Sari la conținut

Util


Serj
 Share

Postări Recomandate

Salutare, unde as putea lipi o carena prin Cluj?

 

Am tot cautat pe aici, da nu prea am gasit multe informatii de lipti, de vopsit sunt, dar de lipit nu prea.

Editat de dasdas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare, unde as putea lipi o carena prin Cluj?

 

Am tot cautat pe aici, da nu prea am gasit multe informatii de lipti, de vopsit sunt, dar de lipit nu prea.

 

Este un rus care se ocupa de asa ceva, profesionist de-a dreptul, numa ca deja face programari pe dupa vacanta parlamentara. Stie Yzu cum sa dea de el.

 

Si mai poti apela cu incredere la MotoPetras. Acolo e Petras cel mai junior care tinde sa ajunga "de talie mondiala" dar inca n-are renumele rusului. Si face programari de pe o zi pe alta...

 

Cine se pricepe la kituri de amreiaje hidraulice, pt moto?

Mi'am montat un astfel de kit si m'a tinut exact...o ora de joaca :baldy:

 

Io, da' trebe sa prindem o zi cand "imparatia" nu-i la firma...

 

Si Yzule, pt tine lucru ieftin. O reparatie completa te costa doar 40 de Euro.

 

Desigur, daca-i scump poti incerca si la AutoMircea !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, unde as putea lipi o carena prin Cluj?

 

Am tot cautat pe aici, da nu prea am gasit multe informatii de lipti, de vopsit sunt, dar de lipit nu prea.

 

0744897028 , Str Dorneri nr 8, din experienta pot sa spun sa lucreaza putin mai ieftin decat rusul .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si de vro...20 de ori mai prost lucra' decat rusul ?

Cunosc mult prea multa lume care se plange de tipul din Gruia..dar inca reclamatii la adresa rusilor n'am auzit.

------------

Mi'am spart bara la Saab si rusul mi'a facut'o ca noua cu 50 de lei...e mult ?

Cel din Gruia o zis ca nu face ''ghoaze ''...

Editat de yzulyka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si de vro...20 de ori mai prost lucra' decat rusul ?

Cunosc mult prea multa lume care se plange de tipul din Gruia..dar inca reclamatii la adresa rusilor n'am auzit.

------------

Mi'am spart bara la Saab si rusul mi'a facut'o ca noua cu 50 de lei...e mult ?

Cel din Gruia o zis ca nu face ''ghoaze ''...

 

Se poate, eu am lipit multe bari la tipu' din gruia , peste 10,si cleme la faruri chestii din astea si am fost multumit. :rolleyes:

 

Nu-i fac reclama ca n-am procent, ziceam doar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Mi-am luat o remorca pe care vreau sa o utilizez pentru transport moto. Pentru asta am nevoie de sine in care sa intre rotile. Am gasit ceva de genul, dar sunt din otel si sunt trase, foarte grele si mega scumpe (65 de lei/ml). Nu-mi dati o idee cum sa imi rezolv problema? Gasesc pe undeva profil din tabla mai groasa, sau macar sa nu imi iese atat de scump?

 

Mersi anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Mi-am luat o remorca pe care vreau sa o utilizez pentru transport moto. Pentru asta am nevoie de sine in care sa intre rotile. Am gasit ceva de genul, dar sunt din otel si sunt trase, foarte grele si mega scumpe (65 de lei/ml). Nu-mi dati o idee cum sa imi rezolv problema? Gasesc pe undeva profil din tabla mai groasa, sau macar sa nu imi iese atat de scump?

 

Mersi anticipat.

 

Pai... fa tu o socoteala cam asa: o coala de aluminiu striat de 2x1 m costa cam 500 lei. O taiere la ghilotina cam 10-15 lei. O indoitura la presa cam tot asa (10-15). Deci dintr-o coala iti ies cam 3 rampe daca le faci muchii laterale si ai o taiere si 2 indoituri la fiecare rampa. Daca nu le faci muchii laterale ies 4 sau chiar 5 rampe dintr-o coala dar nerigidizate de canturi fiind, se vor indoi sub greutatea motoarelor.

Ca atare, o rampa bine facuta, de 2 metri lungime la mega pretul de 130 lei devine un produs chiar ieftin...

 

Desigur exista si varianta sa faci singur cu sudura din dotare o rampa tip "grilaj" cu cornier si bucati de traversa de la fier vechi.

Da' daca iei in calcul discurile de flex pt debitat si electrozii de sudura, nu sunt convins ca iesi mai ieftin...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Toate sansele sa fie informatia pe aici pe udneva dar is prea multe pagini. Am nevoie de un contact de la cineva care repara, lipeste carene. Eventual si vopsit. La un pret decent.

Astept informatii pe PM, ca le vad mai repede.

Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Toate sansele sa fie informatia pe aici pe udneva dar is prea multe pagini. Am nevoie de un contact de la cineva care repara, lipeste carene. Eventual si vopsit. La un pret decent.

Astept informatii pe PM, ca le vad mai repede.

Mersi

Ai comis-o? Ui AICI , ti-am dat si PM :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Toate sansele sa fie informatia pe aici pe udneva dar is prea multe pagini. Am nevoie de un contact de la cineva care repara, lipeste carene. Eventual si vopsit. La un pret decent.

Astept informatii pe PM, ca le vad mai repede.

Mersi

Oricare dintre voi puteti lipi cu usurinta carene daca nu aveti doua miini stingi :) Aveti nevoie de un ciocan de lipit electric si de putina plasa de insecte (de aceea din otel cu ochiuri cit mai fine dar cu sirma totusi de o grosime rezonabila). Din plasa de sirma taiati cu o foarfeca de tabla fisii late cam de 2-3 cm. In prealabil va preparati rasina epoxidica (recomand Bizon-aia in seringa dubla)amestecind bine componentele si fara graba ca nu depaseste stadiul de "magiun" mai devreme de o ora.

 

Curatati cu alcol tehnic ambele margini ale bucatilor de carena pe care vreti sa le reasamblati sau marginile crapaturii prin fortarea ei laterala. Atentie nu puneti prea multa rasina, doar cit sa dea putin pe afara cind apropiati marginile. Intre timp ciocanul de lipit asteapta supraincalzit. Aplicati in interiorul carenei in mod simetric pe lungimea "cusaturii " benzi de plasa taiate la lungime sau "pe bucati" cum va e mai comod.

 

Apasati apoi cu virful ciocanului de lipit plasa pe plasticul carenei pina cind aceasta "dispare" in grosimea materialului. Nu prea mult ca sa nu se deformeze fata carenei, doar cit sa dispara ca lumea plasa. Daca aveti plastic similar carenei (cioburi de carena) e bine sa adugati plastic aditional pe cusatura pentru cresterea rezistentei finale, dar se poate foarte bine si fara.

 

Lasati totul sa se intareasca minimum 24 de ore, apoi smirgheluiti cu atentie adica fara sa zgiriati vopseaua originala(smirghelul pus pe un calup de lemn) excesul de rasina curs din cusatura pe fata carenei si eventual retusati vopseaua in zona cusaturii (numai daca este necesar ca e greu de nimerit culoarea).

 

spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricare dintre voi puteti lipi cu usurinta carene daca nu aveti doua miini stingi :) Aveti nevoie de un ciocan de lipit electric si de putina plasa de insecte (de aceea din otel cu ochiuri cit mai fine dar cu sirma totusi de o grosime rezonabila). Din plasa de sirma taiati cu o foarfeca de tabla fisii late cam de 2-3 cm. In prealabil va preparati rasina epoxidica (recomand Bizon-aia in seringa dubla)amestecind bine componentele si fara graba ca nu depaseste stadiul de "magiun" mai devreme de o ora.

 

Curatati cu alcol tehnic ambele margini ale bucatilor de carena pe care vreti sa le reasamblati sau marginile crapaturii prin fortarea ei laterala. Atentie nu puneti prea multa rasina, doar cit sa dea putin pe afara cind apropiati marginile. Intre timp ciocanul de lipit asteapta supraincalzit. Aplicati in interiorul carenei in mod simetric pe lungimea "cusaturii " benzi de plasa taiate la lungime sau "pe bucati" cum va e mai comod.

 

Apasati apoi cu virful ciocanului de lipit plasa pe plasticul carenei pina cind aceasta "dispare" in grosimea materialului. Nu prea mult ca sa nu se deformeze fata carenei, doar cit sa dispara ca lumea plasa. Daca aveti plastic similar carenei (cioburi de carena) e bine sa adugati plastic aditional pe cusatura pentru cresterea rezistentei finale, dar se poate foarte bine si fara.

 

Lasati totul sa se intareasca minimum 24 de ore, apoi smirgheluiti cu atentie adica fara sa zgiriati vopseaua originala(smirghelul pus pe un calup de lemn) excesul de rasina curs din cusatura pe fata carenei si eventual retusati vopseaua in zona cusaturii (numai daca este necesar ca e greu de nimerit culoarea).

 

spor!

:agree:

 

exact asa am facut si eu un letcon mare am avut de lipit , plasa si asta http://www.cmjeler.ro/ro/shop/shop.php?cod=144 care face minuni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot se vorbesc de chestii utile, vin cu o rugaminte la voi - cine imi poate recomanda un service bun in Cluj? Pentru o analiza pre-vanzare?

 

Multumesc!

 

padre

 

Salut , nu ca sa "imi" fac reclama , nu e service-ul meu ci al fratelui meu , uite aici mai multe detalii : /index.php?/topic/672443-service-moto/

Editat de paul_ktm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca are cineva nevoie de ceva O-ringuri, semeringuri sau alte chestii pt etansare, mergeti pe str Masinistilor, vis-a-vis de Remat. este acolo un depozit si in curand mi-au spus ca o sa puna si o firma luminoasa pt reclama afara. Au acolo TOT ce inseamna etansare!! Orice dimensiune, daca nu au pe stoc, va CONFECTIONEAZA pe loc. le fac o mare reclama, pt ce amabili au fost cu mine!! :ok: :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...