Sari la conținut

Util


Serj
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

habar nu am. ca de aia intreb .

daca fac RCA pe 6 luni , de ce nu se poate face si pe 6 luni CASCO ? ( cat ma dau ... atata sa platesc ) .... cat timp tin motocicleta in garaj nu prea is interesat de casco ( numah in cazu ca-mi ia foc garaju .... )

ce are ca .... doamne fereste ... fac dauna dupa 1 luna ?

ca doara de aia platesc ca sa fiu asigurat ....

teoretic ti se poate face o asigurare casco pe perioada pe care o vrei tu: 1 luna, 3 , 6 etc , dar in general se prefera incheierea contractului de casco pe 12luni, in ceea ce priveste suma asigurata si francizele difera de la un asigurator la altul ptr mine va fi suma asig 2400euro , cu o prima de 400 pe an , plata in 4 rate , fara franciza :) e binisor ptr un gsr 600 din 2007

rca a fost 146ron pe 6 luni

sa nu uiit casco groupama , rca carpatica

Editat de tatuemi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare ma poate sfatuii careva unde sore pot gasii un colier de toba dinala ce vine prins sus la scarita pasager ? , carbon sau otel cu garnitura dinaia ? .... ca tare va sunt recunoscator si aveti o bere de la mine ! Numa bine !

Incearca aici,poate gasesti: http://www.tobesport.ro/ !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am facut la Piraeus Asigurari (online), care aveau o promotie in desfasurare cu 10% reducere la RCA( a fost valabila pana in 15 Martie). Erau la momentul respectiv cei mai ieftini din tot on-line-ul.

Mi-am facut la City Insurance cu 231 ron/12 luni

 

La Carpatica mi-a iesit 170 de RON pe 12 luni (mai ieftin decat in 2009 :eek: ), iar la Euroins 192 de Ron tot pe 12 luni, dar nu-mi fac la astia nici batut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avand in vedere ca primavara se apropie cu pasi rapizi in ritm de dans si ca in curand o sa ne scoatem motoarele in bataia soarelui ( din umbra garajelor adica ) pentru a ne bucura de ele , va intreb care si-a facut de curand asigurare RCA ( CASCO ) / si cam cat costa. unde e mai ieftin si pe care asiguratori i-i stiti mai seriosi cand vine vremea sa plateasca .

azi am sunat la o doamna care facea asigurari si mi-a zis ca RCA ( 6 luni ) e de cca 200 ron :eek: , iar pentru casco are nevoie de datele din talon. avand in vedere ca eu abia saptamana asta i-mi aduc un motor de afara vroiam sa sctiu cam cat ar costa CASCO si RCA . motor maxi scuter honda silver wing 600 ( am impreisa ca cilindereea e mai mica un pic ) / an 2001 . zicea doamna aia ca sub 10 ani nu se mai face casco . asa o fii oare ?

sau ar putea cineva sa faca o simulare de CASCO pe 6 luni pt motor de 9-10 ani ( 2003 sau 2004 ) . ma refer la cine are motor din 2003 , 2004 cu cilindree asemanatoare

A. Principial

Depinde de urmatorii factori:

1. Cum stai cu banii

2. Cati km faci pe sezon

3. Cam care este rata ta de accident (estimata ) Adica probabilitatea sa ai evenimente

4. Valoare de piata a motorului

Relativ la cele de mai sus sunt trei feluri de a privi problema:

1. Daca circuli putin si rata ta estimata de accident este redusa, nu merita sa arunci cu banii. Adica solutia e sa fii in regula la cel mai redus pret. Din fericire concurenta intre asiguratori este libera inca in Romania,(au incercat ei anul trecut sa schimbe regulile jocului-plata daunelor de catre asiguratorul vinovatului, am comentat la timpul respectiv) asa ca poti inca beneficia de preturi foarte cum se cade. Se pare ca si anul asta tot Carpatica duce trendul in aceasta privinta.

2. Daca nu-ti stii numarul banilor (in consecinta si motorul tau are o valoare de piata mare) cel mai comod e sa-ti faci casco la o firma de top gen Allianz Tiriac.

3. Daca stai prost la capitolul "accidente estimate" si te gandesti la cei din jur si la eventualele lor probleme de recuperare daune, iti faci asigurarea la un pret mediu (la Asirom de ex.)

Cam astea sunt pozitiile fata de problema.

 

Principial NIMENI nu are de fapt probleme la recuperarea daunelor, (toti asiguratorii au acelasi plafon de acoperire a daunelor si partea vatamata nu este opozabila in justitie cu vinovatul in interiorul plafonului) exceptand deranjul (uneori pana la proces) cu asiguratorul mai "sarac" (lucreaza cu tarife modeste) si in consecinta putin permisiv in privinta despagubirii partii vatamate.

 

B. Pragmatic

1.Concurenta pe piata a asiguratorilor este acerba, mai ales in segmentul inferior al preturilor. Se uzeaza de multiple stratageme pentru a se ascunde unul de altul. Oferte confidentiale, migrarea de pe o platforma de asigurari pe alta. Cel mai bine apelezi la un broker (care cu asta se ocupa) si care iti va face intotdeuna o oferta multumitoare, inclusiv te va asista daca ai probleme. Exista si posibilitatea de asigurare pe net pe site-uri care iti trimit asigurarea acasa.

2. Avand in vedere "efectul climatic de prelungire a sezonului motociclabil" si dezinteresul total al asiguratorilor de a admite asigurari pe 8 luni, recomand asigurarea facuta pe un an si inainte de 15 martie cand asiguratorii incearca cel putin in fiecare an sa "umble la preturi".

 

C. Preturi in sine

La ora actuala asigurarea cea mai ieftina pe 6 luni, costa la motorul mediu intre 100 si 180 lei depinzand in principal de capacitatea cilindrica, varsta de ani si varsta de carnet. La bani mai marunti depinde si de alti factori, de aceea completati mai multe informatii cand cereti o oferta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cuki ...... topicu ala se termina prin 2012 , io intrebam amu pt anu asta ( am deschis alt topic ca e la moda acuma sa faci topice :tomato: ) . sarci-ul e demodat

 

Pe anul asta s-a discutat in mai multe locatii, inclusiv aici (doar cu cateva zile in urma!):

 

/index.php?/topic/228332-util/page-128

 

Tinand cont ca o imagine face cat 100 de cuvinte, pun si aici tarifele afisate de eMAG, deci cu 5% reducere, pt RCA 2013 (desigur pt datele mele, in functie de mai multi factori pot varia):

 

rca2.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe anul asta s-a discutat in mai multe locatii, inclusiv aici (doar cu cateva zile in urma!):

 

/index.php?/topic/228332-util/page-128

 

Tinand cont ca o imagine face cat 100 de cuvinte, pun si aici tarifele afisate de eMAG, deci cu 5% reducere, pt RCA 2013 (desigur pt datele mele, in functie de mai multi factori pot varia):

 

rca2.jpg

Corect! @ Autosos, robbflyn, altii: E ok sa postati pe sectiunea "curenta" Cluj informatiile noi pentru ca atrag atentia asupra subiectelor de actualitate, dar obisnuiti-va sa le postati si cautati la sectiunea "pinned" unde exista topicul dedicat "Util" unde vor fi mutate ca sa facem loc pentru alte topicuri noi care nu se incadreaza in zona respectiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru cine are nevoie spray de curatat frane pret super la http://www.lidl.ro/cps/rde/xchg/SID-40C905FC-C2497CCA/lidl_ro/hs.xsl/index_17755.htm 5,99 ron

 

si pentru uns lantul tot la http://www.lidl.ro/cps/rde/xchg/SID-40C905FC-C2497CCA/lidl_ro/hs.xsl/index_17756.htm 6,99 ron

 

eu zic ca merita pretul decent

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru cine are nevoie spray de curatat frane pret super la http://www.lidl.ro/cps/rde/xchg/SID-40C905FC-C2497CCA/lidl_ro/hs.xsl/index_17755.htm 5,99 ron

 

si pentru uns lantul tot la http://www.lidl.ro/cps/rde/xchg/SID-40C905FC-C2497CCA/lidl_ro/hs.xsl/index_17756.htm 6,99 ron

 

eu zic ca merita pretul decent

au si degresant pentru jenti :D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.lidl.ro/cps/rde/xchg/SID-CA7AE58D-42A5331C/lidl_ro/hs.xsl/index_17747.htm

 

eu am cumparat si spray-ul acesta. Am curatat casca cu el. Pot sa spun ca a iesit destul de bine, cel putin miroase bine :)

 

Are cineva idee de unde pot sa cumpar plastic ABS ( foi de preferat, dar orice e bun ) ? Am incercat baumax si dedeman ,dar nu au.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.lidl.ro/cps/rde/xchg/SID-CA7AE58D-42A5331C/lidl_ro/hs.xsl/index_17747.htm

 

eu am cumparat si spray-ul acesta. Am curatat casca cu el. Pot sa spun ca a iesit destul de bine, cel putin miroase bine :)

 

Are cineva idee de unde pot sa cumpar plastic ABS ( foi de preferat, dar orice e bun ) ? Am incercat baumax si dedeman ,dar nu au.

tocamai am revenit si eu ce va mai recomand caci am mai folosit este http://www.lidl.ro/cps/rde/xchg/SID-4F3534E9-B3D9328F/lidl_ro/hs.xsl/index_17748.htm ,

http://www.lidl.ro/cps/rde/xchg/lidl_ro/hs.xsl/index_17753.htm chiar si pentru motor este eficient iar asta http://www.lidl.ro/cps/rde/xchg/lidl_ro/hs.xsl/index_17769.htm merge pt diverse

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi, am luat si eu cevash spreiuri de curatat lantu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti , am gasit si eu un motor la sermoto.ro , ma gandeam poate ma ajutati un pic.

 

Aveti o recomandare de un mecanic impartial ( eu nu am cum sa ajung in cluj ) si as vrea sa verifice motorul un expert inainte sa il cumpar.

Ceva pareri despre firma sermoto.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti , am gasit si eu un motor la sermoto.ro , ma gandeam poate ma ajutati un pic.

 

Aveti o recomandare de un mecanic impartial ( eu nu am cum sa ajung in cluj ) si as vrea sa verifice motorul un expert inainte sa il cumpar.

Ceva pareri despre firma sermoto.ro

 

Eu iti recomand sa faci un efort si sa vezi produsul inainte sa-l cumperi. Indiferent cat de expert ar fi acel mecanic, e vorba si de noroc. Sa fii si tu acolo cand il vede ca pe viitor sa nu iti para rau.

Cred ca merita efortul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti , am gasit si eu un motor la sermoto.ro , ma gandeam poate ma ajutati un pic.

 

Aveti o recomandare de un mecanic impartial ( eu nu am cum sa ajung in cluj ) si as vrea sa verifice motorul un expert inainte sa il cumpar.

Ceva pareri despre firma sermoto.ro

 

Primul motor l-am luat de la Sergiu si am fost foarte multumit de el, la pret cat si mecanic. Asta a fost acum 3-4 ani. As mai fi luat inca unul acum in primavara dar l-a vandut inainte sa fac rost de $$.....

 

Motoarele sunt aduse de un mecanic din Turda -din cate stiu eu :mellow: si sunt luate din Italia cu toate actele in regula pt inmatriculare + garantie pe motor. Acum nu strica sa-ti chemi si un mecanic daca te simti mai sigur.

Mecanici gasesti in rubrica Service moto. Bafta :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti , am gasit si eu un motor la sermoto.ro , ma gandeam poate ma ajutati un pic.

 

Aveti o recomandare de un mecanic impartial ( eu nu am cum sa ajung in cluj ) si as vrea sa verifice motorul un expert inainte sa il cumpar.

Ceva pareri despre firma sermoto.ro

Si eu am fost multumit de colaborarea cu Sergiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...