei de la Primarie de la mine sau asa se procedeaza si in alte parti?

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot se vorbeste de acte de scuter, am si eu o mica nelamurire. Cand am luat scuterul Linhai Prince 50 (a fost luat de nou din magazin in 2009) mi-au dat si CI la el. Cand m-am dus la primarie sa il inscriu, mi-au cerut doar factura, CI-ul mi au dat-o inapoi spunand ca nu au ce face cu ea. Si acum CI-ul este complet alba nu are scris nici un nume pe ea. Intrebare: nu trebuiau cei de la Primarie sa scrie si pe CI numele meu, adresa, etc. exact cum e la motocicleta sau la masina? Sau cine ar trebui sa scrie pe CI chestiile astea? Au gresit cei de la Primarie de la mine sau asa se procedeaza si in alte parti?

Pe CIV nu CI, completeaza doar RAR-ul si Politia(cei de la inmatriculari) daca ai cartea este perfect poti sa o inmatriculezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Bucureşti primăria cere CIV, introduce seria de identificare în calculatorul conectat cu Poliţia şi semnalează imediat dacă e furat, dacă nu corespunde omologării sau dacă mai e înregistrat în altă parte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot se vorbeste de acte de scuter, am si eu o mica nelamurire. Cand am luat scuterul Linhai Prince 50 (a fost luat de nou din magazin in 2009) mi-au dat si CI la el. Cand m-am dus la primarie sa il inscriu, mi-au cerut doar factura, CI-ul mi au dat-o inapoi spunand ca nu au ce face cu ea. Si acum CI-ul este complet alba nu are scris nici un nume pe ea. Intrebare: nu trebuiau cei de la Primarie sa scrie si pe CI numele meu, adresa, etc. exact cum e la motocicleta sau la masina? Sau cine ar trebui sa scrie pe CI chestiile astea? Au gresit cei de la Primarie de la mine sau asa se procedeaza si in alte parti?

Primariile au fel de fel de reguli pentru transportul pe raza lor... Acum tot ce se inscrie trebuie sa aiba aceleasi acte ca la moto sau auto (CI, RCA, ITP, factura/contract de vanzare), chiar daca de sub 50 cmc.

Editat de MotoScut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai o secunda, scuterul este de 49 cmc (reali, este un Linhai Prince 50). Din cate stiu astea nu se inmatriculeaza, se inscriu la primarii.

Daca ti-a inmatriculat scuterul doar in baza facturii, tu aveai posibilitatea sa inscrii si scuter cu 49 cmc falsi :P

Tocmai pentru a elimina aceste situatii, se cere CIV-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe CIV nu CI, completeaza doar RAR-ul si Politia(cei de la inmatriculari) daca ai cartea este perfect poti sa o inmatriculezi.

Si importatorul direct (reprezentantul producatorului) cum e cazul meu, completeaza datele vehiculului inainte de a se pune folia de protectie, si pune stampila pe CIV ( eu ii ziceam mai simplu CI, dar CIV se folosete in limbajul RAR)

 

Daca ti-a inmatriculat scuterul doar in baza facturii, tu aveai posibilitatea sa inscrii si scuter cu 49 cmc falsi :P

Tocmai pentru a elimina aceste situatii, se cere CIV-ul.

Nu cred ca Robertkiran a inscris cu numar galben ceva peste 50 cmc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

Orice vehicul care urmeaza sa circule pe drumurile publice permanent trebuie sa aiba CIV de la RAR; e cel mai important document; celelelte se pot obtine ulterior mai greu sau mai usor; daca vanzatorul nu are CIV, nu are rost sa te complici...doar daca ai nevoie de piese si vrei sa dezmembrezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...